Saturday, 30 April 2016

प्रधानमन्त्री केपी ओलीले आफू हुँदा सम्म कोही नेपालीलाई भोकै मर्न नदिने

 प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आफू प्रधानमन्त्री रहुन्जेल कोही पनि नेपाली भोकै नमर्ने बताएका छन् ।

धरान नगरको सातौँ नगर अधिवेशन उद्घाटन गर्दै ओलीले कोही नेपालीले त्यस्तो समस्या भोग्नुपरेको भए तत्काल सरकारलाई सूचना दिन आग्रह गरे ।

भूकम्पमा नेपालका विभिन्न जिल्लामा आठ लाख घर तथा नौ हजार सरकारी कार्यालय तथा विद्यालय र ऐतिहासिक धरोहर लगायतको भौतिक संरचना ध्वस्त भएको स्मरण गराउँदै उनले गरिब अशक्त र विपन्न समुदायका लागि सामूहिक घर बनाउने योजना रहेको र ती चाँडै निर्माण गरी आगामी असारभित्र त्यस्ता परिवारलाई ओतमुनि ल्याइसकिने जानकारी दिए ।

एमाले अध्यक्ष समेत रहेका प्रधानमन्त्री ओलीले एमालेले पनि भूकम्प प्रभावितका घर बनाउन विशेष तालिमप्राप्त स्वयम्सेवक परिचालन गर्ने जानकारी दिए । मधेसकेन्द्रित दलमध्ये तमलोपाका अध्यक्ष महन्थ ठाकुरसँग पनि भूकम्प प्रभावित क्षेत्रमा तराईका युवालाई स्वयम्सेवकका रुपमा खटाउन अनुरोध गरिएको जानकारी दिए ।

सरकारले यस वर्ष ल्याउने बजेटमा गरिबी निवारणका लागि आउने कार्यक्रमको खाका देखेर विपक्षीहरु अहिले नै तिलमिलाइसकेको उनको भनाइ थियो ,

प्रधानमन्त्री ओलीले  कोसी राजमार्गको जोगबनी–किमाथाङ्का जोड्ने सडक दुई लेनको हुने र त्यो दुई वर्षभित्र निर्माण गरिसक्ने सरकारको योजना रहेको जानकारी दिँदै धरानको पूर्वपट्टि सेउती खोलाका किनारबाट ‘बाइपास’ भएर त्यो सडक जाने पनि बताए । उनले धरान–चतरा–उदयपुर भएर हेटौँडा जोड्ने सडक पनि निर्माण हुने तथा हेटौँडा–काठमाडौँ जोड्ने सडकसँगै मेचीदेखि पश्चिम कञ्चनपुरसम्मको रेलमार्ग बनाइने बताए ।

प्रधानमन्त्री ओलीले धरानको बहुजातीय सङ्ग्रहालय निर्माण गर्न सरकार प्रतिबद्ध रहेको बताए । साथै जमिन कमी रहेकाले त्यसको व्यवस्थापन गरेर धरानवासीले चाहेअनुरुपको बनाउन सरकार तयार रहेको प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका छन् ।

संविधानमा केही छैन भनेर चित्त नबुझाउने सबैलाई सरकारका तर्फबाट सहमति र छलफलबाट समस्याको समाधान निकाल्न आह्वान भइसकेको बताउँदै प्रधानमन्त्री ओलीले शनिबार त्यही विषयमा छलफल हुने भएकाले सबै असन्तुष्ट दललाई बैठकमा भाग लिन आह्वान गरे ।

उद्घाटन समारोहमा धरान जन्मिएर राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय ख्याति कमाउन सफल खेलाडी राजेशकाजी शाक्य, कवि लक्ष्मी राई, सङ्गीतकार सुरेश गन्धर्व, साहित्यकार पूर्णबहादुर गुरुङ, रङ्गमञ्चकर्मी प्रेम सुब्बा, टेकबहादुर राई र राधा गुरुङलाई सम्मान गरिएको थियो ।

Read more ...

Friday, 29 April 2016

सल्यानमा एकै घरका ४ जनाको हत्या हुनुको रहश्य खूल्यो…...

