Thursday, 27 October 2016

तिहार लक्षित सुरक्षा योजना लागू, राजधानीमा मात्रै ४ हजार प्रहरीको २४ घन्टे ड्युटी

काठमाडौं । नेपालीहरुको दोस्रो ठूलो महान चार्ड तिहार आजबाट सुरु भएको छ। राजधानी लगायत मुलुकका मुख्य सहरमा दीपावलीको रौनक सुरु भइसकेको छ।

तर यो खुसीयालीमा हुन सक्ने सम्भावित विभिन्न घटनालाई मध्यनजर गर्दै सुरक्षा निकायले भने एकीकृत सुरक्षा योजना बनाएर लागु गरेको छ। दीपावलीमा हिंसात्मक घटना हुन नपाओस भनेर प्रहरी प्रधान कार्यालयले देशैभरका आआफ्ना युनिटलाई हाइअलर्टमा रहन निर्देशन दिएको छ।

राजधानीमा मात्रै दीपावलीभर ४ हजार सुरक्षा कर्मी २४ घण्टा परिचालन हुने भएका छन्।
Read more ...

राष्ट्रपतिद्वारा गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती हस्तान्तरण

मेलम्ची । सिन्धुपाल्चोक मेलम्ची नगरपालिका–८ स्थित गिरानचौरमा कलाकारद्वय धुर्मुस र सुन्तलीले निर्माण गरेको एकीकृत नमुना बस्ती सम्बन्धित भूकम्पपीडितका लागि हस्तान्तरण गरिएको छ । 

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले ६५ भवन, पाँच बालउद्यान र एउटा सामुदायिक भवन सहितको एकीकृत नमुना बस्ती शुक्रबार आयोजित एक समारोहबीच  व्यवस्थापन समितिका प्रमुख रामबहादुर तामाङलाई हस्तान्तरण गरिन् ।  नमुना बस्ती पाँच करोड १४ लाख ४९ हजार १ सय ८७ को लागतमा निर्माण भएका कलाकार सीताराम कट्टेल ९धुर्मुस०ले जानकारी दिए । ती भवन ३५ रोपनी जग्गामा निर्माण गरिएको छ ।  गिरानचौर  बस्ती निर्माणका लागि स्वदेश तथा विदेशबाट छ करोड १७ लाख रकम स‌ंकलन भएको कलाकार कट्टेलले बताए ।  

स्वच्छ र हरियाली सहरको अवधारणासहित अपाङ्गमैत्री, बालमैत्री र वातावरणमैत्री भूकम्प प्रतिरोधात्मक भवन निर्माण गरिएको छ । 

राष्ट्रिय पुनःनिर्माण प्राधिकरण, गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती तथा पर्यटन प्रवर्द्धन परियोजनाअन्तर्गत मेलम्ची नगरपालिका र भवन विभागसँग समन्वय गरी ती निर्माण गरिएका हुन् । आर्थिक अवस्था कमजोर भएका तामाङ सामुदायलाई प्रत्यक्ष रुपमा फाइदा पुग्ने गरी ६५ घरधुरीका एकरएक तथा दैनिक ज्यालादारीमा काम गर्ने ३१ र विभिन्न सङ्घ संस्थाबाट गरी एक सय जनाको दैनिक श्रमबाट बस्ती निर्माण सम्पन्न गरिएको हो । Read more ...

तिहारका लागि बनाइएको मिठाई नक्कली

काठमाडौ । तिहारमा मिठाई किन्दा होस पुर्याउनुस् है, नाफखोर ब्यापारीले भीडभाडको मौका छोपेर गुणस्तरहीन नक्कली मिठाई भिडाउन सक्छन् । विज्ञले सतर्क भएर विश्वासिलो पसलबाट मात्रै मिठाई किन्न सुझाव दिएका छन् ।

पर्वको अवसरमा मुख मिठो पार्न नक्कली मिठाईको थोरै प्रयोगले पनि दीर्घकालिन रोग लाग्न सक्छ । विज्ञका अनुसार तिहारमा बासी, सडेका र मिसावट भएका खुवाको मिठाई बनाएर विक्री गर्ने धेरै सम्भावना छ । नक्कली घ्यू तेलमा तारेर अखाद्य रंगको प्रयोग तथा चाँदीको वर्क हालिएका रंगिचंगी स्वादिला मिठाईले पनि स्वास्थ्यमा दीर्घकालिन असर पुर्याउन सक्छ ।

नक्कली दूधबाट निर्मित खुवाको मिठाई पनि अस्वस्थकर हुन सक्छ । बरिष्ठ खाद्यविज्ञ डा।दीलिप सुब्बाका अनुसार चाँदीको वर्क लगाइएको मिठाई स्वास्थ्यका लागि अत्यन्त हानीकारक हुन्छ । माथिल्लो तहमा सेतो टल्किने चाँदीको जलप लागेको मिठाई खान नहुने उनले बताए । चाँदीको वर्क गल्न नसक्ने भएकाले यसले स्वास्थ्यमा समस्या पार्छ ।

