Wednesday, 29 July 2015

कास्कीको लुम्ले र तामागीमा भिषण पहिरोमा परी १२ को मुत्यु, १५ भन्दा बढी वेपत्ता

कास्कीको भदौरे तामागी र लुम्लेमा गएको पहिरोले १२ जनाको मृत्यु भएको छ भने १५ जनाभन्दा बढी बेपत्ता भएका छन् ।
राति मानिसहरू सुतेका बेलामा गएको पहिरोले लुम्लेमा ८ जना र भदौरे तामागीमा ४ जनाको ज्यान गएको हो । दुवै ठाउँमा गरी २७ भन्दा बढी घर पुरिएका छन् ।
घटनास्थलबाट २० जना घाइतेको उद्धार गरिएको छ । पुरिएका घरहरूमा सुरक्षाकर्मी पुगेर उद्धार थालेका छन् ।

Read more ...

अर्काकी श्रीमतीसँगको चक्करले एक करोड स्वाहा

फोटो :युरिकाको परिवारबाट ठगिएका आकाश सिकरिया । तस्बिर : क्रान्ति शाह -
 वीरगन्ज : वीरगन्जका एक प्रतिष्ठित व्यवसायीका छोराले झुठो प्रेमको चक्करमा एक करोड रुपैयाँ बढीको सम्पति गुमाएका छन् । वीरगन्ज–१५ मुर्ली निवासी पेट्रोलियम पदार्थका व्यवसायी रामजी सिकारियाका छोरा २५ वर्षीय आकाश सिकारियाले माया प्रेमको झुठो आश्वासनमा परेर एक रोड ६ लाख रुपैयाँ गुमाएका हुन् । आफनो सर्वस्व नै ठानेर करोडौं रुपैयाँ खर्च गरेकी प्रेमिका अर्कैको श्रीमति भएको रहस्य खुलेपछि आकाश अहिले घर न घाटको जस्तै भएका छन् । चार वर्षदेखिको प्रेमसम्बन्धलाई साकार पार्न आकाशले काठमाडौँमा रहेकी प्रेमिका युरिका दाहाललाई बिहे गर्न जेठ १० गते वीरगन्ज बोलाए । युरिका काठमाडौँबाट वीरगन्ज त आइन् तर उनले आफू अर्कैकी पत्नी भएकाले बिहे नगर्ने बताएपछि आकाश छाँगाबाट खसेझैँ भए । अविवाहित भनिएकी प्रेमिका विवाहित भएको थाहा पाएपछि आकाशले युरिकाविरुद्ध जिल्ला प्रहरी कार्यालय पर्सामा ठगीको मुद्धा दर्ता गरे । आकाशको उजुरीका आधारमा प्रहरीले असार २८ गते युरिका, उनका बुबा हिक्मत ढकाल र भाइ मञ्जील ढकाललाई हिरासतमा राखेको छ । आकाशले आफुसँग पटक पटक पटक गरेर युरिका र उनका आफन्तले एक करोड ६ लाख रुपैयाँ ठगेको आरोप लगाएका छन् । ७० लाख ४० हजार रुपैयाँ युरिका र उनको दिदीको बैंक खातामा तथा बाँकी ३५ लाख ६० हजार रुपैयाँ नगद दिएको आकाशको उजुरीमा उल्लेख छ । ‘उजुरीका आधारमा तीन जनालाई पक्रेर हिरासतमा राखेका छौं’, पर्साका प्रहरी नायव उपरीक्षक वीरबहादुर ओलीले भने, ‘घटनाबारे अनुसन्धान भइरहेको छ ।’ युरिका झापाको अर्जुधारा गाविस–२ स्थायी घर भइ हाल ललितपुर उपमहानगरपालिका–१४ निवासी हिक्मत ढाकालकी कान्छी छोरी हुन् । सात वर्षअघि लोकेन्द्र राजभण्डारीसँग बिहे भइसकेकी उनका ६ वर्षीया छोरा पनि छन् । वीरगन्जको लिंकरोडमा अवस्थित रानीपोखरी लजमा २०६८ सालमा आकाश र युरिकाको पहिलो पटक भेट भएको थियो । आफ्ना एक साथीले लजमा पहिलो पटक युरिकासँग परिचय गराएको आकाश बताउँछन् । पहिलो भेटमा युरिकाले आफू अविवाहीत भएको बताएपछि दुवैबीच निकटता बढ्दै गयो । आकाशले राखेको प्रेम प्रस्ताव युरिकाले पनि सहजै स्वीकारिन् । त्यसपछि आकाश युरिकालाई भेटन पटक पटक ललितपुर जान थाले । युरिकाका बुबा , दिदी र भाइले पनि युरिका अविवाहित रहेको भन्दै विहे गराइदिने आश्वासन दिएकाले आफुले युरिकालाइ पैसा दिँदै आएको आकाश बताउँछन् । युरिकाले आफनो घरको आर्थिक अवस्था कमजोर रहेको बताएपछि आकाशले २०७१ सालमा ललितपुरको ढोलैटीमा अढाइ तल्ले घर भाडामा लिए । त्यही घरमा युरिकाका बुबा हिक्मत, भाइ मन्जील र जेठी दिदी अरिकासहित सपरिवार बस्न थाले । घरमा डेढ लाखको पलङ, टेलिभीजन, फर्निचर, कार्पेट, पर्दा, भाँडाकुँडा र फर्निचर सबै आफैँले खरिद गरेर दिएको आकाशको भनाइ छ । ‘आइफोन, आइप्याड, सुनको सिक्री र ब्रास्लेट पनि गिफट दिएँ’, उनले सुनाए, ‘यो सबै र नगद जोड्ने हो भने सवा करोड भन्दा पनि बढी पुग्छ ।’ ललितपुरमा रहेको कपडा पसलमा लगानी चाहिएको भनेपछि आफूले युरिकालाई पटक पटक रकम दिएको आकाश बताउँछन् । उनकै आग्रहमा आफूले उनकी दिदी अरिकाको बैंक खातामा रकम पठाउने गरेको आकाशले सुनाए । अरिकाको बैंक खातामा पाठएको रकम युरिकाले आफ्नो खातामा सार्ने गरेकी थिइन् । ‘मैले जे जति रकम पठाएँ, त्यो सबैको बैंक डिटेल्सको कागजात मसँग छ । मसँग भएजति प्रमाणको कागजता प्रहरीलाई दिइसकेको छु’, ‘आकाशले भने, ‘युरिकाकै प्रेम चक्करमा परेर बुबासँग अंशबन्डा गरेर छुट्टिएँ । तर बुबा र काकाबीच पैतृक सम्पतिमा अंशबन्डा नभएकाले अदालतले त्यो बदर गरिदियो ।’ युरिकाबिना बाँच्नै नसक्ने बताएपछि बुबाआमा पनि बिहेका लागि राजी भएका उनी बताउँछन् । ‘बुबाआमालाई रिझाएर मैले जेठ १० गते उनलाई बिहेका लागि वीरगन्ज बोलाएको थिएँ’, उनले भने, ‘तर काठमाडौँबाट वीरगन्ज आएपछि युरिकाले आफु अर्कैको पत्नी भएको रहस्य खोलेपछि मर्नु न बाँच्नुको स्थितिमा पुगेको छु ।’ युरिकाको अर्को पनि प्रेमी रहेको आकाश बताउँछन् । ‘काठमाडौंका सतिष तण्डुकार नामका युवासँग पनि उसको चक्कर रहेछ’, उनले भने, ‘युरिकाको मोबाइलको कल डिटेलमा सतिषको मोबाइलमा धेरै पटक फोन गरेको देखियो । प्रेमको नाटक गरेर केटा लुट्ने युरिकाको धन्दा रहेछ ।’ आफुले प्रहरीमा उजुरी दिएपछि युरिकाका पति लोकेन्द्रले आफुलाई मार्ने धम्की पनि दिएको आकाशले बताए । ‘मलाई अरु केही चाहिएको छैन’ उनले भने, ‘मलाई मेरो पैसा फिर्ता गरिदिए पुग्छ ।’ अन्नपूर्ण पोस्ट्
Read more ...

