Friday, 9 October 2015

भारतसंगको तेल सम्झौता नेपालबाट खारेज

नेपालको संविधानसभाले संविधान जारी गर्नु भारतका लागि नेपालले एटम बम नै बनाए जस्तो भयो । त्यसैल उसले नाकाबन्दी लगायो । अझ पेट्रोलियम पदार्थमा कडाई गर्यो । सम्झौता विपरीत भारतले नेपाललाई इन्धन नदिएपछि बिहिबार नेपालले भारतसंग गरेको तेल सम्झौता खारेज गरेको छ ।
समाचार अनुसार ग्लोबल टेण्डरमार्फत तेल आव्हानको सूचना जाी गरेलगत्तै नेपाल आयल निगमले पेट्रोलियम पदार्थ आयात गर्न ४० वर्षअघि भारतको इन्डियन आयल कर्पोरेसन (आइओसी)सँग गरेको सम्झौता बिहीबार खारेज गरेको हो ।
करिब दुई महिनादेखि जारी मधेस आन्दोलनले नाकामा असुरक्षा निहुँ झिक्दै आइओसीले नियमित आपूर्ति रोकेपछि निगम वैकल्पिक व्यवस्थानिम्ति यस्तो रणनीति लिन बाध्य भएको हो ।
नेपाल र भारत दुई देशका सरकारी कम्पनीबीच भएको सम्झौता भएकाले निगम आफैंले खारेज गर्न सक्छ । उक्त सम्झौताअनुसार आइओसीले निगमलाई आवश्यक परिमाणमा पेट्रोलियम पदार्थ निर्वाध रुपमा उपलब्ध गराउनुपर्छ तर नेपालमा नयाँ संविधान जारी भएको विषयलाई लिएर बखेडा झिक्दै भारतले दुई सातादेखि अघोषित नाकाबन्दी लगाएको छ ।
यससँगै आइओसीको नेपालमा चार दशकदेखिको एकाधिकार बजार समाप्त भएको छ। निगमले तेस्रो मुलुकबाट तेल आयात गर्ने गृहकार्य सुरु गरिसकेको छ ।
अघोषित नाकाबन्दी भएयता निगमले पेट्रोलियम पदार्थ निर्वाध आपूर्ति गरिदिन आइओसीलाई तीनपटक पत्रचार गरेको थियो । निगमको पत्रमा उसले कुनै प्रतिक्रिया जनाएको छैन । यसबाट पनि निगमलाई सम्झौता खारेज गर्ने वातावरण खुलेको हो ।
निगमस्रोत अनुसार अबदेखि आइओसीबाट पेट्रोलियम पदार्थ ल्याउनुपर्ने बाध्यकारी अवस्था छैन । बिहीबार निगमले तेस्रो मुलुकबाट तेल आपूर्तिका लागि बहुराष्ट्रिय बोलपत्र आह्वान गरिसकेको छ । गोरखापत्रमा प्रकाशित उक्त सूचनाले आइओसीबाट पेट्रोलियम पदार्थ ल्याउनैपर्ने बाध्यकारी अवस्था नभएको प्रस्ट भएको छ ।
उक्त सूचनामा निगमले तत्काल ग्यासबाहेक पेट्रोलियम पदार्थ ल्याउन सक्ने स्वदेशी वा विदेशी कम्पनीलाई प्रस्ताव आह्वान गरिसकेको छ । १५ दिनसम्म तेल ल्याउन तीन दिनभित्र निवेदन दिनुपर्ने सूचनामा भनिएको छ ।
निगमले आइओसीबाट प्रत्येक वर्ष १ खर्ब ५० अर्ब रुपैयाँ बराबरको पेट्रोलियम पदार्थ आयात गर्दै आएको थियो अबदेखि व्यापारीले तेल ल्याउँछन् ।
निगमस्रोतका अनुसार स्थलमार्गको प्रयोग गरेर तेस्रो मुलुकबाट तेल आउने सम्भावना छैन । भारतले नाकाबन्दी लगाएको र उसैको भूमि प्रयोग गरेर तेल ल्याउने सम्भावना नभएकाले तत्काल जहाजबाट दैनिक १ सय किलोलिटर पेट्रोल, २ सय किलोलिटर डिजेल, हवाई इन्धन र मट्टीतेल २ सय केएल र १ सय टन ग्यास ल्याउने गरी बोलपत्र आह्वान गरेको हो ।
यसअघिसम्म भारतले २१ हजार टन ग्यास, ३ सय ५० किलोलिटर पेट्रोल तथा ४ सय ५० किलोलिटर डिजेल आयात गर्दै आएको थियो । आइओसीले सम्झौताअनुसार काम नगरेपछि पाइपलाइन निर्माण गर्ने वा नगर्ने विषयमा पनि बहस सुरु भएको छ ।
Read more ...

