Sunday, 7 February 2016

अब राजेन्द्र महतोलाई मधेस प्रवेशमा रोक

मधेस आन्दोलनमा गद्धार गरेको भन्दै मधेसी मोर्चाको एक घटक सद्भावना पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोलाई मधेस प्रवेशमा रोक लगाउने तयारी गरिएको छ ।

मोर्चा सम्बद्ध अन्य पार्टीका नेताले मधेस आन्दोलनप्रति गद्धार गरेको भन्दै उनलाई मधेस प्रवेशमा रोक लगाउने तयारी गरिएको मोर्चाका एक नेताले काठमाण्डु टुडेलाई बताए । उनले भने, ‘मधेस आन्दोलन एउटा बिन्दुमा पुग्न लागेका बेला महतोजीले गद्धार गर्नुभयो । हामीले उहाँलाई मधेस प्रवेशमा रोक लगाउने तयारी स्वरुप छलफल गरेका छौा । मोर्चाको बैठक बसी छिट्टै यस विषयमा उचित निर्णय लिनेछौँ ।’

साथै महतोलाई मोर्चाबाट अलग गर्ने तयारी समेत गरिएको छ । महतोले नाकाबन्दीका कारण जनताले धेरै दुःख पाएको भन्दै वीरगञ्ज नाका खोल्नुपर्ने अभिब्यक्ति दिएका थिए ।

स्रोतका अनुसार नाकामा धर्नामा रहेका मोर्चाका कार्यकर्तालाई हटाएर नाका खोलेपछि पुनः नाका बन्द गराउने तयारी गरिएको थियो । तर, यसमा महतोले असहयोग गरेका थिए ।kathmandutoday
Read more ...

सागमा आज नेपाललाई दुई पदक

दक्षिण एसियाली खेलकुद सागमा सुस्मिता तामाङले उसुको छानक्वानमा रजत पदक जितेकी छिन् । यसअघि आजै विजय सिन्जालीले छानक्वानमा भारतीय खेलाडीभन्दा पछाडी पर्दै रजत जितेका छन् । उनले ८ दशमलव ७९ अंक प्राप्त गरे भने भारतीय खेलाडीले ९ दशमलव ५ अंक जोडेका थिए । रजत पदक जितेपछि सिन्जालीले सानो गल्तीका कारण स्वर्ण पदक जित्न नसकेको प्रतिक्रिया दिएका छन् ।

यसैवीच, साग महिला फुटवलमा अहिले नेपालले माल्दिभ्सविरुद्ध प्रतिस्पर्धा गरिरहेको छ । पहिलो हाफसम्ममा नेपालले १–० को अग्रता लिएको छ । पहिलो खेलमा नेपालले बंगलादेशलाई हराएको थियो । पुरुष फुटवलमा आज नेपालले भूटानविरुद्ध खेल्दैछ ।
Read more ...

Saturday, 6 February 2016

फुटबलबाट दुई स्वर्ण

नेपालले अन्तर्राष्ट्रिय फुटबल प्रवेश गरेयता सबैभन्दा लामो समय राष्ट्रिय टोलीमा रहने खेलाडी हुन् राजुकाजी शाक्य। समूहगत खेल भए पनि १७ वर्षे खेल जीवनमा शाक्यले प्राप्त गरेको सफलता समकालीन कुनै खेलाडीको नाममा छैन। नेपाली फुटबलको पहिलो पुस्ताका सफल खेलाडी शाक्यले आफ्नो पूरा जीवन यही खेलमा समर्पण गरेका छन्। खेल जीवनपछि उनी प्रशिक्षणमा संलग्न छन्। अहिले उनकै नेतृत्वमा नेपालको पुरुष यु–२३ टोलीले साग फुटबलमा भाग लिइरहेको छ।