...त्यस्ता कर्मचारीलाई एयरपोर्टमै हतकडी लगाइन्छ: मन्त्री पण्डित

काठमाडौं, श्रावण १४ - सामान्य प्रशासन मन्त्री लालबाबु पण्डितले कर्मचारीहरूको राम्रो र आकर्षक मन्त्रालय छान्ने प्रवृति गलत भएको भन्दै जहाँ खटाए पनि जानुपर्ने बताएका छन् । सामान्य प्रशासन मन्त्रालय, प्रच्चस्तरिय प्रशासन सुधार कार्यान्वयन तथा अनुगमन समिति र  प्रशासकीय अदालतले आयोजना गरेको कार्यक्रममा मन्त्री पण्डितले भने,‘जागिर खादा राज्यले खटाएको जहा पनि जान्छु भनेर खाने । पछि आफूले छान्ने प्रवृत्ति गलत हो । राज्यले जहाँ पठाए पनि कर्मचारीले काम गर्नु पर्छ । त्यसो नगर्नेलाई कारवाही हुन्छ ।’ 
उनले ऐन, नियममा भएको व्यवस्था अनुसार व्यवहारमा काम नभएको भन्दै त्यसलाई व्यवहारमा उतार्न कार्यक्रममा उपस्थित विभिन्न मन्त्रालयका कानुन अधिकृत, सह-सचिव र विभिन्न विभागका महानिर्देशकहरूलाई निर्देशन दिए । उनले भने, ‘कार्मचारीले देशको हितमा काम गर्ने हो । त्यो बाहिर गएर काम गर्ने हो भने ठिक हुदैन ।’
उनले व्यवहारमा ठिक काम नहुदाको उदाहरण दिदै भने, ‘कुनै एक विभागको जग्गा मिलाई दिएको भएमात्र मलाई व्यक्तिगत रूपमा १० करोड रूपैयाँ आउँथ्यो । मैले त्यसलाई नकारिदिए । यस्ता खराब मान्छेहरू पनि छन् ।’ उनले थपे, ‘मलाई डर लाग्छ, कुनै दिन सिंहदरबार पनि व्यक्तिको नाममा हुन्छ भनेर ।’
उनले विदेशमा पीआर र डीभी हुने कार्मचारीले जागिर छाड्ने क्रम जारी रहेको उल्लेख गरे । ‘परिवारका सदस्यहरूले पीआर र डीभी पाएका छन् भने उनीहरूको घरका सदस्यले पाउने सुविधा कटौती गर्न भनिसकेको छ,’ उनले भने, ‘मुसा जति दुलामा पसे पनि वर्षामा बाहिर आउनै पर्ने नत्र बाढीले लान्छ ।’ उनले राष्ट्रघाती त्यस्ता कर्मचारीलाई एयरपोर्टमा पुगेर हत्कडी लगाएर फर्काउने बताए ।
उनले निजामति ऐनको पाचौ पटक कर्मचारीको आवश्कता र राष्ट्र हितको निम्ति छिटौ सम्सोधन गरिने बताए । उनले प्रशासनबाहेक सरकारबाट खर्च हुने कुनै पनि सरकारी क्षेत्रमा काम गर्ने कर्मचारी पीआर वा डिभी धारी भए कारवाही गरिने उनले बताए ।
कार्यक्रममा उच्चस्तरिय प्रशासन सुधार कार्यान्वयन तथा अनुगमन समितिका एवम् प्रशासकीय अदालतका अध्यक्ष काशीराज दाहालले कर्मचारीहरूको गुनासो सुन्दै जवाफ दिएका थिए । उनले सेवा प्रवाह, न्यायसम्पादन र प्रशासन सुधारको विषयमा कार्यपत्र प्रस्तुत गरे । प्रशासन सुधार र प्रशासकीय पदाधिकारीले न्यायसम्पादन गर्दा ध्यान दिनु पर्ने विषयमा उनले प्रष्ट पारेका थिए । उनले कर्मचारीहरूलाई २५ बुदेँ प्रतिबद्धता पत्र समेत दिएका थिए । कान्तिपुर
Read more ...

