Sunday, 2 August 2015

डिभी-पिआर बोक्नेले जागिर छोड: मन्त्री पण्डित

सामान्य प्रशासनमन्त्री लालबाबु पण्डितले राष्ट्र सेवाको प्रतिवद्धतासहित काम गर्नेले मात्र निजामती कर्मचारी हुनुपर्ने बताएका छन् ।

प्रेस चौतारी नेपाल उदयपुरद्वारा आइतबार सदरमुकाम गाईघाटमा आयोजित पत्रकार भेटघाटमा स्वदेशको तलब खाएर डिभी र पिआर लिइ विदेश जाने प्रवृत्ति रोक्न निजामती कर्मचारी एेन चौथो संशोधनसहितको सुधार योजना ल्याइएको बताए ।

ुनिजामती कर्मचारी ऐन चौथो संशोधनसहित अहिले प्रशासनिक सुधारको योजना ल्याइएको छ,ु मन्त्री पण्डितले भने, ुकर्मचारी वर्गले राष्ट्रसेवक भएर काम गर्नैपर्ने हुन्छ, नत्र जागिर छाड्नु पर्छ ।ु

स्वदेशको तलब खाएर डिभी र पिआर लिइ विदेश जाने कर्मचारीको प्रवृत्ति रोक्न आफू प्रतिवद्ध रहेको बताए । ुदेशमा काम गरेर विदेशको डिभी पिआरको सपना देख्नेविरुद्ध कारबाही थालेका छौुं, उनले भने, ुव्यापक प्रशासनिक सुधार गर्न अहिले मैले अभियान नै चलाएको छु ।ु

फरक प्रसंगमा मन्त्री पण्डितले कुनै बाधा–अवरोध बिना नयाँ संविधान साउनभित्रमै जारी हुने बताए । प्रादेशिक सीमाङ्कनसहित संविधान जारी हुनसके धेरैले चित्त बुझाउने मन्त्री पण्डितको भनाइ थियो ।

संविधान जारी भएलगत्तै एमालेको नेतृत्वमा राष्ट्रिय सरकार गठन हुने दाबी पनि मन्त्री पण्डितले गरे ।

पूर्वका विभिन्न जिल्लाको प्रशासनिक कामको अनुगमन गर्दै शनिबार उदयपुर आइपुगेका मन्त्री पण्डितले आजै जिल्लाका सरकारी कार्यालयका प्रमुखहरुलाई निर्देशन दिएका छन् ।

Read more ...

सुकुम्बासीले कब्जा गरे भूकम्पपीडितको नाममा टुँडिखेल

बैशाख १२ गते ठूलो भूकम्प गएपछि काठमाडौंमा पनि धेरै घर भत्किए, घर नभत्किएकाहरु पनि लगातारको परकम्पका कारण घरभित्र पस्न डराए। सरकारले भूकम्पको त्रासमा रहेकाहरुलाई टुँडिखेल लगायत अरु बिभिन्न खाली ठाउँमा आश्रयको ब्यवस्था मिलायो। परकम्प कम हुँदै गएपछि मानिसहरु आफ्नो घर र तर भूकम्प गएको १०० दिन पूरा भइसक्दा पनि भूकम्प पीडितको नाममा टुँडिखेलमा बसेकाहरु घर वा आफ्नै अस्थायी आवासमा फर्केका छैनन्। बरु उनीहरुलाई त्यहाँबाट हटाउन सरकारलाई नै मुश्किल पर्ने देखिएको छ।    हाल २ सय ३५ परिवार टुडिँखेलमा २३ वटा टेन्टमा बस्दै आएका छन्। त्यसमध्ये २६ परिवार काठमाडौँमा घडेरी भएका तर घर भत्किएका अवस्थाका छन्। त्यस्तै ४५ परिवार भूकम्पका कारण डेरा भत्किएकाहरु रहेका छन्। बाँकी भने राजधानीमा डेरा र घर समेत नभएका सुकुम्बासी रहेका टुँडिखेलमा भूकम्पपीडितलाई ब्यवस्थापन गर्ने नेपाली सेनाका महासेनानी प्रयोगजंग राणाले बताए।
Read more ...

