Thursday, 30 July 2015

मुम्बई बम ब्लाष्टका योजनाकार याकुव मेमन काठमाडौमा यसरी पक्राउ परेका थिए

मुम्बई बम हमलाका योजनाकारको आरोपित याकुब मेमनलाई फाँसी दिइएको छ । तर उनलाई पक्राउ परे लगत्तै फाँसी दिइएको भने होइन । आज भन्दा २२ वर्ष अगाडि मुम्बई बम ब्लाष्टको योजनाकार मेमन रहेको आरोपमा टाडा अदालतले उनलाई सन् २००७ मा फाँसीको सजाय सुनाएको थियो । तर अदालती प्रक्रिया अनुसार, फाँसी दिइएपछि अपील गर्न पाउने भएकोले बिभिन्न निकायमा गरिएको र अपील र सुनुवाईमा समय लागेकोले उनी यति लामो समयदेखि नै नागपुर जेलमा थिए ।
मुम्बईको बम हमलामा  २५७ जना मारिएका थिए । भारतको इतिहासमा २६/११ को नामले चिनिने बम हमलापछि भारतीय इन्टलिजेन्स ब्यूरोले मेमनको खोजी शुरु गरेको थियो । मेमनलाई पक्राउ गर्न भारतीय जासूसहरु नेपालमा पनि सक्रिय थिए ।

सन् १९९४ को जुलाई २१ का दिन पाकिस्तानबाट फ्लाइट नम्बर PIA 250 भित्रुवन विमानस्थलमा ल्याण्डिङ भएपछि भारतीय जासुसहरु सक्रिय भएर बसे । उनीहरुलाई एउटा विशेष व्यक्तिमाथि निगरानी गर्नु थियो । यात्रीहरु विमानस्थलको आगमन कक्षतर्फ आउँदै गरेका थिए । त्यही क्रममा एउटा व्यापारीका रुपमा युसुफ अहमद भन्ने व्यक्तिमाथि केरकार सुरु भयो । AA763242 नम्बरको पासपोर्ट बोकेका ती व्यक्तिलाई नेपाल प्रहरीले पक्राउ गरेर सोझै भारतीय ब्यूरोका मानिसहरुलाई सुम्पिए ।

एयरपोर्टमा पक्राउ गरिएका तिनै व्यक्ति याकुब मेनन थिए । वकिललाई भेट्न काठमाडौं आएको र त्यहाँबाट भारत जाने खाजेको उनको योजना थियो भनिन्छ । तर भारतीय जाँच एजेन्सीहरुले याकुब नेपालमा पक्रिएको कुरा सार्वजनिक गरेनन् न त नेपालले नै यसबारेमा केही कुरा अगाडि सारेको थियो ।


Read more ...

अवैध गर्भ बोकेको आरोप लागेकी महिलाको पेटमा भेटियो चार किलोको ट्युमर !

दुई हप्ता अगाडि जुम्लाबाट डोल्पा आएको कर्णाली स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानको टोलीले पहिलोपटक यहाँ शल्यक्रिया सेवा दिएको छ ।
प्रतिष्ठानको घुम्ती टोलीले बुधबार दिउँसो डोल्पा जिल्लाको एकमात्र सरकारी जिल्ला अस्पतालमा ६१ वर्षीया महिलाको ट्युमरको सफल शल्यक्रिया गरेको छ ।
करिब एक घन्टाको शल्यक्रियापछि ती महिलाको पेटबाट चार किलो बराबरको ट्युमर झिकिएका डा निरेश थापाले जानकारी दिए ।
लिकु गाविस–३ चँकी जमुना रोकायको शल्यक्रिया गरिएको हो ।
दश वर्ष अगाडि श्रीमान् गुमाएकी ६१ वर्षीया रोकाय गाउँलेले अरुको गर्भ बोकेको भन्दै कुरा काट्न थालेपछि स्वास्थ्य जाँचका लागि अस्पताल आएकी हुन् ।
अस्पतालमा आएर भिडियो एक्सरे गरेपछि पेटभित्र ट्युमर भएको पत्ता लाग्यो ।
जिल्ला बाहिर लगिए दुई लाखसम्म खर्च लाग्थ्यो तर उनको निःशुल्क उपचार सम्भव भयो । आफू जस्तै आर्थिक अवस्था कमजोर भएका विपन्न सर्वसाधारणलाई प्रतिष्ठानको टोलीले ठूलो सहयोग पु¥याइररहेको उनले बताइन् ।
उक्त टोलीले आएको दुई हप्ता नपुग्दै पाँचवटा शल्यक्रिया सम्पन्न गरिसकेको छ ।
शल्यक्रियापछि रोकायको स्वास्थ्य अवस्था सामान्य रहेको अस्पतालले जनाएको छ ।
Read more ...

