Thursday, 8 October 2015

प्रचण्डलाई मदन भण्डारी बनाई दिने धम्की, सुरक्षा व्यवस्था कडा बनाईयो

काठमाडौं । एकीकृत नेकपा माओवादीका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाललाई तीन पटक मार्ने धम्की आएको खुल्न आएको छ । संविधान घोषणपछि ल्याण्डनम्वरमा तीन पटक फोन गरि कहाँ छ प्रचण्ड त्यसलाई मदन भण्डारी बनाई दिन्छौ, भन्दै मार्ने धम्की दिएको लाजिम्पाट स्रोतले जनाएको छ ।

फरक फरक भाषा प्रयोग गरि प्रचण्डलाई मार्ने धम्की आएपछि प्रचण्ड निवासको सुरक्षा व्यवस्था कडा बनाईको पनि स्रोत बताएको छ । मदन भण्डारीको बाटो रोज्ने की चुप लागेर बस्ने जस्ता धम्की दिएको बताईएको छ । यसैबीच एकीकृत नेकपा माओवादीका अध्यक्ष ‘प्रचण्ड‘ले प्रधानमन्त्री र राष्ट्रपति बन्ने प्रस्ताव आएको र नमानेपछि ठूलै शक्तिबाट ठूलै धम्की आएको समेत रहस्य खोलेका छन् ।

 उनले धम्कीको अर्थ आफूलाई मार्ने, पार्टी फुटाउने वा आफूहरुलाई लडाकुलाई दिइएको २० अर्बको मुद्धा लगाउने हुनसक्ने समेत बताए । प्रचण्डले ठुलो शक्तिसँग आफु मर्न पनि तयार भएको र मुद्धा खेपेर जेल बस्न पनि तयार भएको तर आफ्नो पार्टीका नेतालाई ठूलो रकम दिएर ठूला नेताको दिमाग खराब गरेर पार्टी फुटाउने काममा आफु नलाग्ने र उसलाई पनि नलाग्न चुनौती दिएको रहस्य खोलेका छन् ।

 अब नयाँ तरिकारले पार्टी निर्माणतिर लाग्ने बताएका छन् । संविधान निर्माणका लागि आफूहरु पार्टीलाई वेवास्ता गरेर लागेको स्वीकार गर्दै प्रचण्डले भने अहिले सम्म जे भयो, भयो अब अर्को निर्वाचनसम्ममा आफ्नो पार्टीलाई नम्बर एक बनाइछाड्ने बताए । 

 सुनसरीको इटहरीमा बुधबार भएको राजनीतिक वैचारिक प्रशिक्षण कार्यक्रममा बोल्दै प्रचण्डले बाबुराम भट्राई प्रति लक्षित गर्दै भने एक दुई जनाले पार्टी छोड्दैमा एमाओवादी टुहुरो हुँदैन अब पुर्नगठनमा हामीले परै समय लगाउँछौँ । प्रचण्डले बाबुरामले दिएको राजिनामा संसदमा स्वीकृत हुनबाट आफैले रोकेको समेत रहस्यउद्घाटन गरे ।

 भट्टराईलाई आउँदो केन्द्रिय समितिको बैठकसम्म पर्खिने र त्यसपछि मात्र उनको राजिनामा र उनले अंगालेको सिद्धान्तको चर्चा गर्ने प्रचण्डको कथन छ । उनले भने बाबुरामजीले हिजो अस्ती कता कता बोल्दै हुनुहुन्थ्यो, त्यस्तरी तलै उत्रिएर बोल्ने पक्षमा हामी अहिले छँदै छैनौं,’ ।
Read more ...

काठमाडौं उपत्यकामा भूकम्पको धक्का

काठमाडौं : काठमाडौं उपत्यका तथा आसपासका क्षेत्रमा बिहीबार दिउँसो भूकम्पको धक्का महसुस भएको छ ।

बिहीबार दिउँसो १ बजेर ४ मिनेटमा दुई पटक भूकम्पको धक्का महुसस भएको हो । भूकम्पले काठमाडौं उपत्यकाको केही क्षेत्रमा घरसमेत हल्लाएको छ ।


 यसअघि बुधबार अपरान्ह ५ बजेर १५ मिनेटमा दोलखा केन्द्रबिन्दु भएको ४.२ म्याग्निच्यूडको धक्का महसुस भएको थियो ।

वैशाख १२ को शक्तिशाली भूकम्पछि हालसम्म ४ म्याग्निच्यूडमाथिका करिब ४ वटा परकम्प गइसकेका छन् ।


Read more ...