नेपालले फुटबलमा प्राप्त गरेको अहिलेसम्मका सबैभन्दा ठूला दुई सफलताको स्वाद चाख्नेमा दुई खेलाडी मात्र छन्। दक्षिण एसियाली खेलकुद (साफ हालको साग) को आठौं संस्करणसम्म फुटबलमा राष्ट्रिय टोलीले भाग लिने चलन थियो। नेपालले १९८४ र १९९३ मा फुटबलबाट स्वर्णपदक जितेको थियो। दुवैपटक स्वर्ण जित्दा टोलीमा हुने दुई खेलाडीमध्ये एक राजुकाजी हुन् भने अर्का हुन्– उमेश प्रधान। १९८७ मा शाक्य सम्मिलित टोलीले साफमा रजत पदक पनि जितेको थियो।

नेपालले पछिल्लो पटक शाक्यकै नेतृत्वमा स्वर्ण पदक जितेको थियो। छैटौं साफमा नेपाललाई स्वर्ण पदक दिलाउने फुटबल एक्लो खेल थियो। अहिले पनि ती सफलतालाई सम्झेर शाक्य रोमाञ्चित हुन्छन्। 'हरेक खेलाडीलाई आफ्नो खेल जीवन प्यारो लाग्छ। खेलाडीकै रुपमा हुँदाको नसाले फुटबलमा फरक भूमिकामा देखिनु अर्को पाटो हो,' ५४ वर्षे शाक्य भन्छन्, 'मलाई खेलाडी हुँदा नै बढी आनन्द लाग्थ्यो।'

लामो खेल जीवन सम्झँदा उनी राष्ट्रिय टोलीमा पर्ने अनुमान पनि नगरेको प्रसंग छुटाउँदैनन्। तर, लगातारको मिहिनेत र साधनाले उनलाई नेपाली फुटबलको शिखरमा पुर्यारयो। राष्ट्रिय टोलीबाट लामो समय खेल्नेमा शाक्यको नाम अग्रपंक्तिमा आउँछ।

शाक्यको खेल जीवनको सुरुआत जन्मथलो धरानबाट भएको थियो। स्कुले जीवनबाटै उनले फुटबल खेले। 'हामी हुर्के–बढेको ठाँउमा फुटबलमैत्री वातावरण थियो। धरानमा रहेको ब्रिटिस क्याम्पका कारण पनि त्यहाँ फुटबलको बेग्लै माहोल थियो,' उनी सम्झन्छन्, 'दाइहरुले खेलेको देख्दा रहर लाग्थ्यो। त्यही रहर नशामा परिणत भएको पत्तै भएन। पछि त फुटबल नै जीवन भयो।'

स्कुलबाट कलेज हुँदै करियर अघि बढ्दा उनले २०३३/३४ सालमा जनकपुर चुरोट कारखानाको टोलीमा आबद्ध हुने मौका पाए। जसले उनको करियरको दायरा धरानबाट फैलियो। २०३८ सालको पहिलो राष्ट्रिय खेलकुद उनले जनकपुरबाट खेले। त्यति बेलाको प्रदर्शनले उनलाई १९८१ मा सिक्किमको गभनर्स गोल्डकपमा भाग लिने तत्कालीन राष्ट्रिय टोलीमा बोलाइयो। त्यसपछि भने उनको फुटबल जीवनले नयाँ उचाई लियो। १९८२ को एसियाली खेलकुद नेपालले खेलेको पहिलो आधिकारिक अन्तर्राष्ट्रिय खेल थियो। त्यो खेलमा पनि उनी राष्ट्रिय टोलीको हिस्सा थिए।