Wednesday, 29 July 2015

कास्कीको लुम्ले र तामागीमा भिषण पहिरोमा परी १२ को मुत्यु, १५ भन्दा बढी वेपत्ता

कास्कीको भदौरे तामागी र लुम्लेमा गएको पहिरोले १२ जनाको मृत्यु भएको छ भने १५ जनाभन्दा बढी बेपत्ता भएका छन् ।
राति मानिसहरू सुतेका बेलामा गएको पहिरोले लुम्लेमा ८ जना र भदौरे तामागीमा ४ जनाको ज्यान गएको हो । दुवै ठाउँमा गरी २७ भन्दा बढी घर पुरिएका छन् ।
घटनास्थलबाट २० जना घाइतेको उद्धार गरिएको छ । पुरिएका घरहरूमा सुरक्षाकर्मी पुगेर उद्धार थालेका छन् ।

Read more ...

अर्काकी श्रीमतीसँगको चक्करले एक करोड स्वाहा

फोटो :युरिकाको परिवारबाट ठगिएका आकाश सिकरिया । तस्बिर : क्रान्ति शाह -
 वीरगन्ज : वीरगन्जका एक प्रतिष्ठित व्यवसायीका छोराले झुठो प्रेमको चक्करमा एक करोड रुपैयाँ बढीको सम्पति गुमाएका छन् । वीरगन्ज–१५ मुर्ली निवासी पेट्रोलियम पदार्थका व्यवसायी रामजी सिकारियाका छोरा २५ वर्षीय आकाश सिकारियाले माया प्रेमको झुठो आश्वासनमा परेर एक रोड ६ लाख रुपैयाँ गुमाएका हुन् । आफनो सर्वस्व नै ठानेर करोडौं रुपैयाँ खर्च गरेकी प्रेमिका अर्कैको श्रीमति भएको रहस्य खुलेपछि आकाश अहिले घर न घाटको जस्तै भएका छन् । चार वर्षदेखिको प्रेमसम्बन्धलाई साकार पार्न आकाशले काठमाडौँमा रहेकी प्रेमिका युरिका दाहाललाई बिहे गर्न जेठ १० गते वीरगन्ज बोलाए । युरिका काठमाडौँबाट वीरगन्ज त आइन् तर उनले आफू अर्कैकी पत्नी भएकाले बिहे नगर्ने बताएपछि आकाश छाँगाबाट खसेझैँ भए । अविवाहित भनिएकी प्रेमिका विवाहित भएको थाहा पाएपछि आकाशले युरिकाविरुद्ध जिल्ला प्रहरी कार्यालय पर्सामा ठगीको मुद्धा दर्ता गरे । आकाशको उजुरीका आधारमा प्रहरीले असार २८ गते युरिका, उनका बुबा हिक्मत ढकाल र भाइ मञ्जील ढकाललाई हिरासतमा राखेको छ । आकाशले आफुसँग पटक पटक पटक गरेर युरिका र उनका आफन्तले एक करोड ६ लाख रुपैयाँ ठगेको आरोप लगाएका छन् । ७० लाख ४० हजार रुपैयाँ युरिका र उनको दिदीको बैंक खातामा तथा बाँकी ३५ लाख ६० हजार रुपैयाँ नगद दिएको आकाशको उजुरीमा उल्लेख छ । ‘उजुरीका आधारमा तीन जनालाई पक्रेर हिरासतमा राखेका छौं’, पर्साका प्रहरी नायव उपरीक्षक वीरबहादुर ओलीले भने, ‘घटनाबारे अनुसन्धान भइरहेको छ ।’ युरिका झापाको अर्जुधारा गाविस–२ स्थायी घर भइ हाल ललितपुर उपमहानगरपालिका–१४ निवासी हिक्मत ढाकालकी कान्छी छोरी हुन् । सात वर्षअघि लोकेन्द्र राजभण्डारीसँग बिहे भइसकेकी उनका ६ वर्षीया छोरा पनि छन् । वीरगन्जको लिंकरोडमा अवस्थित रानीपोखरी लजमा २०६८ सालमा आकाश र युरिकाको पहिलो पटक भेट भएको थियो । आफ्ना एक साथीले लजमा पहिलो पटक युरिकासँग परिचय गराएको आकाश बताउँछन् । पहिलो भेटमा युरिकाले आफू अविवाहीत भएको बताएपछि दुवैबीच निकटता बढ्दै गयो । आकाशले राखेको प्रेम प्रस्ताव युरिकाले पनि सहजै स्वीकारिन् । त्यसपछि आकाश युरिकालाई भेटन पटक पटक ललितपुर जान थाले । युरिकाका बुबा , दिदी र भाइले पनि युरिका अविवाहित रहेको भन्दै विहे गराइदिने आश्वासन दिएकाले आफुले युरिकालाइ पैसा दिँदै आएको आकाश बताउँछन् । युरिकाले आफनो घरको आर्थिक अवस्था कमजोर रहेको बताएपछि आकाशले २०७१ सालमा ललितपुरको ढोलैटीमा अढाइ तल्ले घर भाडामा लिए । त्यही घरमा युरिकाका बुबा हिक्मत, भाइ मन्जील र जेठी दिदी अरिकासहित सपरिवार बस्न थाले । घरमा डेढ लाखको पलङ, टेलिभीजन, फर्निचर, कार्पेट, पर्दा, भाँडाकुँडा र फर्निचर सबै आफैँले खरिद गरेर दिएको आकाशको भनाइ छ । ‘आइफोन, आइप्याड, सुनको सिक्री र ब्रास्लेट पनि गिफट दिएँ’, उनले सुनाए, ‘यो सबै र नगद जोड्ने हो भने सवा करोड भन्दा पनि बढी पुग्छ ।’ ललितपुरमा रहेको कपडा पसलमा लगानी चाहिएको भनेपछि आफूले युरिकालाई पटक पटक रकम दिएको आकाश बताउँछन् । उनकै आग्रहमा आफूले उनकी दिदी अरिकाको बैंक खातामा रकम पठाउने गरेको आकाशले सुनाए । अरिकाको बैंक खातामा पाठएको रकम युरिकाले आफ्नो खातामा सार्ने गरेकी थिइन् । ‘मैले जे जति रकम पठाएँ, त्यो सबैको बैंक डिटेल्सको कागजात मसँग छ । मसँग भएजति प्रमाणको कागजता प्रहरीलाई दिइसकेको छु’, ‘आकाशले भने, ‘युरिकाकै प्रेम चक्करमा परेर बुबासँग अंशबन्डा गरेर छुट्टिएँ । तर बुबा र काकाबीच पैतृक सम्पतिमा अंशबन्डा नभएकाले अदालतले त्यो बदर गरिदियो ।’ युरिकाबिना बाँच्नै नसक्ने बताएपछि बुबाआमा पनि बिहेका लागि राजी भएका उनी बताउँछन् । ‘बुबाआमालाई रिझाएर मैले जेठ १० गते उनलाई बिहेका लागि वीरगन्ज बोलाएको थिएँ’, उनले भने, ‘तर काठमाडौँबाट वीरगन्ज आएपछि युरिकाले आफु अर्कैको पत्नी भएको रहस्य खोलेपछि मर्नु न बाँच्नुको स्थितिमा पुगेको छु ।’ युरिकाको अर्को पनि प्रेमी रहेको आकाश बताउँछन् । ‘काठमाडौंका सतिष तण्डुकार नामका युवासँग पनि उसको चक्कर रहेछ’, उनले भने, ‘युरिकाको मोबाइलको कल डिटेलमा सतिषको मोबाइलमा धेरै पटक फोन गरेको देखियो । प्रेमको नाटक गरेर केटा लुट्ने युरिकाको धन्दा रहेछ ।’ आफुले प्रहरीमा उजुरी दिएपछि युरिकाका पति लोकेन्द्रले आफुलाई मार्ने धम्की पनि दिएको आकाशले बताए । ‘मलाई अरु केही चाहिएको छैन’ उनले भने, ‘मलाई मेरो पैसा फिर्ता गरिदिए पुग्छ ।’ अन्नपूर्ण पोस्ट्
Read more ...