Wednesday, 7 October 2015

तातोपानी नाकाबाट ठूला सवारी सञ्चालन

चौतारा—भूकम्पपछि विभिन्न ठाउँमा झरेको पहिरोले अवरुद्ध बाह्रविसे–तातोपानी सडकखण्डमा आजदेखि ठूला गाडी सञ्चालन हुन थालेका छन्। सडक डिभिजन कार्यालय चरिकोटको प्रयासमा २६ किलोमिटर लामो सो खण्डमा गत शुक्रबारदेखि खुलाइएको ट्रयाकलाई सुधार गरी यात्रु बस तथा कन्टेनर भ्यानसमेत सहजरुपमा मितेरी पुलसम्म ल्याउन थालेको इन्जिनियर रामबहादुर गुरुङले जानकारी दिए।

अहिले राजमार्ग मर्मतका लागि ब्रोकर, डोजर, स्काभेटर र लोडरसहित १० वटा मेसिनरी औजार प्रयोग भइरहेको र ठूलो ब्रेकर हेभी इक्यूपमेन्ट डिभिजनमा माग गरिएको उनले जनाए।

सो सडकका लागि बजेटको अभाव भएकाले माथिल्लो निकायसम्म बजेट माग गरिएको डिभिजन इन्जिनियर रामहरि पोखरलले बताए। सडक सञ्चालनमा आएसँगै भूकम्पका कारण विस्थापित भन्सार, अध्यागमनलगायतका कार्यालय सञ्चालनमा आएका छन्।

अन्यत्र गएका स्थानीय जनता पनि फर्किसकेकाले चहलपहलमा वृद्धि हुन थालेको स्थानीय व्यापारी कामी शेर्पाले बताए। रासस
Read more ...

भारत गएका नेपाली युवालाई मधेसी मोर्चाले काटेर फालिदिए

भैरहवास्थित बेलहिया नाकाबाट किनमेलका लागि भारत गएका एक युवालाई मधेसी मोर्चाका युवाले काटेर फालिदिएका छन् ।
किनमेलका लागि बुधबार दिउँसो भारत गएका रुपन्देहीको भलबारी गाविस सुकुम्बासी बस्तीका कृष्णबहादुर क्षेत्रीलार्इ कुटपिट गरेपछि धारिलो हतियारले शरीरका विभिन्न भागमा काटेर दशगजास्थित नेपाली भूमिमा फालिदिएका हुन् ।

मोर्चा कार्यकर्ताले धारिलो हतियार प्रहार गरेर क्षेत्रीको दाहिने हातका चारवटा औंला काटिदिएका छन् ।

कुटपिट र धारिलो हतियरले काटिएका उनको अवस्था चिन्ताजनक रहेको छ । उनको खुट्टा, हात, कुम र शरीरका दर्जनौं स्थामा धारिलो हतियारको गहिरो चोट छ ।

उनलार्इ दशगजाबाट प्रहरीले उद्धार गरेर स्थानीय मेडिकलमा उपचार गराइरहेको छ । उनी बुधबार बिहान किनमेलका लागि भारत छिरेका थिए ।

भारतीय भूमिमा प्रदर्शन गर्ने क्रममा मोर्चा कार्यकर्ताहरुले अहिले नेपाली सुरक्षाकर्मीमाथि ढुंगा बर्साइरहेका छन् ।

मोर्चाका कार्यकर्ताले हानेको ढुंगाले लागेर डिएसपी महेन्द्र खड्कासहित पाँचजना सुरक्षाकर्मी पनि घाइते भएका छन् ।
नेपाल सद्भावना पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोको नेतृत्वमा भारतीय भूमि तथा भारततर्फको दशगजामा रहेका मोर्चाका कार्यकर्ताले उग्र प्रदर्शन गरेका हुन् ।
भारतीय सुरक्षाकर्मीको आड र संरक्षणमा हिंश्रम प्रदर्शनमा उत्रेका मोर्चाका कार्यकर्ताले गुलेलीबाट समेत गुच्छा हानिरहेका छन् ।
Read more ...

