Saturday, 21 May 2016

काठमाडौंमा भूकम्पको धक्का

काठमाडौंः तिब्बतलाई केन्द्र बनाएर आइतबार बिहान गएको भूकम्पको धक्का काठमाडौंमा पनि महशुस गरिएको छ । आइतबार बिहान सात बजेर ३३ मिनेट हुँदा गएको भूकम्पको धक्का काठमाडौंमा पनि महशुस गरिएको हो । भूकम्प ५.६ रेक्टर स्केलको मापन गरिएको राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रले जनाएको छ । आजै बिहान तिब्बतलाई नै केन्द्र बनाएर ५.२ रेक्टर स्केलको भूकम्प गएको छ । भूकम्प बिहान सात बजेर १७ मिनेट जाँदा गएको राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रले जनाएको छ । भूकम्पको क्षतिको कुनै विवरण आएको छैन् ।
Read more ...

Friday, 20 May 2016

वेलायतले आफ्ना नागरिकलाई भन्योः नेपाल गएर राजनीति नगर

काठमाडौं— वेलायत सरकारले आफ्ना नागरिकलाई नेपालको आन्तरिक राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न नहुन आग्रह गरेको छ।
नेपालमा रहेका र नेपाल आउने तयारी गरिरहेका नागरिकका नाउँमा ट्राभल एड्भाइजरी जारी गर्दै वेलायतले राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न भए देश निकाला, जरिवानाको सजाय हुनसक्ने जनाऊ दिएको छ।

नयाँ संविधानप्रतिको असन्तुष्टिका कारण नेपालमा र्‍याली, विरोध प्रदर्शन एवं बन्दका कार्यक्रम नियमित जस्तै हुने गरेको भन्दै वेलायत सरकारले भनेको छ, 'यदि कुनै राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न भएमा नेपालले तिमीलाई देश निकाला गर्ने तथा जरिवाना गर्न सक्नेछ।'

वेलायतबाट वर्षेनी करिब ५० हजार नागरिक नेपाल घुम्न आउने गर्छन्। सन् २०१३ मा ४० हजार वेलायतीले नेपाल भ्रमण गरेका थिए।

आन्तरिक राजनीतिमा विदेशी नागरिकको संलग्नता बढेपछि भन्दै गृहमन्त्रालयले कुनै पनि विदेशी राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न भए त्यसलाई जघन्य अपराधको सूचिमा राख्ने निर्णय गरेसँगै वेलायतले यस्तो सूचना जारी गरेको हो। राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न विदेशीलाई अध्यागमन नियमावली २०६५ अनुसार सबैभन्दा कठोर सजाय १० वर्षसम्म नेपाल फर्कन नपाउने गरी देश निकाला र ५० हजार जरिवाना गर्ने निर्णय सरकारले गरेको थियो।

राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न भएको अभियोगमा अहिलेसम्म दुई विदेशीलाई नेपालले कारवाही गरेको छ। वर्किङ भिषा लिएर सूचना प्रविधिसम्बन्धी क्लाउड फ्याक्ट्री नामक कम्पनीमा काम गर्दै आएका क्यानेडियन नागरिक रोबर्ट पेनरले सामाजिक सञ्जाल ट्विटर राजनीतिक गरेको पाएपछि सरकारले देश निकाला गरेको थियो। संविधानप्रति असन्तुष्ट मधेसी मोर्चाको आन्दोलनमा सहभागी एक वेलायती नागरिकलाई पक्राउ गरी सुरक्षाकर्मीले वेलायती दूतावासको जिम्मा लगाएका थिए।
Read more ...

Thursday, 19 May 2016

'दुई वर्षमा नेपाल पेट्रोलियम पदार्थमा आत्मनिर्भर'

प्रधानमन्त्रीद्धारा चौतारीको महाधिवेशनको उद्घाटन
काठमाडौँः प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले आगामी दुई वर्षभित्र नेपालले आफ्नै उत्पादनको पेट्रोलियम पदार्थ प्रयोग गर्ने गरी आत्मनिर्भरको बाटोमा सरकार अघि बढेको बताएका छन् ।


प्रेस चौतारी नेपालको आठौँ राष्ट्रिय महाअधिवेशनको बिहीबार उद्घाटन गर्दै उनले नेपालले लामो समय दक्षिणी छिमेकीको तेल प्रयोग गरेको र उत्तरी छिमेकीको पनि प्रयोगको आश गर्नुपरेको सन्दर्भमा सरकारले स्वदेशमै तेल खानीको दैलेखमा अन्वेषण गरिसकेको बताए ।

उनले नवलपरासी जिल्लामा मुलुकको वार्षिक बजेटभन्दा बढी १० अर्ब आय हुने फलाम खानीसमेत फेला पारिसकेको जानकारी दिए ।

मुलुकले लोकतान्त्रिक संविधान पाइसकेकाले अब तीव्र आर्थिक विकास हुने गरी सरकारले बजेट ल्याउने र जनतामा आशा जगाउने काम गरिरहेकाले वृद्धिजीवी र पत्रकार वर्गले त्यसलाई सकारात्मक रुपमा बुझिदिनुपर्ने उनको आग्रह थियो ।

कार्यक्रममा प्रधानमन्त्री ओलीले प्रेस चौतारीले स्थापना गरेको हृदयचन्द्र सिंह स्मृति पत्रकारिता पुरस्कार शिव गाउँले, अग्नि शिखा पुरस्कार देवराज अर्याल, डेकेन्द्र थापा स्मृति पुरस्कार यज्ञराज थापा र विद्युत् माओजी तथा वीरेन्द्र साह स्मृति पत्रकारिता पुरस्कार दिलीपकुमार सिंहलाई प्रदान गरे ।

त्यस्तै, ओलीले प्रेस चौतारीको प्रकाशन माक्सवादको उज्यालो र चौतारीको लोकार्पण गरे ।

एमाले निकट पत्रकारको साझा संस्था चौतारीको महाअधिवेशनमा करिब ७०० जनाको सहभागिता रहेको छ । नयाँ नेतृत्वका लागि माधव नेपाल र गणेश बस्नेत प्यानल बनाएर चुनावी मैदानमा छन् ।  रासस
Read more ...