Saturday, 1 August 2015

आफ्नो श्रीमानलाई छोडेर फेसबुकमा लब परेको केटा संग भाग्दा बम्बैमा बेचिन पुगिन्

पाँच वर्षअघि आफैंले रोजेको केटासित उनले बिहे गरेकी थिइन् । सबथोक ठीकठाक चलिरहेको थियो । विवाह गरेको २ वर्षमै छोरी जन्मिएपछि उनको परिवार औधी खुसी थियो । तर श्रीमान्श्रीमती दुवै बेरोजगार हुँदा परिवार चलाउन समस्या भयो । उनीहरूबीच बेला(बेला विवाद पनि हुन थाल्यो । आर्थिक समस्याका कारण परिवारमा तनाव भएपछि माइतीको सहयोगमा श्रीमानलाइ वैदेशिक रोजगारीमा पठाइन् ।
यो कथा हो, ओखलढुंगाको फूलबारी गाविसकी २७ वर्षीया विमला राई नाम परिवर्तन को । श्रीमान् वैदेशिकरोजगारीमा पठाएपछि विमला पनि काठमाडौंमै व्यवसाय गर्दै काकाकाकीसँगै बस्न थालिन् । उनी स्वयम्भूमा भाडामा बस्थिन् । घरबेटीकी छोरीको सहयोगमा विमलाले फेसबुक पनि चलाउन सिकिन् । त्यही फेसबुकबाट भएको चिनाजानी मायाप्रेममा बदलिएपछि उनी झन्डै बेचिने अवस्थामा पुगेकी थिइन् ।

भारतको दिल्लीमा काम गर्ने बैतडीका एक युवकले फेसबुकबाटै मायाप्रेमको नाटक गरेर काठमाडौंबाट महेन्द्रनगर बोलाई ती युवतीलाई गड्डाचौकी नाका हुँदै भारततिर लग्दै गर्दा माइती नेपालले उद्धार गरेर आफन्तको जिम्मा लगाएको हो ।

हाम्रो एक वर्षअघि फेसबुकबाटै परिचय भएको थियो,’ माइती नेपाल कक्षमा विमलाले भनिन्, ‘२र३ महिनासम्म दिनहुँ कुराकानी हुन थालेपछि उसले नै प्रेम प्रस्ताव गरेको थियो ।’ विमलाले ती युवकलाई फेसबुकमा बाहेक अन्त कतै देखेकी थिइनन् । तर प्रेमले अन्धो बनाएपछि उनी कहिल्यै नदेखेको व्यक्तिले बोलाउँदा घर छाडेर हिँडिन् ।

Read more ...

Friday, 31 July 2015

शनिवार विहान ४.२ रेक्टरको भुकम्पको पराकम्पन महसुस

सिन्धुपाल्चोकलाई केन्द्रविन्दू बनाएर शनिबार भूकम्पको एउटा पराकम्पन गएको छ ।
बिहान ७ बजेर २२ मिनेट जाँदा ४ दशमलव २ म्याग्निच्युटको पराकम्पन गएको राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रले जनाएको छ ।
यसअघि शुक्रबार बेलुका ८ बजेर १८ मिनेट जाँदा दोलखालाई केन्द्रविन्दू बनाएर ४ दशमलव ५ म्याग्निच्युटको पराकम्पन गएको थियो ।
गत वैशाख १२ गते गएको भूकम्पपछि अहिलेसम्म ४ म्याग्निच्युटभन्दा माथिका ३ सय ६६ वटा पराकम्पन गएको केन्द्रले जनाएको छ ।

Read more ...

औषधिको खुद्रा मूल्य तोकियो, नयाँ मूल्य लागू गर्न ढिलाइ

मन्त्रिपरिषद्ले औषधिको खुद्रा मूल्य तोकेको छ । तर, तीन साता पुगिसक्दा पनि औषधिको मूल्य लागू हुन सकेको छैन । स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयको प्रस्तावमा मन्त्रिपरिषद्को २१ असारको बैठकले औषधिको खुद्रा मूल्य तोक्ने निर्णय गरेको थियो । मन्त्रिपरिषद्को निर्णय राजपत्रमा प्रकाशित गर्न ढिलाइले निर्णय कार्यान्वयन ढिलाइ भएको हो ।
मन्त्रिपरिषद्ले ९६ वटा औषधिको मूल्य तोक्ने निर्णय गरेको थियो । एउटै औषधिको मूल्य कम्पनीअनुसार फरक–फरक पर्ने समस्या समाधान गर्न भन्दै स्वास्थ्यमन्त्री नेतृत्वको औषधि परामर्श परिषद्ले औषधिको मूल्यसूची तयार गरेको नयाँ पत्रिकामा खबर छ ।

मूल्य तोकिएका औषधिमा साधारण रुघाखोकीदेखि मुटु तथा क्यान्सर रोगमा प्रयोग हुने महँगासमेत छन् । नयाँ मूल्यसूची हालको बजारमूल्यभन्दा २० देखि ५० प्रतिशतसम्म कम रहेको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

औषधि व्यवस्था विभागका अनुसार पहिलो चरणमा मूल्य तोकिएका औषधिमा क्यान्सर रोगमा प्रयोग हुने ४८, ब्लडप्रेसरका ११, सुगर रोगका सातवटा छन् । त्यस्तै, मानसिक समस्याका आठ, एन्टिबायोटिक १०, कोलेस्टेरोल तीन, ग्याष्ट्रिक तीन र गर्भपतन, आउँ, दुखाइ कम गर्ने, रुघाका एक–एकवटा औषधिको मूल्य तोकिएको छ ।
Read more ...