प्रचण्डकाे विराेधमा माधव नेपालकाे साथ, राेकियाे राष्ट्रघाती फास्ट ट्रयाक

काठमाडौ, असोज २० । बहुप्रतिक्षित काठमाडौ तराइ जोड्ने द्रुतमार्ग ( फास्ट ट्रयाक) निर्माण गर्न भारतीय कम्पनीलाई दिने सरकारको प्रस्ताव एमाओवादीका अध्यक्ष प्रचण्डको असन्तुष्टिका कारण सरकार आफ्नो कदमबाट पछि हटेको छ ।
भारतीय कम्पनीलाई फास्ट ट्रयाकको जिम्मा दिन भौतिक योजना तथा निर्माण मन्त्री विमलेन्द्र नीधि र कांग्रेसका वरिष्ठ नेता शेरवहादुर देउवा लागेका थिए ।मन्त्री परिषद्को बैठकबाट निर्णय गराउन लागिपरेका मन्त्रीको चाहना प्रचण्डले राष्ट्रहित विपरीध भनेर विरोध गरेपछि तत्कालका लागि रोकिएको हो ।
सरकारले सो फास्ट ट्रयाक निर्माणको जिम्मा भारतीय कम्पनि इन्फ्रास्टक्चर लिजिङ एन्ड फाइनान्सियल सर्भिसेस लिमिटेड (आईएल एन्ड एफएस)लाई दिने तयारी गरी राजनीतिक सहमति जुटाउन प्रधानमन्त्रीको सरकारी निवास बालुवाटारमा मंगलबार राति प्रमुख तीन दलको बैठक बसेको थियो ।
बैठकमा कांग्रेस नेतासमेत रहेका भौतिक योजना तथा निर्माण मन्त्री विमलेन्द्र निधिले ग्लोबल टेन्डर विना काठमाडौं–तराई मधेस द्रुतमार्गको जिम्मा भारतीय कम्पनिलाई दिने प्रस्ताव पेस गरेका थिए ।
तर, प्रमुख प्रतिपक्षी एकीकृत नेकपा माओवादीका अध्यक्ष प्रचण्डले तत्कालै प्रतिवाद गरी ‘राष्ट्र हित विपरितको सम्झौता गर्नु हुँदैन ।  ‘भारतले नाकाबन्दी गरेर दुःख दिइरहेकाबेला उसैलाई फाइदा हुनेगरी फास्टट्रयाक निर्माणको जिम्मा दिँदा के होला, बिचार गर्नुभएको छ ?’
पूर्वप्रधानमन्त्री समेत रहेका प्रचण्ड बैठकमा कडारुपमा प्रस्तुत भएपछि एमाले नेता माधवकुमार नेपालले पनि मुलुकलाई अहिते हुने गरी सम्झौता गर्न नहुने धारणा राखेका थिए ।
कांग्रेस वरिष्ठ नेता शेरबहादुर देउवाले भने सम्झौता अघि बढाउनुपर्नेमा जोड दिएका थिए । नेपालले निर्माणको जिम्मा दिन लागेको भारतीय कम्पनिका नेपाल एजेण्ट देउवाको साला प्रदीप राणा हुन् । त्यसैले देउवा भारतसँग सम्झौता गर्नुपर्ने पक्षमा छन् ।
तर, प्रमुख तीन दलको बैठकमा एमाओवादी अध्यक्ष प्रचण्ड र एमाले नेताहरुले विरोध गरेपछि मन्त्री विमलेन्द्र निधिको प्रयास दोस्रोपटक पनि असफल भएको छ । यसअघि पनि मन्त्री निधिले मन्त्रिपरिषदको बैठकमा भारतीय कम्पनिसँग सम्झौता गर्न दवाव दिएका थिए । मुख्य सचिव सोमलाल सुवेदी र एमालेका केही मन्त्रीहरुले विरोध गरेपछि असफल भएको थियो ।
किन भयाे विराेध ?
राष्ट्यिय गौरवको फास्ट ट्रयाक ललितपुरदेखि बाराको निजगढसम्म ७६ किलोमिटर लम्बाइको छ । राष्ट्रिय प्राथमिकतामा परेको यो सडकको ट्र्याक नेपाली सेनाले खोलिसकेको छ । चार लेनको यो सडक अन्तराष्ट्रियस्तरको हुनेछ ।
यसको सम्भाव्यता अध्ययन र डिपिआर भारतीय कम्पनिले नै तयार पारेको हो । सो क्रममा १ खर्ब १२ अर्ब लागत लाग्ने अनुमान दाबी गरिएको छ । यो हिसाबले ७६ किलोमिटर लामो सडक निर्माण गर्दा एक किलोमिटरको लागत १ अर्ब २७ करोड रुपैयाँ खर्च हुने देखिन्छ । जबकी भारतमै यस्तो फास्ट ट्रयाक प्रतिकिलोमिटर ३५ करोड रुपैयाँमा बनाएको पाइएको छ । त्यसैले संसदको अर्थ समितिले यसलाई अस्वाभाविक भन्दै आपत्ति जनाएको छ ।
प्रस्तावित सम्झौताअनुसार सरकारले कम्पनीलाई सुरुमै १५ अर्ब रुपैयाँ निःशुल्क भारतीय कम्पनिलाई दिनुपर्नेछ । त्यसपछि सहुलियत ऋणको रुपमा ३ प्रतिशत ब्याजदरले ७५ अर्ब रुपैयाँ उपलब्ध गराउनुपर्ने छ । यो दुबै रकम जोड्दा ९० अर्ब रुपैयाँ पुग्छ ।
प्रस्तावको सबैभन्दा घातक प्रावधान ‘मिनिमन रेभिन्यू ग्यारेन्टी’ हो । जसअनुसार यदि कम्पनीले फास्ट ट्रयाकबाट आफ्नो लक्ष्यअनुसार कर उठाउन सकेन भने नपुगेको नेपाल सरकारले नै व्यहोर्नुपर्छ । सम्झौतामा सो सडकमा ट्रक, बस, मिनिबस, कार र मोटरसाईकल गरी करिब २१ हजार सवारी साधन गुड्नुपर्ने उल्लेख छ । सोभन्दा कम गाडीहरु गुडेमा बार्षिक १५ अर्ब रुपैयाँ नेपाल सरकारले हर्जाना बुझाउनु पर्ने हुन्छ । जबकी आगामी ३० वर्षसम्मको गाडीको चाप अनुमान गर्दा पनि २१ हजार गाडी सो सडकमा नगुड्ने देखिएको छ ।
नेपाल सरकारले वार्षिक १० देखि १५ अर्ब रुपैयाँ कम्पनीलाई व्यहोर्नुपर्ने अवस्था आउने जानकारहरु बताउँछन् । १० अर्बको दरले पनि भारतीय कम्पनीलाई हर्जाना तिर्दा नेपाल सरकारको ढुकुटीबाट ३ खर्ब रुपैयाँ भारतीय कम्पनीले लैजान्छ ।
Read more ...

