Monday, 24 October 2016

विश्वकै मोटी महिला, २५ वर्षदेखि घरभित्रै सीमित

कायरो ।  इजिप्टकी ३६ वर्षीय इमान अहमद अब्दुलाती २५ वर्षदेखि घर बाहिर निस्किएकी छैनन् । अढाइ दशक यता अधिकांश समय उनी आफ्नै ओछ्यानमा रहँदै आएकी छन् ।

पछिल्लो समय बाहिरी दुनियाँ कस्तो छ भनेर झ्यालबाट चिहाउन पनि नसक्ने अवस्थामा छिन् उनी । किनकी उनी आफ्नो शरीर नै थेग्न नसक्नेगरी मोटाएकी छन् ।

उनको वजन आधा टन अर्थात् ५ सय किलो पुगिसकेको छ । उनी विश्वकै सबैभन्दा मोटी जीवित महिला हुन् । उनी आफ्नो हातले खाना खान पनि असमर्थ छिन् । खाना खानका लागि उनले अरुको सहायता लिनु पर्दछ ।

उनी जन्मदा नै ५ किलो वजन थियो । १० र११ वर्षमा उनी आफ्नो वजनकै कारण हिँड्न नसक्ने भएकी थिइन् ।
उनको शरीरमा एक प्रकारको संक्रमणका कारण वजन बढेको बताइएको छ । उपचारका लागि पर्याप्त रकम नभएका कारण परिवारले सरकारसँग सहयोगको याचना गरेको छ ।
Read more ...

अर्को वर्षको असोज देखि काठमाडौंबासीले धारामा मेलम्चीको पानी

काठमाडौं । आगामी आर्थिक वर्षको असोजभित्र मेलम्चीको पानी काठमाडौं उपत्यकामा वितरण हुने भएको छ । 

आगामी असारसम्ममा मेलम्चीको रिवर्मादेखि सुन्दरीजलसम्म २६ किलोमिटर लामो सुरुङको काम सम्पन्न गरी दसैंअगावै यसको तयारी, हाइड्रो तथा इलेक्ट्रोमेकानिकल जडान सम्पन्न गर्ने लक्ष्य मेलम्ची खानेपानी विकास समितिको छ । असोजसम्ममा डिसिन्टिङ वेसिन निर्माण सम्पन्न नभए पनि डीआई पाइपको वाइपास निर्माण गरी पानी पथान्तरणको वैकल्पिक उपाय कार्यान्वयन गरी असोजभित्र उपत्यकामा पानि वितरण हुने समितिका कार्यकारी निर्देशक घनश्याम भट्टराईले बताए । व्यवस्थापिका संसद्को विकास समितिको बैठकमा आयोजनाको प्रगति विवरण पेश गर्दै भट्टराईले डिसिन्टिङ वेसिनको काम सम्पन्न नभए पनि वैकल्पिक व्यवस्था गरेर पानी वितरण गरिने  जानकारी दिए । 

आयोजनाअन्तर्गत सुन्दरीजलमा पानी प्रशोधन केन्द्रको पहिलो भागको परीक्षण गरी असारसम्म सञ्चालनमा ल्याइने, आगामी ०७४÷०७५ सम्म पानी प्रशोधन केन्द्रको क्षमता विस्तार सकिने लक्ष्य उनले सुनाए । आयोजनाको पहिलो चरणका लागि उपलब्ध स्रोतसाधनको क्षय हुन नदिन  दोस्रो चरणको निर्माण सुरु गर्ने र असोजसम्म दोस्रो चरणको विस्तृत आयोजना प्रतिवेदन ९डीपीआर० तयार पारिने भट्टराईले बताए । 

काठमाडौं उपत्यकामा थप पानी ल्याउन मेलम्चीको रिवर्मादेखि ११ किलोमिटर लामो सुरुङ खनेर याङ्ग्री र लार्केखोलाबाट १७ करोड लिटरका दरले थप ३४ करोड लिटर पानी आपूर्ति बढाउने योजना रहेको उनले सार्वजनिक गरे । यो समेत गरी ९ महिना उपत्यकामा दैनिक ५१ करोड लिटर पानी आपूर्ति हुनेछ । सुख्खायामको ३ महिनामा मेलम्चीबाट १७ करोड लिटरमात्र पानी आपूर्ति हुने उनले जानकारी दिए । याङग्री र लार्केखोलाबाट थप पानी आपूर्तिका लागि सुरुङलगायत अन्य संरचना निर्माणका लागि ठेकेदारसँग सम्झौता हुने काम अन्तिम चरणमा पुगेको छ । छनोट भएको ठेकेदारले धरौटी ल्याउन ढिलाइ गरेकाले सम्झौता हुन केही दिन ढिलाइ भएको उनले स्पष्ट पारे ।
Read more ...