सल्यानको छायाँक्षेत्र गाविस वडा नम्बर ९ रानागाउँकी सविता खाँणको घरमा ४ जनाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरीले स्थानीय २० वर्षे युवक संजय भारतीलाई पक्राउ गरेको छ । दुई दिनको अनुसन्धानपछी सल्यान प्रहरीले आज पत्रकार सम्मेलन गर्दै हत्यारा सार्वजनिक गरेको हो । उनी रानागाउँकै २० बर्षीय युवक हुन् । छायाँक्षेत्र गाविस रानागाउँकी सीता खाँड, उनकी दुई छोरी र बहिनी गरि चार जनाको मंगलबार राति हत्या भएको थियो । हत्या भएकी सिता खाँणको श्रीमान भारतमा काम गर्छन्।

  किन गरे भारतीले एकैपटक चार जनाको हत्या ?
गत मंगलबार राति कसले एकै घरको चार जनाको हत्या गर्यो भन्ने निकै अचम्मको बिषय थियो । प्रहरीले कुकुरको सहयोगमा भारतीलाई पक्राउ गरेपछी सबै रहश्य बाहिरिएको छ । हत्यारासँगको प्रारम्भीक बयानमा यौन प्यास मेट्न नपाएको झोकमा मारेको भन्ने स्पष्ट बयान छ । भारतीले प्रहरीलाई दिएको बयानअनुसार उनले मंगलबार दिउँसो दाउरा चिर्ने काम सकाएपछि मादक पदार्थ सेवन गर्न गएका थिए । राति करिब ८ बजेतिर घर पुगेका उनी ओड्ने र ओछ्यान बोकेर सुत्न भन्दै बारीतिर लागे । मदिराले लठि्ठएका उनी यौन प्यास मेट्न गाउँ छिरे । त्यही क्रममा चार जनाको हत्या गरेको पाइएको छ । यौन प्यासको खोजीमा हिँडेका भारतीले सुरुमा केहि तल पर्ने एउटा घरको करिब ६० वर्षीया महिलासँग जर्बजस्ती यौन सम्बध राख्ने प्रयास गरेका थिए । तर प्रतिवाद भएपछी गाईगोठमा रहेको किलाले सिधा आक्रमण गरेर ति बृद्धलाई घाइते बनाईदिए । आफ्नो यौन चाहना ति बृद्धाले मेट्न नसकेपछी उनि भौतारिएर अर्को घरमा गए, जहाँ सीता खाँडसहित ४ जना महिला तथा बालबालिका मात्र थिए । अब उनको तारोमा ति महिलाहरु परे तब मदिराले मात्तिएका भारतीले सीता खाँडसँग यौन दुर्ब्यबहार गरे । तर त्यहाँ पनि उनीलाई आफ्नो चाहना मेट्न दिने नभेटेपछि भारतीले भैसी बाध्ने किलाले सितालाई आक्रमण गरे । उनको हत्या भयो । सीताको हत्यापछि फेरी भारती उनकी बहिनी गीता गिरीतिर यौन प्यास मेट्नकै लागि जाइलागे । जबरजस्ती यौन सम्बन्ध राख्ने उनको प्रयास तेश्रो पटकपनि सफल नभएपछी उनले गीतालाई पनि आफ्नो सिकार बनाए । तीन जनाको आक्रमणका क्रममा दुई जनाको सिकार गरिसकेका हत्यारा भारतीले रिशको झोकमा साढे दुई वर्षषा छोरी पवित्रा र ११ महिनाकी सविता खाँडको पनि हत्या गरे । साना-साना बच्चाको किन हत्या गरेको भन्ने बयान अनुसार दुई जनाको हत्यापछी उनलाई आफुले हत्या गरेको कुरा कसैले देखेको छ कि छैन भन्ने याद आयो । तब भारतीले दूई बर्षिया बालिका पवित्राले आफूलाई चिन्न सक्ने ठानेर उनलाई आक्रमण गर्दा उनीसंगै ११ महिनाकी सविताको समेत सिकार गरे । त्यसपछी उनलाई रक्सि र यौनको मातले छोड्यो, अनि आफ्नो घरमा गए । रातारात कपडा धोएर सुकाए ।