Tuesday, 17 May 2016

बर्दी र हतियारसहित भारतीय भूमि छिरेर अपराधिलाई च्याप्प पारेर नेपाल फर्किए यी बहादुर प्रहरी

नेपाल प्रहरीका एक जवानले भारतीय भूमि छिरेर आलूऔषध कारोबारीलाई पकडेर शानसँग नेपाल फर्किएका छन् ।नेपाल–भारतको सुनौली नाकाबाट बर्दीसहित हतियार बोकेर भारत प्रवेश गरी ती जवानले लागुऔषध कारोवारीलाई पक्राउ गरेको समाचारले भारतमा हंगामा मच्याएको छ ।

ती प्रहरी जवान भारत छिर्दा सीमामा बसेका भारतीय सीमा सुरक्षा बलका एसएसबी र अन्य सुरक्षार्थ खटिएका प्रहरीले रोक्न सकेनन् । नेपालका प्रहरी जवानलाई आफ्नै आँखा अगाडि पकडेर शानसँग नेपाल फर्कदा उनीहरु हेरेको हेर्यै भए । यसअघि डोटीमा पोसाकसहित नेपाल छिर्ने भारतीय प्रहरीलाई नेपाल प्रहरीले पक्राउ गरी पछि भारतीय दूतावासको जिम्मा लगाएको थियो

नेपाल प्रहरीका एक जवानले भारतीय भूमि छिरेर आलूऔषध कारोबारीलाई पकडेर शानसँग नेपाल फर्किएका छन् ।नेपाल–भारतको सुनौली नाकाबाट बर्दीसहित हतियार बोकेर भारत प्रवेश गरी ती जवानले लागुऔषध कारोवारीलाई पक्राउ गरेको समाचारले भारतमा हंगामा मच्याएको छ ।
ती प्रहरी जवान भारत छिर्दा सीमामा बसेका भारतीय सीमा सुरक्षा बलका एसएसबी र अन्य सुरक्षार्थ खटिएका प्रहरीले रोक्न सकेनन् । नेपालका प्रहरी जवानलाई आफ्नै आँखा अगाडि पकडेर शानसँग नेपाल फर्कदा उनीहरु हेरेको हेर्यै भए । यसअघि डोटीमा पोसाकसहित नेपाल छिर्ने भारतीय प्रहरीलाई नेपाल प्रहरीले पक्राउ गरी पछि भारतीय दूतावासको जिम्मा लगाएको थियो
- See more at: http://purbelinews.com/32831#sthash.FbkLTbxF.V2ELPMw7.dpuf
नेपाल प्रहरीका एक जवानले भारतीय भूमि छिरेर आलूऔषध कारोबारीलाई पकडेर शानसँग नेपाल फर्किएका छन् ।नेपाल–भारतको सुनौली नाकाबाट बर्दीसहित हतियार बोकेर भारत प्रवेश गरी ती जवानले लागुऔषध कारोवारीलाई पक्राउ गरेको समाचारले भारतमा हंगामा मच्याएको छ ।
ती प्रहरी जवान भारत छिर्दा सीमामा बसेका भारतीय सीमा सुरक्षा बलका एसएसबी र अन्य सुरक्षार्थ खटिएका प्रहरीले रोक्न सकेनन् । नेपालका प्रहरी जवानलाई आफ्नै आँखा अगाडि पकडेर शानसँग नेपाल फर्कदा उनीहरु हेरेको हेर्यै भए । यसअघि डोटीमा पोसाकसहित नेपाल छिर्ने भारतीय प्रहरीलाई नेपाल प्रहरीले पक्राउ गरी पछि भारतीय दूतावासको जिम्मा लगाएको थियो
- See more at: http://purbelinews.com/32831#sthash.FbkLTbxF.V2ELPMw7.dpuf
Read more ...

केरुङ-काठमाडौँ रेल ल्याएरै छोड्छुः प्रधानमन्त्री ओली

काठमाडौँः प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले जस्तोसुकै विरोध भए पनि सरकारले केरुङ–काठमाडौँ रेल ल्याएरै छोड्ने बताएका छन् ।

सोमबार तेइसौँ मदन–आश्रित स्मृति दिवसका असरमा सोमबार एमालेले गरेको प्रवचन कार्यक्रममा बोल्दै ओलीले भने, ‘विरोध हुँदै गर्छ सरकारले केरूङ–काठमाडौँ रेल ल्याएरै छोड्छ ।’


चन्द्रशमशेरकै पालदेखि नेपालमा रेल ल्याउन सर्वेक्षण हुँदा विरोध भएको ओलीले बताए । ‘चन्द्रशमशेरकै पालादेखि नेपालमा रेल ल्याउन सर्वेक्षण गर्न खोज्दा पनि विरोध भएको थियो,’ ओलीले भने ।

ओलीले तराईमा जनताले समर्थन नगरेपछि आन्दोलनरत दल काठमाडौँ छिरेको उल्लेख गरे ।

प्रधानमन्त्री ओलीले लोकतान्त्रिक व्यवस्थामा जनताको अभिमत तथा विधि र प्रक्रियाबाट निर्णय हुने भएकाले त्यस बाटामा आउन आग्रह गरे ।

‘सार्वभौमसत्ता सम्पन्न संविधानसभाका ९२ प्रतिशत जनप्रतिनिधिले बनाएको संविधानविरुद्ध पुनर्लेखनको आन्दोलन गर्नु नेपालको विरुद्ध भयानक षड्यन्त्र हो । पुनर्लेखनको अधिकार यो संसद्लाई छैन, जायज माग छ भने वार्ताबाट संशोधन हुन्छ,’ ओलीले भने ।

एमालेका अध्यक्षसमेत रहेका ओलीले भने, ‘नेपालीले भनेको नमान्ने, कसले भनेको मान्ने हो ? केटाकेटी जिद्दी गर्ने ? सिंहदरबार अगाडि ट्राफिक जाम हुने गरी जनतालाई दुःख दिन गरिएको धर्नालाई सरकार सधैँ टुलुटुलु हेरेर बस्दैन ।’

ओलीले भने, ‘लोकतन्त्रमा कानुनको राज हुन्छ । तोडफोड र हिंसा नगर्नुस्, आन्दोलन रोकेर वार्तामा आउनुस्, बरु जनताको सेवा गर्ने हो भने पुनःनिर्माणका लागि स्वयम्सेवा गर्नुस् ।’

प्रधानमन्त्री ओलीले जननेता मदनकुमार भण्डारीले प्रतिवादन गरेको ‘जनताको बहुदलीय जनवाद’को आलोकमा नेपालको वर्तमान कम्युनिस्ट आन्दोलन र सरकार अघि बढेकाले आसन्न बजेट मार्फत मुलुकलाई तीव्र आर्थिक विकासको बाटामा लगरै छाड्ने दृढता व्यक्त गरे ।

उनले सरकार बन्न नदिनेले सरकार ढाल्न आफ्नो घाँटीसम्म हात ल्याए पनि त्यसलाई पराजित गरिएको बताए ।

कार्यक्रममा उपप्रधानमन्त्री तथा एमाले उपाध्यक्ष भीमबहादुर रावलले सरकार समाजवादको बलियो आधार तयार गर्ने लक्ष्यका साथ अघि बढेको बताए ।

अर्का उपाध्यक्ष युवराज ज्ञवालीले मदन भण्डारीका विचार र नेतृत्वले मानिसलाई परिवर्तन गराएकाले वाम सहकार्यसहित त्यस बाटालाई पार्टीले निरन्तरता दिएको बताए ।

सचिव प्रदीपकुमार ज्ञवालीले सामाजिक न्यायसहितको लोकतन्त्र स्थापनाको भण्डारीको लक्ष्य पूरा भएकाले अब प्रगतिशील राष्ट्रवाद सहितको आर्थिक विकासमा लाग्नुपर्ने बताए । रासस
Read more ...