...त्यस्ता कर्मचारीलाई एयरपोर्टमै हतकडी लगाइन्छ: मन्त्री पण्डित

काठमाडौं, श्रावण १४ - सामान्य प्रशासन मन्त्री लालबाबु पण्डितले कर्मचारीहरूको राम्रो र आकर्षक मन्त्रालय छान्ने प्रवृति गलत भएको भन्दै जहाँ खटाए पनि जानुपर्ने बताएका छन् । सामान्य प्रशासन मन्त्रालय, प्रच्चस्तरिय प्रशासन सुधार कार्यान्वयन तथा अनुगमन समिति र  प्रशासकीय अदालतले आयोजना गरेको कार्यक्रममा मन्त्री पण्डितले भने,‘जागिर खादा राज्यले खटाएको जहा पनि जान्छु भनेर खाने । पछि आफूले छान्ने प्रवृत्ति गलत हो । राज्यले जहाँ पठाए पनि कर्मचारीले काम गर्नु पर्छ । त्यसो नगर्नेलाई कारवाही हुन्छ ।’ 
उनले ऐन, नियममा भएको व्यवस्था अनुसार व्यवहारमा काम नभएको भन्दै त्यसलाई व्यवहारमा उतार्न कार्यक्रममा उपस्थित विभिन्न मन्त्रालयका कानुन अधिकृत, सह-सचिव र विभिन्न विभागका महानिर्देशकहरूलाई निर्देशन दिए । उनले भने, ‘कार्मचारीले देशको हितमा काम गर्ने हो । त्यो बाहिर गएर काम गर्ने हो भने ठिक हुदैन ।’
उनले व्यवहारमा ठिक काम नहुदाको उदाहरण दिदै भने, ‘कुनै एक विभागको जग्गा मिलाई दिएको भएमात्र मलाई व्यक्तिगत रूपमा १० करोड रूपैयाँ आउँथ्यो । मैले त्यसलाई नकारिदिए । यस्ता खराब मान्छेहरू पनि छन् ।’ उनले थपे, ‘मलाई डर लाग्छ, कुनै दिन सिंहदरबार पनि व्यक्तिको नाममा हुन्छ भनेर ।’
उनले विदेशमा पीआर र डीभी हुने कार्मचारीले जागिर छाड्ने क्रम जारी रहेको उल्लेख गरे । ‘परिवारका सदस्यहरूले पीआर र डीभी पाएका छन् भने उनीहरूको घरका सदस्यले पाउने सुविधा कटौती गर्न भनिसकेको छ,’ उनले भने, ‘मुसा जति दुलामा पसे पनि वर्षामा बाहिर आउनै पर्ने नत्र बाढीले लान्छ ।’ उनले राष्ट्रघाती त्यस्ता कर्मचारीलाई एयरपोर्टमा पुगेर हत्कडी लगाएर फर्काउने बताए ।
उनले निजामति ऐनको पाचौ पटक कर्मचारीको आवश्कता र राष्ट्र हितको निम्ति छिटौ सम्सोधन गरिने बताए । उनले प्रशासनबाहेक सरकारबाट खर्च हुने कुनै पनि सरकारी क्षेत्रमा काम गर्ने कर्मचारी पीआर वा डिभी धारी भए कारवाही गरिने उनले बताए ।
कार्यक्रममा उच्चस्तरिय प्रशासन सुधार कार्यान्वयन तथा अनुगमन समितिका एवम् प्रशासकीय अदालतका अध्यक्ष काशीराज दाहालले कर्मचारीहरूको गुनासो सुन्दै जवाफ दिएका थिए । उनले सेवा प्रवाह, न्यायसम्पादन र प्रशासन सुधारको विषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गरे । प्रशासन सुधार र प्रशासकीय पदाधिकारीले न्यायसम्पादन गर्दा ध्यान दिनु पर्ने विषयमा उनले प्रष्ट पारेका थिए । उनले कर्मचारीहरूलाई २५ बुदेँ प्रतिबद्धता पत्र समेत दिएका थिए । कान्तिपुर
Read more ...

छोरो विदेश गएको मौका छोपी गर्भवती भएकी बुहारीलार्इ प्रेमीको जिम्मा

परिवार पाल्न छोरो विदेशिएका बेला परपुरुषसँगको सम्पर्कपछि गर्भवती भएकी बुहारीलाई सासूले प्रेमीको जिम्मा लगाएकी छन् ।कञ्चनरुप नपा–९ धर्मपुरकी २० वर्षीया रेणुदेवी साह र छिमेककै सोल्टी नाता पर्ने १८ वर्षीय पुजन साहबीचको यौनसम्बन्धबाट गर्भ बसेको खुलेपछि आइतबार रेणुलाई गाउँलेले पुजनकै जिम्मा लगाएका हुन् ।

रेणुका पति फागु साह ०७१ साउन २२ गतेदेखि वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा दुबईमा छन् ।सुनसरीको गौतमपुर माइत भई धर्मपुरमा विवाह गरेर आएको वर्ष दिनमा पति विदेश गएपछि उनी पुजनसँग प्रेम सम्बन्ध रहेकी थिइन् । उनी अहिले सात महिनाको गर्भवती छिन् । रेणुको पेटमा हुर्कँदै गरेको गर्भ आफ्नो भएको पुजनले स्विकारेका छन् ।

