Friday, 28 October 2016

प्रधानमन्त्रीको प्रशासनिक सल्लाहकारमा प्रचण्डका भाइ

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले आफ्नो प्रशासनिक सल्लाहकारमा भाइ नारायण दाहाललाई नियुक्त गरेका छन् । बिहीबारको मन्त्रिपरिषद् बैठकले दाहाललाई नियुक्त गरेको हो ।

दाहाल माओवादीका नेता एवं प्रचण्डका काकाका छोरा हुन् । प्रचण्डको स्वकीय सचिवमा छोरा प्रकाश दाहाल छन् ।

चितवनका पूर्व सभासद समेत रहेका नारायण दाहालले नियुक्ति अघि नै सरकारका काम कारबाहीमा हस्तक्षेपकारी भूमिका खेल्दै आएका थिए ।

स्थानीय विकास मन्त्रालयले गरेको एलडीओहरुको सरुवामा हस्तक्षेप गर्न दाहालको टोली पुगेको थियो ।

नारायण दाहालले भने प्रचण्डसँगको सम्वन्धका कारण आफूलाई आरोप लाग्ने गरेको गुनासो गर्दै आएका छन् ।
Read more ...

भारतीयको प्रदर्शनले वीरगन्ज-रक्सौल नाका दुई घण्टा ठप्प

वीरगन्ज । भारतीय नागरिकले शुक्रबार वीरगन्ज-रक्सौल नाका ठप्प पारेका छन् । रक्सौलका स्थानीयवासीले नेपाल भारतको सीमा क्षेत्रमा अवस्थित मितेरी पुलमा प्रदर्शन गर्दै वीरगन्ज-रक्सौल नाका दुई घण्टा ठप्प पारेका हुन् ।

वीरगन्ज उपमहानगरपालिका कार्यालयले नगर क्षेत्रबाट संकलित फोहोर दशगजा क्षेत्रमा फालेर वातावरण प्रदुषित बनाएको भन्दै भारतीयले दशगजा क्षेत्रमा पर्ने नेपाली भूमीमै प्रवेश गरेर शुक्रबार बिहान १० बजेदेखि १२ बजेसम्म नाराबाजी र प्रदर्शन गर्दै नाका ठप्प पारेका हुन् ।

वीरगन्ज रक्सौल नाकामा रहेको मितेरी पुलमा सरिसवा नदी बचाऊ संघर्ष समिति रक्सौलका अगुवाइमा भारतीयले प्रदर्शन गर्दै नाका ठप्प पारेका हुन् । मितेरी पुलमा भारतीयको प्रदर्शनका कारण नाकामा सवारी साधनको आवागमन दुई घण्टा प्रभावित भएको थियो । प्रदर्शनमा सहभागी भारतीयले वीरगन्ज उपमहानगरपालिका कार्यालयविरुद्ध नाराबाजी गर्दै नगरपालिका कार्यालयको पुत्ला पनि दहन गरे । 

वीरगन्ज नगर क्षेत्रबाट दिनहु संकलन हुने फोहोर वीरगन्ज उपमहानगरपालिका कार्यालयले नेपाल भारतको सीमामा अवस्थित दशगजा क्षेत्र आसपासमा फाल्दै आएको छ ।सीमा क्षेत्रमा फोहोर फालिएको भन्दै भारत रक्सौलका स्थानीयले शुक्रबार बिहान मितेरी पुलमा कप्रदर्शन गरेको इनर्वा प्रहरी चौकीले जनाएको छ ।दगशजा क्षेत्रमा वीरगन्ज उपमहानगरपालिका कार्यालयले दिनहु ट्याक्टरमा ल्याएर फालेको फोहोर र कचराको प्रदुषणका कारण रक्सौलवासीको जनजीवन अत्यन्त कष्कटर भएको भन्दै भारतीयले नाका ठप्प पारेका हुन् ।
वीरगन्ज उपमहानगरपालिका कार्यालयको विरोध स्वरुप दशगजा क्षेत्रमा रहेको मितेरी पुलमा दुई घण्टा प्रदर्शन गर्दै धर्नामा बसेको सरिसवा नदी बचाऊ संघर्ष समिति रक्सौलका अध्यक्ष प्राध्यापक डाक्टर अनिल सिन्हाले बताए ।
Read more ...