Sunday, 15 May 2016

महानायक हमालको बैवाहिक जीवन संकटमा

आफ्नो जीवनको झण्डै पाँच दशक पार गरेपछि आफू भन्दा धेरै कम उमेरकी मधु भट्टराईसँग बैवाहिक बन्धनमा बाधिएका महानायक राजेश हमालको बैवाहिक जीवन अहिले संकटबाट गुज्रिरहेको छ ।
विवाहपछि आफ्नो हरेक कार्यक्रममा पत्नीलाई साथै लिए जाने महानायक हमाल यतिवेला पत्नीलाई काठमाडौमै छाडेर आफू लामो अमेरिका बसाईमा रहेका छन ।

उनीहरुवीच खट्पट चर्को हुन थालेपछि मधुलाई छाडेर हमाल अमेरिका उडेको बताईएको छ । उनी अहिलेसम्म स्वदेश फर्किएका छैनन । उनीहरुवीच टेलिफोन संबादसमेत केही समयदेखि हुन नसकेको बताईएको छ ।
उनीहरुवीच के विषयलाई लिएर खट्पट सुरु भएको हो भन्ने खवर बाहिर नआईसकेपनि हास्य कलाकार दिपा श्री निरौलाको एक कमेन्टले हमाल दम्पत्तिवीचको सम्बन्ध कठिन मोडमा पुगेको अनुमान लगाउन सकिन्छ ।
निरौलाले एक कार्यक्रममा पत्रकारहरुको विवाह कहिले गर्ने भन्ने प्रश्नमा ‘तपाईहरुले राजेश हमालको बैवाहिक जीवन हेर्नु भएको छैन । त्यस्तो भएर म विवाह गर्न सक्दिन’ भनेर दिएको प्रतिक्रियाले भित्र भित्रै राजेश हमालको बैवाहिक जीवन कठिन मोडबाट गुज्रिरहेको प्रष्ट हुन्छ ।
Read more ...

मदन भण्डारीको सबैभन्दा चर्चित भाषण

बहुदल आउनुभन्दा पहिले एमालेका सबै नेताले पनि मदन भण्डारीलाई चिन्दैनथिए । बहुदलीय व्यवस्थापछि भूमिगत राजनीतिबाट खुला भएलगत्तै उहाँको चर्चा एकाएक बढ्यो । उहाँको भाषण सुन्न टाढाटाढाबाट समेत मान्छे जम्मा हुन थाले । तत्कालीन समयमा राजालाई नै चुनौती दिन सक्ने खुबी भएका प्रखर वक्ता भण्डारीको भाषण जादुमयी हुन्थ्यो । २०४७ चैत ५ मा काठमाडौंमा आयोजित चुनावी सभामा भण्डारीले दिएको मन्तव्य सबैभन्दा चर्चित थियो । त्यहीबेला उहाँले तत्कालिन राजालाई चुनौति दिनुभएको थियो ।
त्यो चुनावीसभामा मदनले गर्नुभएको भाषणको केही अंश यस्तो थियो :

हामीले त यो भनेका छौं जुन त्रिपक्षीय सम्झौता हो, त्यो त्रिपक्षीय सम्झौतालाई पालन गरेर ढुक्कसँग कुनै हात नलम्काइकन, आँखा नचम्काइकन राजा यदि बसिरहन्छन् भने अहिले हामीलाई केही आपत्ति छैन । राजा मान–सम्मान पाएर बसिरहुन् । यो कुरा सुन्दाखेरी, यो कुरालाई हामीले बाहिर अभिव्यक्त गर्दाखेरी धेरै ठाउँबाट हाम्रा केही कम्युनिष्ट आन्दोलनभित्रकै मित्रहरूले हामीलाई भनेका छन्– यिनीहरू त राजावादी भए ।

अब मैले यसको धेरै ठाउँमा खण्डन गरेको छु र म यहाँ पनि दुई शब्द के राख्न चाहन्छु भने अहिलेको यो शक्ति–सन्तुलनको स्थितिमा, वर्गसंघर्षको स्थितिमा राजाले शान्तिका साथ हकअधिकार र राजनीतिक अधिकारका कुराहरू जनतालाई सुम्पिएर मानसम्मानको उपभोग गर्दै त्यस ढंगले बसिरहन्छन् भने अहिलेलाई हामीलाई कुनै आपत्ति छैन भनेका हौं र यो भन्दाखेरी अर्थात् राजासँग सम्झौता गर्दाखेरी हामी अराजावादी भएका छैनौं, हामी राजावादी होइनौं । नोट गरेर राखे हुन्छ पत्रकार बन्धुहरूले, कृपा गरेर यो लेखिदिए हुन्छ कि यो एकीकृत पार्टी राजावादी पार्टी होइन, राजालाई मान्ने हाम्रो राजनीतिक विश्वास होइन । राजालाई मान्नु बाध्यता हो ।

अहिलेको स्थितिको यो कुरा नारायणहिटीले पत्तो पाए पनि केही बिग्रँदैन । तर मेरो बुद्धिजीवीहरूलाई अनुरोध, पत्रकारहरूलाई एउटा अनुरोध छ कि कुरा के भने तपाईंहरूले कहिल्यै राजा वीरेन्द्रलाई मौका पाएर सोध्नुभएको छ रु कि महाराज नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी एकीकृत माक्र्सवादी लेनिनवादीप्रति महाराजको के धारणा छ ?

अब यो मेरो प्रश्न सुन्दा धेरैलाई यसले बडो अचाक्ली र नहुने खालको प्रश्न गर्यो भन्ने पनि त मनमा लाग्ला । किन ? हामी दुइटा राजनीतिक पक्षहरू, दुइटा राजनीतिक शक्तिहरू, राजा एउटा शक्ति हो र कम्युनिष्ट अर्को शक्ति हो । अनि त्यसमा के त्यस्तै नियतिले निश्चित गरेको छ कि हामीले नै राजाप्रति जम्लाहा हात गरेर उभिनु परोस् र राजाले चाहिं हामीसँग जम्लाहा हात गर्नु नपरोस् । त्यसो हुँदा यो पारस्परिक सवाल हो ।

अहिले त राजाले पनि हामीलाई समाप्त पार्न चाहेका थिए, सकेनन् । सकेको भए राजाले हामीलाई यस ढंगले मैदानमा आउन दिने थिएनन् । धेरै त उनले समाप्त पनि पारे र कुनै पनि फटाहाले राजाको अनुकम्पाद्वारा यो प्रजातन्त्र आएको छ भनेर प्रचार गर्छ भने गर्दै रहोस् । चैत २७ गते गिरिजाबाबुको पनि त्यस्तै भनाइ थियो ।

तर पनि दुनियाँलाई थाहा छ कि २०४६ साल फागुन ७ गतेदेखि चैत २६ गतेसम्म यहाँ सयौं आन्दोलनकारीहरू जुन हताहत हुनुपर्यो, त्यो अरू कसैको आदेशले होइन, त्यो मरिचमानको कुनै त्यस्तो बुता थिएन कि मान्छे मार्न आँट गरोस् त्यसले ।

