Wednesday, 26 October 2016

यी भयानक फोटा, जसले आफ्नो फोटो हेर्नका लागि सायद उनीहरु आफै संसारमै रहेनन्

काठमाडां । मानिसहरु आफ्ना यादहरुलाई सजाएर राख्नका लागि फोटो क्लिक गर्दछन् । तर कतिपय मानिसहरु चाहीँ फोटोग्राफीको धूनमा आफ्नो ज्यानै जोखिममा पार्न समेत पछि पर्दैनन् ।

उनीहरु यस्ता जोखिमपूर्ण ठाउँमा गई फोटो खिचाउँछन् जहाँ खिचिएको फोटो हेर्न समेत नपाई आफ्नो ज्यानै जानसक्छ भन्ने समेत हेक्का राख्दैनन् ।

त्यस्तै कतिपय यस्ता खतरनाक अवस्थाका फोटोहरु कुनै फोटोग्राफरले खिचेका हुन्छन् जुन फोटो क्लिक भएर क्यामराको मेमोरीमा स्टोर हुन्जेलसम्म फोटोमा देखिने मानिसको प्राणान्त भैसकेको हुन्छ ।

हेरौँ यस्तै फोटाहरु जुन सायद फोटोमा देखिने मानिसले नै हेर्न पाएनन् होला


Read more ...

हेटौंडाको नापी कार्यालयमा आगलागी : १९ घाइते

हेटौँडा । जिल्ला नापी कार्यालय मकवानपुरमा आगलागी भएको छ । दमकलको सहायतामा जनपथ, सशस्त्र प्रहरी, नेपाली सेना र सर्वसाधारणले  करिब दुई घण्टा लगाएर आगो नियन्त्रणमा लिएको मकवानपुर प्रहरी प्रमुख एसपी मीरा चौधरीले बताइन् । 

आगलागीमा परी कर्मचारी तथा सेवाग्राही गरी १९ जना घाइते भएका छन्। हेटौँडाको कान्तिराजपथस्थित भाडाको घरको दोस्रो तल्लामा रहेको कार्यालयमा आगलागी भएपछि आत्तिएर हाम फाल्ने अधिकांश घाइते भएका छन् । 

केही आगोको धुवामा निसास्सिएर घाइते भएको एसपी चौधरीले बताइन् । घाइतेको स्थानीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ ।

कार्यालयको तल्लो तलामा रहेको होटलमा रहेको ग्याँस लिक भएर आगलागी भएको हुनसक्ने प्रहरीको अनुमान छ । 

आगलागीका कारण नापी कार्यालयका महत्वपूर्ण कागजातहरु जलेर नष्ट भएको प्रहरीले जनाएको छ । आगलागीबाट भएको क्षतिको विवरण आउँन बाँकी छ।
Read more ...

१२ हप्ताको फरकमा एउटै बालिकाको दुई पटक जन्म

काठमाडौ । अमेरिकामा एक बालिकाले दुई पटक जन्म लिएको घटना अहिले सामाजिक सञ्जालमा चर्चाको विषय बनेको छ । १२ हप्ताको फरकमा दुई पटक जन्म लिएकी बालिका अहिले चार महिनाकी भएकी छिन् ।

लिनली होप नाम गरेकी बालिका २३ हप्ता छँदा नै उनलाई करिब २० मिनेटका लागि आमाको गर्भबाट बाहिर निकालिएको थियो । उनको जीवन रक्षार्थ चिकित्सकहरुले उनलाई गर्भबाट बाहिर निकालेर जटिल शल्यक्रिया पश्चात्त पुनः भित्र राखेका थिए । त्यतिबेला उनको तौल जम्मा एक पाउण्ड तीन आउन्स थियो ।

मार्गरेट बुमर १६ हप्ताकी गर्भवती थिइन् जब चिकित्सकहरुले उनको गर्भमा रहेको शिशुमा ‘स्याक्रोसिजीयल टेराटोमा’ नामक ट्यूमर भएको जानकारी दिएका थिए । उक्त ट्यूमर उनको शरीरको पुछारमा हुने हड्डीमा रहेको थियो ।

‘यो भर्खर जन्मेका बच्चाहरुमा देखिने आम ट्यूमर हो । तर, यो साधारण भईकन पनि धेरै कम शिशुलाई हुने ट्यूमर मध्यको एक थियो’, टेक्सस चिल्डे्रन्स फोयटल सेनटरका उपनिर्देशक तथा अमेरिकास्थित बेलोर कलेज मेडिसिनका एसोसियट प्राध्यापक डेरेल कासले भने ।

कासका अनुसार शिशुको उमेरसँगै ट्युमरको आकार बढ्दै गइरहेको थियो । ‘केही घटनाहरुमा ट्यूमरले जितेर शिशुको हृदयको गति बन्द भई मृत्युसम्म हुने गर्दछ,’ उनले भने । २३ हप्तामै उक्त ट्यूमरले बालिकाको हृदयको गतिलाई कम गर्दै लगिरहेको थियो । ‘त्यो अवस्थामा हामीले बालिकामाथि ट्यूमर हावी हुन दिने की बालिकालाई अर्को एउटा मौका दिने भन्नेमा एक विकल्प छनोट गर्नु पर्ने थियो,’ बुमरले सिएनएनसित भने । उनीहरुले बालिकालाई अर्को एउटा मौका दिने कुरालाई प्राथमिकता दिए ।

लगतै २३ हप्ता ५ दिनको गर्भावस्थामा मार्गरेटको एउटा जटिल शल्यक्रिया गरियो, जतिबेला ट्यूमरको अकार भु्रणको आकार भन्दा केहीमात्र ठूलो थियो । उक्त शल्यक्रियालाई कास तथा ओलुइन्का ओलुटाइले करिब ५ घण्टा लगाएर सम्पन्न गरेका थिए । त्यसमध्य भु्रणमा रहेको ट्यूमरलाई हटाउन उनीहरुले मात्र २० मिनेट खर्चिएका थिए । धेरैजसो समय उनीहरुले पाठेघर खोल्नमै विताएका थिए ।

ट्यूमर यति ठूलो थियो की त्यसलाई निकाल्न चिकित्सकहरुलाई उक्त ट्युमर चिर्नै परेको थियो । त्यति बेला बालिकाको मुटुको धड्कन लगभग रोकिने अवस्थामा पुगेको थियो । तथापी, चिकित्सकहरुले उनलाई बचाएर ट्यूमर निकाल्न सफल भए ।

