Sunday, 25 September 2016

पूर्वगृहमन्त्री माधव घिमिरे चढेको कार त्रिशुलीमा खस्यो, ४ को उद्धार, घिमिरेको अवस्था अझै अज्ञात

चितवन । पूर्वगृहमन्त्री माधवप्रसाद घिमिरे सवार कार आइतबार साँझ त्रिशुली नदीमा खसेको छ ।मुग्लिनबाट काठमाडौं जाँदै गरेको बा ९ च १५३१ नम्बरको कार आइतबार साँझ घोप्टेभिर भन्ने स्थानबाट पाँच बजेतिर सडकबाट त्रिशुली नदीमा खसेको थियो ।

घटनास्थल नजिक एकजना असइको शव फेला परेको छ । चितवनका प्रहरी प्रमुख एसपी बसन्त कुँवरका अनुसार दुर्घटनास्थलबाट एक महिलासहित चारजनाको उद्धार गरिएको छ । तर, घिमिरेको अवस्था भने अज्ञात छ ।

कार पुरै पानीमा डुबेको र खोजीकार्य जारी रहेको कुँवरले जानकारी दिए ।उद्धारका लागि कुरिनटारस्थित सशस्त्र प्रहरी बलको आपतकालीन उद्धार टोली परिचालन गरिएको छ ।
Read more ...

एक वर्षमा बालुवाटारमा नेताहरुले खाए १ करोड ४० लाखको चियाखाजा

काठमाडौं । केपी शर्मा ओली १० महिना र पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड १ महिना २० दिन प्रधानमन्त्रीको रूपमा  बालुवाटारमा बस्दा  त्यहाँ   हुने गरेका  बैठकमा खाजानास्ता शीर्षकमा मात्रै १ करोड ३९ लाख ६९ हजार ३ सय ६१ रुपैयाँ खर्च भएको पाइएको प्रचण्ड  प्रधानमन्त्रीको रुपमा अझैं बालुवाटारमै छन् ।

बालुवाटार स्रोतले दिएको विवरण अनुसार पूर्वप्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको १० महिने कार्यकालमा बालुवाटारमा भएको बैठकको चिया–नास्तामा मात्रै १ करोड ३४ लाख ४ हजार ८१ रुपैयाँ खर्च भएको पाइएको छ ।

२०७२ असोज २४ गते देखि २०७३ साउन १९ गतेसम्म  प्रधानमन्त्री रहेका केपी शर्मा ओलीको पालामा प्रधानमन्त्रीको सरकारी निवास बालुवाटारमा विभिन्न मितिमा बसेको बैठकको खाजा शीर्षकमा उक्त रकम खर्च भएको हो ।

यस्तै   प्रचण्डको कार्यकालमा पनि हालसम्म  विभिन्न मितिमा भएको बैठकमा चिया–नास्तामा ५ लाख ६५ हजार २ सय ८० रुपैयाँ खर्च भइसकेको छ । बालुवाटारमा विभिन्न मितिमा बुद्धरत्न खाद्यान्न सप्लायर्स प्रा.लि र अनमोल क्याटरिङ सर्भिस प्रा।लिले खाजा नास्ता सप्लाई गरेका थिए ।

उनीहरुले विभिन्न मितिमा रकम भूक्तानी लिएका छन् ।


Read more ...

दसैँ नजिकिँदै गर्दा डोल्पालीलाई खाद्यान्नको चटारो

डोल्पा ।  नेपालीको महान् चाड दसैँ नजिकिँदै गर्दा डोल्पालीलाई भने खाद्यान्नको चटारो बडेको छ । खाद्य संस्थानले हरेक वर्ष दसैँ का लागि सहुलियतमा खाद्यान्न वितरण गर्ने गरे पनि यसपालि समयमै खाद्यान्न ढुवानी हुन नसक्दा खाद्यान्नको चटारो बडेको स्थानीयवासी लवचन्द्र रोकाय बताउनुहुन्छ ।

संस्थानले चामल, नुन लगायतको खाद्यान्न ढुवानी भइसकेको बताए तापनि खाद्य डिपोमा अझै पुगेको छैन । जिल्ला खाद्य व्यवस्था समितिले यस आर्थिक वर्षको चामल ढुवानीका लागि तदारुकता नदेखाउँदा खाद्यान्न ढुवानीमा ढिलाइ भएको हो ।