खुम बहादुर खड्कालाई सरकारले घर बनाउन दियो २० लाख

सरकारले कांग्रेस नेता तथा पूर्वमन्त्री खुमबहादुर खड्कालाई द्वन्द्वकालमा माओवादीले भत्काएको घरको क्षतिपूर्तिस्वरुप २० लाख रुपैयाँ दिने निर्णय गरेको छ ।
आफ्नो कार्यकाल सकिनै लाग्दा शुक्रबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले शान्ति तथा पूननिर्माण मन्त्री नरहरी आचार्यको प्रस्तावमा खड्कालाई रकम दिने निर्णय गरेको हो ।
मनत्री आचार्यले सो प्रस्ताव राख्दा सुरुमा एमाले मन्त्रीहरुले असहमति जनाएका थिए । तर, मन्त्री आचार्यले खड्काको किड्नी फेल भएका प्रसंग अघि सारेर प्रस्ताव पारित गराउन सफल भए ।

Read more ...

घटस्थापनादेखि दसैं विदा दिने प्रस्ताव अस्वीकृत

नाकाबन्दी, इन्धनको अभाव तथा असहज आपूर्तिका कारण घटस्थापना देखि नै दसैं विदा दिने प्रस्ताव मन्त्रिपरिषद्‍बाट अस्वीकृत भएको छ।
मन्त्रिपरिषद्‍को शुक्रबार बसेको बैठकले   घटस्थापना देखि नै दसैं विदा नदिने निर्णय गरेको हो। लामो विदा दिदा सेवाग्राहीहरु मर्कामा पर्ने र सरकारी कार्यलयको कार्यसम्पादन र कर्मचारीको मनोविज्ञानमा समेत नकारात्मक असर पर्ने निश्कर्षसहित विदा नदिने निर्णय गरेको हो ।
Read more ...

Thursday, 8 October 2015

प्रचण्डलाई मदन भण्डारी बनाई दिने धम्की, सुरक्षा व्यवस्था कडा बनाईयो

काठमाडौं । एकीकृत नेकपा माओवादीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाललाई तीन पटक मार्ने धम्की आएको खुल्न आएको छ । संविधान घोषणपछि ल्याण्डनम्वरमा तीन पटक फोन गरि कहाँ छ प्रचण्ड त्यसलाई मदन भण्डारी बनाई दिन्छौ, भन्दै मार्ने धम्की दिएको लाजिम्पाट स्रोतले जनाएको छ ।

फरक फरक भाषा प्रयोग गरि प्रचण्डलाई मार्ने धम्की आएपछि प्रचण्ड निवासको सुरक्षा व्यवस्था कडा बनाईको पनि स्रोत बताएको छ । मदन भण्डारीको बाटो रोज्ने की चुप लागेर बस्ने जस्ता धम्की दिएको बताईएको छ । यसैबीच एकीकृत नेकपा माओवादीका अध्यक्ष ‘प्रचण्ड‘ले प्रधानमन्त्री र राष्ट्रपति बन्ने प्रस्ताव आएको र नमानेपछि ठूलै शक्तिबाट ठूलै धम्की आएको समेत रहस्य खोलेका छन् ।

 उनले धम्कीको अर्थ आफूलाई मार्ने, पार्टी फुटाउने वा आफूहरुलाई लडाकुलाई दिइएको २० अर्बको मुद्धा लगाउने हुनसक्ने समेत बताए । प्रचण्डले ठुलो शक्तिसँग आफु मर्न पनि तयार भएको र मुद्धा खेपेर जेल बस्न पनि तयार भएको तर आफ्नो पार्टीका नेतालाई ठूलो रकम दिएर ठूला नेताको दिमाग खराब गरेर पार्टी फुटाउने काममा आफु नलाग्ने र उसलाई पनि नलाग्न चुनौती दिएको रहस्य खोलेका छन् ।

 अब नयाँ तरिकारले पार्टी निर्माणतिर लाग्ने बताएका छन् । संविधान निर्माणका लागि आफूहरु पार्टीलाई वेवास्ता गरेर लागेको स्वीकार गर्दै प्रचण्डले भने अहिले सम्म जे भयो, भयो अब अर्को निर्वाचनसम्ममा आफ्नो पार्टीलाई नम्बर एक बनाइछाड्ने बताए । 

 सुनसरीको इटहरीमा बुधबार भएको राजनीतिक वैचारिक प्रशिक्षण कार्यक्रममा बोल्दै प्रचण्डले बाबुराम भट्राई प्रति लक्षित गर्दै भने एक दुई जनाले पार्टी छोड्दैमा एमाओवादी टुहुरो हुँदैन अब पुर्नगठनमा हामीले परै समय लगाउँछौँ । प्रचण्डले बाबुरामले दिएको राजिनामा संसदमा स्वीकृत हुनबाट आफैले रोकेको समेत रहस्यउद्घाटन गरे ।

 भट्टराईलाई आउँदो केन्द्रिय समितिको बैठकसम्म पर्खिने र त्यसपछि मात्र उनको राजिनामा र उनले अंगालेको सिद्धान्तको चर्चा गर्ने प्रचण्डको कथन छ । उनले भने बाबुरामजीले हिजो अस्ती कता कता बोल्दै हुनुहुन्थ्यो, त्यस्तरी तलै उत्रिएर बोल्ने पक्षमा हामी अहिले छँदै छैनौं,’ ।
Read more ...