‘भुन्टी’ नाम गरेको कुकुरले समात्यो हत्यारा
सल्यानको यो घटना अहिले सबैको चासोको बिषय बन्नु स्वभाविक छ । एकै घरमा कसरी चार जनाको हत्या भयो अचम्मको बिषय थियो । प्रहरीले तत्काल अनुसन्धान थालेकोले हत्यारा उम्किन पाउने अवस्था भएन । स्थानिया बासिन्दाले मंगलबार रातको घटना भोलीपल्ट बिहान ८ बजेपछी मात्र थाहा पाए । त्यसपछि घटनास्थलमा १० बजे प्रहरी पुग्यो । एकान्त घर, घरमा बाँकी कोहि नभएको कारण घटनाको अपराधी पत्ता लगाउन प्रहरीलाई निकै गाह्रो भएको थियो । बिभिन्न कारण प्रहरीले भारतीलाई शंका गर्‍यो । तर पक्राउ गर्न प्रयाप्त प्रमाण पुगेन । भारतीले आफ्नो कपडा रातारात धोएर सुकाएका थिए । प्रहरीले उनको चप्पलमा रगत देख्यो । त्यो रगत पनि अपराधी समात्ने प्रमाण थिएन । तर प्रहरी उसलाई निगरानी भने गरिररहेको थियो । अब घटनाको निर्क्यौल गर्न थप अनुसन्धान गर्नुपर्ने भएपछी मध्य पश्चिम क्षेत्रीय प्रहरी कुकुर शाखा कोहलपुरबाट ‘भुन्टी’ नामको कुकुर ल्याईयो । भुन्टीकै सहयोगले अपराधि भागेको बाटो-ट्रयाक भयो । त्यसपछि ‘भुन्टी’ले सयौं मान्छेको भीडमा रहेका भारतीको हात टोक्दै प्रहरीलाई समात्न निर्देशन दियो |
Read more ...

बुद्धजयन्ती मनाउन भारतका प्रम नरेन्द्र मोदी नेपाल आउने!

भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी नेपाल आउने भएका छन् ।

भारतीय पत्रिका टेलिग्राफले कोलकत्ता डेटलाईनमा भारतीय जनता पार्टीको स्रोत उद्धृत गर्दै भारतीय प्रधानमन्त्री मोदी र विहारका मुख्यमन्त्री नीतिश कुमार बुद्ध जयन्तीमा सहभागी हुन आगामी मे २१ का दिन नेपाल आउन लागेको समाचार लेखेको छ । विहारका मुख्यमन्त्री नीतिशकुमार र मोदी नेपाल आउने चर्चा चलेसँगै यतिबेला नेपालमा त्यसको चौतर्फी बिरोध सुरु भइसकेको छ ।

नेपाली संचार माध्यममा आएका समाचारका मुनितिर मोदी विरोधी नारा लाग्न थालिसकेका छन् । फेसबुक र ट्वीटरमा मोदीविरुद्ध नेपालीहरु एक हुन थालिसकेका छन् । के यी सबका बीच मोदी साच्ची नेपाल आउलान् त ? मोदी नेपाल भ्रमणमा आएका बेला नेकपा-माओवादी सडक आन्दोलनमा उत्रने भएको छ । माओवादीले आज एक प्रेस विज्ञप्ति जारी गर्दे मोदी नेपाल भ्रमणमा रहेका बेला प्रर्दशनमा उत्रने जनाएको हो ।

माओवादीले आगामी साउन  १९ गते  अपरान्ह ४ बजे “शान्ति वाटिका” मा र त्यसको भोलिपल्ट अपरान्ह ४ बजे  नै सोही स्थानमा विरोध कार्यक्रम गर्ने जनाएको छ । मोदी आगामी साउन १८ गते नेपाल आउने संभावना छ ।

भारत सरकारका प्रधानमन्त्री मोदीको प्रस्तावित नेपाल भ्रमणकोनिमित्त भारतीय विदेशमन्त्री सुष्मा स्वराजको तयारी भ्रमणको सन्दर्भमा“गणतान्त्रिक भारत सरकार र नेपाल सरकारबीच उर्जा क्षेत्रमा सहयोगका लागि भएको सम्झौता”  शिर्षकमा भारत सरकारबाट पठाइएको प्रस्तावमा उल्लेखित नेपालको जल विद्युत आयोजनामा १०० प्रतिशत भारतीय लगानी वा भारतीय निकायहरुसँग संयुक्तरुपमा सम्पन्न गर्ने प्रस्तावलाई नेपाल सरकारले गोप्य राखी भित्रभित्रै संझौता गर्ने तयारी गरिरहेको अनुमान माओवादीको छ ।

 नेपालको जलश्रोतका साथै राष्ट्रिय स्वाधिनता माथिकोसमेत हस्तक्षेप भएको भन्दै माओवादीले विरोधका कार्यक्रम गर्न लागेको हो ।  नेपालमा लामो समय देखि विरोध हुँदै आएको माथिल्लो कर्णाली जलविद्युत आयोजना लगायतको डि पी ए सम्झौतामा पनि हस्ताक्षर गर्ने भित्री योजना रहेको  भन्दै माओवादी शंसकित छ ।
Read more ...