चामल नेपालगन्ज, दाङ, सुर्खेत लगायतका जिल्लाबाट ठेकेदारले उठाइसकेको र दसँैअघि नै दुनै र जुफाल डिपोबाट चार गाविसका सर्वसाधारणलाई एक महिना बराबरको खाद्यान्न उपलब्ध गराउने समितिका अध्यक्ष्यसमेत रहनुभएका प्रजिअ चेतबहादुर बरालले जानकारी दिनुहुन्छ । तल्लो डोल्पाका सर्मी, कालिका, काइगउँ, लिकु लगायतका डिपोमा खाद्यान्न मौज्दात शून्य हुनुका साथै ढुवानीको व्यवस्थासमेत नभएकाले यसपालि दसैंमा खाद्यान्न नपाइने पक्का भएपछि सर्वसाधारणमा निराशा छाएको स्थानीयवासी भक्तबहादुर बुढाको गुनासो छ ।

सहुलियतको चामल नपाइने भएपछि स्थानीय बजारमा सर्वसाधारण महँगो मूल्य तिरेर चामल, नुन लगायतका खाद्यवस्तु किन्न बाध्य भएको उहाँले बताउनुहुन्छ । उपल्लो डोल्पामा भने चीनको क्याटु लगायतका नाकाबाट चार हजार पाँच सय क्विन्टल खाद्यान्न ढुवानी गरेर भदौ अन्तिम साता नै वितरण गरी सकिएको खाद्य संस्थानको शाखा कार्यालयले जनाएको छ ।
Read more ...

एमालेमा मच्चियो उत्पात ! ओली, नेपाल र खनाललाई तनाव

काठमाडौं । नेकपा एमालेभित्र अब नेताहरुलाई देशभरी स्वतन्त्र गतिविधि र गुटको राजनीति गर्न नपाइने भएको छ । यस्तो नीतिले एमालेमा उत्पात मच्चिएको छ ।  नेकपा एमाले अध्यक्ष केपी ओलीको गाठोले नेताद्धय माधव नेपाल, झलनाथ खनाल र बामदेब गौतमलाई थाल खाउँकी भात खाउँ जस्तै भएको छ ।

एमाले भित्र  अध्यक्ष भए पनि निकै कमजोर बन्दै गएका ओलीले फेरि आफ्नो शक्ती बढाउन दुई नेता कस्ने रणनीति अगाडि बढाएका हुन् ।

पार्र्टीका बरिष्ठ नेता झलनाथ खनाल, माधव कुमार नेपाल र बामदेब गौतमले पनि आफ्नो क्षेत्रबाहेक अन्य क्षेत्रमा पार्टी अध्यक्ष केपीओलीको अनुमति लिएर कार्यक्रम गर्नु पर्ने भए पछि एमाले भित्र खैलाबैला मच्चिएको हो । पार्टीभित्र मौलाएको गुटबन्दी रोक्न पार्टीको नियमावली नै संशोधन गर्दै एमाले कठोर बनेको हो ।

एमाले सचिव प्रदीप ज्ञवालीले हिजो सबै निर्णय गुटसँग जोडिएका अब त्यो हटाउन र एमाले एमाले बन्न यसो गरिएको बताउछन् । उनले नेताहरु देशभरी जहाँ पनि जान पाइने तर सम्बन्धित जिल्लाको इन्चार्ज वाहेक अरुले संगठनका गतिविधिमा चासो राख्न नपाइने बताए ।

आन्तरिक कार्यक्रम गर्दा जो सुकैले पनि पार्टी संगठन पद्धति र अध्यक्षको अनुमति लिनुपर्ने बताए । केन्द्रदेखि जिल्ला हुँदै क्षेत्रसम्म र हरेक जनवर्गीय संगठनमा गुटबन्दी मौलाएपछि एमाले नेतृत्व कठोर बन्दै नियमावली नै संशोधन गर्ने निर्णयमा पुगेको हो ।

केन्द्रीय कमिटीको बैठकले गुटबन्दी रोक्न १० बुँदे विशेष प्रस्ताव पारित गर्दै नियमावली संशोधन गर्ने निर्णय गरेको ज्ञवालीले बताए ।

एमालेले गुटको आधारमा प्यानल बनाएर निर्वाचन लड्न पनि निषेध गरेको छ । पार्टीको आन्तरिक एकता र प्रभावकारी परिचालनका लागि १० बुँदे विशेष प्रस्ताव पारित गर्दै प्यानलमा निर्वाचन लड्न नपाइने व्यवस्था गरिएको उनले बताए । 

Read more ...