शल्यक्रिया सम्पन्न भएलगत्तै चिकित्कहरुले उक्त बालिकालाई पहिले जसरी नै गर्भमा राखेर पाठेघरको मुख पुन सिलाइदिएका थिए । त्यो घटना भएको १२ हप्तापछि यही जुनमा लेनलीले पुन जन्म लिएकी छिन् ।

दाश्रो पटक जन्म हुँदा उनी जम्मा ३६ हप्ताकी थिइन् । उनलाई पुन शल्यक्रियाद्वारा बाहिर निकालिएको थियो । लेनली आफ्नी आमाको गर्भबाट तेश्रो सन्तानका रुपमा जन्म लिएकी छिन् । लेनलीको शरीरमा भएको सम्पूर्ण ट्यूमर हटाउन उनको जन्म भएको आठ दिन पश्चात्त अर्को ठूलो शल्यक्रिया गरिएको थियो । हाल उनको अवस्था सामान्य रहेको चिकित्सकहरुले बताएका छन् ।

लिनलीको यो घटना आएसँगै उनी यस दुनियामा ‘दुई पटक जन्म लिने’ पहिलो बालिका बनेकी छिन् ।
Read more ...

अमेरिकामा २० हजार डलरमा श्रीमती बेच्नेको पश्चाताप ‘मैले श्रीमती नबेचेको भए हुन्थ्यो’

डा. गोबिन्दसिंह रावत

अमेरिका आएको चार वर्ष भईसक्दा पनि हात लागी शुन्यको अवस्थामा पुगेपछि श्रीमती र मेरोबीच अब के गर्ने भन्ने प्रसङ्गमा मात्र बहस हुने गर्थ्यो। नेपाल सरकारको शिक्षा अधिकृत भएर कहिले जिल्ला शिक्षा अधिकारी त कहिले क्षेत्रीय शिक्षा अधिकारी भएर धेरैनै द्यौरासुरुवाल च्यातेको थिएँ । काभ्रेपलाञ्चोकको मान्छे काठमाडौं हुँदै नेपालका प्रायः सबै जिल्ला चहारीसकेर विभिन्न तालिम, गोष्ठी, बैठक र अनुगमनको नाममा भारत, थाइल्याण्ड, चीन, जापान, मलेसिया, दक्षिण कोरिया, ईजिप्ट, जर्मनसम्म पुगेको थिएँ । अमेरिका आउन नचाहने मानिस विरलै होलान । अमेरिकामा पनि म एउटा ट्रेनिङ्गको लागि कार्यालयबाटै खटिएर आएको थिएँ अनि अहिलेसम्म खटेको खटैछु । यहाँ आएपछि जबरजस्ती पत्रकार बनेर नेपालबाट कागजपत्र जोगडजागड गरेर असायलम लिएको थिएँ।

दुई वर्षपछि श्रीमती पनि यही नै भेटियो । उनी पनि कुनै सामाजिक कार्यकर्ताका रुपमा पाताल प्रवेश गरेकी रहिछन् र यहाँ स्थाई बस्ने उपाय खोज्दै रहिछन् । मैले उनलाई पनि म जस्तै असायलम दिलाउन उपायसहित सहयोग गरेर कागज हात पारी दिएँ । यसरी हामीबीच भेटघाट बढ्दै गएपछि मन, वचन र कर्मले एकअर्काको साथ दिँदै जाने किरियानै खाएपछि बिस्तारै बिस्तारै हामी एक भयौं । कानूनी रुपमा भने हाम्रो विहे भएको छैन । अमेरिकन स्टाइलमा लिभिङ्ग टुगेदर भएकोले नेपाली समुदायहरुले कुरा काट्ने गरेको बारे मैले पनि सुनेको छु । तर ‘छु मतलब’ भन्दै हामी सँगै बस्दै आएका छौं र बसी रहने छौं । हामी आफ्नो परिचय श्रीमान–श्रीमती भनेर दिन्छौं ।

असायलम लिएकोले नेपाल जानबाट एक प्रकारले हामी बञ्चित जस्तै छौं । तर, नजानुको कारण हामी स्थापित हुन नसकेर हो । स्थापित भएर भारतको बाटो नेपाल गएर झ्याइँकुटी झ्याइँ गरेर बिहे गर्ने अभिलाषामात्र नभएर हामी दुवैको योजना पनि छ । त्यसैका लागि हामी मिहिनत गर्दैछौं । त्यसैले सन्तान पनि नजन्माएको भन्दा अत्युक्ती नहोला । ग्यास स्टेशनमा काम गरेर होला, आफ्नै एउटा ग्यास स्टेसनको चाहनामा बाँची रहेको थिएँ । मेरी श्रीमतीको पनि त्यही नै चाहना थियो । अनि त सबै ठीक हुने विश्वास लिएर हामी अगाडि बढिरहेका थियौं ।

म आएको पनि चार वर्ष भईसकेको छ । यहाँ आएर अरुहरु जति रमाए पनि हामी भने रमाउनै सकिरहेका छैनौं । प्रवेशिका उत्तिर्ण गर्नासाथ सरकारी जागिर खान थालेकोले निवृतिभरण पाक्ने पाक्ने बेलामा अमेरिका आउनु परेको थियो । हाकिमहरुलाई मिलाएर फकाएर बेतलबी विदा र अध्ययन बिदा थप्दै सेवा काल पुर्याएर कमसेकम निवृतिभरण त खान पाइएला भनेको पनि नयाँ मन्त्री आएपछि संविधान बनाउन छोडेर विदेशमा डलर खानेहरुको फेहरिस्त बनाउनमा नै व्यस्त भएर मेरो योजनामा पनि तगारो लगाई दिए पछि नेपाल फर्केर जान पनि सकिएन । रातभर ग्यास स्टेसनमा काम गरेर थाकेको मान्छेलाई दिनभरी कसैले बोलेको पनि झर्को लाग्ने गर्दथ्यो। श्रीमतीको फेरी आफ्नै रामकथा छ । छरछिमेकका बच्चाहरुलाई जम्मा गरेर बेबी सिटर बनेकी छिन् । यसरी चलिरहेको हाम्रो जिन्दगानीमा अचानक भाग्यले ढोका ढकढकाउन थाल्यो । ढोका खोल्दा गरगहनाले सजिएकी साक्षात लक्ष्मी दैलोमा देखेपछि अरु के चाहियो त १