छोरो विदेश गएको मौका छोपी गर्भवती भएकी बुहारीलार्इ प्रेमीको जिम्मा

परिवार पाल्न छोरो विदेशिएका बेला परपुरुषसँगको सम्पर्कपछि गर्भवती भएकी बुहारीलाई सासूले प्रेमीको जिम्मा लगाएकी छन् ।कञ्चनरुप नपा–९ धर्मपुरकी २० वर्षीया रेणुदेवी साह र छिमेककै सोल्टी नाता पर्ने १८ वर्षीय पुजन साहबीचको यौनसम्बन्धबाट गर्भ बसेको खुलेपछि आइतबार रेणुलाई गाउँलेले पुजनकै जिम्मा लगाएका हुन् ।

रेणुका पति फागु साह ०७१ साउन २२ गतेदेखि वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा दुबईमा छन् ।सुनसरीको गौतमपुर माइत भई धर्मपुरमा विवाह गरेर आएको वर्ष दिनमा पति विदेश गएपछि उनी पुजनसँग प्रेम सम्बन्ध रहेकी थिइन् । उनी अहिले सात महिनाको गर्भवती छिन् । रेणुको पेटमा हुर्कँदै गरेको गर्भ आफ्नो भएको पुजनले स्विकारेका छन् ।

छोरा विदेशमा रहेका बेला बुहारी गर्भवती रहेको थाहा पाएपछि गत असार २५ गते गाउँमा छलफल बोलाउँदा रेणुले गाउँलेसामुन्ने वास्तविक घटना बाहिर ल्याएकी थिइन् । गाउँलेहरुले उतिबेलै रेणुलाई पुजनको जिम्मा लगाउन खोज्दा पुजनका अभिभावकले अस्विकार गरेपछि सासु ५९ वर्षीया पानवतीदेवी साहले गत बुधबार जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा उजुरी दिएकी थिइन् ।

दुबैलाई प्रहरीले झिकाएपछि गाँउलेसमेत आइतबार जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा पुगेका थिए । घरपरिवारले अस्वीकार गरेपछि उनले तिनै युवकसँग जीवन बिताउने बताइन् । रेणुकी दिदी र पुजनका ठूलोबुवा जगदीश साहका छोराबीच विवाह भएकाले उनीहरुबीच सोल्टी नाता पर्छ । विवाह अघिबाटै एक अर्कालाई मन पराउने गरेको कुरा उनीहरुले प्रहरी कार्यालयमा बताए ।

हामी एक अर्कालाई माया गर्छौं, जे हुनु थियो भयो’, सहमति पत्रमा हस्ताक्षर गर्दै युवकले भने, ‘अब हामी दाम्पत्य जीवनमा तयरा छौं ।’आफूले प्रेम गरेकाले पत्नीकारुपमा स्वीकार्ने र युवतीले पनि आफूसँग बस्न चाहेको युवकले बताए । युवक अविवाहित हुन् भने युवतीका पहिलो पति फागुतर्फ एक वर्षीया छोरी छन् ।

एक वर्र्षीया नाबालिकाको पालनपोषणको जिम्मा भने हजुरआमा पानवतीले लिँदै घर लगिन् । ‘समस्या आएपछि समाधान त गर्नै पर्‍यो’, घरपरिवार र गाउँलेले सहमति गरी दिएको जानकारी दिँदै स्थानीय हरिलाल साहले भने, ‘सुरुमा त केटाले मेरो गर्भ होइन भनेर डीएनए परीक्षण गर्छु भन्थ्यो, तर छलफलका क्रममा गर्भ आफ्नै रहेको स्वीकार्‍यो ।’

तथ्यांकअनुसार नेपालबाट दैनिक एक हजार पाँच सय बढी युवा वैदेशिक रोजगारीमाश जाने गर्छन् । सप्तरीमा अविवाहितभन्दा विवाहित युवा नै बढी विदेशिने गरेको आँकडाले देखाउँछ ।सप्तरीका प्रहरी नायव उपरीक्षक नारायणप्रसाद चिमरियाले पत्नी, छोराछोरी र घरपरिवारको लागि विदेशिने युवाकै घरबार भने दिनदिनै भत्किँदै गएको बताए ।