दुर्घटनाग्रस्त यति एयरलाइन्सको विमानमा सवार यात्रुको बयान–जहाज आकाशमै शंकास्पद अवस्थामा उडेको थियो

काठमाडौं । शनिबार काठमाडौंबाट भैरहवाको लागि उडेको यति एयरलाइन्सको विमान भैरहवा विमानस्थलमा अवतरणको क्रममा दुर्घटनामा पर्यो । भाग्यबस, दुर्घटनामा कसैले ज्यान गुमाउनु नपरेपनि पाइलटसहित ५ जना सामान्य घाइते भएका छन् भने विमानमा  पनि क्षति पुगेको छ । उक्त दुर्घटनाग्रस्त विमानमा दाङका हेमन्त सागर केसीपनि सवार थिए । उनले त्यो यात्राबारे यसरी भने, ‘मरियो भनेको भाग्यले बाँचियो सर, नयाँ जीवन पाइयो ।’ उनले उक्त विमान दुर्घटनाअघि आकाशमा शंकास्पद अवस्थामा उडेको बताउँदै एयरलाइन्स कम्पनीको चरम लापरबाही दुर्घटना हुनुको कारण रहेको आरोप लगाए  । दुर्घटनाबारे केसीको बयान उनकै शब्दमाः

दाङको एक कम्पनीमा कार्यरत छु र दाङकै स्थायीबासिन्दा पनि हुँ । काठमाडौंमा काम विशेषले आएको म शनिबार भैरहवासम्म विमानमा जाने र त्यहाँबाट गाडीमा दाङ जाने योजनाअनुसार यति एयरलाइन्सको विमानमा सवार थिएँ ।
त्यस्तै बेलुका ५ बजेको हुँदो हो– विमान धावनमार्गमा गुड्दै थियो तर विमानमा खतराको साइरन बजिरहेको थियो । त्यसरी साइरन बज्दा पनि हामी यात्रुलाई कुनै पनि जानकारी दिइएन ।
जसरी सामान्य अवस्थामा विमान ल्याण्डिङ हुन्छ, त्यो भन्दा बिल्कुल फरक अनुभव हामीले गरिरहेका थियौं । त्यति नै बेला विमानमा ठूलो आवाज  आयो ।

आवाजसँगै विमान डिस्ब्यालेन्स हुँदा मलाई लाग्यो कि विमानमा कुनै भयानक खराबी आएर दुर्घटनामा पर्यो । त्यतिनै बेला विमानको इमर्जेन्सी ढोकाहरु बज्न थाल्यो र हामीले त्यो खोल्न खोज्यौ खुल्दै खुलेन । न त पाइलट ले पनि खोलिदिन सके । एयरहोइटेजले पनि सिकाएका हुन्छ, आकस्मिक अवस्थामा इमर्जेन्सी ढोका कसरी प्रयोग गर्नेभन्नेबारे । तर त्यस्तो अवस्था सिकाएका कुराहरु कुनै लागू नहुने रहेछ । म विमानको स्टार्टिङ प्वाइन्टमै थिएँ, ढोकाखोल्न जति प्रयास गर्दा पनि सफल भइन भने अरु साथीहरु चिच्याइरहेका थिए ।

त्यसरी विमानको ढोका पनि नखुल्ने र विमानको एक भागमा सामान्य आगलागी समेत हुन थालिसकेकाले अब मरियो भन्नेमा लागेको थियो तर भाग्यले बाँचियो । नयाँ जीवन पाएको अनुभूति भइरहेको छ । दुर्घटनामा परेर शरीरमा सामान्य चोट लागेको छ । पाइलटको पनि घुँडामाकाटेर रगत बगिरहेको देखेको थिएँ । अरु केहि यात्रुहरु पनि सामान्य घाइते भएका छन् ।
४ः१० को फ्लाइट थियो तर डिले भएर ४ः२५ बजे भैरहवाको लागि विमान छुटेको थियो । विमान आकाशमा हुँदा पनि शंकास्पद अवस्थामा उडिरहेको थियो ।