तिहारका लागि बेच्न राखिएको मिठार्इमा झिगा र भुसुनादेखि साङ्लोसम्म,अनुगमन टोलीले नष्ट गर्यो एकसय ६० किलो मिठार्इ

भक्तपुर। तिहार नजिकिएपछि जिल्ला प्रशासन कार्यालयको अनुगमन टोलीले अखाद्य वस्तु प्रयोग गरिएका र प्रदूषित देखिएका एकसय ६० किलो  मिठाई नष्ट गरेको छ । टोलीले विभिन्न स्थानका मिठाई पसलमा गरेको अनुगमनमा भण्डारण गरी बिक्रीका लागि राखिएको कमिला र झिँगा डुबेका र फाहोर मिठाई भेटिएपछि नष्ट गरेको हो । 

अनुगमन टोलीले भक्तपुर नगरपालिका– ४ कमलविनायकमा रहेको विनायक मिठाई भण्डारले बिक्रीका लागि भण्डारण गरेको लाल मोहन, रसबरी, रातो चमचम, सेतो चमचमलगायतका मिठाईमा कमिला, झिगा, भुसुना र साङ्लो डुबेको भेटेपछि नष्ट गरेको खाद्य तथा गुणनियन्त्रण विभागका शङ्कर भण्डारीले बताए । 

उक्त मिठाई भण्डारले आवश्यक न्यूनतम मापदण्डसमेत पूरा नगरेको पाइएको उहाँको भनाइ थियो । जिल्ला प्रशासनका प्रशासकीय अधिकृत रवीचन्द्र मिश्रले उक्त मिठाई पसलको भान्छामा सिलबन्दी गर्न लागेपछि सञ्चालकले विरोध गरेका थिए । केहीसमय विवाद भएपछि सो टोली सिलबन्दी नगरी फर्किएको थियो । 

टोलीले कमलविनायकमा रहेको शाक्य मिठाई पसलबाट अखाद्य रङ्ग मिसिएको मिठाई नियन्त्रणमा लिएर नष्ट गरेको छ । कमलविनायकमै रहेको काफ्ले मिठाई भण्डार र सूर्यविनायकमा रहेको लक्ष्मी मिठाई भण्डारमा अनुगमनको क्रममा मूल्यसूची नभएको, आन्तरिक राजस्व कार्यालयमा दर्ता नभएको, नाप तौलका उपकरण प्रमाणीकरण नगरेको पाएपछि ती पसलका व्यापारीलाई सचेत गराएको छ । बजार अनुगमनमा जिल्ला प्रशासन कार्यालय, र खाद्य तथा गुण नियन्त्रण विभागका कर्मचारी प्रहरी, स्थानीय उपभोक्ता, अधिकावादी एवम् सञ्चारकर्मीको सहभागिता थियो । 
Read more ...

होटलको छतबाट हाम फाल्दा एक युवतीको मृत्यु, अनुसन्धानका लागि होटल संचालकसहित तीन जना पक्राउ

काठमाडौं । दाङमा होटलको छतबाट हाम फाल्दा गएराती एक युवतीको मृत्यु भएको छ ।

तुलसीपुर–२ को रक्षाचौरमा रहेको ग्रीनपार्क होटेलको छतबाट हाम फाल्दा तुलसीपुर–१८ हेमनगरकी २१ वर्षिया पुनम कार्कीको मृत्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ ।  दुई दिनअघि तुलसीपुरको बसपार्कबाट १६ लाख रुपैया लुटिएको घटनाको अनुुसन्धानका क्रममा प्रहरी टोली होटेल ग्रीन पार्कमा पुगेको थियो ।

प्रहरी टोली होटलमा पुगेपछि मापसे गरेकी कार्कीले आत्तिएर हाम फालेको र उपचारका क्रममा राप्ती अञ्चल अस्पतालमा गएराति नै मृत्यु भएको प्रहरीले जनाएको छ । कार्कीको शवलाई पोष्टमार्टमका लागि तुलसीपुरस्थित राप्ती अञ्चल अस्पतालमा राखिएको ईलाका प्रहरी कार्यालय तुलसीपुरका प्रहरी नायव निरिक्षक रामबहादुर जिसीले बताए ।

उनले होटलको छतबाट हाम फाल्दा युवतीको मृत्यु भएपछि प्रहरीले घटनाको छानविनका लागि घटनाको अनुसन्धानका लागि होटल सञ्चालकसहित तीन जनालाई नियन्त्रणमा लिइएको जानकारी दिए । 
Read more ...

आप्रवासी चढेको डुंगा दुर्घटना, ९० भन्दा बढी वेपत्ता, बेपत्ताहरुको खोजी कार्य जारी

लिबियाको तटीय क्षेत्रमा आप्रवासी चढेको डुंगा दुर्घटना हुदाँ ९० जना भन्दा धेरै वेपत्ता भएका छन् । २९ जनालाई भने उद्धार गरिएको छ । लिबियाली तटीय गार्डले डुंगा दुर्घटना भएको जानकारी दिएका हुन् । डुंगामा एक सय २९ जना सवार थिए ।

हराएकाहरुको खोजी भइरहेको छ । लिबियाको राजधानी त्रिपोलीबाट ५० किलोमिटर पूर्वमा रहेको तटीय क्षेत्रबाट डुंगा छुटेको अन्तराष्ट्रिय सञ्चार माध्यमले जनाएका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघ शरणार्थी उच्च आयोगका अनुसार सन् २०१६ मा आप्रवासी सवार डुंगा दुर्घटनामा तीन हजार सात सय ४० जनाको ज्यान गइसकेको छ ।

Read more ...