एक महिनाको अवधिमा यस्तै प्रकारका चारवटा घटना प्रहरी कार्यालयमा आएको उनले जानकारी दिए । गाउँ, घरपरिवारको मोहमाया त्यागेर छोराछोरी र पत्नीका लागि श्रम गर्न विदेशिएका पतिले कमाएर पठाएको रकममा केहीले रजाइँ गर्न थालेपछि पुरुषहरु पीडामा पर्न थालेको महिला अधिकारकर्मी पनि बताउँछन् ।

Read more ...

सरकारले नयाँ ट्याक्सी ल्याउने निर्णय गरेपछि राजधानीमा ट्याक्सी जुलुस

सरकारले पुराना ट्याक्सी विस्थापित गरी नयाँ ल्याउने भनेर गरेको निर्णय तथा यससँगै ट्याक्सीको भाउ बढाइएको भन्दै ट्याक्सी व्यवसायी र यातायात सम्बन्धी संगठनहरुले बुधबार काठमाडौंमा ट्याक्सी जुलुस गरे । जोरपाटी, महाराजगञ्ज, बालाजु, कलंकी, ललितपुर, कोटेश्वर र एयरपोर्टबाट निकालिएको यो जुलुस खुलामञ्च पुगेको थियो ।

सहरका विभिन्न भागमा लस्करै ट्याक्सीहरु जुलुसमा नारिन पुगेपछि यात्रुहरुलाई समस्या पनि परेको थियो । बिहान १० बजे ‘अफिस टाइम’मा सुरु भएको यो विरोधले राजधानीको ट्राफिक व्यवस्थापनलाई पनि अस्तव्यस्त बनायो । खुलामञ्चमा विरोध सभा पनि गरिएको थियो ।

Read more ...

विश्वमा नै सबैभन्दा धेरै बली दिने गढीमाईमा अबदेखि पशुवली बन्द हुने

पशु अधिकारको वकालत र बलि प्रथा रोक्ने अभियानमा लागेका व्यक्ति र संघसंस्थाहरुले मंगलबार केही क्षण खुशीयाली मनाए। गढिमाई मेलामा पशु चौपायाको बलि दिने प्रथा रोकियो भन्ने खबरले उनीहरु खुसी भएका थिए तर यो खुसी धेरै बेर टिकेन। मंगलबार राती जब गढिमाई मन्दिर संचालन तथा विकास समितिका अध्यक्ष रामचन्द्र साहले बलि रोक्ने कुनै निर्णय नभएको जानकारी दिए। त्यसपछि बलि दिने र नदिने बिषयमा निर्णय भएको हो होइन भन्ने कुरानै स्पष्ट हुन सकेन ।

पशुकल्याण सञ्जाल नेपाल र हुमाने सोसाइटी इन्टरनेशनलले मंगलबार भारतको राजधानी दिल्लीमा आयोजना गरेको पत्रकार सम्मेलनपछि जारी विज्ञप्तिमा समितिले बलि प्रथा रोक्ने निर्णय गरेको उल्लेख गरियो। समिति अध्यक्ष साहको भनाई र उनको विज्ञप्तिलाई आधार मानेर आयोजकले जारी गरेका विज्ञप्तिमा स्पष्टसँग लेखियो, ‘अबदेखि गढिमाई मेलामा बली दिइने छैन। यो प्रथा २०७६ देखि बन्द हुनेछ ।’

दिल्ली पुगेका समितिका सदस्य निर्णय भएको हो भन्छन, बाराको वरियापुरमा भएका समिति अध्यक्ष निर्णय भएकै छैन भन्छन्।

दिल्लीको पत्रकार सम्मेलन आयोजक मध्येको एक पशुकल्याण सञ्जाल नेपालका संस्थापक अध्यक्ष मनोज गौतमका अनुसार समितिका अध्यक्ष साह विशेष कारणले दिल्ली उपस्थित हुन सकेनन्। पत्रकार सम्मेलनमा भाग लिन गढिमाई मन्दिरका मुल पुजारी मंगल चौधरी थारु र समिति सचिव मोतीलाल कुशहवा त्यहाँ पुगेका थिए। नागरिक दैनिकमा खबर छ ।
Read more ...