त्यतिबेलै एयरहोइटेजले विमान केहिबेर होल्ड हुनसक्छ भन्ने जानकारी दिएकी थिइन् । तर विमानमा अरु खराबी रहेको भन्नेबारे भने केहि भनिएको थिएन र त्यो जानकारी पनि दिइँदैन क्यारे । पांग्रामा समस्या आएको छ, ल्याण्डिङमा समस्या आउन सक्ने भन्नेबारे केहि पनि भनिएको थिएन । तर हामीले थाहा पाइसकेका थियौं कि विमान अस्वाभाविक रुपमा हाइटमा लगिएको थियो किनभने ल्याण्ड गर्ने क्रममा पांग्रालाई एक्टिभ गर्नुपर्ने हुन्छ तर त्यो पांग्राले काम नगर्दा हाइटमा लगिएको पछि एक जानकारले बताएका थिए । ल्याण्डिङ गर्दा पांग्रामा समस्या आउँदा विमान डिस्ब्यालेन्स भएर चिप्लिएर घाँसे मैदानतिर पुग्यो ।
धन्न विमानमा ठूलो आगलागी भएन, हाम्रो ज्यान जोगियो । आकाशमै अरु समस्या आएको भए के हुन्थ्यो विमान सामान्य चेकजाँच समेत नगरी उडाएको सुन्नमा आएको छ। यो यतीको चरम लापरबाही हो ।

Read more ...

सँधै खुसी रहने ५ काइदा

काठमाडौं । बदलिँदो समयसँगै मानिस अरुका व्यवहारबाट आजित हुने होइन की आफुलाई पनि समयसँगै बदल्नु पर्दछ । आफ्नो मनलाई शान्त राख्नुपर्छ ।

अरुसँग रिसाउनु वा ठुस्किनुको साटो आफुलाई सकारात्मक कार्यमा व्यस्त राख्नु उत्तम हुन्छ । रचनात्मक कार्यले मनलाई खुसी र सन्तुष्ट पार्दछ । मानिसले आफुलाई खुसी राख्न केही नियम वा व्यवहारको पालना गर्नुपर्दछ । ती मध्ये केही यस्ता छन् :

१) समयको पावन्दीः यदि तपाइँलाई केही काम गर्न दिइउको छ वा कसैसँग भेट गर्नका लागि कुनै समय निर्धारण गर्नुभएको छ भने यो कुरामा ध्यान दिनुहोस् । समयसीमा भित्र काम गरिभ्याउनु नै समयको व्यवस्थापन हो ।  चाहे तपाइँ कामकाजी हुनुहोस् वा गृहिणी सबैले आफ्नो निर्धारित कामका लागि निश्चित समय छुट्टाउनुहोस् । यदि तपाइँले समय तालिका बनाएर निर्धारित समयमा निर्धारित काम गर्नुभयो भने तपाइँले जिवनमा सफलता तथा खुसी प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ ।

२) आफैलाई उपहार दिनुहोस्ः तपाइाको जिवनशैली चाहे जतिसुकै व्यस्त किन नहोस् केही समय आफ्नो लागि अवश्य निकाल्नुहोस् । यसरी निकालेको समय यस्तो हुनुपर्छ की त्यसमा तपाइँमाथि कुनै दबाब हुनु हुँदैन । त्यस समय तपाइँले आफ्नो रुचीको कुनै काम गर्नुहोस् । मनपर्ने गीत सुन्न सक्नुहुन्छ, किताब पढ्न सक्नुहुन्छ वा सृंगार ।

३) सकारात्मक सोचः भनिन्छ जसले जस्तो सोँच्दछ ऊ उस्तै हुन्छ । त्यसैले आफ्नो मनमा सदैव सकारात्मक सोँचाइ बनाउनुहोस् । नकारात्मक सोँचाइ लिनबाट बँच्नुहोस् । थोरै बिरामी हुँदा समेत मनोबल उच्च पार्नुहोस् र सोँच्नुहोस् की म स्वस्थ छु र सदैव स्वस्थ रहनेछु । तपाइँसँग नभएको चिज सम्झेर वा कल्पना गरेर मन दुखाउनु भन्दा आफुसँग भएको चिजसँग खुसी हुन सिक्नुहोस् ।