म र श्रीमतीको एउटै चाहना, ईच्छा, आकाक्षा भनुँ वा अभिलाषा थियो( ग्यास स्टेसन किन्ने १ कमसे कम दुई लाख डलर चाहिएको थियो । नेपालको घरखेत बेचेर केही भनुँ जम्मा गरे पनि चाहिएजति बनाउन सकेका थिएनौं । त्यसैले विदाको दिन पनि कतै काम गर्न पाए हुन्थ्यो भन्ने मनस्थितिमा हामी दुवै रहेकोले चिनेजानेका मित्रहरुलाई जानकारी गराईरहेका थियौं । यस्तै परिस्थितिमा सुमन भाइले यो प्रस्ताव लिएर आउनु भएको थियो । प्रस्ताव भन्दा पनि केही नगरेर मात्र कागजमा सहि गरिदिएको भरमा बीस हजार डलर हातमा पर्ने प्रस्तावलाई यदि हामीले नमानेको भए अरु कसैले आँखा चिम्लेर मान्ने थियो । सुमन भाइले हामी भनेर हाम्रो राम्रोको लागि यो प्रस्ताव लिएर आएका थिए । त्यसैले प्रस्ताव सुन्नासाथ हामी दुवैले हुन्छ भनेका थियौं । सुमन भाइले अरु सबै कागजी काम गरी दिने भएकोले पनि हामीलाई प्रस्ताव मन भरेको थियो । प्रस्ताव लिएर आउदा सुमन भाइले जुन प्रकारले हामीलाई बुझाएका थिए हामीले नाई नभनी हुन्छमा सही छाप गरी दिएका थियौँ। प्रस्ताव सुनेर श्रीमतीले मुसुक्क हाँसेर गर्ने हो त बुढामात्र भनेको म सम्झन्छु । अनि त्यसपछि शुरुभयो कागजी खेलहरु ।

प्रस्तावको मञ्जुरी भएको एक हप्तापछि सुमन भाइले पाँच हजार डलर पेश्कीसहित कागजी सही छापका कामहरु शुरु गरे । मैले दुईवटा कागजमा सही गरेको थिएँ । एउटा कुनै दावी विरोध गर्ने छैनको व्यहोरासहितको नो अब्जेक्सन लेटर र अर्को मैले मेरो श्रीमतीलाई नचिनेको र त्यसपछि हामीबीच कुनै सम्बन्ध र सम्पर्क नरहेकोबारेको पत्र । तर मेरी श्रीमतीले भने धेरै नै कागजपत्रमा सही छाप गर्नु परेको थियो । एक हप्तामा धेरैनै कागजहरुमा सहि छाप गराएपछि सुमन भाइले कबोलेको सबै रकम तिर्यो । अनि मेरो बैंक र श्रीमतीको बैंकमा जम्मा भएका रकमहरु मिलाएर एक लाख नाघेपछि म र श्रीमतीले लिजमा भए पनि ग्यास स्टेसन शुरु गर्ने ठानेर खोजतलासबाट ग्यास स्टेसनको दुई लाख र सामानको पैतिस हजार गरी बाँकी रहेको रकम नबुझाउञ्जेल मासिक तीन हजार तिर्ने गरी लिजमा लिन मञ्जुरी भयो । आफ्नो अंग्रजी परिपक्क नभई सकेकोले सुमन भाइको निस्शुल्क सहयोग पनि लियौं र सुमन भाइकै सल्लाह अनुसार जुन कामको लागि मेरी श्रीमतीले सहिछाप गरेको थियो त्यो काम चाँडै र पक्का हुने भनेकोले ग्यास स्टेसनका सबै कागजपत्रहरु मेरो श्रीमतीकै नाममा बनाइयो ।

सुमन भाइकै सल्लाह अनुसार मैले मेरो ठेगाना परिवर्तन गरेर ग्यास स्टेसनको ठेगाना लेखी दिएँ । सुमन भाइले भने बमोजिम मैले आफ्नो लुगाहरु पनि गेस स्टेसनमा नै लगेर राखी दिएँ । सुमन भाइले भने अनुसार म मेरौ श्रीमतीको ग्यास स्टेसनमा काम गर्ने कामदार भएँ । सुमन भाइका अनुसार कुनै बेला पनि चेकिङ्ग आउन सक्ने भएकोले मेरी श्रीमती अविवाहित हुन र एक्लै बस्छिन् भन्ने देखाउन यी सब गर्नुपरेको थियो । हामी विहे नगरेरै श्रीमान श्रीमती भएर बस्दै आएकोमा अब श्रीमान श्रीमती भएर बसे पनि एक्लो भएर बसेको देखाउन थाल्यौं । यो सब हामी दुवैले आफ्नो उज्वल भविष्यका लागि गरिरहेका थियौं ।

मेरो श्रीमतीले पच्चिस हजार डलर लिएर एकजना कागज नभएको नेपालीसँग बिहे गरेर कागज बनाई दिने भएकोले सुमन भाइले चाहे बमोजिम र भने बमोजिम हामीले काम गरिरहेका थियौं । शुरुमा कागजी बिहेमा केही गर्नुपर्दैन भन्ने सुमन भाइले विस्तारै विस्तारै मलाई मेरो श्रीमतीबाट टाढा पार्दै गयो भने त्यो अपरिचित बिहे गर्ने मानिसलाई नजिक पार्दै गयो । हुँदा हुँदा अब त्यो अपरिचित मानिसलाई मेरो श्रीमतीले घरमा नै राख्नु पर्ने रे १ उसको ठेगाना पनि अब मेरो श्रीमती बसेको कोठाको ठेगाना भयो भने आफ्नो सेलफोनमा पनि मेरो श्रीमतीले त्यो अपरिचित मानिसको र उसले मेरो श्रीमतीको फोटो राख्नु पर्ने भयो । मेरो श्रीमतीबाट म टाढिदै गएँ भने त्यो अपरिचित मानिस नजिकिदै गयो । यी सबै गर्नै पर्ने रे १ कुनै पनि बेला चेक आउन सक्छ रे इमिग्रेसनको चेक फेरी खतरा हुन्छ रे,  सुमन भाइले भनेको ।