भारतको लखनाउस्थित इन्डियन इन्टिच्यूट अफ टेक्नोलोजी रिसर्च सेन्टर र सिमलास्थित इन्दिरा गान्धी मेडिकल कलेजको अध्ययन अनुसार आल्मुनियम सस्तो भएकाले मिठाई चम्काउन ब्यवसायीले यसको प्रयोग गर्न थालेका हुन् । चाँदी र आल्मुनियमको वर्कमा निकेल, लेड, क्रोमियम र क्याडियम तत्व पाइन्छ । यस्ता मिठाई खाँदा क्यान्सर, कलेजो, मिर्गौला र घाँटीसम्बन्धी रोग लाग्न सक्छ ।
Read more ...

भेडी गोठालो कामी बने मालिक

लिबाङ । विगतका वर्षहरुमा तिहारका बेला सधैँ निराश र मलिन अनुहारमा देखिने ह्वामा–९ बाजाका तिलवीर कामी यसवर्ष भने निकै खुसी र उत्साहित बनेका छन्। कुनै समयमा आयआर्जनको बाटो नहुँदा मुस्किलले एक छाक मात्रै खाएर जीवन गुजार्दै आएका कामीको जीवनमा छोटो समयमै ठूलो परिवर्तन आएको छ।

साँझ बिहानको छाक टार्नकै लागि केहीवर्ष अगाडिसम्म अरुको बाख्रा चराउँदै वन वनमा विरहका गीत गाउँदै हिँड्थ्ये उनी। सम्पत्तिको नाउँमा एक त भिरालो जमिन त्यसमा पनि जङ्गलको बीचमा उनको सानो घर थियो। आयस्रोतका बाटाहरु नहुँदा आफूलाई दैनिक जीवनयापन गर्न हम्मे हम्मे पर्ने गरेको कामीको भनाइ छ।

साँझ खायो बिहान के खाने, बिहान खायो साँझ के खाने भन्ने कुरा नै उहाँको सबैभन्दा ठूलो चिन्ताको विषय बनेको थियो त्यतिबेला। चाडपर्वका बेला होस् वा अन्य समयमा घरमा पाहुना आउँदा एकातिर आफूलाई खुसी लाग्ने भए पनि अर्कोतिर दुःखी हुने गरेको उनले बताए। चोर्न मिल्दैन, पाहुनालाई भोकै राख्न पनि भएन भन्ने सोच राख्नुहुने उनको मन पाहुना आउँदा साह्रै पिरोलिन्थ्यो।

सानो परिवार भएका कामीकी श्रीमतीको केही वर्ष पहिले मृत्यु भइसकेको थियो भने हाल उनको परिवारमा दुई छोरा, एक छोरी, उनकी वृद्ध भाउजू र उनीमात्र छन्। वृद्ध भाउजूले कुनै पनि काममा सघाउन नसक्ने उनको भनाइ छ। तर पनि सानै परिवार चलाउन गाह्रो भएका कामीलाई पाहुना आउँदा शिरमाथि पहाड खसेजस्तो हुन्थ्यो। यसरी दुःख सुखका बीच जीवन गुजार्दै आएका कामीले आजभन्दा केही वर्ष पहिले गाउँकै दिलै पुन मगरको तीन भेडा र चार बाख्रा गरी जम्मा सातवटा बस्तुभाउ अधियाँमा लिएर पाल्न सुरु गरेको स्मरण सुनाए।

त्यसै समयमा उनकोे गाविसमा गरिबी निवारण कोषको कार्यक्रम लागू भयो। उनले आफूलाई पनि कोषको बाजा सामुदायिक संस्थामा कोषाध्यक्षका रुपमा आबद्ध गराए। त्यसपछि उनको जीवनमा विस्तारै सफलता र खुसीका रेखाहरु कोरिन थाले। कोषले उक्त समूहलाई आयआर्जनका लागि अनुदान दिएपछि उनले बाख्रापालनका लागि १८ हजार रुपैयाँ ऋण लिएर केही समयपछि अधियाँमा पालेका सातवटै भेडाबाख्रा आफ्नो बनाए। त्यसपछिका दिनमा बिस्तारै बिस्तारै उनको जीवनस्तरमा सकारात्मक परिवर्तन आउन थालेको गरिबी निवारण कार्यक्रमका सामाजिक परिचालक मूलमान मगरले जानकारी दिए।