लामखुट्टे धपाउन प्रयोग गरिने धूपमा क्यान्सरको खतरा

एजेन्सी । गर्मीयाम सकिन लागेपछि लामखुट्टेको तनाव धेरै घरबाट भने हटिसकेको छैन । खासगरी गर्मी र फोहोर ठाउँमा लामखुट्टे बढी देखिने भएकाले तराई लगायतका क्षेत्रबाट लामखुट्टे अझै विदा भइसकेका छैनन् ।

पछिल्ला दिनहरुमा लामखुट्टेको टोकाइका कारण विभन्न खतरनाक रोगको संक्रमण बढ्न थालेपछि लामखुट्टेले थप त्रास बढाइरहेका छन् ।

लामखुट्टेको टोकाइबाट बच्न बजारमा विभिन्न साधनहरु आउने गरेका छन् । लामखुट्टेको टोकाइबाट बचाउने सबैभन्दा राम्रो वस्तु भनको झुल नै हो । तर झुललाई सुत्ने ठाउँमा मात्र प्रयोग गर्न सकिने हुँदा अन्य खुला स्थानमा लामखुट्टेको टोकाइबाट कसरी बच्ने भन्ने चिन्ता सबैमा हुन्छ ।

पछिल्लो समय खुला ठाउँबाट पनि लामखुट्टेलाई धपाउने धूपको प्रयोग धेरै बढेको पाइन्छ । तर यस्ता धूपहरु मानिसको स्वास्थ्यका लागि निकै घातक हुने बताइएको छ । सुत्ने बेलामा लामखुट्टे भगाउन धूप प्रयोग गर्ने व्यक्तिलाई फोक्सोको क्यान्सरजस्ता भयानक रोग चाँडै लाग्ने खतरा बढी हुन्छ ।

चिकित्सकहरुका अनुसार एउटा धूप बाल्दा १०० चुरोट बिँडी जलाए बराबर धुँवा निस्कन्छ । त्यो धुँवाले चुरोट बिँडी खाने व्यक्तिजस्तै धूप प्रयोग गरेर सुत्ने व्यक्तिलाई क्यान्सर चाँडै लाग्ने खतरा बढी हुन्छ ।

चेस्ट रिसर्च फाउन्डेसन मलेसियामा गरिएको एक अध्ययनले पनि लामखुट्टे धपाउन बालिने एउटा क्वाइलबाट निस्किने धुवाँले फोक्सोलाई एक सय चुरोट बिँडी सल्काउँदा निस्कने धुवाँले जति नै नोक्सान पुर् याउने देखाएको छ ।

त्यसैले चुरोट बिँडी खाने व्यक्ति जस्तै धूप प्रयोग गर्ने व्यक्ति पनि फोक्सो वा मस्तिष्कको क्यान्सरको सिकार हुन सक्दछन् ।

लामखुट्टे धपाउन बालिने धूपकॊ धुवाँको सम्पर्कमा रहेकालाई फोक्सोको क्यान्सर हुने सम्भावना ३० प्रतिशत बढी हुन्छ चिकित्सकहरु भन्छन्९ लामखुट्टेको धूपले मस्तिष्कका लागि मन्द विषको काम गर्छ । यसले खासगरेर बालबालिकाको स्मरणशक्तिसमेत प्रभावित हुन्छ ।
Read more ...

प्रहरीसँगको मुठभेडमा १८ जना माओवादी लडाकु मारिए

काठमाडौं ।  भारतको ओडिसास्थित मलकानगिरी जिल्लामा प्रहरीसँगको मुठभेडमा १८ जना माओवादी लडाकु मारिएका छन् । घटनास्थलबाट प्रहरीले ठूलो संख्यामा हतियार तथा गोलाबारुद बरामद गरेको छ । आज बिहान ६ बजे कियासिर बेगानगी जंगलमा भएको मूठभेडमा उनीहरु मारिएका हुन् ।

माओवादीविरुद्ध आन्ध्रप्रदेश पुलिसको विशेष फोर्स र ओडिसा पुलिसले संयुक्त कारबाही गरेको हो ।घटनास्थलबाट प्रहरीले चार थान एके फोर्टि सेभेन राइफल, दुई थान एसएलआर र दुई थान इन्सास राइफल बरामद गरेको छ ।

प्रहरीको कारबाहीमा कयौं माओवादी लडाकु घाइते भएको अनुमान प्रहरीले गरेको छ । कारबाहीपछि सुरक्षाकर्मीले जंगललाई घेराउ हालेका छन् । त्यहाँ थप सुरक्षाकर्मी मगाइएको छ । ओडिसाको मनकानगिरी इलाका छत्तीसगढ र आन्ध्रप्रदेशसँग जोडिएको छ । सो क्षेत्रलाई भारतीय माओवादीको गढ मानिन्छ ।
Read more ...

