Thursday, 20 October 2016

मोटरसाइकल चढ्ने सपना पूरा गर्न ७२ वर्षीय वृद्ध एक्लैले खने २ किमि सडक

काठमाडौं । दाङका एक ७२ वर्षीय वृद्धले मोटरसाइकल चढ्ने सपना पूरा गर्न २ किमि सडक निर्माण गरेका छन् । वृद्धले एक्लै रातदिन कुटो कोटालो गरेर राजमार्गदेखि घरसम्मको २ किमि बाटो निर्माण गरेका हुन् ।  दाङ तुलसीपुरका ७२ वर्षीयढ चन्द्रवीर वलीले यस्तो उदाहरणीय कार्य गरेका हुन् ।

एक वर्ष लगाउर उनले राप्ती राजमार्गको साततलेदेखि आफ्नो घरसम्म सडक खनेका छन ।पहिले देखि आफूमा घरसम्म मोटरसाइकल लैजाने सपना पूरा गर्न यो कार्य गरेको उनले बताए ।

उनका सात सन्तान दृष्टिविहीन छन् । दृष्टिविहीन सन्तानलाई घरसम्मको यात्रामा सहज हुने वलीको अपेक्षा छ ।
Read more ...

निषेधको राजनीतिले विद्रोह जन्मिने पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रको चेतावनी

काठमाडौं । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहले देशमा निषेधको राजनीतिले असन्तुलन निम्तने र त्यसले विद्रोहको रुप लिने चेतावनी दिएका छन् ।

‘हाम्रो दर्शनले हामीलाई सधैं अगाडि बढ्न निर्देशित गर्दछ । तर यदि निषेधको राजनीति अगाडि बढाइन्छ भने त्यसले राष्ट्रमा असन्तुलन निम्ताउँदछ । असन्तुलनले उपेक्षा जन्माउँदछ र उपेक्षितहरुमा विद्रोह जन्मिन सक्दछ,’ उनले अन्तराष्ट्रिय विराट हिन्दु सम्मेलनलाई विहीबार सम्बोधन गर्दै भने ।

गणतन्त्र स्थापना पछि पहिलोपटक सार्बजनिक सम्बोधन गरेका पूर्वराजा शाहले अगाडि भने, ‘आजको यो स्थिति र हाम्रो दर्शनबीच हामीले आफूलाई राखेर हेर्न सक्यौं भने यथार्थलाई स्वीकार्न र परिस्थितिलाई सुधार्न सहज हुनेछ । बहुजन हिताय, बहुजन सुखाय यो मूल मन्त्र आत्मसाथ गर्दै अगाडि बढ्नुको हामीसँग विकल्प छैन ।’

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रले राजनीतिक अस्थीरताका कारण देशमा बाह्य हस्तक्षेप बढेको र जनतामा चरम निराशा छाएको बताए । उनले यस्तो परिस्थिति कसरी सिर्जना भयो भनेर जनताले प्रश्न गर्नुपर्ने बेला आएको धारणा समेत राखे ।
Read more ...

Wednesday, 19 October 2016

बंगलादेशी नागरिकसँग नेपाली नागरिकता

गत असोज ३० गते वैदेशिक रोजगारीका लागि साउदी अरब गएका एक जना व्यक्ति काठमाडौंस्थित विमानस्थलमा ओर्लिए।

अध्यागमनका विभागका कर्मचारीले सामान्य सोधपुछ गरे। आफ्नो घर कहाँ हो, बुबाको नाम के हो जस्ता प्रश्नको पनि उनले उत्तर दिन सकेनन्। उनको साथमा नेपाली पासपोर्ट थियो। नेपाली भएर पनि सामान्य नेपाली नबुझेपछि अध्यागमनका कर्मचारी छक्क परे।

सर्लाहीबाट पासपोर्ट बनाएका उनीमाथि अध्यागमनका कर्मचारीले मैथिली र भोजपुरी भाषामा पनि केही प्रश्न गरे। उनले ती प्रश्नको पनि जवाफ दिन सकेनन्। त्यसपछि नियन्त्रणमा लिएर उनीमाथि अध्यागमन विभागले अनुसन्धान सुरू गर्यो। अनुसन्धानका क्रममा उनी बंगलादेशी नागरिक भएको खुल्न आएको अध्यागमन विभागका महानिर्देशक केदार न्यौपानेले जानकारी दिए।

पक्राउ परेका नेपाली पासपोर्टधारी मोहम्मद बेलाल हुसेन बंगलादेशी नागरिक रहेछन्। ‘उनले नेपालको सर्लाहीबाट नागरिकता लिएर पासपोर्ट बनाएको खुल्न आएको छ,’ न्यौपानेले भने ।