कामीले हालसम्म दैनिक खर्च, छोराछोरीको विद्यालय खर्च, औषधि उपचार खर्चलगायत अन्य सम्पूर्ण खर्च कटाएर करिब ५० वटा जति भेडाबाख्राबाट चार लाख भन्दा बढी आम्दानी गरिसकेका छन् भने अझै उनीसँग केही भेडाबाख्रा बाँकी नै छन्। यसरी उनले सामुदायिक संस्थाबाट लिएको ऋण पनि सबै फिर्ता गरिसकेको जानकारी दिँदै भने,ुगरिबकै लागि सञ्चालन भएको यो कार्यक्रमले मलाई मात्र नभई मजस्ता गरिबलाई साँच्चै ठूलो गुन लगाएको छ। यो कार्यक्रम हाम्रो जीवनमा मात्र होइन हाम्रा छोरानातिको पालासम्म पनि पुस्तौँ पुस्ता चलिरहोस्।ु

यसरी जिल्लामा २०६३ वैशाखदेखि सहयोगी संस्थामार्फत सञ्चालनमा रहेको कार्यक्रम हाल जिल्लामा पाँचवटा सहयोगी संस्था मार्फत ४२ गाविसमा विस्तार भइसकेको गरिबी निवारण कोषका कार्य प्रबन्धक दीपक केसीले जानकारी दिए।उनका अनुसार यसै आवभित्र यो कार्यक्रम जिल्लाका सबै गाविसमा सञ्चालनमा ल्याउने लक्ष्य लिइएको छ।
Read more ...

कांग्रेस महाभियोगको पक्षमा नउभिए गगन थापाले राजीनामा दिने

काठमाडौं । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका निलम्वित प्रमुख आयुक्त लोकमानसिंह कार्कीमाथि लागेको महाभियोगको पक्षमा कांग्रेस नउभिए स्वास्थ्य मन्त्री गगनकुमार थापाले राजीनामा दिने तयारी गरेका छन् ।

लोकमानसिंहले भ्रष्टहरुसँग मिलेर नेताहरुविरद्ध नियोजित षड्यन्त्र गरेको भन्दै संसद्मा महाभियोग दर्ता भएपछि कांग्रेसले त्यसबारे निर्णय लिन नसकेको अवस्थामा गगनले मन्त्री पदबाट राजीनामा दिने तयारी गरेको स्रोतको भनाई छ ।

लोकमानविरुद्ध महाभियोगको पक्षमा उभिएका थापासहितका कांग्रेस नेताहरुले पटक पटक सभापति शेरबहादुर देउवालाई भेटेर त्यसबारे तत्काल निर्णय लिन दबाब दिइरहेका बेला गगनले राजीनामा दिने निचोड निकालेका उनीनिकट एक कांग्रेस नेताले जानकारी दिए ।

महाअभियोगको पक्ष र विपक्षमा मत बाँडिएपछि विवाद चुलिइरहेका बेला महाभियोगको पक्षमा कांग्रेसले निर्णय नगरेमा राजीनामासम्म दिने सन्देश स्वास्थ्य मन्त्री थापाको तर्फबाट सभापति शेरबहादुर देउवालाई समेत पुर्‍याइएको दाबी स्रोतको छ ।

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रका १५७ जना सांसदहरुले लोकमानलाई महाभियोग लगाउन संसदमा दर्ता गराएको प्रस्तावको पक्षमा केही दिनअघि कडा मन्तब्य राखेका गगनले पार्टीभित्रै भने महाभियोगको पक्षमा मत जुटाउन असफल भएका थिए ।

महाभियोगमाथिको पहिलो छलफल भएर संसद् २६ कात्तिकसम्मलाई स्थगित भएको अवस्थामा लोकमानलाई महाभियोगबाट जोगाउनका लागि कांग्रेसकै सांसद र नेताहरु लागि रहेका बेला गगनले मन्त्रीबाट र सांसदहरुले संसद सदस्यबाट पनि राजीनामा दिने धम्की सभापति देउवालाई दिइसकेका छन् ।
Read more ...

आजदेखि तिहार सुरु, काग तिहार मनाइँदै, भाइटिकाको साइत कात्तिक १६ गते ११ बजेर ५२ मिनेटमा

काठमाडौँ । हिन्दुहरुको दोस्रो ठूलो चाड तिहार आज कार्तिक कृष्ण त्रयोदशीदेखि कार्तिक शुक्ल द्वितीयासम्म मनाइँदैछ ।

आज तिहारको पहिलो दिन काग तिहार, कात्तिक १३ गते कार्तिक कृष्ण चतुर्दशीका दिन कुकुर तिहार, कात्तिक १४ गते कृष्ण औँसीका दिन लक्ष्मीपूजा, कात्तिक १५ गते सोमबार कार्तिक शुक्ल प्रतिपदाका दिन गाईपूजा, गोवद्र्धन पूजा, नेवारी समुदायले मनाउने नयाँ वर्ष अर्थात् नेपाल संवत् ११३७, र म्हपूजा अर्थात् आत्मपूजा एवम् तिहारको अन्तिम दिन कार्तिक शुक्ल द्वितीयाका दिन भाईटीका लगाई तिहार पर्व मनाइन्छ ।