न त हामीले लिएको पच्चिस हजार फर्काउन सक्थ्यौं न विहे गर्दिन नै भन्न सक्थ्यौं । सजिलो काम भनेर हुन्छ भनियो तर पछि पछि त परिबन्धमा नै पर्दै गयौं । म त झन लोग्ने भएर पनि आफ्नै स्वास्नीसँग भेट्न पनि साईत हेर्नुपर्ने भएको थियो । विस्तारै विस्तारै श्रीमान र श्रीमतीको सम्बन्ध फोनमा मात्र सीमित हुँदै गयो । म ग्यास स्टेशनमा उनी घरमा अनि उनी ग्यास स्टेशन आउँदा पनि त्यो अपरिचित मानिसलाई लिएर आउन थालिन । सोध्दा सुमन भाइको नाम अगाडि आउँथ्यो । हामीले ग्यास स्टेसन पैसा चुक्ता नभएसम्म लिजमा लिएकोले प्रत्येक महिना तीन हजार डलर तिर्न मालिकको अर्को ग्यास स्टेसनमा जानु पर्दथ्यो । तर श्रीमतीले अब त्यहाँ जानु पर्दैन भनेर रोक लगाएपछि मलाई कता कता शंका लाग्न थाल्यो । त्यो अपरिचित मानिसले गाडी पनि किनिसकेछ । त्यसपिछि त मभन्दा त्यो अपरिचित मानिस श्रीमतीको बढी नजिक हुँदै गयो । एउटै कोठामा बस्ने । संगै हिडडुल गर्ने । अनि म चाहिँ कोठाबाट दुईघण्टा टाढा रहेको ग्यास स्टेसनमा बस्नु पर्ने । मैले कारण बुझ्न खोज्दा सुमन भाइको नाम अगाडि आईहाल्ने ।

एक दिन मेरो श्रीमतीसँग कागजी बिहे गरेको त्यो अपरिचित मानिस ग्यास स्टेसनमा आएर मेरो हिसाब किताब गर्न थाल्यो । स्टेशनमा मसँगै अर्को मेक्सिकन केटो काम गर्दथ्यो । उसलाई चाहि केही नभनेर त्यो अपरिचित मानिसले मलाई जुन सत्यताको कथा सुनायो त्यसमा बढी मेरो व्यथा थियो । त्यो अपरिचित मानिसले तपाईले आफ्नो श्रीमती बेच्नु भएको त मान्नु हुन्छ नि भन्दै कुरा शुरु गर्यो । उसले भन्यो मेरो श्रीमती अब मसँग बस्न चाहन्नन् रे । यो ग्यास स्टेशनको तिरोतारो सबै उसले नै गरिदियो । उनीहरु अर्थात मेरो श्रीमती र त्यो अपरिचित मान्छे जुन अब कानूनी रुपमा मेरो श्रीमतीको श्रीमान भयो, अब सँगै बस्ने रे १ यो बेचेर अर्को शहर गएर व्यापार गर्ने । त्यसैले अघिसम्म मेरो श्रीमती भन्ने महिला अब उसको कानूनले मान्यता दिएर श्रीमती भईन रे १ त्यसैले मैले आफु खुशी उसलाई छाड्दामा नै मेरो कल्याण हुन्छ भनेर सल्लाहात्मक धम्की दिन थाल्यो ।

मैले बुझे अनुसार उ नेपालको प्रतिष्ठित व्यापारी भीमदास प्रधानको छोरो रहेछ । भारतमा आई।टी। गरेर नेपालमा केही वर्ष व्यापार गरेर अमेरिका पुगेको रहेछ । उसलाई चाँडोभन्दा चाँडो कानूनी रुपमा बस्न पाउने कागज चाहिएको थियो अनि सुमनले बसी बसी पाँच हजार डलर खाएर हामीलाई पच्चिस दिएर मलाई श्रीमती बेच्न लगायो । हामीलाई पनि चाँडोभन्दा चाँडो पैसा जम्मा गरेर ग्यास स्टेसन किनेर सुखमय दाम्पत्य जीवन बिताउन पाउने ईच्छा जागेको थियो । दुवैको कल्याण गर्ने र आफ्नो पनि कल्याण हुने देखेर सुमनले सौदा गरेका रहेछन् । अमेरिकाको ईमिग्रसनका कर्मचारी एकदमै कडा हुने भएकोले हामी श्रीमान श्रीमती छुट्टिएर बस्न बाध्य भयौं । म टाढिढदै गए कागजी लोग्ने नजिकिदै गयो । मेरी श्रीमती राम्री भएरनै होला त्यो कागजी लोग्नेले मन पराउन थाल्यो । उ पनि अविवाहित र मेरी श्रीमती पनि वास्तवमा नियामानुसार र कानून अनुसार अविवाहित । हुन त मेरी श्रीमती मेरो नजिक आउनुपर्ने कारण ऊसँग कानूनी रुपमा अमेरिका बस्न पाउने कागज थिएन र मैले विहे गरेर कागज गराइदिन्छु भनेको थिएँ र मैले नै असायलम हाल्न मद्दत समेत गरेको थिएँ । उनले पनि यसायलम पाए पछि मैले बिहे गर्नै परेर र हामी विहे बिनाको श्रीमान श्रीमती भएर बस्न थाल्यो । अब यो कागजी लोग्ने आएपछि उसले ग्यास स्टेशनमा बाँकी बक्यौता रहेको पैसा पनि सबै तिरी दिएर मेरो श्रीमतीको नाममा नामसारी पनि गरी सकेको रहेछ । मलाई त्यो कागजी लोग्नेले दस हजार डलर दिएर चुपचाप अन्त गएर बस्नु नत्र ग्यास स्टेसनमा चोरी चकारी गर्यो भनेर उजुरी लाई दिने भनेर धम्की दिन थाल्यो । कानूनी रुपमा त म श्रीमतीको नाममा रहेको ग्यास स्टेसनमा काम गर्ने कारिन्दा मात्र हो । त्यसैले मैले जागिर छोड्न धम्की पाएँ । मेरो श्रीमतीको पनि त्यही भनाई रहेको र कानूनी रुपमा उ मेरो श्रीमतीको लोग्ने भएको प्रमाणसमेत देखाउन थाल्यो ।