Sunday, 23 October 2016

जीवनमा सम्पत्ति चाहिन्छ भने तिहार अघि घरबाट निकाल्नुहोस् यी ६ कुरा

काठमाडौं । हरेक वर्ष जुन चाडको हामी व्यग्र प्रतिक्षा गर्छौं, त्यो पर्व अर्थात् तिहार, सबैको घर दैलोमा आउनै लागेको छ । यदि तपाईं पनि माता लक्ष्मीले आफ्नो घरमाथि कृपा गरुन् भन्ने चाहनुहुन्छ भने तिहारभन्दा अघि शास्त्रमा बताइएका यी ६ काम गर्नुहोस् । यसो गर्दा तपाईंको घरमा त्यो सकारात्मक ऊर्जा बन्नेछ जसका कारण माता लक्ष्मी तपाईंको घरतर्फ आकर्षित भएर तपाईंको जीवन सुख–समृद्धि र धनले भरिपूर्ण गरिदिनेछिन् ।

फुटेको सिसा परिवर्तनः
ढोका, झ्यालमा राखिएको सिसा यदि फुटेको वा चर्किएको छ भने त्यसलाई परिवर्तन गर्नुहोस् । यदि सिसा निकै धमिलो छ र सफा गर्दा पनि राम्रो हुँदैन भने, यसलाई परिवर्तन गर्नुहोस् किनभने यसले सकारात्मक ऊर्जाको प्रवेशमा बाधा उत्पन्न गरिदिन्छ । घरको कुनै पनि कुनामा फुटेको सिसा हुनुहुँदैन ।

कौसीमा फोहोर र काम नलाग्ने सामानहरु राख्नुभएको छ भने हटाउनुहोस्ः
धेरैले घरको छतमा काम नलाग्ने सामानहरु राख्ने गर्नुहुन्छ र यसलाई सफा पनि राख्नुहुन्न । यस्तो छ भने ती सामानहरु तुरुन्त हटाउनुहोस् । छत सफा छ भने दुख, तनाव र सङ्कटमा कमी आउँछ ।

बिग्रिएको इलेक्ट्रोनिक सामानहरु घरमा नराख्नुहोस्ः
घरमा यदि बिग्रिएको इलेक्ट्रोनिक सामान छन् भने त्यसलाई बनाएर प्रयोग गर्नुहोस् र यदि त्यसो गर्न सम्भव छैन भने त्यसलाई घरबाट निकाल्नुहोस् ।

ढोकाहरु मर्मत गर्नुहोस्ः
घरको ढोका फुटेको छ वा प्लास्टर टुटेको छ भने त्यसको मर्मत गर्नुहोस् विशेष गरी किचन र बैठक कोठामा यी कुराको विशेष ध्यान दिनुपर्छ ।

मूल ढोका सफा राख्नुहोस्ः
आफ्नो घरको मूल ढोकालाई सफा पानीले धुनुहोस् । यदि ढोका काठको छ भने त्यसमा रंग रोगन गरेर सिन्दुरले स्वस्तिकको चिन्ह बनाउनुहोस् ।

ऋणको बोझ आफ्नो काँधबाट हटाउनुहोस्ः
यदि तपाईंले कसैबाट पैसा सापटी लिनुभएको छ भने त्यसलाई तुरुन्त चुक्ता गर्न कोशिस गर्नुहोस् । शास्त्रका अनुसार जसको शिरमा ऋण छ, त्यसको घरमा माता लक्ष्मीले बास गर्दिनन् ।
Read more ...

बालिका बलात्कार गर्ने दाजुभाइ २३ वर्ष पछि पक्राउ परे

नवलपरासी । इलाका प्रहरी कार्यालय कावासोतीले बालिका बलात्कार अभियोगमा नवलपरासी जिल्ला अदालतबाट ५ वर्ष जेल सजाय फैसला भई फरार भएको दुई जना अपराधीलाई २३ वर्ष पछि पक्राउ गरेको छ ।

पक्राउ पर्नेहरुमा नवलपरासी कवासोती नगरपालिका ३ का ४५ बर्षीय प्रेम भण्डारी र उनका भाइ ४२ बर्षीय जर्नादन भण्डारी रहेका छन् ।

वि।सं २०५० साल जेष्ठ २३ गते जिल्ला अदालत नवलपरासीबाट उनीहरुमाथि जबरजस्ती करणी मुद्दामा ५ वर्ष जेल सजायको फैसला भएको थियो । प्रहरीका अनुसार पक्राउ परेका प्रेम र जर्नादनले सोही स्थानकी एक १४ वषर्ीया नाबालिकालाई मकैबारीमा जबरजस्ती करणी गरेका थिए ।