कार्तिक कृष्ण त्रयोदशीदेखि कार्तिक शुक्ल द्वितीयासम्म यमराज पनि आफ्ना दैनिक काम स्थगित गरी बहिनी यमुनाकहाँ अतिथिका रुपमा बसेर भाइटीका ग्रहण गर्ने भएकाले यस पर्वलाई यमपञ्चक पनि भन्ने गरिन्छ ।

यमपञ्चकको पहिलो दिन आज कागको पूजा गरी मीठो मीठो खान दिएर काग तिहार मनाइँदैछ । वैदिक मान्यताअनुसार कागलाई सन्देशवाहकका रुपमा मान्ने गरिन्छ ।

आजको दिन कागलाई पूजा आजा गरी खान नदिइकन आफूले खाएमा पापको भागी भइन्छ भन्ने धार्मिक मान्यता छ । वैदिक सनातन हिन्दू धर्मानुसार कागलाई यमदूतका रुपमा मानिन्छ ।

आजैका दिनदेखि यम दीप दान गर्नाले यम यातनाबाट मुक्त भइन्छ भन्ने धार्मिक विश्वास छ । यम दीप दान दक्षिण फर्काएर गर्नुपर्ने धार्मिक विधि रहेको धर्मशास्त्रविद् एवम् नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिका अध्यक्ष प्रा डा रामचन्द्र गौतमले बताए ।

तिहारको अन्तिम दिन कात्तिक १६ गते मङ्गलबार कार्तिक शुक्ल द्वितीयाका दिन दिदीबहिनीले दाजुभाईलाई दीर्घायु र सुख शान्तिको कामना गर्दै टीका लगाइन्छ । ।

यस वर्ष कात्तिक १६ गते मध्याह्न ११ बजेर ५२ मिनेटमा भाईटीकाको साइत उत्तम रहेको समितिले जनाएको छ । भाईटीकाका दिन दिनभर टीका लगाउन सकिने भए पनि साइत खोज्नेका लागि ११ बजेर ५२ मिनेटको साइत शुभ रहेको अध्यक्ष प्रा डा गौतमले बताए ।

Read more ...

बाबुको किरियामा नाबालक छोरी

धादिङ । भूकम्पले घर तहस नहस बनाएपछि ठड्याइएको एउटा सानो झुप्रो । त्यस बाहिर आँगनमा एकसरो सेतो वस्त्र धारण गरेकी एक महिला र दुई नाबालिका नानीहरु । सरसर्ती हेर्दा हिन्दु परम्परा अनुसार किरिया गरिरहेको अवस्था प्रष्ट देखिन्छ । धर्मको भाषामा तस्बिर सामान्य लागे पनि मानवताको हिसाबले तस्बिर कारुणिक, बाध्यकारी र हृदयविदारक लाग्छ ।

यो दृश्य धादिङको कुम्पुरे पिपलटारस्थित दलित बस्तीको हो । स्थानीय लालबहादुर बयलकोटीको रहस्यमयी हत्या भएपछि विद्यालय जाँदै गरेका दुई बालिका अहिले बाबुको किरियामा बसेका छन्।

कुम्पुरकै महाकाली माद्यामिक विद्यायलमा कक्षा ९ मा पढ्ने पवित्रा बयलकोटी र कक्षा ७ पढ्ने रथी बयलकोटी आमा लालश्री बयलकोटीको साथमा बाबुको किरिया गरिरहेका छन्।

श्रीमानको निधनको पीडामा रहेकी लालश्रीलाई साना छोरीलाई किरियामा राख्नुपर्दा थप पीडा भएको छ । लालबहादुरका छोरा नभएकाले दुई छोरी बाबुको किरियामा बसेका छन् । लालबहादुरका ६ छोरमध्ये दुईटीले मात्र सेतो लुगा लगाएका छन् ।  अन्य छोरीहरु ६, ४ वर्षका सँगै १ वर्षकी दुई छोरी जुम्ल्याहा छन् । यी नाबालकलाई आमा र दिदीहरुले किन सेतो लुगा लगाएका हुन् भन्ने बुझ्न पनि सक्दैनन् । 

सानासाना छोरी बुवाको किरियाको लागि कष्टका साथ बसेको देख्दा त्यहा पुग्ने जोसुकै भक्कानिने गरेका छन् । लालबहादुरको निधनपछि ६ छोरीको पालनपोषण गर्ने जिम्मा लालश्रीको काँधमा आइलागेपछी उनी चिन्तित छिन् । उनले भावुक हुँदै भनिन्, ‘घरको कमाउने मान्छेलाई कुन पापीको आँखा लाग्यो, अब म एक्ली महिलाले कसरी हुँर्काऊ यी कलिला नानीहरुलाई ।’