म एकैछिन त बोल्नै सकिन । उनलाई अर्थात मेरी श्रीमतीलाई फोन गर्छु गलत नम्बर भन्छ । उनले त फोन समेत फेरी सकिछिन । विरोध गरुँ भने दावाविरोध गर्दिन भनेर सहीछाप गरेको छु । आँटै गरेर मैले श्रीमती र पसल छोड्न पचास हजार माँगे । कम भने कि बढी थाहा छैन तर धेरै मोलमलाई पछि बल्लबल्ल श्रीमती छोडेबापत बीस हजारमा कुरा टुङ्ग्याए । नलिउँ, त्यो पनि जाला भन्ने डर, लिउँ भने श्रीमती बेचेको मोल लिए जस्तै हुने । हुन त पहिलोपटक त्यो सुमने (भाइ भनेर सम्मान गर्ने मान्छेनै होइन रहेछ दलाल) घरमा आएर यो प्रस्ताव राख्दा त्यो मेरी श्रीमती भाकीले व्यंग्य गर्दै ‘हैन ए बुढा तिम्ले आफ्नी स्वास्नी बेच्नेनै भयौ त’ भनेर ठट्टा समेत गरेकी थिइन् । पछि आफैले यस्तो मौका भगवानले हामीलाई दिएको भन्थी । नभन्दै त्यो मेरो श्रीमती किन्नेको नाम पनि भगवान नै परेछ, भगवान दास प्रधान।

अहिले सम्झेर पछुताउँदै छु । वास्तवमा मैले त्यसबेला श्रीमती नबेचेको भए हुन्थ्यो । त्यो सुमने दलाल नआएको भए हुन्थ्यो । अब के(के नभएको भए हुन्थ्यो भनेर सराप्ने हो कुन्नि । शेषमा त अमेरिका नआएको भए नि हुन्थ्यो जस्तो लाग्न थाल्थो । 
Read more ...

दान र सहयोगको सूचकांकमा नेपाल ३९ औं स्थानमा, चीन सबैभन्दा लोभी

काठमाडौं । नेपालले समस्यामा परेकालाई दान दिने र अपरिचित व्यक्तिलाई सहयोग गर्ने देशको विश्व सूचकांकमा राम्रो सुधार गरेको छ।  वर्ल्ड गिभिङ इन्डेक्स २०१६ अनुसार नेपाल समस्यामा परेकालाई दान दिनेमा ४२ स्थान सुधार गर्दै ३९ औं स्थानमा आएको छ। 

यस्तै अपिरिचित व्यक्तिलाई सहयोग गर्ने देशको सूचीमा नेपाल ४६ स्थान सुधार गर्दै ९४ औं स्थानमा आएको छ। सूचकांक अनुसार विश्वका सबैभन्दा दयालु मानिस इराकका छन्। इराकका मानिसले अपरिचित व्यक्तिलाई दिल खोलेर सहयोग गर्ने गरेका छन्। 

यो सूचीमा युद्धको चपेटामा परेको इराक शीर्ष स्थानमा छ। तर, आर्थिक रुपमा विश्व शक्ति राष्ट्रको रुपमा स्थापित हुँदै गएको चीन पुछारमा छ। अपरिचित व्यक्तिलाई सहयोग गर्ने राष्ट्रको सूचीमा लिबिया दोस्रो, कुबेत तेस्रो, सोमालिया चौथो, युएई पाँचौं, मालवी छैटौं, बोस्टावाना सातौं, सिएरा लियोन आठौं, अमेरिका नवौं र साउदी अरेबिया दशौं स्थानमा छन्। 

यस्तै सबैसन्दा सहयोगी देश म्यानमार रहेको प्रतिवेदनले देखाएको छ। यो सूचीमा नेपाल ३९ औं स्थानमा छ। सूचीको दोस्रो स्थानमा अमेरिका, तेस्रोमा अस्ट्रेलिया, चौथोमा न्युजिल्याण्ड, पाँचौंमा श्रीलंका, छैटौंमा क्यानडा, सातौंमा इन्डोनेसिया, आठौंमा बेलायत, नवौंमा आयरल्याण्ड र दशौं स्थानमा युएई छन्।

एक सय ४० देशमा गरिएको अध्ययनमा चीन विश्वको सबैभन्दा लोभी र असहयोगी देश देखिएको छ। चीन दान दिने र अपरिचित व्यक्तिलाई सहयोग गर्ने देशको सूचीमा पुछारमा अर्थात एक सय ४० औं स्थानमा छ। 
Read more ...

मन्त्रिस्तरीय बैठकमा भाग लिन परराष्ट्रमन्त्री डा.महत भारत प्रस्थान

काठमाडौं ।  नेपाल–भारत संयुक्त आयोगको मन्त्रीस्तरीय बैठकमा सहभागी हुन परराष्ट्रमन्त्री डा.प्रकाशशरण महत बुधबार भारत भारत प्रस्थान गरेका छन् । बिहीबार हुने बैठकमा नेपालका तर्फबाट मन्त्री डा. महत र भारतका तर्फबाट विदेशमन्त्री सुष्मा स्वराजले प्रतिनिधित्व गर्नेछन् ।

बैठकमा नेपाल–भारतका बीचमा विगतमा भएका सम्झौता र आयोजनाको कार्यान्वयनको अवस्थाबारेमा वृहत समीक्षा हुने परराष्ट्र मन्त्रालयले जनाएको छ ।

बैठकमा प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालको हालै भारत भ्रमणका क्रममा भएका सहमतिलगायत यसअघि नेपाल–भारतबीच भएका सहमति तथा आयोजनाको कार्यान्वयनका बारेमा वृहत समीक्षा हुने बताइएको छ ।

परराष्ट्रमन्त्री डा। महतले नेपाल–भारत संयुक्त बैठकमा विगतमा भएका सन्धि सम्झौता कार्यान्वयन तथा गण्डक सम्झौताको विषयलाई प्राथमिकताका साथ उठाउने बताएका छन् ।
Read more ...