पीडितले घटनाको विषयमा प्रहरी कार्यालयमा उजुरी दिएपछि प्रेम र जर्नादन फरार भएको घटनाको अनुसन्धानमा देखिएको इलाका प्रहरी कार्यालय कावासोतीका प्रमुख डिएसपी राजेश थापाले बताए ।

उनका अनुसार उनीहरु फरार भएको १० वर्ष पछि घर फर्किएको र पुन भारत गएका थिए । त्यसपछि पटक पटक घर आउने जान लागेको सूचना पाएपछि प्रहरीले अनीहरुमाथि निगरानी राख्दै पक्राउ गर्न सफल भएको डिएसपी थापाले जानकारी दिए ।

‘उनीहरु घर आउने जाने गरेको हामीलाई सूचना आएपछि तत्काल हामीले घटनाको फाइल खोलेर अध्ययन गर्यौं’ डिएसपी थापाले भने, ‘हामीले घटनालाई गम्भीरताका साथ लिएर उनीहरुमाथि निगरानी गरी कवासोतीबाट पक्राउ गर्न सफल भयौं ।’ पक्राउ परेका दुवैलाई नवलपरासी अदालतमा पठाइएको प्रहरीले जनाएको छ ।
Read more ...

पत्रकार, नेता, स्वास्थ्यकर्मीसहित ६० जनामा डेङ्गु (हेर्नुस् नामावली सहित)

झापा । लामखुट्टेको टोकाइबाट सर्ने डेङ्गु रोगका कारण झापाको दमकमा ६० बढी बिरामी बनेका छन् ।

डेङ्गु रोगका कारण आइतबारसम्ममा तीन स्वास्थ्यकर्मी एक पत्रकारसहित ६० जना बिरामी बनेको जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय झापाले जनाएको छ । कार्यालयको तथ्याङ्क अनुसार लाइफलाइन अस्पताल दमकका मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ड डा तीलकचन्द्र शाह र दमकस्थित एड्भान्स हेल्थ केयरका दुई जना स्वास्थ्यकर्मीमा डेङ्गु फेला परेको हो ।

त्यस्तै नेपाल पत्रकार महासङ्घ झापाका सहसचिव गोपाल झापालीलाई पनि डेङ्गु पोजेटिभ प्रमाणित भइसकेको बताइएको छ । मेसु शाहलाई उपचारका लागि भारतको सिलगुढी लगिएको छ ।

त्यस्तै नेकपा एमालेका दमक नगर सचिव इन्द्र गुरुङ धरानस्थित बिपी कोइराला स्वास्थ्य विज्ञान प्रतिष्ठानमा उपचाररत छन् । डेङ्गु रोगले महामारीको रुप लिएपछि साँझको समयमा दमकमा चहलपहल समेत कम हुँदै गएको छ । खासगरी डेङ्गु सार्ने लामखुट्टे साँझमा सक्रिय हुने भएकाले चहलपहल हुन छाडेको पत्रकार विष्णु पोखरेलले बताए ।

जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय झापाले निःशुल्क रुपमा डेङ्गु परीक्षणका लागि दमक अस्पताललाई केन्द्र तोकेको छ । यहाँ सरकारले तोकेको कीटमा डेङ्गु परीक्षण हुने गरेको छ । बिहीबारदेखि निजी अस्पतालले समेत निःशुल्क रुपमा डेङ्गु रोगको परीक्षण गर्ने बताएका छन् ।

दमकमा सबैभन्दा बढी दमकको एडभान्स हेल्थ केयरमा डेङ्गुका बिरामी फेला परेको बताइएको छ । एडभान्स हेल्थ केयरमा ३० जना, लाइफलाइन अस्पतालमा १५ जना, दमक अस्पतालमा १० जना डेङ्गुका बिरामी फेला परेका छन् । त्यस्तै अन्य अस्पतालमा पनि डेङ्गु रोगी भेटिएको बताइएको छ ।

यसैबीच डेङ्गुरोग नियन्त्रणका लागि स्वास्थ्य मन्त्रालयले झापामा डा यदुचन्द्र घिमिरे र ल्याब टेक्निसियन डवलबहादुर विसीको टोली पठाएको छ । 
Read more ...