दलित परिवारमा रोग, भोक, र अभावकाबीच जन्मेका यी अवोध कलिला नानीको उचित लालन पालन गर्न र शिक्षादीक्षा दिनसक्ने कुनै अभिभावक छैनन्। उल्टै घरमा ६० बर्षीया वृद्धा हजुरआमा छिन् । 

कात्तिक १ गते साँझ ७ बजे घरबाट बाहिरिएका लालबहादुर २ गते बिहान सुनौलाबजार गाउँ विकास समितिको सुकौराखोलामा झुण्डिएको अवस्थामा फेला परेका थिए । दसैंमा बनाइएको पिङमा झुण्डिएको भनेर प्रहरीलाई खवर गरिए पनि उनको खुट्टाले भुइ छोइएको प्रस्टै देखिएको स्थानीयले बताएका छन् । 

घटनापछि जिल्ला प्रहरी कार्यलय धादिङबाट खटिएको टोलीले घटनास्थलको मुचुल्का गरि शव पोष्टमार्टमको लागि धादिङवेशी ल्याएका थिए । झुण्डिएको भनिएको स्थान रहस्यमय र शंकास्पद देखिएपछि प्रहरीले हत्या आशंकामा ५ जनालाइ नियन्त्रणमा लिइ अनुसन्धान गरिरहेको छ ।
Read more ...

लोकमानसिंहलाई नहटाउनु भन्दै बालुवाटारमै प्रचण्डलाई भारतको धम्की

काठमाडौं । अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्कीलाई जोगाउन शक्ति केन्द्रहरुसमेत सक्रिय बनेका छन् । यसैक्रममा नेपाली कांग्रेसका एकजना सांसदले भारतीय बुद्धिजीवी एसडी मुनीलाई बालुवाटारमा पुर्‍याएर प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई धम्की दिएका छन् ।एसडी मुनीलाई लिएर बालुवाटार जाने व्यक्ति हुन् कांग्रेस सांसद अमरेशकुमार सिंह । सिंहले प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा लागेर भारतसँग निहु नखोज्न धम्की दिएको स्रोतले बताएको छ ।

नेपाल(भारत सम्वन्धबारे एक छलफलमा सहभागी हुन यसैसाता एसडी मुनि नेपाल आएका थिए । यहीबेला सत्तारुढ माओवादी र प्रमुख विपक्षी एमालेका १५७ सांसदले अख्तियार प्रमुख लोकमान सिंह कार्कीविरुद्ध संसदमा महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गरे । महाअभियोग गर्दा भएलगत्तै अमरेश एसडी मुनीसँगै बालुवाटार पुगेका थिए ।

भेटमा अमरेशले प्रचण्डलाई ‘धोकेबाज’सम्म भनेको स्रोतले बतायो । साथै उनले माओवादी लडाकूहरुले चिनियाँ पैसा खाएर लोकमानविरुद्ध महाअभियोगको प्रस्ताव पेश गरेको भन्दै प्रचण्डसँग ‘अब भारत रिसायो’ भनेर अत्याएका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा नउभिन केही भारतीय नेता एवं कूटनीतिज्ञबाट समेत दबाव परेको स्रोतको दाबी छ । प्रचण्डले लोकमानलाई हटाउन कम्मर कसेको खबर पाएपछि कांग्रेस सांसद अमरेश नेपाल मामिलाका जानकार मानिने भारतीय प्राध्यापक एडी मुनीलाई लिएर केही दिन पहिले बालुवाटार छिरेका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारतको राजकीय भ्रमणमा रहँदा लोकमानले लडाकू शिविरको फाइल खोल्छु भनेर धम्क्याएपछि प्रचण्ड र लोकमानको सम्वन्ध बिग्रिएको छ । यही कारणले माओवादी अध्यक्ष समेत रहेका प्रचण्ड अहिले महाअभियोग पारित गर्ने पक्षमा उभिएका छन् । यद्यपि उनले आफू केपी ओली प्रधानमन्त्री भएकै बेलादेखि लोकमानलाई कारवाही गर्ने पक्षमा रहेको बताएका छन् ।

कार्कीलाई जोगाउन अमरेश लगायतका कांग्रेसकै नेताहरु लागेका छन् । यसमा केही भारतीय कूटनीतिज्ञहरुको पनि चासो देखिएको छ ।
Read more ...