Thursday, 28 April 2016

फेसबुकका मालिक काठमाडौं आइ पो सकेछन् !

काठमाडौँ, १६ बैशाख, सामाजिक संजाल फेसबुकका संस्थापक मार्क जुकरबर्गले आफू काठमाडौँ आइसकेको बताएका छन्। उनले काठमाडौँलाई निकै राम्रो सहर ‘ग्रेट सिटी’ भन्दै प्रशंसा गरेका छन्।नेपाल आएर जुकरबर्गले पहाडी इलाकामा साइकल चलाएकोसमेत उल्लेख गरेका छन् । गत अप्रिल २४ तारिखमा उनले हाफ म्याराथन दौडेको फोटो राख्दै भर्खरै जर्मनीको बर्लिन, स्पेनको बार्सिलोना, चीनको बेइजिङ र भारतको नयाँदिल्लीको भ्रमण गरेको स्टायटस लेखेका थिए।

 उनको यही स्टायटसमा एक जना नेपालीले म तपाईँसँग काठमाडौँमा दौड्न पर्खिरहेको छु भनेर कमेन्ट गरे। त्यसको जवाफमा जुकरमार्कले आफू काठमाडौँ आइसकेको जवाफ दिएका हुन्।

तर उनलाई ​त्यसपछि धेरैले काठमाडौँ कहिले आएको भनेर सोधे पनि जवाफ भने दिएका छैनन्।
Read more ...

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र पूनः (राजा) बन्ने अभियानका साथ नयाँ दिल्लीमा

काठमाडौं, १६ बैशाख । नेपाली काँग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवा १० दिने नयाँ दिल्ली बसाई सकेर स्वदेश फर्केलगत्तै पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाह आज अकस्मात् नयाँ दिल्ली पुगेका छन् । पूर्वराजाको यो दिल्ली दौडलाई नेपाली राजनीतिमा निकै चासोका साथ लिईएको छ ।

नेपालको संविधानलाई लिएर भारतले असन्तुष्टी पोखिरहेको वेला, संविधानलाई नै लिएर मधेशवादी दलले आन्दोलन गरिरहेको र सरकारले संसद अधिवेशन बोलाएको साथै जेठ १५ गते भव्य रुपमा गणतन्त्र दिवस मनाउने सरकारको तयारी भैरहेको वेला पूर्वराजा दिल्ली दौडाहमा निस्कनुले उनको राजनीतिक महत्वाकांक्षा हुन सक्ने अड्कलबाजी गरिएको छ ।

स्रोतका अनुसार दिल्लीमा रहँदा शाहले भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी, गृहमन्त्री राजनाथ सिंह, विदेशमन्त्री सुष्मा स्वराज, भाजपाका हिन्दुवादी नेताहरु, आर.एस.एसका प्रभावशाली नेताहरु, कँग्रेस आईकी अध्यक्ष सोनिया गान्धीलगायत नेपाल मामिलाका जानकार र अन्य पार्टीका प्रभावशाली नेताहरुसँग समेत भेटवार्ता गर्ने तालिका बनाएका छन् ।

दिल्लीमा पूर्वराजाले नेपाल–भारत सम्बन्ध सुदृढ बनाउनेवारे छलफल गर्नेदेखि लिएर यसपटक आँफै पूनः एकपटक राजा बन्न भारतीय सद्भाव बुझ्नेसम्मको सेक्रेट पकेट प्लान भारतीय नेताहरुसँग राख्ने बुझिएको छ ।
Read more ...

पाकिस्तानले ए-१६ फाइटर भारतविरुद्ध प्रयोग गर्ने ?

शीर्ष अमेरिकी सांसदहरुले पाकिस्तानलाई आठ एफ-१६ लडाकू जेट विमान बेच्ने ओबामा प्रशासनको फैसलाबारे चिन्ता जनाउँदै ती विमान पाकिस्तानले भारतविरुद्ध प्रयोग गर्न सक्ने बताएका छन् ।

उनीहरुले पाकिस्तानले यी विमानको प्रयोग आतंकवादविरुद्धको लडाईमा नभइ भारतविरुद्ध प्रयोग गर्न सक्ने दाबी उनीहरुले गरेका हुन् ।

सांसदहरुले यस सम्बन्धमा ओबामा प्रशासनलाई आफ्नो निर्णयबारे समीक्षा गर्न पनि अनुरोध गरेका छन् ।