गगन थापाको निर्देशन पछि मिर्गौला परीक्षण अब स्वास्थ्य चौकीमै

काठमाडौं । सरकारले मिर्गौला जाँचका लागि आवश्यक सुविधा र उपकरण चौकीहरू उपलब्ध गराउने भएको छ । यो सुविधा उपलब्ध भएपछि लामो यात्रा तय गर्दै जिल्ला अस्पताल वा काठमाडौं धाउनुपर्ने बाध्यताबाट बिरामीले मुक्ति पाउनेछन् ।

नेपालमा अस्वस्थकर खानपान र विभिन्न रोगका कारण मिर्गौलाको समस्याबाट ग्रसित हुनेको संख्या बढ्दोछ । स्वास्थ्य मन्त्रालयका अनुसार मिर्गौला परीक्षणमा प्रयोग हुने डिपिस्टिक कीटु मनाङबाहेकका सबै जिल्लामा पठाइसकिएको छ । उक्त कीटका कारण स्थानीय तहमै मिर्गौला परीक्षण गर्न पाइने भएको हो ।

मन्त्रालयअन्तर्गतको आपूर्ति व्यवस्थापन महाशाखाले देशैभर पहिलो चरणमा २० लाखजनाको मिर्गौला परीक्षण गर्न पुग्ने गरी कीट पठाएको छ । महाशाखाका निर्देशक डा. भीमसिंह टिंकरीले भौगोलिक विकटताका कारण मनाङमा तत्कालै कीट पठाउन नसकिएको बताए । सरकारले सबै जिल्लामा उक्त कीटको व्यवस्था चार महिनाअघि नै गर्ने घोषणा गरे पनि कार्यान्वयनमा आउन सकेको थिएन ।

स्वास्थ्यमन्त्री गगन थापाको निर्देशनपछि महाशाखाले जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय, जिल्ला अस्पताल, अञ्चल अस्पताल, उपक्षेत्रीय अस्पताल र क्षेत्रीय अस्पताल गरी एक सय ३३ वटा स्वास्थ्य संस्थामा पुग्ने गरी कीट पठाएको छ ।
Read more ...

श्रीमान्, म अदातलभित्रै लुटिएँ !

काठमाडौं । जब मान्छे ठगिन्छ, लुटिन्छ र अन्यायमा पर्छ, अनि अदालतको शरणमा पुग्छ । त्यसको अर्थ हो, अदालतले निष्पक्ष न्याय दिन्छ । तर, परिबन्दले गर्दा कतिपय अवस्थामा अदालतभित्रै न्यायमात्र होइन, ठगिनु पनि पर्दोरहेछ । यो प्रशंग हो, काठमाडौ जिल्ला अदालतको ।

जिल्ला अदालतबाट धेरैले न्याय पनि भित्र पाए होलान्, तर धादिङका उत्तम गिरी त्यही जिल्ला अदालतभित्र अदालतकै कर्मचारीबाट नराम्रोसँग लुटिए ।

करिब ९ महिनाअघि उत्तम गिरीको बाइक वन्यजन्तु ओसार(पसारमा प्रयोग भएको आरोपमा काठमाडौ जिल्ला वन कार्यालयले जफत गर्‍यो । गिरीको विरुद्ध पनि मुद्दा पर्‍यो । मुद्दा फैसला नहुँदासम्म उनको बाइक जिल्ला अदालतको नियन्त्रणमा थियो ।

गत हप्ता गिरीको मुद्दा फैसला भयो । उनले मुद्दा जिते या हारे, यो फरक प्रशंग हो । तर, मुद्दा फैसला भएपछि गिरी आफ्नो बाइक लिन जिल्ला अदालत काठमाडौको पार्किङमा पुगे । त्यसबेला उनले बल्ल आफु लुटिएको थाहा पाए ।

बा ३७ प ७३९२ नम्बरको २ सय २० सीसीको पल्सर बाइकका सबै सामानहरु साटिएका थिए । हामी त्यहाँ पुग्दा बाइकको लुकिङग्लास, साइडलाइट, केही पनि थिएन । ठाउँ(ठाउँबाट चुँडिएका तारहरु झुण्डिरहेको देखिन्थ्यो । यतिसम्म कि बाइकको दुबै टायर निकालेर १ सय ५० सीसीको टायर प्रयोग भएको थियो ।

गिरीका अनुसार उनको बाइकको साइलेन्सर पनि साटिएको छ भने लेगगार्ड, खुट्टा टेक्ने रड९फुटर० लगाएर सबै सामान साटिएका र झिकिएका थिए । के सम्म भयो भने, बाइकको ट्यांकी समेत साटिएको छ ।


गिरी भन्छन्, ‘मेरो बाइक काठमाडौ जिल्ला वन कार्यालयमा हुँदासम्म ठीकठाक थियो । जब अदालतले बाइक बुझ भन्यो, हेर्दा नम्बरप्लेट र सीटबाहेक बाँकी सबै साटिएको रहेछ । ‘ गिरी भन्छन्, ‘म त अदालतभित्रै लुटिएँ ।’