एसियाली खेलकुद देखि १९९७ मा काठमाडौंमा सम्पन्न प्रथम साफ च्याम्पिपियनसिपसम्म पुग्दा उनी बिरलै मात्र टोलीबाट अलग भए। 'मेरो जीवनको त्यो स्वर्णिम समय थियो। खेलबाहेक अरु केहीमा ध्यान गएन, अहिले जस्तो सुविधा त्यतिबेला थिएन,' उनले भने, 'हामी केही पाउने आशाभन्दा पनि देशका लागि र आफ्नो परिचय बढाउनका लागि फुटबललाई जीवन मान्थ्यौं। सम्भवतः त्यही भावनाले नेपाली फुटबलको ऐतिहासिक सफलतामा नाम जोडिन्छ। मैले अहिलेसम्म कमाएको सबैभन्दा ठूलो सम्पत्ति त्यही हो, मेरो त्यो इतिहासलाई कसैले तोड्न सक्दैन।'

१९९९ मा आठौं साफमा नेपालले रजत पदक जित्दाको समय राष्ट्रिय टोलीको सहायक प्रशिक्षक रहेका शाक्य फेरि एकपटक देशलाई स्वर्ण पदक दिलाउने जिम्मेवारी काँधमा लिएर भारत यात्रामा निस्केका छन्।

'मैले खेल जीवनमा दुईपटक स्वर्ण र एकपटक रजत जिते। सहायक प्रशिक्षकका रुपमा पनि रजत जितेको अनुभव छ,' उनले भने, 'घरेलु फुटबलमा म अलि 'अनलक्की' प्रशिक्षकमा पर्छु। अहिले फेरि यु–२३ हेर्ने अवसर मिलेको छ। यसपटक स्वर्ण जितेर पुरानो दाग मेटाउन प्रयास गर्नेछु।'

एनआरटीलाई लामो समय प्रशिक्षण गराएका शाक्यले आर्मी र लक्ष्मी हुन्डाई मनाङ मर्स्याङ्दी क्लब सम्हाल्दा पनि कहिल्यै सहिद स्मारक लिग जित्न सकेका छैनन्। यद्यपि उनले प्रशिक्षकको रुपमा नकआउट प्रतियोगिताका थ्रुपै उपाधि जितेका छैनन्। खेल जीवनमा प्राप्त गरेको सफलतालाई शाक्य प्रशिक्षकका रुपमा जोड्न चाहन्छन्। 'दक्षिण एसियाली स्तरमा हामी कमजोर छैनौं। तर, यु–२३ ले खेलेयता हामीलाई भाग्यले पनि त्यति साथ दिएको छैन,' उनको आशा छ, 'यसपटक हामीले भर्खरै बंगबन्धु गोल्डकप जितेका छौं। त्यो सफलताको मनोबल र त्यही टोलीको निरन्तरता भएकाले स्वर्ण पदकको आशा गर्न सकिन्छ।'
Read more ...

राजेन्द्र महतो राजा फर्काउने खेलमा लागेको उपेन्द्रका सहयोगीको आरोप

स्थानीयबासी र भारतीय व्यापारीको बलमा वीरगञ्ज नाका खुलेपछि मधेसी मोर्चामा उपेन्द्र यादव र राजेन्द्र महतोको टकराव सतहमै आएको छ । मधेसी मोर्चाका शीर्ष नेताहरुको बैठक समेत बस्न सकेको छैन भने नेताहरु वक्तव्यबाजीमा लागेका छन् ।

संघीय समाजवादी फोरम नेपालका अध्यक्ष उपेन्द्र यादवका निकटवर्तीहरुले सदभावना पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोलाई आन्दोलन तुहाएको आरोप लगाएका छन् । र, ज्ञानेन्द्र साह र केपी ओलीसँग मिलेर राजा फर्काउने खेलमा लागेको आरोप छ ।

उसो त मधेसी मोर्चामा उपेन्द्र र राजेन्द्रको टकराव नयाँ होइन । चीनको झण्डा जलाएको प्रकरणमा पनि मधेसी मोर्चामा उपेन्द्र र राजेन्द्र नै आमने सामने भएका थिए । मोर्चा निटकवर्तीहरुका अनुसार दुई नेता दुई नम्बर प्रदेशमा आफ्नो वर्चश्व कायम गर्ने दाउमा लागेका छन् । र, आफूलाई फरक देखाउनै भए पनि चर्का कुरा गर्छन् । जसले तीन दल र मधेसी मोर्चाबीच भएको सहमति प्रयासलाई असफल बनाउन समेत भूमिका खेल्यो भने त्यही कटरवले वीरगञ्ज नाका पनि खुल्यो ।
Read more ...