सांसद म्याट स्याल्मनले बुधवार कांग्रेसमा सुनवाईका क्रममा भने, 'म सँगै  कांग्रेसका कयौं सदस्यहरुले यस फैसला र बिक्रीको समयमाथि गम्भीर सवाल उठाएका छौं ।'

उनले यसका अलावा भारत र पाकिस्तानबीच तनाव अहिले झनै बढेर गएको बताए ।'हुन त पाकिस्तानले यी फाइटरको प्रयोग आतंकवादीविरुद्ध प्रयोग गर्ने जनाएको छ । केही मानिसले एफ-१६ विमानको प्रयोग आतंकवादीसँगै भारत या अन्य क्षेत्रीय शक्तिकाविरुद्ध प्रयोग गर्ने खतरा बढेको छ ।'

हाउस अफ फरेन अफेयर्स समितिका एसिया र प्रशान्त मामलको उप समितिका तर्फबाट अफगानिस्तान र पाकिस्तानको मुद्दा आयोजित कांग्रेसमा सुनवाईका क्रममा स्याल्मनसँगै अन्य सांसदले सहमति जनाएका थिए ।

जबकि अफगानिस्तान र पाकिस्तानका विशेष अमेरिकी प्रतिनिधि रिचर्ड ओल्सनले ओबामा प्रशासनको प्रतिनिधित्व गर्दै सरकारी निर्णयको प्रतिरक्षा गरेका थिए ।
Read more ...

Wednesday, 27 April 2016

डाक्टरपछि इन्जिनियर पनि नक्कली

रहरीले इन्जिनियरको नक्कली प्रमाणपत्र बनाउने एउटा गिरोहलाई काठमाडौंबाट पक्राउ गरेको छ ।

 इन्जिनियरको नक्कली  प्रमाणपत्रबनाई नेपाल इन्जिनियरिङ परिषदमा दर्ता गराएर काम गरिरेको सूचनाका आधारमा महानगरीय अपराध महाशाखाले पाँचजनालाई पक्राउ गरेको हो ।
 प्रहरीले ललितपुर-१८ गाबहाल स्थित कम्प्यूटर डिजाईनर कार्यालयमा छापा मारी कम्प्यूटर लगायतका उपकरणहरु तथा छापसहित  नक्कली इन्जिनियरिङको प्रमाण पत्र पनि बरामद गरेको हो ।

प्रहरीबाट पक्राउ गरिएकामा ललितपुर–१८ गणबहालका कम्प्यूटर डिजाइनर अंकित खड्का, ललितपुर–१४ नख्खीपोटका ४४ वर्षीय सुबित खड्का, सिलगढी–१३ डोटीका २८ वर्षीय हितेश सिंह, खोटाङको बाक्सिला–६ का २६ वर्षीय पुजनकुमार खत्री र बुढानिलकण्ठ–३ काठमाडौंका २३ वर्षीय सनत श्रेष्ठ रहेका छन् ।

उनीहरुलाई नेपाल इन्जिनियरिङ परिषद्मा दर्ता गर्न चाहिने कागजातहरु  बरामद गरेको हो । अपराध महाशाखाले उनीहरुलाई उपत्यकाका बिभिन्न स्थानबाट पक्राउ गरी थप कारवाहीको लागिी महानगरीय प्रहरी परिसर ललितपुर पठाएको छ ।

Read more ...

भ्रष्टाचारमात्र गरेर जनताका काम नगरेको भन्दै गौतमलाई युवाहरुले दले कालो मोसो

विप्लव नेतृत्वको माओवादीको  विद्यार्थी संगठन अखिल क्रान्तिकारीले काठमाडौंका जिल्ला शिक्षा अधिकारी शंकर गौतमलाई मोसो दलेका छन् ।

गौतमलाई कार्यकक्षमा नै पुगेर मोसो दलिएको हो । आर्थिक  अनियमितता गरेको, नीजि विद्यालय सञ्चालकले विद्यार्थीसंग मनपरि शुल्क लिइरहेपनि नियन्त्रण गर्न नसकेको लगायतका आरोप लगाउँंदै गौतमलाई कालोमोसो दलिएको हो ।

गौतमले भने आफूले कुनैपनि अनियमितता नगरेको, नियमित कर्तव्य निर्वाह गरिरहेको बताए ।
Read more ...