गिरी अदालतको पार्किङमा मन दुखी बनाउँदै आफ्नो बाइक पुस्दै थिए, त्यतिखेरै पुगे, अदालतका एकजना कर्मचारी । र, भने, ‘यो बाइक बनाउँदा मैले धेरै खर्च गरेको छु । कम्तिमा पनि ५ सय नदिई लान दिन्न ।’

उनले बाइकको पहिलेको साँचो हराएको र नयाँ बनाउँदा पाँच सय खर्च भएको बताए । गिरीले सोधे, ‘साँचो त बनाउनुभएछ, यी सामानहरु कहाँ साट्नुभयो रु के गरेको यस्तो रु’

ती कर्मचारीले आफुले अदालतबाट अनुमति लिएर चलाएको र त्यसको जिम्मेवार आफू नभएको प्रतिक्रिया दिए र पाँच सय लिएर गए ।

तर, गिरीको सामान अदालतभित्रैबाट हराएको छ, काठमाडौँ जिल्ला अदालतले साँच्चै पीडितलाई न्याया दिन सक्ला त ।

Read more ...

Thursday, 27 October 2016

तिहार लक्षित सुरक्षा योजना लागू, राजधानीमा मात्रै ४ हजार प्रहरीको २४ घन्टे ड्युटी

काठमाडौं । नेपालीहरुको दोस्रो ठूलो महान चार्ड तिहार आजबाट सुरु भएको छ। राजधानी लगायत मुलुकका मुख्य सहरमा दीपावलीको रौनक सुरु भइसकेको छ।

तर यो खुसीयालीमा हुन सक्ने सम्भावित विभिन्न घटनालाई मध्यनजर गर्दै सुरक्षा निकायले भने एकीकृत सुरक्षा योजना बनाएर लागु गरेको छ। दीपावलीमा हिंसात्मक घटना हुन नपाओस भनेर प्रहरी प्रधान कार्यालयले देशैभरका आआफ्ना युनिटलाई हाइअलर्टमा रहन निर्देशन दिएको छ।

राजधानीमा मात्रै दीपावलीभर ४ हजार सुरक्षा कर्मी २४ घण्टा परिचालन हुने भएका छन्।
Read more ...

राष्ट्रपतिद्वारा गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती हस्तान्तरण

मेलम्ची । सिन्धुपाल्चोक मेलम्ची नगरपालिका–८ स्थित गिरानचौरमा कलाकारद्वय धुर्मुस र सुन्तलीले निर्माण गरेको एकीकृत नमुना बस्ती सम्बन्धित भूकम्पपीडितका लागि हस्तान्तरण गरिएको छ । 

राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले ६५ भवन, पाँच बालउद्यान र एउटा सामुदायिक भवन सहितको एकीकृत नमुना बस्ती शुक्रबार आयोजित एक समारोहबीच  व्यवस्थापन समितिका प्रमुख रामबहादुर तामाङलाई हस्तान्तरण गरिन् ।  नमुना बस्ती पाँच करोड १४ लाख ४९ हजार १ सय ८७ को लागतमा निर्माण भएका कलाकार सीताराम कट्टेल ९धुर्मुस०ले जानकारी दिए । ती भवन ३५ रोपनी जग्गामा निर्माण गरिएको छ ।  गिरानचौर  बस्ती निर्माणका लागि स्वदेश तथा विदेशबाट छ करोड १७ लाख रकम स‌ंकलन भएको कलाकार कट्टेलले बताए ।  

स्वच्छ र हरियाली सहरको अवधारणासहित अपाङ्गमैत्री, बालमैत्री र वातावरणमैत्री भूकम्प प्रतिरोधात्मक भवन निर्माण गरिएको छ । 

राष्ट्रिय पुनःनिर्माण प्राधिकरण, गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती तथा पर्यटन प्रवर्द्धन परियोजनाअन्तर्गत मेलम्ची नगरपालिका र भवन विभागसँग समन्वय गरी ती निर्माण गरिएका हुन् । आर्थिक अवस्था कमजोर भएका तामाङ सामुदायलाई प्रत्यक्ष रुपमा फाइदा पुग्ने गरी ६५ घरधुरीका एकरएक तथा दैनिक ज्यालादारीमा काम गर्ने ३१ र विभिन्न सङ्घ संस्थाबाट गरी एक सय जनाको दैनिक श्रमबाट बस्ती निर्माण सम्पन्न गरिएको हो । Read more ...