विप्लव माओवादीले दियो पेट्रोलियम आयातका लागि दवाव

तातोपानी, २० असोज विप्लव माओवादी निकट मजदुर संगठनले यहाँस्थित भन्सार कार्यालयका मूख्य अधिकृतलाई तातोपानी नाकाबाट पेटोलियम पदार्थ आयातका लागि सोमबार दवाव दिएको छ । भारतको अघोषित नाकाबन्दीले पेटोलियम पदार्थलगायत दैनिक उपभोग्य सामानको अभाव बढ्दै गएपछि अखिल नेपाल क्रान्तिकारी टेड यूनियन महासंघले दवाव दिएको हो ।
महासंघ अध्यक्ष योगेन्द्र कुमाल र सचिव भानुभक्त आचार्यको नेतृत्वमा गएको टोलीले भन्सार अधिकृत दिव्यप्रसाद पोखरेललाई भेटी नेपाल सरकार र आपूर्ति मन्त्रालयलाई पेटोलियम पदार्थ आयातका लागि तत्काल पहल थाल्न ध्यानाकर्षण गरेको थियो । जवाफमा अधिकृत पोखरेलले आपूर्ति मन्त्रालय र नेपाल आयाल निगमले चाहेमा तत्काल चिनियाँ नाकाबाट नेपाललाई चाहेजति सहज आपूर्ति हुनसक्ने बताए ।
‘आयल निगमले पेटोलियम खरिदका लागि चिनियाँ पक्षसँग सम्झौता गरोस्, म तत्काल पेटोलियम पदार्थ भित्र्याउन सहज वातावरण बनाउनेछु,’ पोखरेलको भनाई थियो । आयल निगम भारतबाहेक अन्य मुलुकसँग पेटोलियम पदार्थ निर्यातका लागि पहल गर्न तयार नभएको उनको गुनासो थियो । ‘पुरानै पसलमा मासु किन्ने बानी परेको ग्राहकलाई नयाँ मासु पसलमा मासु किन्न असहज लागेजस्तै आयल निगमलाई पनि त्यस्तै लागेको हुनसक्छ,’ उनले वास्तविकता उजागर गर्दै भने ।
चिनियाँ जनमुक्ति सेनाका तातोपानी बोर्डर इन्चार्ज योनङले नेपाल सरकार र नेपाल आयल निगमले पेटोलियम पदार्थ निर्यातका लागि चिनियाँ पक्षलाई औपचारिक पत्रचार भएमा नेपाललाई चाहिने जति आपूर्ति गर्न चीन तयार भएको बताए । ‘दुई देशबीच आवश्यक सम्झौता भएपछि तत्काल यताबाट नेपाललाई चाहिने जति पेटोलियम पदार्थ निर्यात गर्न हामी तयार छौं,’ उनले टोलीसँग भने ।
क्रान्तिकारी पत्रकार संगठन, नेपालको तर्फबाट नेतृत्व गरेका जन्मदेव जैसीसहितको टोलीसँगको छलफलमा चिनियाँ र नेपालका भन्सार अधिकृत एवं स्थानीय कर्मचारीहरु नेपाल सरकार र नेपाल आयल निगमले चाहेमा चाहिएजति पेटोलियम पदार्थ भित्र्याउन सातादिन पनि नलाग्ने बताएका थिए ।
भन्सार अधिकृत पोखरेलका अनुसार चीनमा पाइने डिजेल, पेटोल र ग्याँस भारतको भन्दा राम्रो गुणस्तरको छ । २ दर्जन सदस्य रहेको उक्त संयुक्त टोलीले आइतवार र सोमबार सडक विभागसँग समन्वय गरी अप्यारो मोड र सडकमा काम गरेको थियो । अहिले भने सडक खुलिसकेपनि सिमापारी बाट भने कुनै सामानहरु भित्रिएका छैनन् ।
Read more ...