नेपालमा भन्दा चिनमा बेरोजगारी बढी १ पदका लागि विज्ञापन गर्दा १० हजार आवेदन

काठमाडौं । चिया पस्कँदै पाहुनालाई स्वागत गर्ने सबैको सपनाको जागिर हुन नसक्ला तर यहाँ एक रिसेप्सनिस्टका लागि ‘भ्याकेन्सी’ हुँदा झन्डै १० हजार जनाको आवेदन परेको छ।

चीनको अति प्रतिस्पर्धापूर्ण निजामती सेवाको इतिहासमै मात्रै एक पदका यसरी कीर्तिमानी संख्यामा आवेदन परेको हो। ‘चाइना डेमोक्रयाटिक लिग’ नामक एक तथाकथित राजनीतिक पार्टीका लागि एक रिसेप्सन कर्मचारी माग गरिँदा ९ हजार ८ सय ३७ जनाको निवेदन परेको छ।

चीनमा केही यस्ता साना राजनीतिक पार्टी खडा छन् जसको खासै कुनै शक्ति हुँदैन र त्यहाँ जागिर खानुलाई इज्जतको विषय पनि मानिन्न। तैपनि किन यति धेरै आवेदन परेको तरु

अधिकारीहरू यसलाई सजिलो जागिर मान्छन्। स्नातक तहको योग्यता र दुई वर्षको ग्रासरुट अनुभवले यस्ता खाले जागिरका लागि आवेदन गर्न भ्याउँछ। चीन सरकारले भ्रष्टाचारमाथि कडा अकुंश लगाइरहेकाले सरकारी सेवा पछिल्लो समय झन लोकप्रिय भएको छ। त्यहाँको भर्ती प्रक्रिया पनि कडा बन्दै गएको छ।

चीनमा यस वर्ष निजामती सेवा परीक्षामा १४ लाख मानिस सहभागी भए। प्रतिरिक्त पदका लागि ४९ जनाको दरले आवेदन पर्‍यो। गत वर्षको यो अनुपात ४६ थियो। सन् २०१३ मा एक तथ्यांकसम्बन्धी पदका लागि ९ हजार ४ सय जनाको आवेदन परेको थियो।

चीनमा बेरोजगारी दर ४ प्रतिशतको हाराहारीमा रहेको मानिन्छ। जसको अर्थ १ अर्ब ४० करोड जनसंख्या भएको मुलुकमा थुप्रै मानिसले जागिर खोजिरहेका छन् भन्ने हो। धेरैजसो मानिस अझै निजी क्षेत्रकै आकर्षक जागिरलाई प्राथमिकता दिन्छन्।Read more ...

भारत र चीनका राष्ट्रपति नेपाल आउँदा सार्बजनिक विदा दिने सरकारको निर्णय

काठमाडौं । भारत र चीनका राष्ट्रपति नेपाल भ्रमणमा आउने दिन सरकारले सार्बजनिक विदा दिने निर्णय गरेको छ । विहीबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले दुई छिमेकी देशका राष्ट्रप्रमुख नेपाल भ्रमणमा आउँदा सार्बजनिक विदा दिने निर्णय गरेको हो ।

भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जी यही कात्तिक १७ गते नेपाल भ्रमणमा आउँदैछन् ।  सोही दिन राष्ट्रपति मुखर्जी आउदा ४५ मिनेट त्रिभुवन अन्तराष्ट्रिय विमानस्थल समेत प्रभावित हुनेछ । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिनपिङको नेपाल भ्रमण भने टुंगो लागिसकेको छैन ।
Read more ...

मृत्युदण्डको सजाय सुनाइएका दार्चुलाका अमरलाई आममाफी दिन युएई सरकारलाई प्रधानमन्त्री प्रचण्डको आग्रह

काठमाडौं । युएईको अदालतद्वारा मृत्युदण्डको सजाय सुनाएका दार्चुलाका अमर बमलाई आममाफी दिन प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले युएई सरकारसँग आग्रह गरेका छन्। 

विहीबार नेपालका लागि युएईका राजदूत सैद हाम्दन अल नक्वीसँग भएको भेटमा प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सो आग्रह गरेका हुन्। भेटमा राजदूत नक्वीले त्यसबारे आफू युएई फर्केर सरकारसँग छलफल गर्ने बताए। 

नेपाल युएईको पुरानो मित्र भएको भन्दै उनले दुई देशको सम्बन्ध तथा प्रधानमन्त्रीको चासो सम्बोधनका लागि हरसम्भव प्रयत्नशील रहने सकेत बताए। सिंहदरबारमा भएको भेटमा राजदूत नक्वीले सन् २०१७ जनवरी १६ मा युएईमा हुने वर्ल्ड फ्युचर इनर्जी समिटका लागि प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई निम्तोसमेत दिएका छन्।
Read more ...

Wednesday, 26 October 2016

पटाका नपड्काउनुस है, क्यान्सर लाग्ला !