होस गर्नुहोस ! फेसबुक पासवर्ड चोरको विगविगी छ !

पुजा अर्जेन्ट छ एकपटक मलाई तेरो फेसबुक पासवर्ड दे न, मिल्ने साथी सुष्माले फेसबुक च्याटमा हतारिँदै पासवर्ड मागिन्। अर्जेन्ट भनेपछि मैले पासवर्ड दिएँ, पुजाले सुनाइन् म बर्बाद भएँ, साथी बनेर ह्याकरले पासवर्ड मागेको रहेछ।राजधानीको टेकुस्थित महानगरीय अपराध महाशाखाको साइबर क्राइम सेलमा साथीहरुसँगै उजुरी दर्ता गर्न आएकी पुजाको अनुहार उदास थियो।

'मेरो फेसबुकबाट साथीहरु र आफन्तलाई अश्लिल म्यासेज र भिडियो पठाएको छ,' कलेज विद्यार्थी उनले मलिन स्वरमा भनिन् 'सबैले मलाई फोन गरेर छ्या के म्यासेज पठाएको भन्छन् ।'

पूजाको फेसबुक प्रोफायलमा अहिले नग्न तस्विरसहित आपत्तिजनक पोस्ट देखिन्छन्। उसले उनलाई तनाब दिइरहेको छ।

ह्याकरले पासवर्ड परिवर्तन गरेर उनको प्रोफायल पिक्चरमा नग्न तस्विर अपलोड गरिदिएको हो।
सामाजिक सञ्जाल फेसबुकका कारण नवलपरासी सुनवलकी पुजा, उनको परिवार र सथीहरु तनाबमा छन्। धेरैदिन भैसक्यो उनीहरु प्रहरीमा धाउन थालेको।

उनको फेसबुक अकाउन्ट प्रयोग गरी १५ जनाभन्दा बढी साथीको पासवर्ड ह्याकरले फुत्काएको छ। अरुको आईडिबाट पनि उस्तैगरी पासवर्ड मागेर कैयौंले यातना पाएका छन्।

चौबिसै घण्टा अनलाइन देखिने अर्कैको कब्जामा रहेको आफ्नै आइडिमा पूजाले बुबाको फेसबुकबाट म्यासेज पठाइन्–'मेरो फेसबुक फिर्ता गर नत्र साइबर क्राइममा मुद्धा हाल्छु।' त्यसपछि के भो रु उनले भनिन् 'तुरुन्तै बुबाको फेसबुक नै ह्याक गरिदियो ।'

'ह्याकरले पासवर्ड पाएपछि च्याट हिस्ट्री हेरेर कोसँग कसरी कुरा गर्ने पत्तो पाउँदो रैछ,' अर्की पीडित रश्मी भन्छिन् 'साथीसँग तिमी, तँ भनेर कुरा गर्छ, आफन्त र अफूभन्दा ठूलासँग तपाँइ भनेर कुरा गर्दै पासवर्ड माग्दो रैछ ।'

साथी र आफन्तका पासवर्ड कब्जा गरेर एकअर्कामा गोप्य कुराहरु शेयर गर्ने, अश्लिल र गालीगलौजका म्यासेज पठाउने गरेको पीडित युवतीको गुनासो छ। 'केटीहरुबीच कस्तो कुरा हुँदोरैछ जान्नलाई ह्याक गरेको हुँ भन्छ,' रश्मी भन्छिन्, 'च्याट हिस्ट्री हेरेर निजी कुरा सार्वजनिक गर्दिने धम्की दिन्छ।'झुक्याएर पासवर्ड लिँदै दुरुपयोग गर्नेलाई अहिले महानगरीय अपराध महाशाखाले खोजी सुरु गरेको छ। नागरिक न्युज

Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us