गोर्खा सैनिकले राखिदिए भारतीय सेनाको इज्जत

दार्जीलिङ । भारतीय सेनाको मुकुटमा नयाँ हिरा जडिएको छ । गोर्खा राइफल्सको पराक्रमले भारतीय सेनाले विश्वको कठिन सेना अभ्यासमा स्वर्ण पदक जितेको छ । भारतीय सेनाको आठौं गोर्खा राइफलल्सको सेकेण्ड बटालियनले यो सम्मान जितेको हो ।

कुन देशको सेनाले कति कठिन अध्यास गर्न सक्छ, त्यसको जाँच हो क्याब्रियन पेट्रोल । ब्रिटिश सेनाद्वारा आयोजना गरिने क्याम्ब्रियन पेट्रोल अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको कठिन सेना अभ्यास हो ।

विश्वका प्रायः सबै देशका सेनाले यो वार्षीक अभ्यासमा सहभागिता जनाउने गर्छन् । यो अभ्यासलाई आधुनिक समयमा सेनाको सबैभन्दा कठिन परीक्षा मानिन्छ ।

वेल्सको क्याम्ब्रिज पर्वत श्रृंखलाको ५५ किलोमीटर मार्गमा यो पेट्रोलिङ गर्नुपर्छ । ४८  घण्टामा पूरा गर्नुपर्ने यस क्रममा सेनाका जवानहरुलाई अन्य धेरै कार्यहरु समेत दिइन्छ ।

यो एउटा प्रतियोगिता नभएर परीक्षा नै हो । यसमा कम्तिमा ७५ प्रतिशत अंक ल्याउने सेना स्वर्ण पदकका दाबेदार हुन्छन् । ६५ देखि ७४ प्रतिशत अंक ल्याउने सेना रजत पदकका हकदार हुन्छन् भने ५५ देखि ६४ प्रतिशत अंक पाउने सेनाले कास्य पदक पाउँछन् । नेपाली सेनाले चाँहि कास्य पदक जितेको छ ।
Read more ...

दिल्लीबाट नेपाल हेर्ने ८१ विदेशी मिसन

काठमाडौं । नेपालले २९ मुलुकमा दूतावास, पाँच स्थानमा महावाणिज्य दूतावास र तीन स्थानमा संयुक्त राष्ट्रसंघीय स्थायी प्रतिनिधि कार्यालय सञ्चालन गरिरहेको छ । काठमाडौंमा विभिन्न मुलुकका २७ दूतावास सञ्चालनमा छन् भने वीरगन्जमा भारतको महावाणिज्य दूतावास छ ।

८१ मुलुकले गैरआवासीय रूपमा नेपालसँग कूटनीतिक सम्बन्ध सञ्चालन गरिरहेका छन् । यीमध्ये अधिकांश भारतको नयाँदिल्लीबाट र केही म्यानमारको पुरानो राजधानी रंगुनबाट सञ्चालित रहेको आजको नयाँ पत्रिकामा समाचार छ ।

एक सय ४३ मुलुकसँग नेपालको दुईपक्षीय कूटनीतिक सम्बन्ध छ । सार्कमा भुटान, अफगानिस्तान र माल्दिभ्समा नेपाली दूतावास छैनन्, ती मुलुकले पनि दिल्लीस्थित दूतावासहरूबाट नेपालसँग कूटनीतिक सम्बन्ध सञ्चालन गरिरहेका छन् ।

दल्लीबाट नेपाल मामिला हेर्ने देशहरूमा अफगानिस्तान, अल्बानिया, अल्जेरिया, अर्जेन्टिना, अर्मेनिया, अस्ट्रिया, अजरबैजान, बहराइन, बेलारुस, बेल्जियम, भुटान, बोलिभिया, बोस्निया एन्ड हर्जगोभिना, ब्रुनाई दारुसलाम,हंगेरी, आइसल्यान्ड, इन्डोनेसिया, इरान, इराक, आयरल्यान्ड, इटली, जोर्डन, केन्या, कुवेत, जनगणतन्त्र लाओस लगायत छन् ।
Read more ...

नेपाल भर प्रकोपको रूप लिँदै डेङ्गु, सबै भन्दा धेरै चितवनमा

काठमाडौँ । डेङ्गुले तराईका जिल्लामा प्रकोपको रूप लिन थालेको छ । एडिज जातको लामखुट्टेको टोकाइबाट लाग्ने डेङ्गुबाट चितवन, पर्सा, कैलाली, कञ्चनपुर, झापा, सप्तरी, रुपन्देही, सुनसरी, नवलपरासीलगायत निक्कै प्रभावित भएका छन् ।

इपिडिमियोलोजी तथा रोग नियन्त्रण महाशाखाका अनुसार देशभर सउन यता ३०४ जनामा डेङ्गु पुष्टि भएको छ । त्यसमध्ये चितवनमा सबैभन्दा बढी २७२ जनामा डेङ्गु पाइएको छ । महाशाखा प्रमुख डा. भीम आचार्यले चितवनको रत्ननगर नगरपालिकामा मात्र २२२ जनामा डेङ्गु देखिएको भन्दै नियन्त्रणका लागि प्रयास भइरहेको जानकारी दिनुभयो । डा. आचार्यले हालसम्म १३ जिल्ला डेङ्गुबाट अतिप्रभावित रहेको भन्दै सबभन्दा बढी चितवनमा प्रकोपको रूपमा देखापरेको जानकारी दिनुभयो । उहाँले स्वास्थ्य स्वयंसेविका तथा अन्य स्वास्थ्यकर्मीलाई तालिम दिएर घरघरमा गई लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्ने काम भइरहेको बताउनुभयो ।