के नेपालमा फेरि ठूलो भूकम्प आउँदैछ ? यसो भन्छन् ज्योतिष !

नेपालमा विनाशकारी भूकम्प गएको वर्षदिन पुग्न लाग्दा समेत अझै त्रास कायमै छ ।

शुक्रबार राति मात्रै सिन्धुपाल्चोक केन्द्रविन्दु भएर गएको ५.५ रेक्टर स्केलको भूकम्पले सर्वसाधारणलाई थप त्रसित बनाएको छ । हिजो रातिको भूकम्पपछि मानिसहरुमा फेरि पनि भूकम्प आउने होकी भन्ने प्रश्न र शंका उब्जिएको छ ।

यस प्रश्नको जवाफमा ज्योतिषहरुले भने फरक धारणा पेस गरेका छन् । चर्चित युवा ज्योतिष सुनील सिटौलाले तत्कालै भूकम्पको योग नदिएको बताए । उनले भने- तत्कालै भूकम्पको योग छैन्, ठ्याक्कै एक महिनापछि सूर्य ग्रहण छ । यस्तोमा पनि ठूला–ठूला भूकम्प आउने ज्योतिष शास्त्रमा देखिएको छ । सबै भन्दा बढी त पूर्वी एसिया क्षेत्र नै जोखिममा देखिन्छ ।

उनका अनुसार अब आउने भूकम्प पाँच रेक्टर भन्दा माथिका हुनेछन् । ज्योतिषले भनेअनुसार पूर्वी एसिया भूकम्पको उच्च जोखिममा रहेको देखिन्छ । जबकी नेपालको भूभाग दक्षिण एसियामा पर्छ ।dainiknepal
Read more ...

१२ औं सागमा देवी चौधरीबाट नेपाललाई पहिलो पदक

गुहावाटी:  भारतोलनकी खेलाडी देवी चौधरीले भारतको गुहावाटीमा जारी १२ औं साग खेलकुद प्रतियोगितामा नेपालका लागि पहिलो पदक दिलाएकी छन् ।

वेटलिफ्टिङको ५३ किलो समूहमा उनले कास्य पदक जित्दै नेपालको पोल्टामा पहिलो पदक दिन सफल भएकी हुन् ।
Read more ...

माइक्रो बस दुर्घटना हुँदा ८ नेपाली सैनिकको मृत्यु

 शनिबार  दिउँसो नुवाकोटमा माइक्रो बस दुर्घटना हुँदा ८ जनाको मृत्यु भएको छ भने ६ जना घाइते भएका छन्।  नुवाकोटका नेपाल प्रहरीका डिएसपी सिद्धिविक्रम शाहले काठमाडौंबाट तालिम सकेर नुवाकोट जाँदै गरेका नेपाली सेनाका सैनिक चढेको माइक्रो बस केउरेनीमा  दुर्घटनामा परेको बताए।
 

काठमाडौंबाट त्रिशुली जाँदै गरेको  बा १ ज ७५८३ नम्बरको माइक्रो बस दुर्घटना हुँदा केही सैनिक परेको प्रारम्भिक सूचना आएको नेपाली सेनाका प्रवक्ता सहायक रथी ताराबहादुर कार्कीले बताए।  मृतकको सनाखत भइसकेको छैन।

६ जना घाइतेलाई उपचारका लागि काठमाडौं ल्याएको छ।
Read more ...