त्यो त महाराजाको कृपा हो भन, यत्रो घोडामा सवार भएर, मदले मात्तिएर, आँखा चिम्लिएर तीस हजारभन्दा बढ्ता मान्छेहरू मारेर भए पनि पञ्चायतलाई जोगाउनुपर्छ भनेर भन्ने महाराज र महारानीहरू घोडाबाट ओर्लिएर आन्दोलनकारीहरूसँग सम्झैता गर्न आउनुपर्यो । महाराजले, बादशाहले घोडाबाट ओर्लिएर जम्लाहा हात गर्नुपर्यो ।

त्यसो हुँदा यो अनुकम्पाले आएको प्रजातन्त्र होइन र अब पनि यो थाहा पाएर केही बिग्रदैन । तर मैले भन्न खोजेको कुरा के हो भने यो बाध्यताको कुरा हो कि हामीले यसबेला राजासँग सम्झौता गर्नुपर्यो र अब यो बाध्यतापूर्वक नै सम्झौता गरिएरभए पनि हामी फेरि वचनबद्धताप्रति इमानदार भएर उभिन चाहन्छौं ।

मान–सम्मानलाई उपभोग गर्दै किनारामा बसिबक्स्योस् महाराज । हात नलम्काइबक्स्योस् ! आँखा नचम्काइबक्स्योस् ! आफ्ना सण्डमुण्डहरूलाई नचलाइबक्स्योस् ! र, यदि सण्डमुण्डहरूलाई नै चलाउने हो भने, यदि सण्डमुण्डहरूलाई नै अगाडि लिएर आउने हो भने महाराजले पनि श्रीपेच उतारेर, सिंहासनमा राखेर, मैदानमा नेता भएर आउनुपर्यो ताकि प्रतिद्वन्द्विता गर्न सकियोस् ।

यसो भएको हुनाले यो त बाध्यताको कुरा हो र यदि अघि मैले अनुरोध गरें, यहाँहरूसँग कि राजासँग प्रश्न गर्ने हो भने मलाई लाग्छ, शायद राजाले पनि भन्नेछन् कि यो त एउटा बाध्यताको कुरा हो, म त कहाँ कम्युनिष्ट मान्छु र रु यसो हुनाले यो पारस्परिक कुरा हो ।
Read more ...

Saturday, 14 May 2016

चिनियाँ राष्ट्रपतिलाई स्वागत गर्न आतुरः प्रधानमन्त्री

काठमाडौं: प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले चिनियाँ राष्ट्रपति सी जिनपिङ सन् २०१६ भित्र नेपाल भ्रमणमा आउने विश्वास व्यक्त गरेका छन्।

चीनका सञ्चारमन्त्री काई फुचाओसँग शुक्रबार भएको भेटमा प्रधानमन्त्री ओलीले चिनियाँ राष्ट्रपतिको भ्रमण चाँडै हुने अपेक्षा व्यक्त गरेका हुन्।'चैत पहिलो साता सम्पन्न मेरो भ्रमणका क्रममा चिनियाँ राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीसँग भएका भेट मेरा लागि सुखद रहे।


सन् २०१६ भित्र चिनियाँ राष्ट्रपति नेपाल आउनुहुनेछ भन्ने मेरो विश्वास छ। नेपाल सरकार र जनता उहाँलाई स्वागत गर्न आतुर छन्', प्रधानमन्त्री ओलीलाई उद्धृत गर्दै विदेश मामिला सल्लाहकार गोपाल खनालले भने।

भारतको गोवामा आगामी अक्टोबरमा आयोजना हुने ब्रिक्स शिखर सम्मेलनमा सहभागी हुन आउँदा राष्ट्रपति सीले नेपाल र बंगलादेश भ्रमण गर्नसक्ने चर्चा भइरहेका बेला प्रधानमन्त्रीले चिनियाँ राष्ट्रपतिलाई स्वागत गर्न आतुर रहेको बताएका हुन्।

चीनका सञ्चारमन्त्री काईले ओलीको सन्देश चिनियाँ राष्ट्रपतिसमक्ष पुर्याउने बताए। भेटमा प्रधानमन्त्री ओलीले चिनियाँ मालवाहक रेल लान्झाऊबाट सिगात्से हुँदै नेपालतर्फ आउन लागेबाट आफू उत्साहित भएको बताएका थिए।

चीनले बिहीबार दैनिक उपभोग्य सामान बोकेको रेल गान्सु प्रान्तको लान्जाऊबाट तिब्बतको सिगात्से हुँदै नेपालका लागि सामान लोड गरेर पठाएको थियो। नेपाल—चीन सीमा क्षेत्र केरुङ हुँदै १० दिनमा उक्त रेलमा लोड गरिएका सामान काठमाडौं आइपुग्ने बताइएको छ।

अहिले भारतबाट समुद्री मार्ग हुँदै नेपालसम्म चिनियाँ सामान आइपुग्न ३० दिन लाग्छ।प्रधानमन्त्री निवास बालुवाटारमा भएको भेटमा प्रधानमन्त्री ओली र चिनियाँ सञ्चारमन्त्रीबीच द्विपक्षीय सम्बन्ध, आपसी हित र दुई देशबीचका सञ्चारमाध्यमको सहकार्य र विकास तथा पत्रकारको भ्रमण आदानप्रदानलगायतका विषयमा छलफल भएको प्रधानमन्त्रीका प्रेस सल्लाहकार प्रमोद दाहालद्वारा जारी विज्ञप्तिमा उल्लेख छ।

भेटका अवसरमा चीनका सञ्चारमन्त्रीले चीन र नेपाल दुई असल छिमेकी भएको र दुई देशको सम्बन्ध ऐतिहासिक रहेको उल्लेख गरे। उनले चीनको सीसी टीभीले 'नेपाल जाऔं' भन्ने वृत्तचित्र निर्माण र प्रसारण गरेर नेपालप्रति चिनियाँ आकर्षण बढाएको बताए।

प्रधानमन्त्री ओलीको चीन भ्रमणका बेला दुई देशबीच भएका सम्झौता र समझदारी कार्यान्वयन गर्न पनि आफू नेपाल भ्रमणमा आएको चिनियाँ सञ्चारमन्त्रीले बताएका थिए।प्रधानमन्त्री ओलीले नेपालमा पर्यटनको ठूलो सम्भावना रहेकाले चिनियाँ सञ्चारमाध्यममार्फत चिनियाँ पर्यटकलाई नेपाल भ्रमणमा प्रेरित गर्न आग्रह गरेका थिए।

'हामी चीनको विकास र अनुभवबाट लाभ लिन चाहन्छौं। हामी चीनसँग सहकार्य र सहयोगको थप अपेक्षा गर्दछौं', प्रधानमन्त्रीले भेटमा भने। उनले विभिन्न माध्यमबाट नेपाल-चीनबीच कनेक्टिभिटी बढिरहेको र बिहीबार मात्र नेपाल र चीनबीच अप्टिकल फाइबरको सञ्जाल स्थापित भएको उल्लेख गरे।