हुसेनले सर्लाहीको मधुवन गोठ गाविस वडा नम्बर ८ बाट २०६१ असोज १ गते बाबु मोहम्बद रकुटुब हुसेनको नामबाट वंशजका आधारमा १५६५५०३१र४२६ नम्बरको नागरिकता लिएको खुल्न आएको छ। त्यसपछि उनले सन् २०१३ फेब्रुअरी १३ मा ०६३१०१०४ नम्बरको नेपाली पासपोर्ट लिएका थिए।

नेपाली पासपोर्ट लिएर कामका लागि साउदी अरब गएका उनी झन्डै ३ वर्ष त्यहाँ बसेर विदामा फर्किएका थिए।

वयानका क्रममा हुसेनले आफू बंगलादेशी नागरिक भएको र बंगलादेशकै एक जनाले झन्डै १ लाख नेपाली रुपैयाँ लिएर नागरिकता बनाइदिएको बताएका छन्। उनका अनुसार बंगलादेशको एउटा समूह नेपालमा बसेर रकम लिइ नागरिकता बनाइदिने काम गरिरहेको छ।

बंगलादेशका नागरिकलाई खाडी मुलुकमा वर्किङ भिसा नदिने गरेको र नेपालीहरुलाई बढी प्राथमिकता दिने भएकाले आफूले नेपाली नागरिकता र पासपोर्ट बनाइ विदेश गएको उनले बताएका छन्। बंगलादेशीभन्दा नेपाली नागरिकको खाडी मुलुकमा बढी माग रहेको र तलब सुविधा पनि बढी हुने गरेका कारण आफूले नेपाली पासपोर्ट बनाएको उनले बताएको अध्यागमन विभागले जनाएको छ।

हाल अध्यागमन विभागको हिरासतमा रहेका उनीमाथि थप अनुसन्धान भइरहेको न्यौपानेले बताए। उनले नागरिकता कसरी लिए भन्ने विषयमा सम्बन्धित जिल्लाको प्रहरी कार्यालयमा पत्राचार गरेको उनले बताए। यस विषयमा जिल्ला प्रहरी कार्यालयले थप अनुसन्धान अघि बढाएको छ।
Read more ...

सौतेनी आमाले चिम्टा तलाएर डामिन् बालिकालाई

खाँदबारी । संखुवासभा जलजला २ तेर्सेकी १३ वर्षीया निमा शेर्पालाई सौतेनी आमाले फलामको चिम्टाले डामेर यातना दिएकी छन् । आमासँग बुबाको सम्बन्ध टुटेपछि बुबा पेमाछिरी र सौतेनी आमा पेमाछिकी शेर्पासँग पाँच वर्षदेखि बस्दै आएकी निमालाई उनले पटकपटक यातना दिएर पढ्ने किताबसमेत जलाइदिएकी छन् ।

कालिका माध्यमिक विद्यालयमा कक्षा–९ मा अध्ययनरत निमालाई आमाले विद्यालय जान नदिएको र भागेर विद्यालय गएपछि किताब जलाइदिएको उनले गुनासो पोखिन् । १५ दिनअघि उनलाई बुबा पेमछिरी र आमा पेमाछिकीले बिनाकारण समातेर दायाँ हात र बायाँ गलामा चिम्टाले पोलेर यानता दिएको उनले बताइन् ।

पटकपटक मराणसन्न हुने गरी कुटपिट गर्ने गरेको गाउँलेहरूले बताए । ‘मलाई बचाऊु भन्दै घरमा आएपछि आफूले संरक्षण गरी राखेको गाउँकी च्याम्सु शेर्पाले बताइन् । ‘राति १० बजे मेरो घरमा रुँदै कराउदै आइन्, मैले खाना दिएर राखेको छुु, उनले भनिन् ।

काठमाडौंमा कामको सिलसिलामा भेट भई १५ वर्षअघि पेमाछिरीले सीता मगरसँग विवाह गरेपछि छोरी निमाको जन्म भएको थियो । पाटनको प्रभात सेकेन्डरी विद्यालयमा कक्षा–६ मा अध्ययनरत हुदाँ बुबा र आमाको बिछोड भएपछि उनलाई बुबाले गाउँ लिएर आएका थिए ।

गाउँमा बुबाले कान्छीआमा विवाह गरेपछि उनी साथै बस्दै आएकी छन् । चिम्टाले डामेपछि उनकी फुपू लक्की शेर्पाले उपचारका लागि खाँदबारी ल्याएकी थिइन् । ‘किन खाँदबारी लगिस् : भन्दै पेमाछिरीले लक्कीलाई फोनमा धम्की दिएपछि उनले फेरि घरमै ल्याइदिएकी थिइन् । घरमा आएपछि खुट्टा र टाउकोमा हँसियाले प्रहार गरी काटेको छिमेकी बताउँछन् ।