हालसम्म डेङ्गु ज्वरोका कारण एक जनाको पनि मृत्यु भएको छैन, प्रमुख डा. आचार्यले भन्नुभयो, “डेङ्गुबाट बच्ने एक मात्र उपाय भनेको एडिज जातको लामखुट्टेलाई नियन्त्रण गर्नु हो । ” एडिज जातको लामखु«ट्टे अन्य लामखुट्टेभन्दा अलि ठूलो आकारको र कालोसेतो छिर्केमिर्के रङको हुन्छ, डा. आचार्यले भन्नुभयो– यो लामखुट्टे सहर तथा नगरोन्मुख गाविसमा बढी मात्रामा पाइन्छ । ”

डा. आचार्यले ती ठाउँका खुला स्थानमा राखिएका मोटर गाडीका टायर, प्लास्टिकको पानीका बोतल, प्लेटसहितको गमला, फुटेका भाँडाकँडा तथा खपटाहरू, सिमेन्ट पोतिएका पानी जम्ने साना स्थान र विविध प्रयोजनका लागि जम्मा गरेर राखिएको पानीका भाँडामा एडिस जातका लामखुट्टेले आफ्नो विकास गर्ने गर्छन् । उहाँले त्यस्ता ठाउँमा पानी जम्ने अवस्था आउनै नदिन र पानी जमेको छ भन नष्ट गर्नु नै यस रोगबाट बच्ने सबैभन्दा प्रभावकारी उपाय भएको बताउनुभयो ।
Read more ...

लोकमानलाई महाअभियोगको प्रस्ताव गर्ने माओवादी सांसदलाई कहाँबाट आयो धम्की ?

काठमाडौं ।लोकमानसिंह कार्कीविरुद्ध महाअभियोग प्रस्तावको प्रस्तावक बनेका माओवादी केन्द्रका सांसद महेन्द्रबहादुर शाहीले आफुलाई अपरिचित व्यक्तिबाट धम्की आएको बताएका छन् ।

लोकमानविरुद्ध बुधबार संसदमा प्रस्ताव दर्ता गर्ने बित्तिकै आफूलाई प्रस्ताव फिर्ता लिन धम्की आएको उनले बताए । ‘अपरिचित मान्छेले प्रस्ताव फिर्ता लिन धम्की दिए’ उनले भने । सांसद् शाहीले अपरिचित व्यक्तिबाट प्रस्ताव फिर्ता लिन धम्की आएको बताएका हुन् ।

उनले भने, प्रस्ताव फिर्ता लिनुहोस्, नत्र परिणाम नराम्रो होला भनेर धम्की दिइराखेका छन् ।’ लोकमानको मान्छेले हो या अरुले हो नेट फोनबाट बारम्बार धम्की दिईरहेको भन्दै शाहीले जस्तो सुकै धम्की आएपनि प्रस्ताव फिर्ता नहुने दावी गरे ।

विदेशबाट फर्किने बित्तिकै लोकमानले गणतन्त्र सिध्याउने योजनासहित काम गर्न खोजेको सूचना पाएपछि आफूहरुले प्रस्ताव दर्ता गरेको उनको भनाई छ । ‘त्यसैले पार्टी अध्यक्षलाई समेत जानकारी नगराई एमालेसँग मिलेर हतारहतार प्रस्ताव दर्ता गर्नुपरेको हो, यो एकप्रकारको सरप्राइज एट्याक्ट नै थियो’ उनले भने ।

उनले आफ्लाई अहिलेसम्म ज्यान मार्ने धम्की त नआएको भन्दै प्रस्ताव फिर्ता ल्याउन सम्म धम्की आएको बताए । उनले भने, ‘मार्ने धम्की त आएको छैन तर नआउला भन्ने पनि छैन । बरु सेफ ल्यान्डिङ छ भने खोजिदिनुप¥यो भनेर आएका छन्।’ ‘मैले मान्दैन भनेर कतिले भन्न आउने आँट पनि गरेका छैनन,’ उनको भनाई थियो।
Read more ...