प्रधानमन्त्री ओलीले आफ्नो चीन भ्रमणका बेला भएका सम्झौता र समझदारी कार्यान्वयन गर्न मन्त्रिपरिषद्ले उच्चस्तरीय कार्यदल गठन गरेको जानकारी पनि चिनियाँ सञ्चारमन्त्रीलाई गराएका थिए।

उनले भूकम्पका बेला चीन सरकारले पुर्याएको सहयोग र अहिले पुनर्निर्माणमा पुर्याइरहेको सहयोगको प्रशंसा पनि गरे। प्रधानमन्त्रीले चीनले अघि बढाएको वान बेल्ट वान रोडको नीतिले चीनको आफ्नो मात्र होइन, छिमेकीको समेत विकासमा सहयोग पुग्ने विश्वास व्यक्त गरेका थिए।

नेपालको चार दिने औपचारिक भ्रमणमा रहेको चिनियाँ सञ्चारमन्त्री नेतृत्वको ६ सदस्यीय प्रतिनिधिमण्डलले शुक्रबारै सञ्चारमन्त्री शेरधन राईसँग सिंहरबारमा भेटवार्ता गरेको छ। भेटमा नेपाल र चीनबीच सञ्चार, सूचना तथा प्रविधिको क्षेत्रमा हुनसक्ने सहकार्यका विषयमा कुराकानी भएको थियो। चिनियाँ प्रतिनिधिमण्डल शनिबार गौतम बुद्धको जन्मस्थल लुम्बिनी जाने कार्यक्रम छ।


उपराष्ट्रपतिलाई चीन भ्रमणको निम्तो

यसैबीच नेपाल भ्रमणमा रहेको अर्को एक चिनियाँ प्रतिनिधिमण्डलले उपराष्ट्रपति नन्दबहादुर पुनलाई चीन भ्रमणको निमन्त्रणा दिएको छ। युनान प्रान्तका जनकंग्रेसका स्थायी समिति उपप्रमुख चाङ पायरु नेतृत्वको सात सदस्यीय प्रतिनिधिमण्डलले उपराष्ट्रपतिलाई चीन भ्रमणका लागि निमन्त्रणा हस्तान्तरण गरेका हो।

उपराष्ट्रपति भवन बहादुरभवनमा शुक्रबार भएको भेटमा चिनियाँ प्रतिनिधिमण्डलले आगामी जुन १२ देखि १७ सम्म युनान प्रान्तको कुन्मिङ सहरमा आयोजना हुने 'चौथो चीन-दक्षिण एसिया व्यापार मेला तथा २४ औं चीन—कुन्मिङ आयात निर्यात व्यापार मेला' को उद्घाटन समारोह तथा अन्य प्रमुख कार्यक्रममा विशिष्ट अतिथिका रूपमा सहभागी भइदिन निमन्त्रणा गरेको उपराष्ट्रपतिका प्रेस संयोजक मनोज घर्तीमगरद्वारा जारी विज्ञप्तिमा उल्लेख छ।
Read more ...

दूधे बच्चा छाडेर नेपाली महिलाले विदेश जान नपाउने

काठमाडौं, १ जेठ, सरकारले २ वर्षसम्मका बच्चाका आमालाई विदेशमा घरेलु कामदारका रुपमा जान प्रतिवन्ध लगाएको छ । सरकारले घरेलु कामदार विदेश पठाउन संशोधन भएको निर्देशिकामा २ वर्षभन्दा कम उमेरका बच्चाका आमा विदेश जान नपाउने उल्लेख छ । लागू भइसकेको निर्देशिकाअनुसार अब दूधे बच्चा छाडेर घरेलु कामदारका रुपमा महिला विदेशिनका लागि सरकारले श्रम स्वीकृति दिने छैन ।

नेपालबाट बाहिरिने अधिकांश महिला घरलु कामदारका रुपमा खाडी मुलुक पुग्ने गरेका छन् । गाउँघरबाट बाहरिरिने महिलाहरु अधिकांश विवाहिता नै हुने गरेका छन् ।

काखको बच्चा छाडेर वैदेशिक रोजगारीमा जाँदा धेरै सामाजिक समस्याहरु देखिन थालेको भन्दै सरकारले यस्तो व्यवस्था गरेको हो । दूधे शिशुलाई छोडेर जाँदा घरपरिवारमा असमझदारी बढेर धेरै बालबालिका अलपत्र पर्ने र उचित स्याहार तथा संरक्षण नपाउने समस्या छ ।

सुत्केरी भएको दुई वर्षसम्म महिलाको शारिरीक अवस्था पनि कमजोर हुने भएकाले दूधे बच्चा छाडेर जान नदिने नीति सरकारले लिएको हो ।

‘अब आमाको स्याहार चाहिने बेलामा बच्चा छाडेर महिला विदेश जान सक्दैनन्,’ श्रम तथा रोजगार मन्त्री दीपक बोहोराले भने, ‘महिलाको सुरक्षा र स्वास्थ्यका हिसावले पनि यो हुनैपर्छ ।’

 रोजगार मन्त्रालयका अधिकारीहरुका अनुसार बच्चा नहुर्किँदै महिलाहरु वैदेशिक रोजगारीमा जाने क्रम रोक्न निर्देशिकामा यो व्यवस्था गरिएको बताउँछन् ।

‘पोषणका लागि आमाको दूधको महत्व ज्यादा हुने भएकाले वैदेशिक रोजगारीकै कारण भविष्यमा देखिन सक्ने दीर्घकालीन समस्या आउन नदिन यो प्रभावकारी हुने विश्वास गरिएको छ ।
Read more ...

राजधानी काठमाडौं प्रवेश गर्दै गर्दा दुई भारतीय प्रहरी थानकोटमा प्रकाउ


पोसाकसहित दुई भारतीय प्रहरी नेपालको राजधानी काठमाडौं प्रवेश गरेका छन् । उनीहरुलाई थानकोटबाट प्रहरीले पक्राउ गरेको छ ।
 
एक भारतीय अधिकारीको सुरक्षार्थ पोसकसहित नेपाल आएका उनीहरुलाई प्रहरीले पक्राउ पछि सादा पोसाक लगाएर मात्र डुल्न निर्देशन दिएको छ ।


भारतीय मेजिस्टेष्टको सुरक्षार्थ खटिएका दुई भारतीय प्रहरीहरु खुलेआम नेपालको राजधानी छिर्नेक्रममा पक्राउ परेका हुन् ।

‘भारतीय मेजिस्टेष्टको सुरक्षार्थ खटिएका रहेछन् । पछि उनीहरुलाई पोसाक नलगाइकन सुरक्षार्थ खटिन निर्देशन दिएका छौं,’ महानगरीय प्रहरी कार्यालयका एक उच्च अधिकृतले भने ।

प्रहरी परिसरका प्रमुख एसएसपी विक्रम थापाले सामान्य भएको भन्दै भारतीय पोसाकका प्रहरी नेपाल प्रवेश गरेको विषयमा कुनै प्रतिक्रिया दिन चाहेनन् ।
Read more ...