छोरा विदेशमा रहेका बेला बुहारी गर्भवती रहेको थाहा पाएपछि गत असार २५ गते गाउँमा छलफल बोलाउँदा रेणुले गाउँलेसामुन्ने वास्तविक घटना बाहिर ल्याएकी थिइन् । गाउँलेहरुले उतिबेलै रेणुलाई पुजनको जिम्मा लगाउन खोज्दा पुजनका अभिभावकले अस्विकार गरेपछि सासु ५९ वर्षीया पानवतीदेवी साहले गत बुधबार जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा उजुरी दिएकी थिइन् ।

दुबैलाई प्रहरीले झिकाएपछि गाँउलेसमेत आइतबार जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा पुगेका थिए । घरपरिवारले अस्वीकार गरेपछि उनले तिनै युवकसँग जीवन बिताउने बताइन् । रेणुकी दिदी र पुजनका ठूलोबुवा जगदीश साहका छोराबीच विवाह भएकाले उनीहरुबीच सोल्टी नाता पर्छ । विवाह अघिबाटै एक अर्कालाई मन पराउने गरेको कुरा उनीहरुले प्रहरी कार्यालयमा बताए ।

हामी एक अर्कालाई माया गर्छौं, जे हुनु थियो भयो’, सहमति पत्रमा हस्ताक्षर गर्दै युवकले भने, ‘अब हामी दाम्पत्य जीवनमा तयरा छौं ।’आफूले प्रेम गरेकाले पत्नीकारुपमा स्वीकार्ने र युवतीले पनि आफूसँग बस्न चाहेको युवकले बताए । युवक अविवाहित हुन् भने युवतीका पहिलो पति फागुतर्फ एक वर्षीया छोरी छन् ।

एक वर्र्षीया नाबालिकाको पालनपोषणको जिम्मा भने हजुरआमा पानवतीले लिँदै घर लगिन् । ‘समस्या आएपछि समाधान त गर्नै पर्‍यो’, घरपरिवार र गाउँलेले सहमति गरी दिएको जानकारी दिँदै स्थानीय हरिलाल साहले भने, ‘सुरुमा त केटाले मेरो गर्भ होइन भनेर डीएनए परीक्षण गर्छु भन्थ्यो, तर छलफलका क्रममा गर्भ आफ्नै रहेको स्वीकार्‍यो ।’

तथ्यांकअनुसार नेपालबाट दैनिक एक हजार पाँच सय बढी युवा वैदेशिक रोजगारीमाश जाने गर्छन् । सप्तरीमा अविवाहितभन्दा विवाहित युवा नै बढी विदेशिने गरेको आँकडाले देखाउँछ ।सप्तरीका प्रहरी नायव उपरीक्षक नारायणप्रसाद चिमरियाले पत्नी, छोराछोरी र घरपरिवारको लागि विदेशिने युवाकै घरबार भने दिनदिनै भत्किँदै गएको बताए ।

एक महिनाको अवधिमा यस्तै प्रकारका चारवटा घटना प्रहरी कार्यालयमा आएको उनले जानकारी दिए । गाउँ, घरपरिवारको मोहमाया त्यागेर छोराछोरी र पत्नीका लागि श्रम गर्न विदेशिएका पतिले कमाएर पठाएको रकममा केहीले रजाइँ गर्न थालेपछि पुरुषहरु पीडामा पर्न थालेको महिला अधिकारकर्मी पनि बताउँछन् ।

Read more ...

सरकारले नयाँ ट्याक्सी ल्याउने निर्णय गरेपछि राजधानीमा ट्याक्सी जुलुस

सरकारले पुराना ट्याक्सी विस्थापित गरी नयाँ ल्याउने भनेर गरेको निर्णय तथा यससँगै ट्याक्सीको भाउ बढाइएको भन्दै ट्याक्सी व्यवसायी र यातायात सम्बन्धी संगठनहरुले बुधबार काठमाडौंमा ट्याक्सी जुलुस गरे । जोरपाटी, महाराजगञ्ज, बालाजु, कलंकी, ललितपुर, कोटेश्वर र एयरपोर्टबाट निकालिएको यो जुलुस खुलामञ्च पुगेको थियो ।

सहरका विभिन्न भागमा लस्करै ट्याक्सीहरु जुलुसमा नारिन पुगेपछि यात्रुहरुलाई समस्या पनि परेको थियो । बिहान १० बजे ‘अफिस टाइम’मा सुरु भएको यो विरोधले राजधानीको ट्राफिक व्यवस्थापनलाई पनि अस्तव्यस्त बनायो । खुलामञ्चमा विरोध सभा पनि गरिएको थियो ।

Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us