रारा ताल फुट्ने सम्भावना बढ्यो

मुगु । प्रकृतिको अनुपम सौन्दर्यका रूपमा विख्यात रारा ताल पूर्वतर्फको कमजोर भूभाग र बर्सेनि बढ्दो भूक्षयीकरणका कारण जोखिममा परेको छ । तालको पूर्वी भागको कार्कीवाणा गाविसको माथिल्लो तुम, श्रीनगर गाविसको तल्लो तुम, ताल्चा विमानस्थलतर्फका भागमा बर्सेनि बढेको बाढीपहिरोको जोखिम बढ्दै गएको भूक्षयीकरणले गर्दा मुगुको पर्यटकीय आकर्षणको यो केन्द्र नै जोखिममा छ ।

रारा जोखिममा पर्दै जाँदा पूर्वतर्फको भाग फुट्ने खतरा पनि बढेको छ । रारा ताल समुद्री सतहबाट २९ सय ९० मिटरको उचाइमा छ । यसको क्षेत्रफल पाँच किलोमिटर लम्बाइ, तीन किलोमिटर चौडाइ र १६७ मिटर गहिरो छ ।

पूर्वी भागको करिब पाँच सय मिटर क्षेत्रको माटो कमजोर भएको, अत्यधिक रूख कटान भएको र संरक्षणका लागि कुनै पहल नभएकाले पनि जोखिम बढेको नागरिक समाज मुगुका अध्यक्ष चित्रबहादुर मल्लले बताए । उनका अनुसार जग्गा आवधिक गर्ने क्रममा खोरिया खन्ने काम तीव्रसँग जारी रहँदा जोखिम बढेको हो ।

रारामा बढेको जोखिमका कारण पूर्वीतर्फको भागमा रहेको बस्ती पनि असुरक्षित बन्दै गएको छ । यसको माथिल्लो र तल्लो तुम, श्रीनगर, कार्कीवाणा भाम्भाडा र ताल्चा विमानस्थल क्षेत्रको भागमाथि पनि खतराको चाप बढेको छ ।

हरेक वर्ष जोखिम बढ्दै गइरहेको छ भने राराको संरक्षण गर्ने र भूक्षय रोक्ने काम हुनसकेको छैन । यही जोखिम बढ्दै जाँदा भविष्यमा रारा ताल कुनै पनि बेला पूर्वतर्फबाट फुट्नसक्ने भन्दै स्थानीयले पत्रमार्फत सचेतनासमेत अपनाइसकेका छन् । तालमा जमेको पानीको निकास दक्षिणतर्फ मात्रै रहेको छ । तालमा जमेको पानी हल्लिरहने र पूर्वतर्फ नै बढी धक्का पर्ने भएकाले त्यसतर्फ फुट्नसक्ने अनुभव प्रकृतिका सामान्य नियमसँग परिचित स्थानीय बासिन्दाको छ ।
Read more ...

नेपालको एकमात्र अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल विश्वकै सबभन्दा खराब

काठमाडौं । नेपालको एकमात्र अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल, त्रिभुवन विमानस्थल विश्वका दश सबभन्दा खराब एयरपोर्टहरूको सूचीमा परेको छ । स्लिपिङ इन एयरपोर्टस् डट नेट नामक एयरपोर्ट सम्बन्धी वेबसाइटले गरेको सर्भेले यस्तो देखाएको हो ।

‘त्रिभुवन विमानस्थल एसियाको एउटा यस्तो विमानस्थल हो जुन विश्वका १० खराब विमानस्थलको सूचीमा पर्दछ,’ रिपोर्टमा भनिएको छ । रिपोर्ट अनुसार नेपालको त्रिभुवन विमानस्थल र उज्वेकिस्तानको ताशकन्द विमानस्थल एसियाबाट विश्वका १० खराब विमानस्थलको सूचीमा परेका छन् ।

उक्त रिपोर्टमा निर्धारण गरिएको विमास्थलको क्रम सन् २०१६ मा विभिन्न विमानस्थलमा गरिएको मतदानका आधारमा गरिएको हो । उक्त सर्भेका अनुसार त्रिभुवन विमानस्थलको आन्तरिक उडान भर्ने क्षेत्र फोहोर छ । चर्पीहरूमा गनाउने खालका छन् । खानेकुराहरू सफा छैनन् अनि त्यहाँ कार्यरत कर्मचारीहरूले यात्रुलाई सहयोग गर्दैनन् । उक्त रिपोर्टले अन्तर्राष्ट्रिय टर्मिनलको क्षेत्रमा केही सुधार भएको भने देखाएको छ । त्रिभुवन विमानस्थलले अहिले पनि संघर्ष गरिरहेको भएपनि भूकम्पपछिको अवस्था भने विमानस्थलले सुधारेको देखिन्छ ।उक्त सर्भेमा आरामदायी सुविधा, उपलब्ध गराइएका अरू सेवा सुविधा, खाने कुराको विविधता, सुरक्षा, यात्रुको सेवा र सरसफाईलाई समेटिएको थियो ।

साना सुधारहरू त्रिभुवन विमानस्थलमा भएका छन् । ‘तर आन्तरिक टर्मिनलबाट यात्रा गर्दै हुनुहुन्छ भने हल्लाखल्ला सहनेगरी तयार हुनुहोला,’ रिपोर्टले भनेको छ । यात्रुहरूका अनुसार विमानस्थलमा करोडौं रुपैयाँ खर्च गरिएको भएपनि नागरिक उड्डयन प्राधिकरण यात्रुका आवश्यकता समाधानमा चुकेको छ ।

Read more ...