Friday, 13 May 2016

मिल्न खोजेका हात फेरि रोकिएपोखराको साइडलाइन वार्ता केवल भेटवार्ताको निरन्तरता मात्रै थियो। पछिल्लोपटक सरकार परिवर्तनको एमाओवादी–कांग्रेस कसरत सफल नभए पनि यस घटनाले भारतप्रति प्रधानमन्त्री ओली रुष्ट छन्। आजको नयाँ पत्रिकामा पर्शुराम काफ्लेले खबर लेखेका छन्।

यो घटनाको प्रतिक्रियास्वरूप सरकारले राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीको २७ वैशाखदेखि २ जेठसम्मको भारत भ्रमणको कार्यक्रम रद्द गरेको थियो। सरकार फाल्न सक्रिय रहेको आरोपसहित दिल्लीस्थित राजदूत दीपकुमार उपाध्यायलाई पदमुक्त गरेर फिर्ता बोलाएपछि नेपाल–भारत सम्बन्ध झनै चिसिएको छ। यो घटनामा भारतको औपचारिक प्रतिक्रिया आएको छैन। भारतको रक्षा अध्ययन एवं विश्लेषण संस्थानमा रहेर नेपाल–भारत सम्बन्ध हेरिरहेका डा. निहार नायकले नयाँ पत्रिकासँग भने, ‘मैले बुझेसम्म हमेसा नेपालका बारेमा सोचिरहने फुर्सद भारतको नेतृत्वलाई छैन।’

भारतले चाहेको सम्बन्धको चार मोडालिटी

भारतले सम्बन्ध विस्तारका लागि नेपालसाग चार मोडल प्रस्तुत गरेको छ। जसमा, भारत–पाकिस्तान सम्बन्धको मोडल, भारत–भुटान सम्बन्धको मोडल, सम्बन्ध पनि नतोड्ने, कुरा पनि नगर्ने (संवादहीनताको मोडल) र भारतको सबै कुरा मानिदिने गरी असल सम्बन्ध स्थापित गर्ने मोडल छन्।

तर, ओली पाँचौँ मोडलको पक्षमा

प्रधानमन्त्री केपी ओली भारतले चाहेको चारमध्ये कुनै पनि मोडालिटी स्वीकार गर्ने पक्षमा छैनन्। स्रोतका अनुसार ओलीको पाँचौँ मोडल यस्तो छ, ‘राजनीतिक मामिला (मधेस)मा भारतको पूर्ण अहस्तक्षेप र बाँकी विषयमा सम्मानजनक साझेदारी।’ भारतले राजकीय भ्रमणमा बोलाएर संयुक्त वक्तव्य जारी गर्न नमानेपछि रुष्ट ओलीले पाँचौँ मोडल रोजेका हुन्। भारतको सामना गरेर जानुपर्ने पक्षमा ओली रहेको उनीनिकट स्रोत बताउँछ। ‘मधेस समस्या आफ्नै तरिकाले सम्बोधन गर्न ओली चाहन्छन्। तर जलस्रोत, व्यापार, पारवहनलगायतका विषयमा सम्झौता गर्न उनी तयार छन्,’ स्रोत भन्छ, ‘ओलीको फिफ्थ च्वाइसलाई भारतले कुनै हालतमा समर्थन गर्दैन। भारतले सुरक्षा चासो जोडेर नेपाली राजनीतिमाथि प्रभाव जमाउन चाहन्छ। उनी यसलाई मञ्जुर गर्न तयार छैनन्। बरु, भारत कुन तहसम्म जान्छ, सामना गरेर जाउँ भन्नेमा उनी छन्।
पोखरामा सार्क मन्त्रिपरिषद् बैठक भएका वेला भारतका विदेशमन्त्री सुष्मा स्वराजले ४ चैतमा प्रधानमन्त्री केपी ओली र परराष्ट्रमन्त्री कमल थापासँग वार्ता गरिन्। त्यसयता नेपाल र भारत सरकारबीच राजनीतिक तहमा संवाद ठप्प छ। प्रधानमन्त्री ओलीको राजकीय भ्रमण (७–१२ फागुन) बाट पनि नेपाल र भारतबीच उच्च नेतृत्व तहमा समझदारी कायम हुन सकेन।
Read more ...

Thursday, 12 May 2016

लान्चाउबाट चिनियाँ रेल काठमाडौंका लागि छुट्यो

चिनियाँ रेल काठमाडौका लागि छुटेको छ ।  नेपाललाई लक्षित गरेर बुधबारबाट चीनले रेल सेवा सुरु गरेको हो । चीनले सुरु गरेको रेल सेवाले नेपालले धेरै सुविधा भएको छ । एक दिन रेल काठमाडौं नै आउने विश्वास गरिएको छ ।
नेपालका लागि उपभोग्य सामान बोकेको रेल चीनको उत्तरपश्चिमी प्रान्त कान्सु राजधानी लान्चाउबाट तिब्बतको सिगात्सेकालागि हिँडेको छ । उक्त रेलको अन्तिम गन्तव्य राजधानी काठमाडौं भएपनि हाललाई सिगात्सेसम्म र त्यहाँबाट सडकमार्ग हुँदै चीनको केरुङ नाकासम्म सामान आइपुग्ने छ ।
चिनियाँ सञ्चार माध्ययमका अनुसार लान्चाउबाट २ हजार ४ सय ३१ किलोमिटरको दुरी तय गर्दै मालवाहक रेल सिगात्से पुग्ने छ । तिब्बतको सिगात्सेबाट ५ सय ६४ किलोमिटर सडकमार्गको यात्रापछि उक्त कार्गो केरुङसम्म पुग्छ । त्यहाँबाट थप १६० किलोमिटरको थप यात्रा पश्चात सामानहरू काठमाडौं आइपुग्ने छन् ।
रेलमार्गको उल्लेखित रुट तय गर्दै कार्गो सामान काठमाडौं आइपुग्न १० दिनको समय लाग्ने छ । चिनियाँ सञ्चार माध्यमका अनुसार उक्त रुटबाट सामान काठमाडौं पुग्न समुद्री रुटभन्दा ३५ दिन कम लाग्छ ।
लान्चाउबाट छुटेको उक्त मालवाहक रेलमा ४३ वटा गाडी र दैनिक उपभोग्य सामान बोकेका ८६ वटा कार्गो कन्टेनरहरू छन् ।
गत महिना प्रधानमन्त्री केपीशर्मा ओलीको चीन भ्रमणका बेला दुई देशबीच भएको पारवाहन सम्झौता अनुरुप रेल सेवा सुरु भएको हो । रेलसेवाले चीनका विभिन्न प्रान्तको दक्षिण एशियाका मुलुकसँग व्यापारिक सम्बन्ध विस्तार गर्न मद्दत पुग्ने विश्वास चीनले लिएको छ ।
चीनले छिट्टै नेपाली भूमी हुँदै राजधानी काठमाडौंमा रेल गुडाउने योजना लिएको छ भने प्रधानमन्त्री केपी ओलीको सक्रियता  पनि उक्त रेल राजधानी काठमाडौं ल्याउने रहेको छ ।
Read more ...