कुटपिट गरी जंगलमा छाडेको अवस्थामा आफूले फेला पारेर घर ल्याएको गाउँकी प्याक्ची राईले बताइन् । पशुलाई भन्दा नराम्रो व्यवहार आमाबाबुले गरेको भन्दै निमालाई हेर्दे प्याक्चीले दुःख पोखिन् । उनका हजुरबुबा पासाङदावा शेर्पाले नातिनीलाई मार्न पटकपटक प्रयास गरेको तर नसकेको भन्दै तत्काल संरक्षण गरी दिन माग गरे ।
Read more ...

७८ वर्षीय पिताको बिडम्बना, छोरालाई साङ्लोमा बाँधेर स्याहार्दै

मोरङ । मानसिक सन्तुलन गुमाएका मोरङ मधुमल्ला—१ का ४८ वर्षीय तिलकबहादुर कार्कीलाई विगत चार वर्षदेखि साङ्लोमा बाँधेर राखिएको छ । उनका ७८ वर्षीय बाबु दलबहादुर कार्कीका अनुसार उपचार गर्न आर्थिक अभाव भएपछि सुरक्षाको कारणले साङ्लोमा बाँधेर राखिएको हो ।

दलबहादुरले भने, ‘हराउने डरले साङ्लोमा बाँधेर राखेका हौं ।’ दलबहादुरलाई बूढेसकालमा छोरो साहारा बन्ला भन्ने आशा थियो । तर छोरोलाई नै साङ्लोमा बाँधेर हेरचाह गर्नुपर्ने भएको दुखेसो उनी सुनाउँछन् । उनका अनुसार आर्थिक अवस्थाले भ्याएसम्म उपचार गरेको तर आर्थिक अभावले उपचारका लागि ठूलो अस्पताल नलगिएको हो ।

उनीहरुको सम्पत्तिको नाममा एउटा पुरानो घर र एक धुर जग्गा छ । दलबहादुर भन्छन्, ‘बेचौँ भने कहाँ बस्ने , छोराको उपचारमा ठूला अस्पतालले सहयोग गरिदिने हो भने छोराको होस फर्किने आशा उनमा जीवितै छ । तर ७८ वर्षे यी बाबुलाई हस्पिटलसम्म लाने र कहाँ कसरी बोल्ने हेक्का छैन । त्यसैले, उनी छोरो रोइकराइ गरेर पागलपनमा चिच्याएको, कराएको, हाँसेको पुर्पुरोमा हात राखेर हेर्न बाध्य छन् ।

उनी भन्छन्, ‘मेरी श्रीमती पनि हालसालै खसिन्, काजकिरिया केही दिनअघि मात्र सकिएको हो ।’श्रीमती हुँदा केही सजिलो थियो अहिले धेरै समस्या भयो । के गर्ने, कसो गर्ने रु आफ्नो देहान्त भैहाले छोरोलाई कस्ले हेर्ने रु दलबहादुरलाई निक्कै पीर छ ।

दलबहादुर कार्की स्वयम् बिरामी छन् । उनका शरीरमा बुढ्यौलीले छोप्दै जाँदा पहिलेजस्तो बल छैन । आफैँ अरूको सहारामा रुमलिने अवस्थामा छन् । तर उनी भन्छन्, ‘सकी नसकी छोराको स्याहार गर्दैछु ।’ आफ्नो छोरोको उपचार भए छोरोले आफैँ गरिखाने आशाको त्यान्द्रो बाबुले मनमा सँगालेका छन् ।
Read more ...

एक महिला धर्मसंकटमा : दाजुलाई बचाउने कि गर्भको शिशु !

बेइजिङ । जीवनमा मानिसलाई नियतीले कहिलेकाहीँ धेरै ठूलो परीक्षा लिन्छ । यस्तै गम्भीर परीक्षाको घडी पार गरेकी एक चिनियाँ महिलाको यतिबेला व्यापक चर्चा भइरहेको छ ।

समाचार एजेन्सीहरुका अनुसार हाङ्गझाउ निवासी २४ वर्षीय याङ्ग ली ठूलो धर्मसंकटमा परिन् । उनका सामू आफ्नो सहोदर दाजुलाई बचाउने वा आफ्नो गर्भमा रहेको शिशुलाई बचाउने भन्ने प्रश्न गम्भीर रुपमा खडा भयो ।