Tuesday, 6 October 2015

दिल्लीले नेपाललाई रेस्पोन्स गरेन

काठमाडौं । तीन दिनअघि बालुवाटारमा बसेको प्रमुख तीन दलको बैठकले भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीसँग नाकाबन्दीबारे सीधै कुरा गर्ने निर्णय गरेको थियो ।
बैठकले मोदीसँग हटलाइन कुरा गर्न प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालालाई जिम्मा दिएको थियो । तर, २४ घण्टा बित्दा पनि प्रधानमन्त्री कोइरालाले मोदीसँग सम्वाद गर्न सकेका छैनन् ।
‘हामीले कुराकानी गर्ने प्रयास गरिरहेका छौं, तर भारत सरकारले खासै रेस्पोन्स गरिरहेको छैन’ दिल्लीस्थित नेपाली दूतावास स्रोतले अनलाइनखबरसँग भन्यो- उनीहरु राम्रो हुँदैछ भन्छन्, तर राम्रो भएको भए त व्यवहारमा देखिनुपर्ने हो, नाकाहरु सहजरुपमा खुल्नुपर्ने हो, त्यो हुन सकिरहेको छैन ।’
भारत झनै अनुदार देखियो
नेपालका कूटनीतिक अधिकारीहरुले जति नै प्रयास गर्दा पनि भारतले नाकाबन्दी खोल्नेबारे तदरुकता देखाएको छैन ।
दिल्लीमा रहेको नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले भारतीय पक्षसँग कुरा गर्ने प्रयास गरिरहका छन् । तर, सुशील कोइराला र भारतीय समकक्षी नरेन्द्र मोदीबीच सम्वाद हुन सकेको छैन ।
कोइराला र मोदीबीच नै कुरा गर्ने तीन दलीय निर्णयबारे अनलाइनखबरले सोध्दा प्रधानमन्त्रीका विदेश मामिला सल्लाहकार दीनेश भट्टराईले अनविज्ञता प्रकट गरे । साथै समस्या समाधानका लागि पहल भइरहेको भन्दै उनले भने-‘देखिने गरी नजिता नआउँदासम्म नगरेको जस्तै देखिन्छ । अहिले त्यस्तै अवस्था छ ।’
अब के गर्ने भन्नेबारे छलफल भइरहेको र इन्धनको अभावका कारण जनताले पाएको दुःखप्रति प्रधानमन्त्री कोइराला चिन्तित रहेको उनले बताए ।
भारतका लागि नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले आपूर्ति सहज बनाउने प्रयास भइरहेको बताए । भारतीय अधिकारीहरुले राम्रो हुँदैछ भने पनि व्यवहारमा नदेखिएको उनको गुनासो छ । अनलाइनखबरसँग फोनमा कुराकानी गर्दै राजदूत उपाध्यायले दसैंतिहारमा इन्धन र औषधी आपूर्ति गराउने प्रयास भइरहेका बताए ।
नेपालमा नयाँ संविधान जारी भएदेखि मधेसमा चर्किएको आन्दोलनलाई समर्थन गर्दै भारतले अघोषित नाकाबन्दी लगाएको छ । बोलीमा नाका सहज पारिने बताए पनि व्यवहारतःअहिलेसम्म भारतले नाका खोल्नुको साटो झनै कडा पारेको छ ।
भारतको बिहारमा चुनाव लागेका कारण प्रधानमन्त्री मोदी विहारका विभिन्न चुनाबी सभातिर व्यवस्था भएका छन् । जसले गर्दा उनले नेपालीहरुको पीरमर्काप्रति चासो दिन छाडेको नेपाली अधिकारीहरुको गुनासो छ ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us