Tuesday, 26 April 2016

कति सही कति गलत ? -‘श्रीमानको जल नखाई पेटमा पानी हाल्दैनौं’

गुल्मी, १५ बैशाख । नयाँ पिढीका महिलाहरु विहान अबेरसम्म विस्तरामै रहन रुचाउछन । कसैले त सासु ससुराबाट पकाएको चिया विस्तारामै ल्याई दिए हुन्थ्यो भन्ने अपेक्षा राख्छन् । तर बुढी पाकी महिलाहरु अहिले पनि  ग्रामीण समाजमा विहान चारदेखि पाँच बजे पुर्व नै उठेर घरको आधा काम सकि सकेका हुन्छन् ।
त्यही देख्न सकिन्थ्योे गुल्मीको बडागाउँ ७ मा पुग्दा । त्यस गाउँका प्रत्येक घरमा बुढी पाकी महिलाहरु विहानै उठेर गाई भैंसीलाई घाँस –पात, गोवर –सोत्तर, दलान लिप–पोत र आँगन सरसफाईमा व्यस्त थिए । त्यो सकेर चिया पकाउन सुरु गरे । परिवारका अन्य सदस्यहरुलाई विस्तरा सम्म पनि  पुराए तर आफुले भने श्रीमानलाई उठाएर उनको खुट्टाको जल नखाए सम्म पिएनन् ।
त्यस गाउँका चन्द्रबहादुर सुनारकी श्रीमतिले भनिन–‘ हामी त विहान उठेर श्रीमानको जल नखाई पानी पनि पेटमा हाल्दैनौं ।’ ७० को नेटो काटेका ति   दम्पत्तीमा  मात्र हनभई  ४० वर्ष उमेर यताका सवै महिलाहरुले त्यो चलन रहेको बताए । त्यस गाउँकी फुलकुमारी सुनारले भनिन् –‘तर हाम्ले यस्तो गरे पनि अहिलेका छोरी वुहारीहरुले भने यो चलन छाडेका छन् । ’
प्रेम सुनार


Read more ...

छताछुल्ल हुँदैछ देरबहादुर देउवाको दिल्ली भ्रमणको रहस्य !

देउवाको दिल्ली भ्रमण विगतजस्तो सामान्य मात्र रहेन । उनले जेजस्तो भेटघाट गरेका छन् त्यसले अनेक संकेत दिएको छ । उनी त्यहाँ कुनै पनि राजनीतिक भेटघाटको कार्यक्रम नरहेको बताएका थिए । देउवा आफ्नी श्रीमती आरजु राणाको खुट्टाको अपरेशनका लागि मात्र दिल्ली जान लागेको कुरा बाहिर आएपछि सुरुमै यो शंकाको घेरामा पर्यो । जुन शंका भारतमा देखिएको देउवाको राजनीतिक सक्रियताले स्पष्ट पारिदियो ।

भारत नेपाल सरकारसँग असन्तुष्ट रहेका बेला देउवाको दिल्ली भ्रमणलाई जसरी अर्थपूर्ण रुपमा हेरिएको थियो अन्नतः उनको गतिबिधिले पनि त्यही मोड लिएको छ ।

भारतीय विदेशमन्त्री सुषमा स्वराजलाई भेटेर आफ्नो राजनीतिक भेटवार्ताको सुभारम्ब गरेका देउवाले त्यसपछि विभिन्न राजनीतिक दलका नेता र उच्च सरकारी निकायका व्यक्तिलाई भेटे ।

जसमध्ये देउवा र भारतीय गुप्तचर संस्था ‘रअ’का प्रमुख राजिन्दर खन्नाको भेटलाई महत्वका साथ लिइएको छ । रअलाई नेपालमा भारतको राजनीतिक खेल खेलाउने निकायका रुपमा लिइन्छ । नेपालमा नेताहरु पनि गोप्य रुपमा यही खेलका लागि रअका एजेन्टहरु भेट्ने गरेका छन् । जुन अहिले चर्चाको विषय बनेको छ ।
स्वराजले देउवासँग नेपालमा हिन्दु धमका विषयमा कुरा उठाएपछि देउवाले अन्य हिन्दुवादी नेतासँग पनि भेट गरे । जसमा भारतीय प्रधानमन्त्री नेरेन्द्र मोदीकै पार्टी भाजपाका नेता छन् ।
नयाँ संविधान जारी हुनुअघि भारत भ्रमणमा गएका देउवाले भारतमा हिन्दुधर्मसँग कांंग्रेस सभापतिको डिल गरेको निकै चर्चा भएको थियो । यस्तोमा उनी अहिले कांग्रेस सभापति भएपछि देशकै ठूलो पार्टीसँग भारतले नेपालमा हिन्दुधर्मको उपेक्षा राखेको हुनसक्ने विश्लेषकहरु बताउँछन् ।
त्यस्तै देउवा नेपालमा सरकार गठनमा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने भारतलाई रुझाएर प्रधानमन्त्री हुने दाऊमा समेत रहेको स्रोतको दाबी छ ।
देउवाको भ्रमणलाई श्रीमतीको खुट्टा अपरेशनका लागि भनिएता पनि अन्य राजनीतिक भेटघाटमा देखिएको सक्रियताले यो आफैमा एउटा रहस्य बनेको छ ।
Read more ...