यी मन्त्रीलाई ४४ हजारले राखे बिहेको प्रस्ताव

आखिर मन्त्री हुनु त यस्तो पो । जनतालाई आफ्ना समस्या राख्नका लागि दिएको नम्बरमा जनताका समस्या होइन बिहेका प्रस्तावहरु ह्वार ह्वार्ती आउँछन् । भारतको बिहार राज्यका उप मुख्यमन्त्री तथा पथ निर्माण मन्त्री तेजस्वी यादवका लागि ४४ हजार बिहे प्रस्ताव आएका हुन् ।

मन्त्रालयले केही समयअघि जनतालाई आफ्नो क्षेत्रको सडक सम्बन्धी समस्या भएमा जानकारी गारउनका लागि एउटा ह्वाट्सएप नम्बर जारी गरेको थियो ।

उक्त नम्बरमा कूल ४७ हजार सन्देश प्राप्त भए । अनौठो कुरा त यो थियो की ती सन्देशहरु मध्ये केवल ३ हजार मात्र सडकको समस्या तथा मर्मत सँग सम्बन्धित थिए । अरु ४४ हजार मेसेजहरु मन्त्रीलाई हाइहेल्लो गरेका तथा बिहेको लागि प्रस्ताव गरिएका प्रेमपूर्ण सन्देश थिए ।

गत जून २९ मा ह्वाट्सएप नम्बर जारी गरिएको थियो । ह्वाट्सएपमा सडकको तस्वीर र ठेगाना सहित सन्देश पठाएमा तत्कालै सडक मर्मत गरी र समस्या समाधान गरिने मन्त्री यादवले प्रतिबद्धता गरेका थिए । तर जनताले मन्त्रीसँग सडकको समस्या भन्दा पनि हजारौँ केटीहरुबाट बिहेको प्रस्तावको बाढी आयो ।

रोचक कुरा त मन्त्रीज्यूलाई बिहेको प्रस्ताव गर्नेमध्ये धेरै युवतीहरुले आफ्नो बायोडाटा तथा तस्वीर समेत पठाएका थिए । त्यस्तै आफ्नो जिउडाल तथा फिगरको बारेमा पनि वर्णन गरेका थिए । कतिपयले आफु राजनीतिमा सक्रिय हुन चाहेको बताएका थिए र आफुसँग बिहे गरेमा मन्त्रीलाई फाइदा पुग्ने समेत बताएका थिए ।

यस विषयले मन्त्री यादवको चर्चा झनै बढ्यो । मिडियासँगको कुराकानीमा मन्त्री यादवले मिडियाहरु पछि लागिरहने मानिसको बिहे हुन गाह्रो हुने बताए । मिडियाकै कारण राहुल गान्धी देखि धेरै बलिउड अभिनेताहरु अहिलेसम्म कुमार नै रहनुपरेको ठट्यौली उनले गरे । तर आफुलाई कुमारै भएर मर्न मन नरहेको उनको भनाइ छ ।
Read more ...

Saturday, 22 October 2016

वस्त्रहीन हुँदै नीता ढुंगाना

काठमाडौं । नीता ढुंगाना चलचित्रका लागि न्युड दृश्य दिन राजी भएकी छिन् । हाल बागलुङमा छायांकन भैरहेको चलचित्र ‘पञ्चायत’को एक दृश्यमा उनी वस्त्रहीन हुनुपर्ने कथाको माग भएको दाबी गरिएको छ ।

पाँच दशकअघिको सामाजिक परिवेशमा महिलाप्रति गरिने विभेद एवं मुखियाप्रथामा लेखक तथा निर्देशक शिवम अधिकारीले तयार पारेको स्क्रिप्टको एक दृश्यमा उनले नग्न हुनुपर्नेछ ।

उक्त दृश्यलाई निर्देशक अधिकारीले कसरी खिचाउँछन् र नायिका ढुंगाना कत्तिको सहज ढंगले वस्त्रहीन हुन्छिन्, त्यो त उक्त दृश्यको छायांकनपछि मात्र थाहा हुनेछ । ब्रेकअपपछि काममा व्यस्त नीता फरक ढंगको चरित्र निर्वाह गर्ने क्रममा उक्त भूमिकाका लागि राजी भएको बताइन्छ । Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us