Friday, 5 February 2016

चर्चामा रहेको चलचित्र विन्दास ३ को पहिलो दिनको कमाई १८ लाख ५५ हजार


नायिका शुभेच्छा थापाले अभिनय गरेको  चलचित्र बिन्दास ३ ले रिलिज भएको पहिलो दिनमा १८ लाख ५५ हजार कलेक्सन गरेको छ ।

 पहिलो दिन आज दर्शकको भीड लागेको थियो । दिनभर अन्तर्वार्तामा ब्यस्त रहेकी  नायिका शुभेच्छा थापाले भोली शनिबार परेकोले कमाइ झनै बढ्ने बताइन ।

 बिन्दास १ र २ को सफलता पछि बिन्दास–३ निर्माण गरेको युनिटले फिल्ममा दर्शकको भीड बढेका कारण आफूहरू उत्साहित भएको जनाएका छन् । यो फिल्मका लागि  नायिका थापाले खादाको प्रयोग गरेर फोटो सुट गराएपछि विवाद चुलिएको थियो । थापाका अनुसार विन्दास ३ पछि मखमली फिल्म रिलिज हुँदैछ । 
Read more ...

बंगलादेशसँग ६ विकेटले पराजय भएपछि नेपाल विश्वकप क्रिकेटको क्वार्टरफाइनलबाटै बाहिरियो

बंगलादेशसँग ६ विकेटको हार व्यहोर्दै नेपाल यू-१९ विश्वकप क्रिकेटको क्वार्टरफाइनलबाटै बाहिरिएको छ ।

नेपालले अन्तिम १० ओभरमा आफ्नो लय गुमाउँदा पहिलो पटक विश्वकपको सेमिफाइनलमा पुग्ने मौका गुमाएको छ । २१२ रनको लक्ष्य पछ्याएको बंगलादेशलाई नेपाली बलरहरुले सुरुवाटै दबावमा राखेको थियो ।

तर, जाहिरी र महेदी हसनले शतकीय साझेदारी गर्दै बंगलादेशलाई पहिलो पटक विश्वकपको सेमिफाइनलमा पुर्‍याएका छन् । हसनद्वयको उत्कृष्ट प्रदर्शनको मदतमा बंगलादेशले ४८.२ ओभरमा ४ विकेट गुमाएर लक्ष्य भेट्टायो ।

यसअघि शेर ए बंगला क्रिकेट मैदान मिरपुरमा टस जितेर व्याटिङ रोजेको नेपालले निर्धारित ५० ओभरमा ९ विकेट गुमाएर २११ रनको योगफल बनायो ।

नेपालका लागि कप्तान राजु रिजालले सर्बाधिक ७२ रन जोडेका थिए । ८० बल खेलेर रिजालले ८ चौका र १ छक्का प्रहार गरे ।

नेपालका लागि ओपनर सुनिल धमलाले २५ रन बनाए ।

६५ रनमा चार विकेट गुमाएको नेपालको पारी सुनिल र कप्तान रिजालले संहालेका थिए । उनीहरुले पाँचौं विकेटका लागि ५१ रनको अर्धशतकीय साझेदारी गरेपछि नेपाल सम्मानित योगफलतर्फ उन्मुख भएको थियो ।

नेपालका लागि उपकप्तान आरिफ शेखले २१, दिपेन्द्र ऐरीले २२ रन बनाए । नोवौं नम्बरमा व्याटिङ गर्न आएका प्रेम तामाङले इनिङको अन्त्यतिर केहि सटहरु खेल्दै अविजित २२ रनको योगदान दिए ।

नेपालका चार व्याट्सम्यान रनआउटको शिकार भएका थिए । ओपनर सुनिल धमला, कप्तान राजु रिजाल, कुशल भुर्तेल र सुशील कँडेल रनआउट भएका थिए ।

३४ औं ओभरको अन्तिम बलमा कप्तान राजु रिजाल पाँचौं विकेटको रुपमा पेविलियन फर्केपछि नेपालको इनिङ धर्मराएको थियो । त्यसयता नेपालले १६ ओभरमा ६७ रनमात्र जोडेको थियो ।