याङ्ग लीका २९ वर्षीय दाजु याङ्ग जुन गम्भीर अस्वस्थ्य थिए । अस्पतालमा उपचाररत उनलाई चिकित्सकले तत्काल बोन म्यारो प्रत्यारोपणका लागि सुझाव दिएका थिए । अन्यथा बाँच्ने सम्भावना नरहेको चिकित्सकको भनाइ थियो । साथै उनकै बहिनीसँग उनको हेमाटोपोइटिक स्टेम सेल मेलखाने पनि प्रष्ट भयो ।

दुर्भाग्य, त्यतिबेला बहिनी याङ्ग ली तीन महिनाको गर्भवती थिइन् । चिकित्सकका अनुसार यस्तो बेलामा बोन म्यारो ट्रान्सप्लान्ट गर्दा गर्भमा रहेको बच्चामा गम्भीर असर पर्न सक्थ्यो । यस्तो परिस्थिति थाहा पाएपछि याङ्ग जुनले आफ्नो जीवन अब केही दिनको पाहुनामात्र हो भन्ने महसुस गरे । उनी आफ्नी ७ वर्षकी छोरी र पत्नीको भविष्यप्रति चिन्तित हुन थाले ।

याङ्ग लीले पनि सबै कुरा थाहा पाइन् । घर परिवारसँग सल्लाह गरेर उनी दाजुसँग भेट गर्न अस्पतालमै पुगिन् । लगत्तै उनले आफ्नो निर्णय सार्वजनिक गरिन्, ‘म आफ्नो गर्भपात गराएर भए पनि दाजुलाई बचाउँछु ।’

याङ्ग लीले एउटा अन्तरवार्तामा भनेकी छन्, ‘हेनान प्रान्तको एउटा गाउँमा गरिबीको अवस्थामा हाम्रो परिवार थियो । म अन्टीको घरमा बस्थेँ, मेरो दाजु हेङ्गझुमा काम गर्नुहुन्थ्यो ।’

दाजु समयसमयमा बिदा लिएर घर आउँदा आफ्नो लागि कुनै न कुनै गिफ्ट ल्याइदिने गरेको पनि उनले स्मरण गरिन् । उनले भनिन्, ‘स्कूलको पढाइ सकेर म पनि हेङ्गझु मै कामका लागि गएँ । मैले एउछा ब्युटीपार्लरमा काम पाएँ । मेरो सुरक्षाका लागि दाजु यति चिन्तित हुनुहुन्थ्यो कि, सँधै मलाई पार्लरसम्म पुर्‍याउन र लिनका लागि उहाँ जानुहुन्थ्यो ।’

कहिलेकाहीँ आफूले केही खान मन नगरेको अवस्थामा दाजुले नै खाना खानका लागि बाहिर लैजाने गरेको पनि उनले स्मरण गरिन् । उनले भनिन्, ‘आमाबुवाबाट टाढा रहँदा पनि मैले कहिल्यै उहाँहरुको कमी महसुस गर्नु परेन । किनकि मलाई दाजुले पूर्ण ख्याल गर्नुहुन्थ्यो ।’

दाजुलाई बोनम्यारो दान गर्नकै लागि अक्टोबर ३ मा याङ्ग लीले गर्भपात गराइसकेकी छन् । तर बोनम्यारो प्रत्यारोपणको मिति भने तय हुन बाँकी छ । चाँडै नै बोनम्यारो प्रत्यारोपण थालिने अस्पताल स्रोतलाई उद्धृत गर्दै चिनियाँ संचारमाध्यमले जनाएका छन् ।

चिनियाँ सोसल नेटवर्किङ साइटमा यतिबेला यी दुई दाजुबहिनीको व्यापक चर्चा भइरहेको छ । सबैजसोले याङ्ग जुनको स्वास्थ्यलाभको कामना गरेका छन् ।
Read more ...

यसरी हटाईदै छ अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्कीलाई

काठमाडौं। एमाले र नेकपा माओवादी केन्द्रका १५७ सांसदले अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका प्रमुख आयुक्त लोकमानसिंह कार्कीविरुद्ध महाअभियोग प्रस्ताव गर्दा गराएका छन् ।

 संसदबाट महाअभियोग सिफारिस समिति गठन भएको केहि घण्टापछि नै संसदहरुले व्यवस्थापिका संसदमा लोकमानविरुद्ध महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गराएका हुन् ।

साँझ एमाले र माओवादी केन्द्रका १५७ सांसदले प्रस्ताव दर्ता गराएको सभामुख ओनसरी घर्तीका प्रेस सल्लाहकार बबिन शर्माले रातोपाटीलाई बताए ।

दर्ता गराइएको महाअभियोग प्रस्तावमा एमाले र माओवादी केन्द्रका प्रभावशाली नेताहरुको समेत हस्ताक्षर रहेको बताइएको छ । कांग्रेसका कतिपय सांसदले पनि प्रस्तावमा सहमती जनाउने बताइए पनि हस्ताक्षर भने गरेका छैनन् ।
Read more ...