काठमाडौं । नेपालीको दोस्रो ठूलो चाड तिहारलाई रंग र प्रकाशको पर्व मानिन्छ । यसका साथै यस पर्वमा पटाका पड्काएर रमाइलो गर्ने चलन पनि रहँदै आएको छ ।

तर तपाईंलाई थाहा छ, पटाका, भुईचम्पा लगायतका हामीले रमाइलोका लागि पड्काउने पदार्थको असरले क्यान्सरसम्मको रोग निम्त्याउँछ भनेर,

भुई चम्पा र पटाकाबाट निस्केको आगोले भौतिक संरचनामा क्षति पुगेको, मानिसको दृष्टि गुमेको त हामीले सुन्दै आइरहेका छौं । यतिमात्र होइन यसबाट निस्कने धुँवाले बनाउने वातावरण प्रदुषणबाट फोक्सो संक्रमण, हृदयघात र क्यान्सर ९अर्वुद रोग० हुन सक्ने संभावना पनि त्यत्तिकै छन् ।

पटाका पड्काउँदा निस्कने सेतो ज्वालामा अलिमुनियम रहेको र यो दिमाग र फोक्सोका लागि हानीकारक रहेको प्रमाणित भइसकेको छ । त्यस्तै पटाकाबाट निस्कने रातो ज्वालामा लिथियम र स्ट्रोनटियम हुन्छ । जसबाट बच्चाको हड्डिको विकासमा असर पार्ने गर्दछ ।

अझ चिन्ताको विषय यो छ कि यसमा अर्वुद रोगको कारक तत्व र हर्मोनलाई असन्तुलित पार्ने तत्व समेत बारुद र पटाकामा हुन्छ । पटाका बनाउन प्रयोग गरिने विभिन्न रासायनिक पदार्थबाट हावामा सल्फर डाइअक्साइड, कार्वोन डाइअक्साइड र कार्वोन मनोअक्साइडजस्ता विषालु ग्यासबाट फोक्सोको क्यान्सर र क्रोनिक व्रोङकाइटिस रोग लागी अकाल मै मृत्यु हुने सम्भावना अधिक छ ।
Read more ...

डन्डिफोरले दुख दियो, यसरी हटाउन सकिन्छ सजिलै डन्डिफोर ?

काठमाडौं । युवा उमेरमा डन्डिफोरले खुबै दुस्ख दिन्छ । यही सयमा सुन्दर हुने चाहना अझ बढी हुन्छ, तर धेरैलाई डन्डिफोरले हैरान बनाउँछ । डन्डिफोर आउनु सामान्य प्रक्रिया भए पनि केही यसलाई लिएर अधिक चिन्ता पनि गर्छन् । यसबाट राहत पाउन केही घरेलु उपाय पनि छन् :

अनुहार धोइरहनुहोस् : धुवाँधुलोले अनुहारमा फोहोर जमाउँछ । त्यसैले अनुहार सफा राख्न हरदम प्रयत्न गर्नुुपर्छ । दिनमा कमसेकम तीन–चारपटक अनुहार धुनुहोस् । हरेकपटक फेसवासको प्रयोग जरुरी छैन । सादा पानीले अनुहार धुन सकिन्छ । यसले अनुहारमा तेल जम्न पाउँदैन र अनुहार सफा रहन्छ । साथै डन्डिफोर आउनबाट पनि रोक्छ ।

ननिचोर्नुहोस् : डन्डिफोर आयो भने निचोरिहाल्ने बानी धेरैको हुन्छ । त्यसो गर्नु गलत हो । यसले अझ बढी डन्डिफोर आउने सम्भावना मात्र हुन्न, खत बस्ने खतरा पनि हुन्छ । डन्डिफोरलाई नछुनु नै जाती हुन्छ । यसलाई जति जिस्क्यायो, उति बढ्छ ।

निमको फेसप्याक : डन्डिफोर आइसकेको छ भने निमको फेसप्याक तयार गरेर प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । ताजा निमका पात र चन्दन पाउडरको लेप बनाउनुहोस् । यसलाई अनुहारमा लगाएर १५ मिनेटसम्म राख्नुहोस् र फेरि अनुहार चिसो पानीले धुनुहोस् । यसले अनुहारमा चमक त आउँछ नै, डन्डिफोरबाट पनि जोगाउँछ ।

चन्दन पाउडर : चन्दन पाउडरमा गुलाब जल वा पानी मिसाएर अनुहारमा लगाउनुहोस् र केही समयपछि चिसो पानीले धुनुहोस् । यसले अनुहारमा चिसोपना रहन्छ र जलन कम हुन्छ ।

गुलाब जल : छाला विभिन्न किसिमको हुन्छ । यदि तैलीय छाला छ भने सुत्नुअघि अनुहार गुलाब जलले सफा गर्नुहोस् । राति सुत्नुअघि अनुहार धुन नभुल्नुहोस् । खानपान स् डन्डिफोर आउन नदिन खानपानको पनि ठूलो भूमिका हुन्छ । तैलीय खाना कम खानुपर्छ भने तरकारी र फलफूलमा जोड दिनुपर्छ ।
Read more ...