तिहारका लागि बनाइएको मिठाई नक्कली

काठमाडौ । तिहारमा मिठाई किन्दा होस पुर्याउनुस् है, नाफखोर ब्यापारीले भीडभाडको मौका छोपेर गुणस्तरहीन नक्कली मिठाई भिडाउन सक्छन् । विज्ञले सतर्क भएर विश्वासिलो पसलबाट मात्रै मिठाई किन्न सुझाव दिएका छन् ।

पर्वको अवसरमा मुख मिठो पार्न नक्कली मिठाईको थोरै प्रयोगले पनि दीर्घकालिन रोग लाग्न सक्छ । विज्ञका अनुसार तिहारमा बासी, सडेका र मिसावट भएका खुवाको मिठाई बनाएर विक्री गर्ने धेरै सम्भावना छ । नक्कली घ्यू तेलमा तारेर अखाद्य रंगको प्रयोग तथा चाँदीको वर्क हालिएका रंगिचंगी स्वादिला मिठाईले पनि स्वास्थ्यमा दीर्घकालिन असर पुर्याउन सक्छ ।

नक्कली दूधबाट निर्मित खुवाको मिठाई पनि अस्वस्थकर हुन सक्छ । बरिष्ठ खाद्यविज्ञ डा।दीलिप सुब्बाका अनुसार चाँदीको वर्क लगाइएको मिठाई स्वास्थ्यका लागि अत्यन्त हानीकारक हुन्छ । माथिल्लो तहमा सेतो टल्किने चाँदीको जलप लागेको मिठाई खान नहुने उनले बताए । चाँदीको वर्क गल्न नसक्ने भएकाले यसले स्वास्थ्यमा समस्या पार्छ ।

भारतको लखनाउस्थित इन्डियन इन्टिच्यूट अफ टेक्नोलोजी रिसर्च सेन्टर र सिमलास्थित इन्दिरा गान्धी मेडिकल कलेजको अध्ययन अनुसार आल्मुनियम सस्तो भएकाले मिठाई चम्काउन ब्यवसायीले यसको प्रयोग गर्न थालेका हुन् । चाँदी र आल्मुनियमको वर्कमा निकेल, लेड, क्रोमियम र क्याडियम तत्व पाइन्छ । यस्ता मिठाई खाँदा क्यान्सर, कलेजो, मिर्गौला र घाँटीसम्बन्धी रोग लाग्न सक्छ ।
Read more ...

भेडी गोठालो कामी बने मालिक

लिबाङ । विगतका वर्षहरुमा तिहारका बेला सधैँ निराश र मलिन अनुहारमा देखिने ह्वामा–९ बाजाका तिलवीर कामी यसवर्ष भने निकै खुसी र उत्साहित बनेका छन्। कुनै समयमा आयआर्जनको बाटो नहुँदा मुस्किलले एक छाक मात्रै खाएर जीवन गुजार्दै आएका कामीको जीवनमा छोटो समयमै ठूलो परिवर्तन आएको छ।

साँझ बिहानको छाक टार्नकै लागि केहीवर्ष अगाडिसम्म अरुको बाख्रा चराउँदै वन वनमा विरहका गीत गाउँदै हिँड्थ्ये उनी। सम्पत्तिको नाउँमा एक त भिरालो जमिन त्यसमा पनि जङ्गलको बीचमा उनको सानो घर थियो। आयस्रोतका बाटाहरु नहुँदा आफूलाई दैनिक जीवनयापन गर्न हम्मे हम्मे पर्ने गरेको कामीको भनाइ छ।

साँझ खायो बिहान के खाने, बिहान खायो साँझ के खाने भन्ने कुरा नै उहाँको सबैभन्दा ठूलो चिन्ताको विषय बनेको थियो त्यतिबेला। चाडपर्वका बेला होस् वा अन्य समयमा घरमा पाहुना आउँदा एकातिर आफूलाई खुसी लाग्ने भए पनि अर्कोतिर दुःखी हुने गरेको उनले बताए। चोर्न मिल्दैन, पाहुनालाई भोकै राख्न पनि भएन भन्ने सोच राख्नुहुने उनको मन पाहुना आउँदा साह्रै पिरोलिन्थ्यो।

सानो परिवार भएका कामीकी श्रीमतीको केही वर्ष पहिले मृत्यु भइसकेको थियो भने हाल उनको परिवारमा दुई छोरा, एक छोरी, उनकी वृद्ध भाउजू र उनीमात्र छन्। वृद्ध भाउजूले कुनै पनि काममा सघाउन नसक्ने उनको भनाइ छ। तर पनि सानै परिवार चलाउन गाह्रो भएका कामीलाई पाहुना आउँदा शिरमाथि पहाड खसेजस्तो हुन्थ्यो। यसरी दुःख सुखका बीच जीवन गुजार्दै आएका कामीले आजभन्दा केही वर्ष पहिले गाउँकै दिलै पुन मगरको तीन भेडा र चार बाख्रा गरी जम्मा सातवटा बस्तुभाउ अधियाँमा लिएर पाल्न सुरु गरेको स्मरण सुनाए।