गृहमन्त्रीको निर्देशन उल्ट्याउदै अमेरिकाबाटै आईजीपीको निर्देशन : तिमीहरू जाऊ, मन्त्रीसँग मै कुरा गर्छु

काठमाडौं । उपप्रधान तथा गृहमन्त्री विमलेन्द्र निधिको ठाडो आदेशमा तानिएका दुई प्रहरी उपरीक्षक ९एसपी० प्रहरी महानिरीक्षक ९आईजीपी० उपेन्द्रकान्त अर्यालको आदेशमा कार्यक्षेत्र फिर्ता भएका छन् । आफ्नो आदेशअनुसार अभियुक्त नछाड्ने भन्दै गृहमन्त्री निधिको ठाडो आदेशमा प्रहरी प्रधान कार्यालय तानिएका पर्साका एसपी राजुबाबु श्रेष्ठ र सिरहाका श्याम ज्ञवालीलाई आईजीपी अर्यालले बुधबारै कार्यक्षेत्रमा फिर्ता पठाएका हुन् ।

आईजीपीको अधिकारलाई चुनौती दिँदै गृहमन्त्री निधिले पर्सामा पक्राउ परेका हुन्डी कारोबारी र सिरहामा अपहरणकारीलाई कारबाही नगर्न दिएको आदेश पालना नगर्दा आईजीपी विदेशमा रहेका बेला पर्साका श्रेष्ठ र सिरहाका ज्ञवालीलाई कारबाहीस्वरूप तानिएको थियो ।

‘गृहमन्त्रीको आदेशमा उनीहरूलाई प्रधान कार्यालय तानिएको थाहा पाएपछि आईजीपी अर्यालले अमेरिकाबाटै एसपीलाई फोन गर्दै कार्यक्षेत्र जान निर्देशन दिएका हुन् । ‘तिमीहरू कार्यक्षेत्र जाऊ, गृहमन्त्रीसँग म आएर कुरा गर्छु,’ आईजीपी अर्यालको निर्देशन उद्धृत गर्दै प्रधान कार्यालयका एक अधिकारीले भने । प्रहरी नियमावलीले एसपीसम्मको सरुवा अधिकार आईजीपीलाई दिएको छ ।

आफ्नो अधिकारप्रति राजनीतिक हस्तक्षेप भयो, यसले राम्रो सन्देश गएन भन्दै आईजीपी अर्यालले दुवै एसपीलाई तत्कालै कार्यक्षेत्रमा फिर्ता गरेको ती अधिकारीको भनाइ छ । काममा राम्रो छवि बनाएका दुवै एसपीलाई आईजीपी अर्यालले मधेस आन्दोलनकै बेला जिल्ला प्रमुख बनाएर पठाएका थिए ।
Read more ...

नेपालमा ४० हजार अवैधानिक विदेशी कामदार

काठमाडौं । नेपालमा ४० हजार विदेशी कामदारले अवैधानिक रुपमा काम गरे पनि श्रम विभाग र अध्यागमन विभागको समन्वय नहुँदा कारबाही हुन सकेको छैन।

नेपालमा अवैधानिक रुपमा काम गरिरहेका विदेशी कामदारलाई सरकारले माघ २०७० मा २ महिनाभित्र वैधता प्राप्त गर्न समय दिएको थियो ।

त्यसवेला सरकारले विदेशमा हुने  अवैधानिक आप्रवासी कामदारलाई दिने आममाफी जस्तै पहिलोपल्ट नेपालमा रहेका अवैध कामदारलाई विशेष अवसर प्रदान गरेको छ ।

तर, त्यसको तीन वर्ष पुग्दा पनि श्रम विभाग र अध्यागमन विभागले अनुगमन नगर्दा ४० हजार विदेशी कामदारले नेपालमा श्रम स्वीकृतिविना काम गरिरहेका छन् ।
Read more ...