Wednesday, 11 May 2016

काठमाडौंमा फेरि भूकम्पको धक्का

बुधबार दिउँसो काठमाडौं उपत्यकामा भूकम्पको धक्का महसुस भएको छ ।

राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रका अनुसार गोरखाको ताप्लेलाई केन्द्रबिन्दु बनाएर ४.५ म्याग्निच्यूडको भूकम्पको धक्का महसुस भएको हो ।

मापन केन्द्रका अनुसार यो धक्का २०७२ वैशाखको शक्तिशाली भूकम्पको परकम्प हो ।

बुधबार बिहान पनि धादिङलाई केन्द्रबिन्दु बनाउँदै ४.४ म्याग्निच्यूडको परकम्प गएको थियो ।

बुधबार दिउँसो काठमाडौं उपत्यकामा भूकम्पको धक्का महसुस भएको छ ।
 
राष्ट्रिय भूकम्प मापन केन्द्रका अनुसार गोरखाको ताप्लेलाई केन्द्रबिन्दु बनाएर ४.५ म्याग्निच्यूडको भूकम्पको धक्का महसुस भएको हो । 

मापन केन्द्रका अनुसार यो धक्का २०७२ वैशाखको शक्तिशाली भूकम्पको परकम्प हो । 

बुधबार बिहान पनि धादिङलाई केन्द्रबिन्दु बनाउँदै ४.४ म्याग्निच्यूडको परकम्प गएको थियो । 
- See more at: http://annapurnapost.com/News.aspx/story/48818#sthash.jMGSbwFa.dpuf
Read more ...

फोटोमा हेर्नुस्, गिरानचौरमा धुर्मुसको थाप्लोमा नाम्लो

कलाकार सीताराम कट्टेल (धुर्मुस) र कुञ्जना घिमिरे (सुन्तली)ले सिन्धुपाल्चोकको गिरान्चौर एकीकृत बस्ती निर्माणको काम सुरु गरेका छन्। भूकम्प गएको एक वर्ष पुगेकै दिन शिल्यान्यास गरिएपनि बस्ती निर्माणको काम बुधबारदेखि सुरु भएको छ।
त्यस ठाउँमा वैशाख २९ गतेको परकम्पले पनि ठूलो क्षति गरेकाले त्यसै दिनको सम्झनामा बस्ती निर्माण कार्य सुरु गरिएको धुर्मुस सुन्तली फाउण्डेशनले जनाएको छ। सिन्धुपाल्चोक मेलम्ची ८ गिरान्चौरका ६५ परिवार भूकम्प पीडितलाई दशैंसम्ममा नयाँ घर हस्तान्तरण गर्ने योजना रहेको फाउण्डेशनका अध्यक्ष एवं कलाकार सीताराम कट्टेलले बताए।
यसअघि धुर्मुस सुन्तली फाउण्डेशनले काभ्रेको डाडागाउँमा २० घरको एकीकृत बस्ती निर्माण गरेको थियो। पहिलो एकीकृत बस्ती निर्माण गर्दा धेरैको सहयोग पाएकाले अर्को बस्ती निर्माण सुरु गरेको उनले बताए। पहिलेको भन्दा ३ गुणा ठूलो बस्ती निर्माण गर्न लागिएकाले आर्थिक सहयोगसँगै सिमेन्ट, रड, गिट्टी, बालुवा, जस्ता निर्माण सामग्री पनि सहयोग लिने धुर्मुसले जानकारी दिए।

आफुहरुले बस्तीमा ढुंगा बोक्नुका साथै सावेल, बेल्चा बोकेर गिरान्चौर एकिकृत बस्ती निर्माणमा जुटिसकेकाले देश विदेशमा रहेका नेपाली र नेपालीलाई माया गर्ने दाताहरु समक्ष उनीहरुले सहयोगको अपिल गरेका छन्।

बस्ती निर्माणको घोषणा गरेदेखि अहिलेसम्म करिब २२ लाख रुपैयाँ सहयोग संकलन भएको फाउण्डेशनकी कोषाध्यक्ष कुञ्जना घिमिरेले बताइन्। ६५ भूकम्प पीडित तामाङ परिवारका ५ सय १५ जना सदस्यको आश्रयस्थल निर्माण गर्न करिब ४ करोड रुपैयाँ लाग्ने अनुमान फाउण्डेशनले गरेको छ।

‘काम सुरु गरिसकेका छौं तर पर्याप्त रकम छैन, अन्य अत्यावश्यक भौतिक पूर्वाधारको पनि व्यवस्था गर्नुपर्नेछ त्यसैले सहयोगको निकै जरुरी परिरहेको छ’ उनले भनिन्। गिरान्चौर एकीकृत बस्ती मात्र हुने छैन, यो बस्तीलाई बालमैत्री, अपाङ्गमैत्री, खुला दिशामुक्त, सफा र सुन्दर गाउँ बनाइने उनीहरुले बताएका छन्। सरकारले तोकेको मापदण्ड अनुसार बस्तीमा भूकम्प प्रतिरोधी चार कोठे घरको साथमा एक घर, एक धारा, एक बगैंचा र एउटा सामुदायिक भवन पनि निर्माण गर्ने धुर्मुस सुन्तली फाउण्डेसनले जनाएको छ।
Read more ...

Tuesday, 10 May 2016

पवित्र मानिने तुलसीको पात चपाउनुहुँदैन, अन्य के-के काम गर्नुहुँदैन जान्नुहोस्

हिन्दु धर्ममा पवित्र मानिने अनेकौँ वस्तुहरूमध्ये तुलसीलाई सबैभन्दा पवित्र वृक्षको रूपमा लिइन्छ। साथै तुलसी त्रीमूर्तीदेव विष्णु भगवानको अवतार भएको पनि विष्णु पुराण र श्रीस्वस्थानीमा उल्लेखित छ।

‘जुन घरमा तुलसीको मोठ छ, त्यो घर एकदमै पवित्र हुन्छ, त्यहाँ कुनै रोगव्याधले सताउँदैन अनि त्यहाँ मृत्युदेव यमराज आउन सक्दैन’ भन्ने हिन्दु धर्मावलम्बीहरूको विश्वास रहेको छ।

नेपाल र भारतमा अवस्थित हिन्दु मन्दिरको परिसरमा तुलसीको मोठ देख्न सकिन्छ। किनभने यसको पातलाई हिन्दु देव र देवीहरूलाई चढाउनको लागि पवित्र मानिन्छ-विशेष गरी ‘विष्णु भगवान’को लागि।

आयुर्वेदमा पनि तुलसीको पातको ठूलो महत्व रहेको छ। आयुर्वेद र प्राकृतिक चिकित्साशास्त्रका अनुसार यसले रुघाखोकी, टाउको दुख्ने, टन्सिल हुने जस्ता समस्याबाट राहत दिन्छ। विज्ञानकै कुरा गर्दा पनि तुलसीको बोटले अन्य वृक्षले भन्दा बढि कार्बनडाइअक्साइड लिने र अक्सिजन फ्याँक्ने गर्दछ। त्यसैले नै घरको आँगनमा तुलसी रोप्नु धार्मिक र स्वास्थ्य पक्षबाट शुभ मानिन्छ।