साउदी विमानस्थलमै चोरियो नेपाली कामदारको सामान

काठमाडौं । केही दिन अघि साउदी अरेबियाबाट दुबई हुँदै नेपाल आएका नेपाली कामदारको सामान साउदीकै एयरपोर्टमा चोरी भएको भेटिएको छ । साउदीको जेद्दा विमानस्थलबाट फ्लाइट दुबईको जहाज चढेर नेपाल आएका १८ कामदारको झोला साउदीमै फोडिएको फेला परेको हो । त्रिभुवन विमानस्थल आफँैले गरेको अध्ययनबाट नेपाली विमानस्थलमा ती कामदारहरूको झोला नफोडिएको देखिन्छ ।

‘सिसिटीभीका फुटेजहरू र हाम्रो अनुसन्धानले कामदारको झोला नेपालमा खोलीएको देखिँदैन,’ त्रिभुवन विमानस्थलका कर्मचारी तथा अध्ययन समितिका सदस्य छवि खनालले भने, ‘जहाज चढ्नु भन्दा पहिले नै झोला खोलिएको हुन सक्छ, तर हामी कसैलाई आरोप लगाउन चाहदैनौं ।’

उक्त अध्ययन प्रतिवेदन र पीडितहरूले बताएका विवरण अनुसार साउदीकै विमानस्थलका कर्मचारी वा त्यहाँको सुरक्षा कर्मचारीले नेपालीको झोला फोडेको देखिन्छ । झोला फोडिएकाहरू नेपाली कामदारहरू पहिले साउदीको कानुन उल्लंघन गरेकोमा जेल परेका व्यक्तिहरू हुन् ।

जेलबाट सिधै उनीहरूलाई त्यहाँको सरकारले नेपाल पठाएको हो । उनीहरूले बोकेर ल्याएको झोला त्यहाँको प्रहरीले नै जहाजसम्म पु–याउने गरी उनीहरूलाई रित्तै जहाजमा पठाइएको थियो । उनीहरूलाई रित्तै जहाजमा पठाएपछि त्यहाँकै प्रहरीले मात्र उनीहरूको झोला खोल्न सक्ने अवस्था रहन्छ । घटनाक्रम अनुसार उनीहरूको झोला साउदीकै प्रहरीले फोडेको हो ।
Read more ...

Tuesday, 25 October 2016

प्रेममा बिछोड भयो नआतिनुस्, एक अध्ययन अनुसार प्रेममा बिछोड हुनु स्वास्थ्यका लागि फाइदै फाइदा

काठमाडौं । प्रेम तथा मित्रताको सम्बन्ध जो हाम्रो रुची अनुसार स्थापित भएको हुन्छ त्यसले हाम्रो शारीरिक तथा मानसिक स्वास्थ्यमा प्रभाव पार्दछ ।सुखद तथा खुसीपूर्ण सम्बन्धले हाम्रो जिवनलाई स्वस्थ राख्न मद्दत गर्दछ भने तनावपूर्ण सम्बन्धले जिवनलाई तहसनहस बनाउनुका साथै स्वास्थ्यमा पनि गम्भीर असर पूराउँदछ ।

हालै भएको एक अध्ययनले तनावपूर्ण तथा खटपटिएको सम्बन्धबाट बाहिर निस्किनु स्वास्थ्यका लागि फाइदाजनक हुने तथ्य पत्ता लगाएको छ ।न्युर्योर्क युनिभर्सिटीकी शोधकर्ता प्राध्यापक एश्ले बरका अनुसार यदि तपाइँको प्रेम सम्बन्ध सुमधुर रुपमा चलिरहेको छैन भने त्यो तपाइँको स्वास्थ्यका लागि हानिकारक हुन्छ । त्यसैले तपाइँ त्यस्तो तनावपूर्णर् सम्बन्धबाट बाहिरिएर एक्लै रहनु उपयुक्त हुन्छ ।

शोकर्ताका अनुसार कुनैपनि सम्बन्धमा कायम हुनु महत्वपूर्ण होइन । सुमधुर सम्बन्ध कायम गरिरहनु मात्र लाभदायक हो ।
इओवा युवा तथा परिवार परिायेजनाको तर्फबाट गरिएको उक्त अध्ययनका क्रममा युवाहरुले पछिल्लो दुई वर्षको अवधिमा आफ्नो प्रेम सम्बन्धमा अपेक्षाकृति रुपमा ठूलो परिवर्तन आएको महसुस गरेका थिए ।
Read more ...

विश्वकै घुम्नलायक देशको सूचिमा नेपाल पाँचौं स्थानमा

काठमाण्डौ ।  विश्वकै ख्यातिप्राप्त गाइड बुक प्रकाशक लोन्ली प्लानेटले प्रकाशित गरेको आगामी वर्ष घुम्नै पर्ने विश्वका १० उत्कृष्ट गन्तव्यको सूचिमा नेपाल पाँचौ स्थानमा परेको छ । अनुपम प्राकृतिक सुन्दरताको खानी नेपाललाई सन् २०१७ मा घुम्नैपर्ने १० देशको सूचिमा राखिएपछि यसले देशको पर्यटन क्षेत्रको विकासमा ठूलो सहयोग मिल्ने विश्वास लिइएको छ । 

यो सूचिमा नेपाल भन्दा अगाडि क्रमशः क्यानडा, कोलम्बिया, फिनल्याण्ड, डोमिनिका रहेका छन् भने नेपाल भन्दा पछाडि क्रमशः बर्मूडा, मंगोलिया, ओमन, म्यानमार र इथोपिया परेका छन् । अष्ट्रेलियामा रहेको यो कम्पनीले हरेक वर्षको अन्त्यमा आगामी वर्षमा घुम्नै पर्ने देशहरुको सूची सार्वजनिक गर्ने गर्छ ।

नेपाललाई पाँचौ स्थानमा राख्दै लोन्ली प्लानेटले महाभूकम्पले समेत नेपालको पर्यटन उद्योगलाई बर्बाद नपारेको भन्दै प्रंशसा गरेको छ । घुम्न लायक धेरै स्थान बाँकी रहेका उल्लेख गर्दै यो साइटले विश्वका पर्यटकहरुलाई नेपाल घुम्न उक्साएको छ । साइटमा केही पुरातात्विक महत्वका मठ मन्दिर भत्किए पनि धेरै सुन्दर भूभाग बाँकी नै रहेका र लोकप्रिय पदमार्गहरु समेत रहेका कारण नेपाल विश्वका पर्यटकको नजरमा परेको  स्पष्ट पारेको छ । 


Read more ...