राजधानीकै स्वीट्स हाउसको मिठाइमा साङ्ला भेटिएपछि शिलबन्दी

काठमाडौँ । खाद्य प्रविधि तथा गुण नियन्त्रण विभागको टोलीले राजधानीको नक्सालमा रहेको अनमोल स्वीट्स हाउसमा शिलबन्दी गरेको छ । खाद्य तथा गुण नियन्त्रण विभागको टोलीले बुधबार स्वीट्सको किचनमा भुसुना देखिएको भन्दै शिलबन्दी गरेको हो । विभागका सह–प्रवक्ता मदन चापागाईंले भने, ‘अनुगमनका क्रममा अनमोल स्वीट्स भण्डारको मिठाइमा भुसुना भेटियो ।’

सँगै स्वीट्सको भान्सा कोठा अत्यत्त दुर्गन्धित भएको भेटिएको छ । ‘मिठाई र पानीपुरीमा साङ्ला समेत परेको भेटियो,’ चपागाईंले भने, ‘उक्त भण्डारको भान्सा कोठा दुर्गन्धित र फोहोरमय अवस्थामा भेटिएपछि विभागले अनिश्चितकालका लागि शिलबन्दी गरेको छ ।’

उनका अनुसार मिठाइमा प्रयोग हुने कच्चा पर्दा समेत म्याद नाघेको र गुणस्तरहिन अवस्थामा भेटिएको छ । उक्त व्यापारिक प्रतिष्ठानमा चार वर्ष अघि पनि गुणस्तरहिन मिठाई उत्पादन भएको भेटेपछि सरकारले शिलबन्दी गरेको थियो ।
Read more ...

साउदी राजकुमारलाई मृत्युदण्ड

साउदी अरबका राजकुमारलाई मृत्यदण्डको सजायँ दिइएको छ। साउदी गृहमन्त्रालयका अनुसार तीन बर्ष पहिले राजधानी रियादमा एक व्याक्तिको हत्या गरेको आरोपमा राजकुमार तुर्की विन सउद अल कविरलाई रियादमा मृत्यदण्डको सजायँ दिइएको हो।

तर उनलाई कुन प्रकारको सजायँ दिइयो भन्ने प्रष्ट भइनसकेको बीबीसीले जनाएको छ। साउदीमा अधिकांसलाई सार्वजनिक स्थानमा सिर छेदन गरेर मृत्युदण्ड दिने गरिन्छ।

साउदीमा यसलाई दुर्लभ घटनाको रुपमा लिइएको छ। अधिकारकर्मीहरु र पश्चिमाहरुले साउदीमा दिइने मृत्युदण्डको विरोध गर्दै आएका छन्। यसले चरम मानव अधिकार उल्लङघन भएको उनीहरुको धारणा छ।

राजकुमार तुर्की विन सउद अल कविर यो बर्ष मृत्युदण्ड पाउने १ सय ३४ औं व्याक्ति हुन्। शाही परिवारका सदस्यलाई मृत्यु दण्डको सजायँ कमै हुने गर्छ। ४० बर्षको इतिहाँसमा यो पहिलो पटक भएको अन्तराष्ट्रिय सञ्चारमाध्यमहरुले जनाएका छन्। साउदीमा सन् १९७५ मा शाह फैसलको हत्या गर्ने राजपरिवारका सदस्य फैसल बिन मुसैद अल सउदलाई पनि मृत्यु दण्ड दिइएको थियो। साउदीमा मृत्य दण्डको सजायँ पाउने अधिकांस मानिस हत्या वा लागु औषध तस्करीका दोषी हुने गर्छन्।

राजकुमारले आफ्नो साथीको हत्या गरेको स्विकार गरेको गृहमन्त्रालयले जनाएको छ। यसले हरेक मानिसमा विश्वास हुने छ की सरकार न्याय, अन्याय र सुरक्षा प्रति प्रतिवद्ध छु, मृत्यदण्डको घोषणा गर्दै गृहमन्त्रालयले भनेको छ।

अल( अरबियाका अनुसार पीडितका परिवारले ब्लड मनीु लिन अस्विकार गरेका थिए। यस्ता घटनामा परिवारले आर्थिक क्षतिपूर्ती स्विकार गरेमा दोषी छुट्न सक्छन्।

ुनागरिकहरुका लागि यो नै ठूलो कुरा हो, कानुनको नजरबाट साना र ठूला कोही पनि छैनन भन्ने यसले प्रमाणित गरेको छु, ट्विट गर्दै साउदी कानुन व्यवसायी अब्दुर रहमान अल लहिमले भनेका छन्।

यता ट्विटरमा अरविक ह्यास ट्यागमा किङ सलमान प्रयोग गर्दै राजकुमारको मृत्युदण्डको विषयमा व्यापक टिप्पणी भइरहेको छ। उनीहरुले विवेकी राजाले राजकुमारलाई न्याय दिए भनेका छन्।

Read more ...