त्यसै समयमा उनकोे गाविसमा गरिबी निवारण कोषको कार्यक्रम लागू भयो। उनले आफूलाई पनि कोषको बाजा सामुदायिक संस्थामा कोषाध्यक्षका रुपमा आबद्ध गराए। त्यसपछि उनको जीवनमा विस्तारै सफलता र खुसीका रेखाहरु कोरिन थाले। कोषले उक्त समूहलाई आयआर्जनका लागि अनुदान दिएपछि उनले बाख्रापालनका लागि १८ हजार रुपैयाँ ऋण लिएर केही समयपछि अधियाँमा पालेका सातवटै भेडाबाख्रा आफ्नो बनाए। त्यसपछिका दिनमा बिस्तारै बिस्तारै उनको जीवनस्तरमा सकारात्मक परिवर्तन आउन थालेको गरिबी निवारण कार्यक्रमका सामाजिक परिचालक मूलमान मगरले जानकारी दिए।

कामीले हालसम्म दैनिक खर्च, छोराछोरीको विद्यालय खर्च, औषधि उपचार खर्चलगायत अन्य सम्पूर्ण खर्च कटाएर करिब ५० वटा जति भेडाबाख्राबाट चार लाख भन्दा बढी आम्दानी गरिसकेका छन् भने अझै उनीसँग केही भेडाबाख्रा बाँकी नै छन्। यसरी उनले सामुदायिक संस्थाबाट लिएको ऋण पनि सबै फिर्ता गरिसकेको जानकारी दिँदै भने,ुगरिबकै लागि सञ्चालन भएको यो कार्यक्रमले मलाई मात्र नभई मजस्ता गरिबलाई साँच्चै ठूलो गुन लगाएको छ। यो कार्यक्रम हाम्रो जीवनमा मात्र होइन हाम्रा छोरानातिको पालासम्म पनि पुस्तौँ पुस्ता चलिरहोस्।ु

यसरी जिल्लामा २०६३ वैशाखदेखि सहयोगी संस्थामार्फत सञ्चालनमा रहेको कार्यक्रम हाल जिल्लामा पाँचवटा सहयोगी संस्था मार्फत ४२ गाविसमा विस्तार भइसकेको गरिबी निवारण कोषका कार्य प्रबन्धक दीपक केसीले जानकारी दिए।उनका अनुसार यसै आवभित्र यो कार्यक्रम जिल्लाका सबै गाविसमा सञ्चालनमा ल्याउने लक्ष्य लिइएको छ।
Read more ...

कांग्रेस महाभियोगको पक्षमा नउभिए गगन थापाले राजीनामा दिने

काठमाडौं । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका निलम्वित प्रमुख आयुक्त लोकमानसिंह कार्कीमाथि लागेको महाभियोगको पक्षमा कांग्रेस नउभिए स्वास्थ्य मन्त्री गगनकुमार थापाले राजीनामा दिने तयारी गरेका छन् ।

लोकमानसिंहले भ्रष्टहरुसँग मिलेर नेताहरुविरद्ध नियोजित षड्यन्त्र गरेको भन्दै संसद्मा महाभियोग दर्ता भएपछि कांग्रेसले त्यसबारे निर्णय लिन नसकेको अवस्थामा गगनले मन्त्री पदबाट राजीनामा दिने तयारी गरेको स्रोतको भनाई छ ।

लोकमानविरुद्ध महाभियोगको पक्षमा उभिएका थापासहितका कांग्रेस नेताहरुले पटक पटक सभापति शेरबहादुर देउवालाई भेटेर त्यसबारे तत्काल निर्णय लिन दबाब दिइरहेका बेला गगनले राजीनामा दिने निचोड निकालेका उनीनिकट एक कांग्रेस नेताले जानकारी दिए ।

महाअभियोगको पक्ष र विपक्षमा मत बाँडिएपछि विवाद चुलिइरहेका बेला महाभियोगको पक्षमा कांग्रेसले निर्णय नगरेमा राजीनामासम्म दिने सन्देश स्वास्थ्य मन्त्री थापाको तर्फबाट सभापति शेरबहादुर देउवालाई समेत पुर्‍याइएको दाबी स्रोतको छ ।

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रका १५७ जना सांसदहरुले लोकमानलाई महाभियोग लगाउन संसदमा दर्ता गराएको प्रस्तावको पक्षमा केही दिनअघि कडा मन्तब्य राखेका गगनले पार्टीभित्रै भने महाभियोगको पक्षमा मत जुटाउन असफल भएका थिए ।

महाभियोगमाथिको पहिलो छलफल भएर संसद् २६ कात्तिकसम्मलाई स्थगित भएको अवस्थामा लोकमानलाई महाभियोगबाट जोगाउनका लागि कांग्रेसकै सांसद र नेताहरु लागि रहेका बेला गगनले मन्त्रीबाट र सांसदहरुले संसद सदस्यबाट पनि राजीनामा दिने धम्की सभापति देउवालाई दिइसकेका छन् ।
Read more ...