६५ रनमा चार विकेट गुमाएको नेपालको पारी सुनिल र कप्तान रिजालले संहालेका थिए । उनीहरुले पाँचौं विकेटका लागि ५१ रनको अर्धशतकीय साझेदारी गरेपछि नेपाल सम्मानित योगफलतर्फ उन्मुख भएको थियो ।

नेपालका लागि उपकप्तान आरिफ शेखले २१, दिपेन्द्र ऐरीले २२ रन बनाए । नोवौं नम्बरमा व्याटिङ गर्न आएका प्रेम तामाङले इनिङको अन्त्यतिर केहि सटहरु खेल्दै अविजित २२ रनको योगदान दिए ।

नेपालका चार व्याट्सम्यान रनआउटको शिकार भएका थिए । ओपनर सुनिल धमला, कप्तान राजु रिजाल, कुशल भुर्तेल र सुशील कँडेल रनआउट भएका थिए ।

३४ औं ओभरको अन्तिम बलमा कप्तान राजु रिजाल पाँचौं विकेटको रुपमा पेविलियन फर्केपछि नेपालको इनिङ धर्मराएको थियो । त्यसयता नेपालले १६ ओभरमा ६७ रनमात्र जोडेको थियो ।

बंगलादेशबिरुद्धको खेलमा ओपनर सन्दिप सुनार र योगेन्द्रसिंह कार्कीले राम्रो प्रदर्शन गर्न सकेनन् । सुनारले ७ र कार्कीले १ रनमात्र बनाएका थिए ।

बलिङतर्फ बंगलादेशका लागि मोहम्मद साइफुद्धिनले २ विकेट लिए ।
Read more ...

Thursday, 4 February 2016

घरेलु टोली बंगलादेशसामु नेपालले दियो २१२ रनको विजय लक्ष्य


जारी यु १९ विश्वकप क्रिकेटमा नेपालले घरेलु टोली बंगलादेशसामु २१२ रनको विजय लक्ष्य पेश गरेको छ ।टस जितेर पहिले ब्याटिङ गरेको नेपालले कप्तान राज रिजालको विस्फोटक ७२ रनको मद्दतमा बंगलादेशलाई सो चुनौती दिएको हो । कप्तानी पारी खेलेका राजुले आयोजक राष्ट्र बंगलादेशविरुद्ध गतिलो प्रदर्शन गर्दै ८० बलमा ८ चौका र १ छक्का प्रहार गर्दै ७२ रन बनाए ।

राजु ७२ रनमा पेभेलियन फर्कँदा नेपाललाई पाँचौ झड्का लागेको थियो । नेपालका ओपनरहरु आजको खेलमा पनि जम्न सकेनन् । सन्दीप सुनुवार ७  र योगेन्द्र कार्की १ रनमै आउट भए ।

उनीहरु सस्तैमा आउट हुँदा ढाकास्थित शेरवंगला रंगशालामा रहेका नेपाली दर्शक स्तब्ध भएका थिए। नेपालका लागि सुनिल धमलाले २५ र आरिफ शेखले २१ रन जोड्दै आउट भए । राजवीर सिंह ९ रनमा अउट हुँदा नेपाललाई छैठौँ झड्का लाग्यो ।

कुशल भुर्तेल १४ रन बनाउँदै रनआउट हुन पुगे । नेपालका लागि अन्तिमक्रमका दिपेन्द्र सिंह एेरी र प्रेम तामाङले पनि सम्हालिएर खेले ।

नेपालका लागि दिपेन्द्रले अन्तिमक्रममा आएर ४५ बलमा २२ रन बनाउन सफल भए । त्यसैगरी नटआउट रहेका प्रेम तामाङले गतिलो पारी खेल्दै २४ रनमा २२ रन जोडे ।

बंगलादेशका लागि मोहम्मद साईफुद्दिनले २ विकेट लिए । त्यस्तै मेहदी हसन राना, मेहदी हसन मिराज र सलेह अहमतदले एक एक विकेट लिन सफल भए ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us