भारतीयलाई नेपाली सरह व्यावहार गर्न दबाब

काठमाडौं । भारतले आफ्ना नागरिकलाई नेपाली नागरिक सरह नेपालमा राष्ट्रिय व्यवहारु हुनपर्ने भन्दै नेपाललाई पुनः दबाब दिएको छ । भारतीय विदेश मन्त्रालयले पन्ध्र दिन अघि परराष्ट्र मन्त्रालयलाई पत्र लेख्दै भारतीय नागरिकलाई नेपाली नागरिक सरह नेपालमा राष्ट्रिय व्यवहारु हुनुपर्ने भन्दै त्यस सन्दर्भमा नेपालको धारणा मागेको हो ।

परराष्ट्रका एक उच्च अधिकारीले त्यस सम्बन्धमा नेपालले तत्काल कुनै निर्णय गर्न नसक्ने जवाफ कुटनीतिक च्यानलबाट भारत सरकारलाई दिइसकिएको छ । यद्यपी नेपाल र भारतबीच बिहीबार नयाँ दिल्लीमा हुन लागेको एक दिने विदेशमन्त्रीस्तरीय संयुक्त आयोगको बैठकमा उक्त एजेन्डा भारतीय पक्षले उठाउने सम्भवना रहेको ती अधिकारीले बताए ।

ुयस विषय संयुक्त आयोगको बैठकमा भारतले नउठाओस् भन्ने हाम्रो चाहना छु, बैठककमा लागि नयाँ दिल्ली पुगेका ती अधिकारीले भने । काठमाडौंस्थित भारतीय दूतावासका एक अधिकारीले यस सम्बन्धमा नेपालको निर्णय आफूहरूलाई मान्य हुने बताए ।

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल र परराष्ट्रमन्त्री डा.प्रकाशशरण महतले यस विषयमा अहिले कुनै निर्णय लिन नसकिने भारतीय पक्षलाई बताइसकेको स्रोतको भनाइ छ । यद्यपी यो विषय नयाँ भने होइन । भारतले विगतदेखि नै यस मुद्दामा सहमत गराउन नेपाललाई दबाब दिँदै आएको छ । नेपाल र भारतबीच सन् १९५० मा शान्ति तथा मैत्री सन्धि भएदेखि नै नेपालले अव्यावहारिक भन्दै हटाउन चाहेको सन्धिको प्रावधानलाई टेकेर उक्त मुद्दालाई भारतले पुनः अघि सारेको हो ।

उक्त सन्धिको धारा ७ ले भारत र नेपालका नागरिकलाई एक अर्काको देशमा बसोबास गर्न, सम्पत्ति खरिद बिक्री गर्न, व्यापारिक गतिविधिमा संलग्न हुन, एक अर्काको देशभित्र सहज रुपमा घुमफिर गर्ने सुविधा बताउँछ । यद्यपी यस धाराको पालना नेपाल र भारत दुवैले गरेको देखिँदैन ।

धारा ६ ले नेपाल र भारतले एक अर्को देशका नागरिकलाई आर्थिक तथा औद्योगिक विकासका लागि एक अर्काको भूमिमा सहभागी हुन पाउने सुविधा दिएको छ । तर, यस प्रावधानको कार्यान्वयन हालसम्म हुन सकेको छैन । नेपालले माथि उल्लेखित प्रावधान पूर्णरुपमा अव्यावहारिक मान्दै आएको छ ।

नेपाल र भारतबीचको प्रबुद्ध समूहको बैठकमा समेत यी प्रावधानका विषयमा एक पटक छलफल भइसकेको प्रबुद्ध समूहका एक सदस्यले बताए । भारतमा अहिले ६० लाख भन्दा बढी नेपाली विभिन्न क्षेत्रमा काम गरिरहेको र उनीहरूलाई सहज सुविधा दिइराखिएको भन्दै भारतले आफ्ना नागरिकलाई पनि नेपालभित्र सहज रुपमा काम गर्न पाउनुपर्ने, उनीहरूले सम्पत्ती किनबेच र बसोबासको सुविधा दिइनुपर्ने माग गर्दै आएको छ ।
Read more ...

हरुवा–चरुवाहरुको प्रथम राष्ट्रिय सम्मेलन नेपालमा सुरु

राजविराज ।  हरुवा–चरुवाहरुको प्रथम राष्ट्रिय सम्मेलन मंगलबारदेखि सप्तरीको राजविराजमा सुरु भएको छ ।

राजविराजस्थित शिव मन्दिर प्रांगणमा आयोजित उद्घाटन समारोहका सहभागीहरुले हरुवा–चरुवाको मुक्तिका लागि राज्यपक्षले ठोस कदम चाल्नुपर्ने माग गरे ।

सम्मेलनमा तराईको पर्सादेखि पूर्वी तराईको सुनसरीसम्म विभिन्न गाउँबस्तीका हरुवा–चरुवाहरुको सहभागिता रहेको छ ।
Read more ...

धुर्मुस–सुन्तलीले सिन्धुपाल्चोक निर्माण गरे नमूना बस्ती, हस्तान्तरण कागतिहारमा

मेलम्ची । सिन्धुपाल्चोकको गिरानचौरमा कलाकार धुर्मुस–सुन्तलीले निर्माण गरेको नमुना बस्तीको निर्माण सम्पन्न भई शुक्रबार सम्बन्धित भूकम्पपीडितलाई घर हस्तान्तरण गरिँदै छ ।

काभ्रेको पहरी गाउँमा २० एकीकृत बस्ती निर्माणबाट प्रेरणा पाएका कलाकार जोडी सीताराम कट्टेल र कु्ञ्जना घिमिरेले गिरानचौरमा दोस्रो चरणको नमुना बस्ती निर्माण गरेका हुन् ।

एकीकृत नमुना बस्ती विस्तारबाट देश विकास हुने भएकाले क्लिन सिटी र ग्रिन सिटीको अवधारणा सहित अपाङ्गमैत्री, बालमैत्री र वातावरणमैत्री सहितको भूकम्प प्रतिरोधात्मक भवन निर्माण गरिएको हो । राष्ट्रिय पुनःनिर्माण प्राधिकरण, गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती तथा पर्यटन प्रवद्र्धन परियोजनाअन्तर्गत मेलम्ची नगरपालिका, भवन विभागसँग समन्वय गरी निर्माण गरिएको थियो ।

आर्थिक अवस्था कमजोर भएका समुदायको पहिचान गरी तामाङ समुदायलाई प्रत्यक्ष रुपमा फाइदा पुग्ने गरी मेलम्ची नगरपालिका–८ स्थित विपन्न वर्गको चयन गरेर ३० रोपनी क्षेत्रफलको जग्गामा ६५ भवन, पाँच बालोद्यान र एउटा खेलकुद मैदान सहितको एकीकृत बस्ती निर्माण गरिएको हो ।