तर, सावधान! धेरैले तुलसीको पातको गलत प्रयोग गरिरहेका हुन्छन्। जान्नुहोस्, तुलसीको पातलाई के गर्नुहुँदैन- धार्मिक र वैज्ञानिक कारणः

१. कहिल्यै नचपाउनुहोस्
 
सुन्नुभएकै होला- ‘तुलसीको पात कहिल्यै पनि चपाउनुहुँदैन, पाप लाग्छ।’

अब धार्मिक पक्षबाट हेर्ने हो भने, तुलसीलाई विष्णु भगवानको स्वरूप मानिन्छ र यसको पातलाई दाँतले चपाउनु विष्णु भगवानको अपमान गरेको हुन्छ।


वैज्ञानिक पक्षबाट हेर्ने हो भने, तुलसीको पातमा एक प्रकारको रसायन हुन्छ जसले हाम्रो दाँतमा भएको क्याल्सियमलाई सोस्ने काम गर्छ। त्यसैले यसलाई चपाउनु एकदमै हानीकारक मानिन्छ।

त्यसैले तुलसीको पात खानुपरेमा नचपाई पानीसँग निल्नु सबैभन्दा लाभदायी मानिन्छ र पाप पनि लाग्दैन।

२. कहिल्यै पनि शिवलिङ्गमा नचढाउनुहोस्

हिन्दु धर्मका ग्रन्थअनुसार, शक्तिशाली असुर जालन्धरकी पत्नी ‘वृन्दा’को वास्तविक रूप तुलसी हो। अनि जबसम्म वृन्दाको पतिव्रत धर्म चोखो र शुद्ध रहिरहन्छ, तबसम्म जालन्धरलाई कसैले पनि हराउन सक्दैन र अमर रहिरहन्छ।

एकचोटि शिवलाई हराउन भनेर जालन्धरले शिवसँग युद्ध गर्न जाँदा सबै देवताहरू जालन्धरको अमर शक्तिबाट हैरान हुन्छन्। त्यसैबेला विष्णु भगवानले जालझेल गरी वृन्दाको पतिव्रत धर्म लुटिदिन्छन् र शिवजीले जालन्धरलाई हराउन सफल हुन्छन्।

विष्णुको यस्तो छलकपटबाट क्रोधित वृन्दाले विष्णुलाई तुलसी वृक्षको रूप लिनुपरोस् भनेर श्राप दिन्छिन् र आफ्नो पति जालन्धरको वध गरेको हुनाले शिवजीलाई कहिल्यै पनि तुलसीको पवित्र पात नचढोस् भनेर श्राप दिन्छिन्।

त्यसकारण नै शिवलिङ्गमा तुलसीको पात चढाउनु अनर्थ मानिन्छ।
(शिवजीलाई यी ५ पवित्र वस्तुहरू चढाउनुहुँदैन)

३. यी दिनहरूमा कहिल्यै पनि तुलसीको पात नटिप्नुहोस्

आइतबारको दिन, एकादशीको दिन अनि सूर्य ग्रहण लागेको दिनमा कहिल्यै पनि तुलसीको पात टिप्नुहुँदैन भन्ने हिन्दु धर्ममा विश्वास गरिन्छ।किनभने, शिवजीले जालन्धरलाई हराएको दिन पनि आइतबार थियो, त्यस दिनमा एकादशी परेको थियो र साथै सूर्य ग्रहण पनि लागेको थियो। त्यसैले यी दिनहरूमा तुलसीको पात टिप्नु भनेको वृन्दाको सतिहरण गरेसरह हुने र पात टिप्ने व्यक्तिको जीवनमा कहिल्यै पनि शुभ-शान्ती नआउने विश्वास गरिन्छ।
४. गणेश भगवानलाई पनि कहिल्यै नचढाउनुहोस्

जब युवती वृन्दा जङ्गलमा चाहार्दै थिइन्, तब उनले गणेश देवले ध्यान गरिरहेको देखिन्। गणेशको सुन्दरता र गहिरो ध्यानको प्रभावले गर्दा वृन्दा मोहित भइन् र तुरुन्तै गणेशसँग विवाह गर्ने प्रस्थाव राखिन्।

आफू ब्रह्मकुमार भएको र त्यसैले गर्दा विवाह गर्न नहुने बताउँदै गणेशले वृन्दाको विवाह प्रस्तावलाई अस्वीकार गरेपछि वृन्दा क्रोधित भइन्। क्रोधमै अन्धि बनेर उनले गणेशलाई आफ्नो ब्रह्मकुमारको प्रतिज्ञा तोडेर विवाह गर्नुपरोस् भनेर श्राप दिइन्।


उनको यस्तो तर्कहीन श्रापले गर्दा गणेश पनि क्रोधित भएर वृन्दालाई ‘चाँडै नै विवाह गर्नुपरोस्, त्यो पनि दैत्यसँग। त्यसपछि श्रापको कारण नश्वर संसारमा वृक्ष भएर जन्म लिनुपरोस्’ भनेर श्राप दिए।

गणेशको क्रोध र श्रापले गर्दा वृन्दाले आफ्नो गल्ती महशुस गरी गणेशसँग क्षमा मागिन्। वृन्दाको क्षमा याचना देखि प्रसन्न भई गणेश भगवानले उनको श्रापलाई कम गरीदिए- ‘नश्वर संसारमा जुन वृक्ष भएर जन्म लिन्छौ, त्यस वृक्ष एकदमै पवित्र होस्। तर मेरो पूजा गर्दा तिम्रो पात चढाउन नहोस्।’

त्यसकारण नै गणेशको पूजा गर्दा तुलसीको पात चढाउनु अशुभ मानिन्छ र पूजाको फल पनि नपाइने हिन्दु धर्ममा विश्वास गरिन्छ।
५. कहिल्यै पनि घरभित्र तुलसी नरोप्नुहोस्

विभिन्न धर्मग्रन्थका अनुसार, जालन्धरको मृत्युपश्चात विष्णुले वृन्दालाई आफ्नी शखीको रूपमा मानेका थिए। अनि वृन्दाले आफूलाई पनि उनकै साथ लैजान विष्णुसँग आग्रह पनि गरिन्। तर विष्णुले अस्वीकार गरे र भने- “मेरी धर्मपत्नी लक्ष्मी हुन् तर मेरो तिमी सदा मेरो हृदयमा हुनेछौ”त्यसपछि वृन्दाले विष्णुको घरबाहिर आँगनमा बस्न पाउने आग्रह गरिन्, जुनलाई विष्णुले स्वीकार गरे। त्यसैले नै विष्णु र वृन्दारूपी तुलसीको मोठलाई घरबाहिर राख्नुपर्ने, घरभित्र राख्दा अशुभ हुने विश्वास गरिन्छ।

तर कतिपय ठाउँमा मानिसहरूले आफ्नो सहजताको लागि तुलसीको मोठलाई घरको छतमा राखेको पाइन्छ। घरको छतलाई पनि घरभित्रकै परिसर मानिने हुनाले यसो गर्न हुँदैन। जहिले पनि तुलसीको मोठलाई घरबाहिर नै राख्नुपर्दछ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us