चीनका शौचालयमै एटीएम र वाईफाई सुविधा

चीनको राजधानीस्थित बेइजिङ्ग नगरपालिकाले यस वर्ष एक सयवटा वाईफाई युक्त चर्पी बनाउने भएको छ ।

सहरको शौचालय क्रान्तिको प्रयासलाई मजबुत बनाउन चीनले वाईफाई सुविधा र एटीएम मेशिनसहितको चर्पी बनाएको हो ।


बेइजिङ्ग महानगरपालिका कमिशन अफ सिटी एडमिनिस्ट्रेशन एन्ड इन्भायरमेन्टका अनुसार तोङ्गझु तथा फङ्गाशान जिल्लामा बनाइने यी  चर्पीमा एटीएम मेशीन, र वाईफाई उपलब्ध हुनेछन् ।

त्यसैगरि मोबाइल फोन तथा इलेक्ट्रिक सवारीको रिचार्ज गर्ने सुविधा पनि यी चर्पीमा राखिनेछ ।

चर्पी नजिकै बालबालिकालाई बसाउने सुविधा पनि हुनेछ । महिलाहरुलाई शौच गर्दा सहज वातावरण बनाउन यो निर्णय गरिएको हो ।

यस्ता प्रत्येक चर्पीको अनुमानित लागत करिब ५० हजार युआन अर्थात (७ हजार ६ सय ८५ डलर) हुन सक्नेछ ।
Read more ...

सरकारद्धारा तीन भारतीयको नेपाली नागरिकता खारेज

मङ्गलवार बसेको मन्त्रिपरिषद्को बैठकले झुटो विवरण पेश गरेर रुपन्देहीबाट नेपाली नागरिकता लिने ३ जना भारतीय नागरिकको नागरिकता खारेज गरेको छ । नागरिकता खारेज हुनेमा भारतीय नागरिकहरु महेन्द्रकुमार मिश्र, अनिलकुमार मिश्र र सतिशकुमार मिश्र रहेका छन् ।

यस्तै गरी बैठकले गोरखापत्र प्रकाशनको १ सय १५ औं बर्ष प्रवेशको उपलक्ष्यमा सिक्का निकाल्न नेपाल राष्ट्र बैंकलाई स्विकृत दिएको छ । सरकारले केही सहसचिवहरुको सरुवा गर्नुका साथै गरिब घरपरिवार तगा परिचयपत्र वितरण समन्वय बोर्डको कार्यकारी उपाध्यक्ष पदमा जनकलाल तियारीलाई नियुक्त गरेको छ ।
Read more ...

Monday, 25 April 2016

अन्तराष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिल आईसीसीद्वारा नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) निलम्बन


काठमाडौं- अन्तराष्ट्रिय क्रिकेट काउन्सिलले नेपाल क्रिकेट संघ (क्यान) लाई निलम्बन गरेको छ। नेपाली क्रिकेटमा नेतृत्व बिहीनताको अवस्था आएका कारण देखाउँदै दुवैमा सम्पन्न आइसिसि बोर्ड बैठकले यस्तो निर्णय गरेको हो।

क्रिकेट संघ निलम्बनमा परेपछि आईसीसीले उपलब्ध गराउदै आएको विभिन्न आर्थिक सहायता रोकिने छ । यद्यपी नेपाली खेलाडीले अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगितामा सहभागिता जनाउन पाउने आईसीसीले स्पष्ट पारेको छ ।

आईसीसीको व्यवस्थापनले नेपालका क्रिकेट समुदाय तथा अन्य सरोकारवाला निकायसंग नेपाली क्रिकेटको प्रशासकीय सुधारका लागि प्रयास रत रहने जनाएको छ ।
आइसिसि विधानको २.९ को धारा उल्ङघन भएको आइसिसिले जनाएको छ। निलम्बन पश्चात क्यानले आइसिसिबाट प्रदान हुने कुनै पनि अनुदान पाउने छैन। यद्यपी नेपाली क्रिकेट टोलीले आइसिसिले गर्ने प्रतियोगितामा भने भाग लिन पाउने छ।
Read more ...