आजदेखि तिहार सुरु, काग तिहार मनाइँदै, भाइटिकाको साइत कात्तिक १६ गते ११ बजेर ५२ मिनेटमा

काठमाडौँ । हिन्दुहरुको दोस्रो ठूलो चाड तिहार आज कार्तिक कृष्ण त्रयोदशीदेखि कार्तिक शुक्ल द्वितीयासम्म मनाइँदैछ ।

आज तिहारको पहिलो दिन काग तिहार, कात्तिक १३ गते कार्तिक कृष्ण चतुर्दशीका दिन कुकुर तिहार, कात्तिक १४ गते कृष्ण औँसीका दिन लक्ष्मीपूजा, कात्तिक १५ गते सोमबार कार्तिक शुक्ल प्रतिपदाका दिन गाईपूजा, गोवद्र्धन पूजा, नेवारी समुदायले मनाउने नयाँ वर्ष अर्थात् नेपाल संवत् ११३७, र म्हपूजा अर्थात् आत्मपूजा एवम् तिहारको अन्तिम दिन कार्तिक शुक्ल द्वितीयाका दिन भाईटीका लगाई तिहार पर्व मनाइन्छ ।

कार्तिक कृष्ण त्रयोदशीदेखि कार्तिक शुक्ल द्वितीयासम्म यमराज पनि आफ्ना दैनिक काम स्थगित गरी बहिनी यमुनाकहाँ अतिथिका रुपमा बसेर भाइटीका ग्रहण गर्ने भएकाले यस पर्वलाई यमपञ्चक पनि भन्ने गरिन्छ ।

यमपञ्चकको पहिलो दिन आज कागको पूजा गरी मीठो मीठो खान दिएर काग तिहार मनाइँदैछ । वैदिक मान्यताअनुसार कागलाई सन्देशवाहकका रुपमा मान्ने गरिन्छ ।

आजको दिन कागलाई पूजा आजा गरी खान नदिइकन आफूले खाएमा पापको भागी भइन्छ भन्ने धार्मिक मान्यता छ । वैदिक सनातन हिन्दू धर्मानुसार कागलाई यमदूतका रुपमा मानिन्छ ।

आजैका दिनदेखि यम दीप दान गर्नाले यम यातनाबाट मुक्त भइन्छ भन्ने धार्मिक विश्वास छ । यम दीप दान दक्षिण फर्काएर गर्नुपर्ने धार्मिक विधि रहेको धर्मशास्त्रविद् एवम् नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिका अध्यक्ष प्रा डा रामचन्द्र गौतमले बताए ।

तिहारको अन्तिम दिन कात्तिक १६ गते मङ्गलबार कार्तिक शुक्ल द्वितीयाका दिन दिदीबहिनीले दाजुभाईलाई दीर्घायु र सुख शान्तिको कामना गर्दै टीका लगाइन्छ । ।

यस वर्ष कात्तिक १६ गते मध्याह्न ११ बजेर ५२ मिनेटमा भाईटीकाको साइत उत्तम रहेको समितिले जनाएको छ । भाईटीकाका दिन दिनभर टीका लगाउन सकिने भए पनि साइत खोज्नेका लागि ११ बजेर ५२ मिनेटको साइत शुभ रहेको अध्यक्ष प्रा डा गौतमले बताए ।

Read more ...

बाबुको किरियामा नाबालक छोरी

धादिङ । भूकम्पले घर तहस नहस बनाएपछि ठड्याइएको एउटा सानो झुप्रो । त्यस बाहिर आँगनमा एकसरो सेतो वस्त्र धारण गरेकी एक महिला र दुई नाबालिका नानीहरु । सरसर्ती हेर्दा हिन्दु परम्परा अनुसार किरिया गरिरहेको अवस्था प्रष्ट देखिन्छ । धर्मको भाषामा तस्बिर सामान्य लागे पनि मानवताको हिसाबले तस्बिर कारुणिक, बाध्यकारी र हृदयविदारक लाग्छ ।

यो दृश्य धादिङको कुम्पुरे पिपलटारस्थित दलित बस्तीको हो । स्थानीय लालबहादुर बयलकोटीको रहस्यमयी हत्या भएपछि विद्यालय जाँदै गरेका दुई बालिका अहिले बाबुको किरियामा बसेका छन्।

कुम्पुरकै महाकाली माद्यामिक विद्यायलमा कक्षा ९ मा पढ्ने पवित्रा बयलकोटी र कक्षा ७ पढ्ने रथी बयलकोटी आमा लालश्री बयलकोटीको साथमा बाबुको किरिया गरिरहेका छन्।

श्रीमानको निधनको पीडामा रहेकी लालश्रीलाई साना छोरीलाई किरियामा राख्नुपर्दा थप पीडा भएको छ । लालबहादुरका छोरा नभएकाले दुई छोरी बाबुको किरियामा बसेका छन् । लालबहादुरका ६ छोरमध्ये दुईटीले मात्र सेतो लुगा लगाएका छन् ।  अन्य छोरीहरु ६, ४ वर्षका सँगै १ वर्षकी दुई छोरी जुम्ल्याहा छन् । यी नाबालकलाई आमा र दिदीहरुले किन सेतो लुगा लगाएका हुन् भन्ने बुझ्न पनि सक्दैनन् । 