देश टुक्रयाउँछु भन्नेहरुको टाउको पनि टुक्रिन सक्छः मन्त्री पण्डित

कुमाल समुदायले बुधबार सामान्य प्रशासन मन्त्री लालबाबु पण्डित कुमाल लाई बधाई तथा सम्मान गरेको छ ।
कुमाल समुदायको तर्फबाट इतिहासमै पहिलो पटक राज्यको उच्च तह मन्त्रिमण्डल पुग्न सफल भएकोमा सामान्य प्रशासन मन्त्री लालबाबु पण्डित कुमाललाई सम्मान गरेको हो ।

नेपाल कुमाल समाज सुधार समितिका अध्यक्ष नरेन्द्रमान मुखिया कुमालले मन्त्री पण्डितलाई सम्मान पत्र प्रदान गरेका थिए । कार्यक्रममा बोल्दै मन्त्री पण्डितले नागरिकता लिदैमा कुनै पनि व्यक्ति देशको नागरिक हुन नसक्ने र नागरिक हुनको लागि देश भक्त हुनु पर्ने  बताए ।

कुनै पनि नेता, कर्मचारीहरुमा देश भक्त छैन भने तिनीहरु नेपालका नागरिक होईनन् । भाषणकै क्रममा मन्त्री पण्डितले भने, ‘देश टुक्रयाउँछु भन्नेहरुको टाउको पनि टुक्रिन सक्छ ।’
Read more ...

Thursday, 30 July 2015

मुम्बई बम ब्लाष्टका योजनाकार याकुव मेमन काठमाडौमा यसरी पक्राउ परेका थिए

मुम्बई बम हमलाका योजनाकारको आरोपित याकुब मेमनलाई फाँसी दिइएको छ । तर उनलाई पक्राउ परे लगत्तै फाँसी दिइएको भने होइन । आज भन्दा २२ वर्ष अगाडि मुम्बई बम ब्लाष्टको योजनाकार मेमन रहेको आरोपमा टाडा अदालतले उनलाई सन् २००७ मा फाँसीको सजाय सुनाएको थियो । तर अदालती प्रक्रिया अनुसार, फाँसी दिइएपछि अपील गर्न पाउने भएकोले बिभिन्न निकायमा गरिएको र अपील र सुनुवाईमा समय लागेकोले उनी यति लामो समयदेखि नै नागपुर जेलमा थिए ।
मुम्बईको बम हमलामा  २५७ जना मारिएका थिए । भारतको इतिहासमा २६/११ को नामले चिनिने बम हमलापछि भारतीय इन्टलिजेन्स ब्यूरोले मेमनको खोजी शुरु गरेको थियो । मेमनलाई पक्राउ गर्न भारतीय जासूसहरु नेपालमा पनि सक्रिय थिए ।

सन् १९९४ को जुलाई २१ का दिन पाकिस्तानबाट फ्लाइट नम्बर PIA 250 भित्रुवन विमानस्थलमा ल्याण्डिङ भएपछि भारतीय जासुसहरु सक्रिय भएर बसे । उनीहरुलाई एउटा विशेष व्यक्तिमाथि निगरानी गर्नु थियो । यात्रीहरु विमानस्थलको आगमन कक्षतर्फ आउँदै गरेका थिए । त्यही क्रममा एउटा व्यापारीका रुपमा युसुफ अहमद भन्ने व्यक्तिमाथि केरकार सुरु भयो । AA763242 नम्बरको पासपोर्ट बोकेका ती व्यक्तिलाई नेपाल प्रहरीले पक्राउ गरेर सोझै भारतीय ब्यूरोका मानिसहरुलाई सुम्पिए ।

एयरपोर्टमा पक्राउ गरिएका तिनै व्यक्ति याकुब मेनन थिए । वकिललाई भेट्न काठमाडौं आएको र त्यहाँबाट भारत जाने खाजेको उनको योजना थियो भनिन्छ । तर भारतीय जाँच एजेन्सीहरुले याकुब नेपालमा पक्रिएको कुरा सार्वजनिक गरेनन् न त नेपालले नै यसबारेमा केही कुरा अगाडि सारेको थियो ।


Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us