पिताले बलात्कार गरेपछि मामाको शरणमा पुगेकी किशोरी मामाबाटै बलात्कृत

उदयपुर । बेल्टार बसाहा नगरपालिका बसाहाकी एक १३ वर्षीया किशोरीलाई पटक–पटक बलात्कार गर्ने किशोरीको बुबा, मामा र गाउँले दाजुलाई जिल्ला अदालत उदयपुरले जेल सजायको फैसला गरेको छ ।

जिल्ला अदालत उदयपुरका न्यायाधीश राजकुमार कोइरालाको एकल इजलासले किशोरी बलात्कार गर्नेहरुविरुद्ध हालै जेलसजाय र आर्थिक जरिवानाको फैसला गरेको अदालतका स्रेस्तेदार रितबहादुर मगरले बताए ।

किशोरी बलात्कार गर्ने बुबालाई २२ वर्ष जेल सजाय र रु ५० हजार आर्थिक जरिवाना तोकिएको अदालतले जनाएको छ । यस्तै किशोरीको मामालाई ११ वर्ष जेल सजाय र रु १० हजार जरिवाना तथा दाजुलाई आठ वर्ष कैद र रु १० हजार जरिबानासहितको फैसला भएको छ ।

किशोरीको आमा डेढ वर्षअघि वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा विदेश गएपछि बुबाले उनलाई ६ महिनादेखि करणी गर्दै आएका थिए । आफ्नो बुबाले करणी गरेपछि किशोरी भागेर मावली गएकामा त्यहाँ पनि मामाले पटक–पटक बलात्कार गरेका थिए ।

मामाबाट बच्न भागेर फेरि गाउँमा आएर आफन्त दाजुको शरण लिएकी उनलाई दाजुले पनि पटक–पटक बलात्कार गरेका थिए । पीडित किशोरीले यसबारेमा साथीहरुलाई भनेपछि साथीका अभिभावकको निवेदनमा प्रहरीले बलात्कारीलाई गत वैशाख १७ गते पक्राउ गरेर मुद्दा चलाएको थियो ।

जिल्ला अदालत उदयपुरमा उक्त घटनासम्बन्धी मुद्दा चलेको सात महिनापछि अदालतले यस्तो फैसला गरेको हो ।
Read more ...

टीपीएसको म्याद फेरि बढ्यो: अमेरिकामा नेपालीलाई ढुक्क

अमेरिका .राष्ट्रपति निर्वाचन आउन दुई सातामात्र बाँकी छँदा ओबामा प्रशासनले भूकम्पपीडित नेपालीका लागि टेम्पोररी प्रोटेक्टेड स्टाटस (टीपीएस) म्याद थप डेढ वर्षका लागि बढाएको छ । संघीय सरकारको यो निर्णयसँगै अब कागजपत्र नभएका नेपालीले सन् २०१८ जुन २४ सम्म अमेरिकामा बस्न र काम गर्न पाउनेछन् ।

गत वर्ष वैशाखमा गएको भूकम्पपछि त्यही वर्ष जुन २४ मा त्यो बेलासम्म अमेरिका प्रवेश गरेका नेपालीका लागि अमेरिकी सरकारले डेढ वर्षको टीपीएस सुविधा दिएको थियो । राष्ट्रपति उम्मेदवार डेमोक्र्याटिककी हिलारी क्लिन्टन र रिपब्लिकनका डोनाल्ड ट्रम्पबीच आप्रवासी नीतिमा आकाशजमिनको मतभेद रहेका बेला ओबामा प्रशासनले मंगलबार संघीय सरकारको वेबसाइटमा यस्तो सूचना प्रकाशित गरेको हो ।

यसअघि दिइएको टीपीएस सुविधाको म्याद आगामी डिसेम्बर २१ मा सकिने भएकाले अमेरिकामा रहेका कागजपत्रविहीन नेपालीले यसको अवधि बढाउन विभिन्न निकायमार्फत पहल गरिरहेका थिए ।
डिसीमा रहेका सञ्चारकर्मी विजय थापाका अनुसार विभिन्न कारणले अमेरिका आएर नेपाल नफर्किएका नेपालीका लागि टीपीएस सुविधा लाभदायक हुन्छ । 'यो सुविधाले अवैध रूपमा अमेरिका बसिरहेका तथा बस्न कानुनी प्रक्रिया अगाडि बढाइरहेका नेपालीले काम गर्न पाउँछन्', थापाले भने ।

अघिल्लोपटक करिब १० हजार नेपालीले यो सुविधा लिएको र यसपटक बाँकी रहेका त्यत्ति नै संख्यामा थप नेपालीले यो सुविधा लिनसक्ने थापाले बताए ।

नेपालीलाई भूकम्पपीडितका नाममा टीपीएस सुविधासँगै कैयौं वर्षदेखि कागजपत्रबिनै अमेरिका बसिरहेका विद्यार्थी, शरणार्थी सुविधा खोजिरहेका तथा छोटो भिसामा आएका नेपालीलाई फाइदा पुगेको थियो । अघिल्लो वर्ष विभिन्न कारणले यस्तो सुविधा लिनबाट वञ्चित नेपालीले समेत यसपटक यसका लागि आवेदन दिन पाउनेछन् ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us