सानासाना छोरी बुवाको किरियाको लागि कष्टका साथ बसेको देख्दा त्यहा पुग्ने जोसुकै भक्कानिने गरेका छन् । लालबहादुरको निधनपछि ६ छोरीको पालनपोषण गर्ने जिम्मा लालश्रीको काँधमा आइलागेपछी उनी चिन्तित छिन् । उनले भावुक हुँदै भनिन्, ‘घरको कमाउने मान्छेलाई कुन पापीको आँखा लाग्यो, अब म एक्ली महिलाले कसरी हुँर्काऊ यी कलिला नानीहरुलाई ।’

दलित परिवारमा रोग, भोक, र अभावकाबीच जन्मेका यी अवोध कलिला नानीको उचित लालन पालन गर्न र शिक्षादीक्षा दिनसक्ने कुनै अभिभावक छैनन्। उल्टै घरमा ६० बर्षीया वृद्धा हजुरआमा छिन् । 

कात्तिक १ गते साँझ ७ बजे घरबाट बाहिरिएका लालबहादुर २ गते बिहान सुनौलाबजार गाउँ विकास समितिको सुकौराखोलामा झुण्डिएको अवस्थामा फेला परेका थिए । दसैंमा बनाइएको पिङमा झुण्डिएको भनेर प्रहरीलाई खवर गरिए पनि उनको खुट्टाले भुइ छोइएको प्रस्टै देखिएको स्थानीयले बताएका छन् । 

घटनापछि जिल्ला प्रहरी कार्यलय धादिङबाट खटिएको टोलीले घटनास्थलको मुचुल्का गरि शव पोष्टमार्टमको लागि धादिङवेशी ल्याएका थिए । झुण्डिएको भनिएको स्थान रहस्यमय र शंकास्पद देखिएपछि प्रहरीले हत्या आशंकामा ५ जनालाइ नियन्त्रणमा लिइ अनुसन्धान गरिरहेको छ ।
Read more ...

लोकमानसिंहलाई नहटाउनु भन्दै बालुवाटारमै प्रचण्डलाई भारतको धम्की

काठमाडौं । अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्कीलाई जोगाउन शक्ति केन्द्रहरुसमेत सक्रिय बनेका छन् । यसैक्रममा नेपाली कांग्रेसका एकजना सांसदले भारतीय बुद्धिजीवी एसडी मुनीलाई बालुवाटारमा पुर्‍याएर प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई धम्की दिएका छन् ।एसडी मुनीलाई लिएर बालुवाटार जाने व्यक्ति हुन् कांग्रेस सांसद अमरेशकुमार सिंह । सिंहले प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा लागेर भारतसँग निहु नखोज्न धम्की दिएको स्रोतले बताएको छ ।

नेपाल(भारत सम्वन्धबारे एक छलफलमा सहभागी हुन यसैसाता एसडी मुनि नेपाल आएका थिए । यहीबेला सत्तारुढ माओवादी र प्रमुख विपक्षी एमालेका १५७ सांसदले अख्तियार प्रमुख लोकमान सिंह कार्कीविरुद्ध संसदमा महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गरे । महाअभियोग गर्दा भएलगत्तै अमरेश एसडी मुनीसँगै बालुवाटार पुगेका थिए ।

भेटमा अमरेशले प्रचण्डलाई ‘धोकेबाज’सम्म भनेको स्रोतले बतायो । साथै उनले माओवादी लडाकूहरुले चिनियाँ पैसा खाएर लोकमानविरुद्ध महाअभियोगको प्रस्ताव पेश गरेको भन्दै प्रचण्डसँग ‘अब भारत रिसायो’ भनेर अत्याएका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा नउभिन केही भारतीय नेता एवं कूटनीतिज्ञबाट समेत दबाव परेको स्रोतको दाबी छ । प्रचण्डले लोकमानलाई हटाउन कम्मर कसेको खबर पाएपछि कांग्रेस सांसद अमरेश नेपाल मामिलाका जानकार मानिने भारतीय प्राध्यापक एडी मुनीलाई लिएर केही दिन पहिले बालुवाटार छिरेका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारतको राजकीय भ्रमणमा रहँदा लोकमानले लडाकू शिविरको फाइल खोल्छु भनेर धम्क्याएपछि प्रचण्ड र लोकमानको सम्वन्ध बिग्रिएको छ । यही कारणले माओवादी अध्यक्ष समेत रहेका प्रचण्ड अहिले महाअभियोग पारित गर्ने पक्षमा उभिएका छन् । यद्यपि उनले आफू केपी ओली प्रधानमन्त्री भएकै बेलादेखि लोकमानलाई कारवाही गर्ने पक्षमा रहेको बताएका छन् ।

कार्कीलाई जोगाउन अमरेश लगायतका कांग्रेसकै नेताहरु लागेका छन् । यसमा केही भारतीय कूटनीतिज्ञहरुको पनि चासो देखिएको छ ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us