यात्रु झुक्याउँदै नेपाल वायुसेवा निगम

काठमाडौं । पटक पटक उडान गर्ने भन्दै टिकट बिक्री गरेर नेपाल वायु सेवा निगमले यात्रुलाई हैरान दिएको छ । दोस्रोपटक बुधबार देखि काठमाडौं–ताप्लेजुङ उडान गर्ने भन्दै  टिकट बिक्री गरेको निगमले पाइलट नभएको भन्दै रद्द गरेको छ ।

यसबाट जहाज पर्खिएर बसेका यात्रुहरु मारमा परेका छन् । दसैं अघिपनि उडान गर्ने भन्दै दुईदिनको  टिकट काठमाडौं काउण्टरबाट बिक्री गरेको थियो । भाउजुलाई ताप्लेजुङ पठाउन दसैंअघि र दसैंपछि टिकट लिएका काठमाडौंका महेन्द्र गौतम लिन र फिर्ता गर्न जाँदा हैरान भएको बताउँछन् । 

बुधबारै काठमाडौं पुग्नुपर्ने अर्जेण्ट काम भएकी ताप्लेजुङ थेचम्वुकी सर्मिला बराल निगमले झुक्याएपछि समस्यामा परेको बताउँछिन् । ‘मौसम सफा भयो, अब जहाज आउँछ र एकै घण्टामा पुगिन्छ भनेर ढुक्क थिए । रद्द भनेपछि छाँगामा खसेको जस्तो भएको छ,’ उनले भनिन्, ‘हुँदैन थियो भने बुकिङ नगरेको भए हुन्थ्यो । यसरी झुक्याउनेलाई कारबाही हुनुपर्छ ।’

जेठदेखि रोकिएको उडान थाल्ने भन्दै असोज १९ र २१ गतेका लागि टिकट काटिएको थियो । दसैंमा घर फर्कन मख्ख परेका यात्रुलाई एउटा जहाज बिग्रिएको भन्दै पैसा फिर्ता गरेको थियो । 

जहाज पर्खँदा ढिलो भएपछि निकै कष्टले घर फर्किएको ताप्लेजुङ नगरपालिका(४ का राजेन्द्र श्रेष्ठ बताउँछन् । यहाँ जेठ १९ पछि नियमित उडान भएको छैन । गोमा एयरले भने सोमबार विदेशी पर्यटकको एउटा चार्टर उडान गरेको छ । नियमित उडानभने कुनै कम्पनीले गरेका छैनन् । 

जहाज नचल्दा बिरामी असक्त तथा छिटो यात्रा गर्नुपर्नेहरु भने समस्यामा परेका छन् । 


Read more ...

चालकले मोबाइल चलाउँदै एक हातले हाँकेको बस बर्दियामा दुर्घटना, १७ जना घाइते

काठमाडौं । दार्चुलाको गोकुलेश्वरबाट कञ्चनपुरको भीमदत्तनगर आउँदै गरेको ना ३ ख ९४३६ नम्बरको यात्रुवाहक बस आज बिहान पूर्व पश्चिम महेन्द्र राजमार्गको गुलरिया–अत्तरिया खण्डको मोहना नदी छेउमा दुर्घटना हुँदा १७ जना यात्रु घाइते भएका छन् ।

इलाका प्रहरी कार्यालय गुलरियाका प्रमुख प्रहरी नायब निरीक्षक भरतसिंह धामीले चालकको लापरबाहीले दुर्घटना भएको बताउनुभयो । घाइतेमध्ये एक बालकको अवस्था गम्भीर रहेको छ भने बाँकी सामान्य घाइतेको पद्मा अस्पताल अत्तरियामा उपचार भइरहेको प्रहरीले जनाएको छ ।

“बसमा रहेका प्रत्यक्षदर्शीका अनुसार चालक सुरेन्द्र कुँवर एक हातमा मोबाइलमा कुरा, अर्को हातले गीत परिवर्तन र कुहिनाले बस हाँक्दै गर्दा दुर्घटना भएको हो”, प्रहरी नायब निरीक्षक धामीले भन्नुभयो–“यात्रुहरुले त्यो नगर्न भन्दाभन्दै बस दुर्घटना भयो ।”

चालकको लापरबाहीका कारण बस दुर्घटना भएको बताउँदै उहाँले चालक कुँवरको खोजी भइरहेको जानकारी दिनुभयो ।
Read more ...