पैँसठ्ठी घरधुरीका एक एक तथा दैनिक ज्यालादारी काम गर्ने ३१ र अन्य विभिन्न सङ्घसंस्थाबाट स्वयंसेवक गरी सय जनाको दैनिक श्रमबाट बस्ती निर्माण गरिएको हो । हेलम्बु राजमार्ग अन्तर्गतको सिन्धुखोलाबाट करिब छ किमी उकालो लागेपछि उक्त बस्तीमा पुग्न सकिन्छ । नमुना बस्तीमा खानेपानीका लागि निकै समस्या भएकाले एकीकृत बस्तीसहित सिङ्गो गिरानचौरवासीलाई फाइदा पुग्ने गरी करिब आठ सय मि गहिराइमा रहेको सिन्धुखोलाबाट पानी ल्याउने समेत व्यवस्था मिलाइएको छ । एकीकृत नमुना बस्ती निर्माण सरकारलाई सघाउने अभियान भएको कट्टेलले बताए ।

विभिन्न डाँडाकाँडामा छरिएर रहेका बस्तीलाई एकीकृत गरेर बस्ती निर्माणमा जुट्ने हो भने देश विकासका लागि धेरै समय नलाग्ने कट्टेलको भनाइ छ ।
Read more ...

मेकअप नगरेको बेला श्रीमतीलाई देख्दा लोग्ने डराएपछि...

सिँगारपटारले महिलाको सुन्दरतामा बढोत्तरी गर्दछ भन्ने कुरामा दुइमत छैन । तर के यस्तो सम्भव होला जहाँ मेकअप नगर्दा लोग्नेले आफ्नै श्रीमतीलाई चिन्नै नसकोस् रु यस्तै घटना भएको छ दुबइमा ।

दुबइमा एउटा यस्तो घटना भएको छ की मेकअप नरेको अवस्थामा आफ्नी नवविवाहिता श्रीमतीलाई देख्दा लोग्ने डराएपछि नवविवाहित दम्पत्तिको डिभोर्स भएको छ ।

घटना अनुसार दुबइको अल ममजार तटीय क्षेत्रमा उक्त नवविवाहित जोडी घुम्नका लागि गएको थियो । त्यहाँ पुगेपछि पत्नी चाहीँलाई पौडी खेल्ने इच्छा जाग्यो र आफ्नो मेकअप उतारेर तटमा आइन् । जब उनले मेकअप सबै उतारेर लोग्नेसामु गइन् तब लोग्नेले त उनलाई चिन्नै सकेनन् ।

मेकअप गरेको बेला निकै सुन्दर देखिने ती युवती मेकअप फुकालेको बेला कुरुप देख्दा आफुले बिहे गरेकी पत्नी नै हुन् भन्ने कुरा पत्याउन पनि गाह्रो पर्यो उनलाई । बिहे अघि आफुलाई गुमराहमा राख्नका लागि पत्नीले बिहेअघि नक्कली परेला लगाएको आरोप उनले लगाए । आफ्नो सक्कली अनुहार छोपेर सुन्दर देखिनका लागि युवतीले अनेकथरी कस्मेटिक प्रयोग गरेको समेत उनको दाबी छ ।

त्यस्तो ठम्याइसँगै ती पुरुषले आफ्नी नवविवाहिता पत्नीलाई डिभोर्स दिएका छन् ।
Read more ...

नेपाली सवारी साधनलाई भारत प्रवेशमा कडाई !


सुनसरी । भारतीय सुरक्षाकर्मीले नेपाली सवारी साधनलाई भारतको सुपौल र अररियामा प्रवेशमा कडाई छन् । सुनसरीको सिमा नाकाबाट भारत तर्फ चारचक्के, रिक्सा, मोटरसाइकल तथा सिटी रिक्सालाई समेत जान कडाई गर्दै भन्झटीलो चेकजाँच गरेका हुन् ।

नेपालबाट तिहार र छैठमा किनमेलका लागि ठूलो संख्यामा नेपालीहरु त्यसतर्फ जाने गरेका छन् । चाडपर्वभरिका लागि भारतीय सुरक्षाकर्मीले सवारी साधन सिमापारि जान रोकेपछि कतिपय नेपालीलाई निकै समस्या भएको छ भन्दै इनरुवाको वर्णमालामा समाचार छ ।

चाडवाडका बेला आवश्यक पर्ने वस्तु खरिद गर्न भारत जानेहरुको संख्या निकै ठूलो हुनेगर्छ । भारतीय सीमामा खटिएका सुरक्षाकर्मी (एसएसबी)ले सवारी साधन नेपालतर्फ राखेरमात्र भारतीय बजारमा जान दिई रहेका छन् ।भारतीय सुरक्षाकर्मीले नेपाली सुरक्षा निकायकै अनुरोधमा नेपाली साधन पारि जादाँ चेकजाँच गरेको तर नरोकेको बताएका छन् । सिमा क्षेत्रमै सवारी साधन राखेर भारतीय बजारमा पुग्नु पर्दा यात्रुहरुलाई भने समस्या भएको छ ।
Read more ...

लोकल रक्सी ठानेर एसिड पिउँदा....


काठमाडौं । लोकल रक्सी खाने क्रममा झुक्किएर एसिड खाएपछि एक महिला जीवन मरणको अवस्थामा पुगेकी छन् ।

कैलालीको अत्तरिया नगरपालिका– १० बाँसखेडाकी सुनिता चौधरीले घरमा बनाएको लोकल रक्सी खाने क्रममा झुक्किएर एसिड खाएपछि उपचारमा लापरबाहीका कारण उनको स्वास्थ्य जोखिममा परेको छ ।

चौधरीको एसिडले आन्द्रा पोलिसकेको अवस्थामा चिकित्सकले त्यसैमा इन्डोस्कोपी गर्दा झनै ठूलो घाउ भएपछि अवस्था चिन्ताजनक भएको उनका श्रीमान् हेमराज चौधरीले बताए ।

उपचारका लागि सेती अञ्चल अस्पताल पु¥याइएकी चौधरीलाई अस्पतालमा रहेको इन्डोस्कोपी मेसिन बिग्रिएको भन्दै सिटी पोलिक्लिनिकमा लगिएको थियो ।

सिटी पोलिक्लिनिकका डाक्टर मेराज आलम अन्सारीले इन्डोस्कोपी गरेलगतै उनको अवस्था झन चिन्ताजनक भएको परिवारजनले आरोप लगाएका छन् । ९रासस०
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us