काठमाडौं उपत्यकामा भूकम्पको धक्का

काठमाडौं : काठमाडौं उपत्यका तथा आसपासका क्षेत्रमा बिहीबार दिउँसो भूकम्पको धक्का महसुस भएको छ ।

बिहीबार दिउँसो १ बजेर ४ मिनेटमा दुई पटक भूकम्पको धक्का महुसस भएको हो । भूकम्पले काठमाडौं उपत्यकाको केही क्षेत्रमा घरसमेत हल्लाएको छ ।


 यसअघि बुधबार अपरान्ह ५ बजेर १५ मिनेटमा दोलखा केन्द्रबिन्दु भएको ४.२ म्याग्निच्यूडको धक्का महसुस भएको थियो ।

वैशाख १२ को शक्तिशाली भूकम्पछि हालसम्म ४ म्याग्निच्यूडमाथिका करिब ४ वटा परकम्प गइसकेका छन् ।


Read more ...

Wednesday, 7 October 2015

तातोपानी नाकाबाट ठूला सवारी सञ्चालन

चौतारा—भूकम्पपछि विभिन्न ठाउँमा झरेको पहिरोले अवरुद्ध बाह्रविसे–तातोपानी सडकखण्डमा आजदेखि ठूला गाडी सञ्चालन हुन थालेका छन्। सडक डिभिजन कार्यालय चरिकोटको प्रयासमा २६ किलोमिटर लामो सो खण्डमा गत शुक्रबारदेखि खुलाइएको ट्रयाकलाई सुधार गरी यात्रु बस तथा कन्टेनर भ्यानसमेत सहजरुपमा मितेरी पुलसम्म ल्याउन थालेको इन्जिनियर रामबहादुर गुरुङले जानकारी दिए।

अहिले राजमार्ग मर्मतका लागि ब्रोकर, डोजर, स्काभेटर र लोडरसहित १० वटा मेसिनरी औजार प्रयोग भइरहेको र ठूलो ब्रेकर हेभी इक्यूपमेन्ट डिभिजनमा माग गरिएको उनले जनाए।

सो सडकका लागि बजेटको अभाव भएकाले माथिल्लो निकायसम्म बजेट माग गरिएको डिभिजन इन्जिनियर रामहरि पोखरलले बताए। सडक सञ्चालनमा आएसँगै भूकम्पका कारण विस्थापित भन्सार, अध्यागमनलगायतका कार्यालय सञ्चालनमा आएका छन्।

अन्यत्र गएका स्थानीय जनता पनि फर्किसकेकाले चहलपहलमा वृद्धि हुन थालेको स्थानीय व्यापारी कामी शेर्पाले बताए। रासस
Read more ...

भारत गएका नेपाली युवालाई मधेसी मोर्चाले काटेर फालिदिए

भैरहवास्थित बेलहिया नाकाबाट किनमेलका लागि भारत गएका एक युवालाई मधेसी मोर्चाका युवाले काटेर फालिदिएका छन् ।
किनमेलका लागि बुधबार दिउँसो भारत गएका रुपन्देहीको भलबारी गाविस सुकुम्बासी बस्तीका कृष्णबहादुर क्षेत्रीलार्इ कुटपिट गरेपछि धारिलो हतियारले शरीरका विभिन्न भागमा काटेर दशगजास्थित नेपाली भूमिमा फालिदिएका हुन् ।

मोर्चा कार्यकर्ताले धारिलो हतियार प्रहार गरेर क्षेत्रीको दाहिने हातका चारवटा औंला काटिदिएका छन् ।

कुटपिट र धारिलो हतियरले काटिएका उनको अवस्था चिन्ताजनक रहेको छ । उनको खुट्टा, हात, कुम र शरीरका दर्जनौं स्थामा धारिलो हतियारको गहिरो चोट छ ।

उनलार्इ दशगजाबाट प्रहरीले उद्धार गरेर स्थानीय मेडिकलमा उपचार गराइरहेको छ । उनी बुधबार बिहान किनमेलका लागि भारत छिरेका थिए ।

भारतीय भूमिमा प्रदर्शन गर्ने क्रममा मोर्चा कार्यकर्ताहरुले अहिले नेपाली सुरक्षाकर्मीमाथि ढुंगा बर्साइरहेका छन् ।

मोर्चाका कार्यकर्ताले हानेको ढुंगाले लागेर डिएसपी महेन्द्र खड्कासहित पाँचजना सुरक्षाकर्मी पनि घाइते भएका छन् ।
नेपाल सद्भावना पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोको नेतृत्वमा भारतीय भूमि तथा भारततर्फको दशगजामा रहेका मोर्चाका कार्यकर्ताले उग्र प्रदर्शन गरेका हुन् ।
भारतीय सुरक्षाकर्मीको आड र संरक्षणमा हिंश्रम प्रदर्शनमा उत्रेका मोर्चाका कार्यकर्ताले गुलेलीबाट समेत गुच्छा हानिरहेका छन् ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us