Tuesday, 18 October 2016

नरिवलबाट पत्ता लगाउनुस् आफ्नो ब्लड ग्रुप

काठमाडौं । सुन्दाखेरी अचम्म लाग्ला तर नरिवलको मद्दतले ब्लड ग्रुप पत्ता लगाउन सकिने कुरा एक अनुसन्धानले बताएको छ । चिकित्साविज्ञानले प्रमाणित गरिसकेको नभएपनि नरिवलबाट रक्तसमूह पत्ता लगाउन सकिने दाबी गरिएको छ ।

भारतको छत्तीसगढ कृषि विभागले गरेको एक अनुसन्धानका अनुसार नरिवललाई टाउकोमा एक खास कोणमा राख्दा ब्लड ग्रुप पत्ता लगाउन सजिलो हुन्छ । यो खोज मजाकमै गरिएको बताइएको छ । केही बच्चाहरूलाई टाउकोमाथि नरिवल ९० डिग्रीको कोणमा बस्यो र उनीहरूको ब्लड ग्रुप हेर्दा सबैको ओ पोजिटिभ देखियो ।

तपाईंलाई पनि नरिवलबाट आफ्नो ब्लड ग्रुप पत्ता लगाउनुछ भने टाउकोभन्दा अलिमाथि नरिवल राख्नुस् । तपाईंले यसरी नरिवल राख्दा त्यो आफैं निश्चित दिशामा घुम्छ । नरिवल ४५ डिग्रीको दिशामा घुम्यो भने तपाईंको ब्लड ग्रुप ए पोजिटिभ हो, ५५ डिग्रीमा घुम्यो भने एबी पोजिटिभ, ६० डिग्रीमा बी पोजिटिभ, ९० डिग्रीमा ओ पोजिटिभ र १८० डिग्रीमा घुम्यो भने ओ नेगेटिभ हुन्छ ।

यो चिकित्साशास्त्रले प्रमाणित गरेको कुरा हैन र यसलाई आँखा चिम्लेर स्वीकार्न भने सकिँदैन ।
Read more ...

स्क्रब टाइफसबाट देशभरमा ३८५ संक्रमित, ९ जनाको मृत्यु

चितवन । देशभरमा गरी ६ सय ३१ जनामा स्क्रब टाइफस रोग र डेङ्गु रोग सङ्क्रमण भएको पाइएको छ।

विभिन्न जिल्लाबाट बैसाखदेखि असोज अन्तिमसम्मको प्राप्त विवरणअनुसार डेङ्गुबाट २ सय ४६ र स्क्रब टाइफसबाट हालसम्म ३ सय ८५ जना सङ्क्रमण भएको पुष्टि भएको इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखा काठमाडौँले जनाएको छ।

महाशाखाअन्तर्गतको इपिडिमियोलोजी शाखाका प्रमुख डा गुणनिधि शर्माले सङ्क्रमण भएका मध्ये दुई वटै रोगका बिरामी सबैभन्दा धेरै चितवनमा देखापरेको जानकारी दिए। केही जिल्लाको पछिल्लो विवरण आउन बाँकी भए पनि अहिलेसम्म प्राप्त विवरणअनुसार नेपालका ३८ जिल्लामा टाइफसको सङ्क्रमण भएको छ, शर्माले भने, चितवन लगायतका केही जिल्लामा डेङ्गु सङ्क्रमणसमेत बढेको छ।

चितवनसहित नवलपरासी, कपिलवस्तु, मकवानपुर जिल्लामा समेत डेङ्गु देखिएको छ। डेङ्गु र स्क्रब टाइफस रोगबाट चितवन जिल्लामा मात्रै ५ सय २६ जना सङ्क्रमित भएका छन्। बाँकी १ सय ५ जना मात्रै अन्य जिल्लाका अस्पतालमा उपचार गरिएका बिरामी हुन्, जसमा डेङ्गुका २७ र स्क्रब टाइफसका ७८ जना चितवनबाहिर रोग पुष्टि भएका बिरामी छन्। अरू सबै चितवनमा पुष्टि भएका बिरामी हुन्।

जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय चितवनका कीट नियन्त्रण निरीक्षक रामकुमार केसीले डेङ्गुबाट चितवनमा उपचार गरेका २ सय १९ र स्क्रब टाइफसबाट हालसम्म ३ सय ७ जना सङ्क्रमित भएको जानकारी दिए। डेङ्गुको सङ्क्रमण बढ्दो रहे पनि स्क्रब टाइफसको सङ्क्रमण दरमा केही घटेको पाइएको उनले बताए।

इपिडिमियोलोजी शाखाप्रमुख डा शर्माका अनुसार २०७३ बैसाखदेखि अहिलेसम्म नेपालमा स्क्रब टाइफसबाट ९ जनाको मृत्यु भएको छ। मृत्यु हुनेमा चितवनका २, सङ्खुवासभाका २, कैलालीका २, तनहुँ, गुल्मी र भोजपुरका १र१जना छन्। अघिल्लो वर्ष १ सय १ जनामा टाइफस सङ्क्रमण हुँदा ८ जनाको मृत्यु भएको डा शर्माले जानकारी दिए।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us