हिरोइन जसले फिल्ममा क्यामरा अगाडी साँच्चिकै बच्चा जन्माइन्

फिल्मका लागि कलाकारहरू नयाँनयाँ प्रयोग गर्छ। उनीहरूले गर्ने प्रयोगले सधै समर्थन बने जुटाउँदैन्। सन् २०१३ मा रिलिज भएको एक भारतीय फिल्म कलाकारको एक कामका कारण विवादमा फस्यो। फिल्मका लागि फिल्मी अभिनेत्रीले क्यामरा अगाडी साँच्चिकै बच्चा जन्माइन्।
मलयालम भाषामा बनेको 'कालीमन्नु' फिल्मकी मुख्य अभिनेत्री स्वेता मेननले फिल्मको दृश्यका लागि आफू गर्भवती हुँदाको क्षणलाई क्यामरमा कैद गराएकी थिइन्। उनको यो कदमको भारतको केरेला राज्यमा चर्को विवाद र बहस भयो।
फिल्मलाई बेल्सीले निर्देशन गरेका हुन्। बेल्सी सो फिल्मको कथा दुबई जाँदा फुराएका थिए। दुबई यात्रा गर्ने क्रममा उनको दिमागमा गर्भमा रहेको बच्चा र आमाविचको कुराकानीको सोच आएपछि फिल्म बनाउने सोचमा पुगेका थिए। फिल्ममा बच्चा जन्मनु अघि र पछिको बच्चा र आमाको सम्बन्धको कथा रहेको छ। संयोगले फिल्मकी मुख्य अभिनेत्री स्वेता गर्भवती थिइन्।
त्यस अवसरलाई उपयोग गर्न फिल्मको पूरा स्क्रिप्ट नभइकन फिल्मको छाँयाकंन सुरू गरिएको थियो। गर्भ अवस्थाको विभिन्न चरणलाई क्यामरामा कैद गर्न त्यसो गरिएको थियो। स्वेताले बच्चा पाएको दृश्य मुम्बईको एक अस्पतालमा खिचिएको हो। उनले बच्चा पाइरहेको दृश्य खिच्न फिल्म यूनिट एक हप्तादेखि अस्पताल बसेको थियो।
फिल्मका लागि करिब २५ मिनेटको फुटेज खिचिएको थियो। डेलेभरी कोठामा तीनवटा क्यामरा लगाइएको थियो। स्वेताको प्रशव चलिरहँदा सो कोठाभित्र मेडिकल टोलीबाहेक निर्देशक बेल्सी, स्वेताका श्रीमान, दुई छायाँकार बसेका थिए।
कुनै पनि भारतीय फिल्मका लागि त्यसो गरिएको पहिलो अवसर थियो। सो कदमको विरोधको जवाफमा स्वेताले महिलाको अवस्थाका बारेमा पुरूषले पनि बुझुन र महशुस गरून भनेर आफूले उक्त कदम उठाएको बताएकी थिइन्।
रिलिज पश्चात फिल्मले मिश्रित प्रतिक्रिया बटुलेको थियो।
Read more ...

फेरि ठडियो धरहरा, तर मैनबत्तीको उज्यालोमा, हेर्नुस् ११ फोटो


ढलेको धरहरा र काष्ठमण्डप एक वर्षपछि फेरि ठडियो। वसन्तपुरको डबलीमा। तर यो मैनबत्तीको उज्यालोमा डडिएको आकृतिमात्र थियो।

साथमा थियो सन्देश- वि विल राइज। हामी उठ्ने छौँ।

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले बिहान सबेरै धरहराको भग्नावशेषमा पुष्पगुच्छा चढाएर श्रद्धाञ्जलि अर्पण गरे। तर यो सरकारी कार्यक्रम थिएन। स्थानीयको सक्रियतामा गरिएको यो कार्यक्रममा
धरहरा र काष्ठमण्डपको आकृति बनाइएको थियो। बिहानदेखि तयारीमा लागेका उनीहरुले साँझ दीप प्रज्ज्वलन गरेका थिए।

साँझ ढल्दै जाँदा यी आकृतिले एक वर्ष अगाडि ढलेका धरहरा र काष्ठमण्डपको स्मरण ताजा गराइदिएको थियो।

तर रात पर्दै जाँदा मैनबत्तीहरु निभ्दै गए। र फेरि अँध्यारोमा विलीन हुनपुग्यो त्यो धरहरा....त्यो काष्ठमण्डप.... !!
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us