४) पौष्टिक आहारः पोषण विशेषज्ञहका अनुसार सरीरलाई फिट राख्नका लागि सन्तुलित आहार हुनु आवश्यक हुन्छ । हरेक दिन बिहान नास्ता गर्नुहोस् । खानामा सागपात, गेडागुडी, सलाद आदि अनिवार्य रुपमा समावेश गर्नुहोस् ।

५) पर्याप्त निद्राः विशेषज्ञहरुका अनुसार रातमा तपाइँ जति गहिरो निद्रा सुत्नुहुन्छ अर्को बिहान उति नै आफुलाई ताजा महसुस गर्नुहुन्छ । त्यसैले रातमा पर्याप्त निद्रा लिनुहोस् । ८ घण्टाको निद्रा वयस्क व्यक्तिलाई आवश्यक हुन्छ । रातमा सुत्ने र बिहान उठ्ने समय अनियमित नबनाउनुहोस् ।
Read more ...

यस्तो छ नायिका नीता ढुंगानाको लभबारेको ‘भावुक र मार्मिक’ अनुभव

काठमाडौं ।  नायिका नीता ढुंगानाले प्रेम सम्बन्धमा रहेका बेलाका  ब्यवहार र ब्रेकअपपछि अवस्थाबारे मार्मिक अनुभवहरु सेयर गरेकी छिन् । 

हालैमात्र नायक आमेष भण्डारीसँग ब्रेकअप ब्यहोरेकी नायिका ढुंगानाले मार्मिक रुपमा प्रेममा रहँदा हुने क्रियाकलाप र तिनले दिने खुशीका बारेमा फेसबुकमा स्टाटसमा लेखेकी छिन् । साथै, उनले ब्रेकअपपछि विकट अवस्थाका बारेमा पनि उल्लेख गरेकी छिन् । 

लामो स्टाटस लेखेकी उनले प्रेममा रहँदा झगडा गर्नु र फेरि मिल्नु सामान्य भएको बताएकी छिन् । तन्नेरी युवाको प्रेम स्वभावका सबै भावहरु उनको स्टाटसमा झल्किन्छन् । जसमा उनीहरुले बोल्ने भाषा, गर्ने ब्यवहारलाई पनि उनले मनछुने किसिमले उतारेकी छिन् । 

एउटा साँचो प्रेममा ब्रेकअपपछि हुने आशा र पूर्व प्रेमीको खुशीका लागि गरिने कामना पनि उनको फेसबुकमा स्टाटसमा छ ।

हेर्नोस उनले लेखेको भावुक स्टाटस

Read more ...

Saturday, 24 September 2016

विमानस्थल प्रहरी र अध्यागमनसँग मानव तस्करको सेटिङ

युएई । त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल प्रहरी र अध्यामगन कर्मचारीलाई घुस खुवाएर दलालले भिजिट भिषामा ल्याएका १० नेपाली दुबईमा अलपत्र परेका छन्। दलाललाई प्रतिव्यक्ति ३ लाख ५० हजार रुपैयाँ बुझाएर आएका उनीहरुका अनुसार त्रिभुवन विमानस्थल प्रहरी तथा अध्यागमन कर्मचारीको मिलेमतोमा उनीहरु दुबई आएका हुन्।

युएईमा सेक्युरिटी गार्डमा काम लगाइदिन्छु, न्युनतम २ हजार ८ सय युएई दिराम ९७८,८०० नेपाली रुपैयाँ० हुन्छ भनेर विश्वास दिलाएपछि आफूहरु आएको उनीहरुको भनाइ छ। त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल अध्यामगन र प्रहरी मिलाउन सक्ने दलाल रमेश नाथ भएको पीडितले बताए।

 ुप्रहरी सई सुवास थापालाई एकमुस्ट ६ लाख बुझाएको हो। दुवै निकायका लागि प्रतिव्यक्ति ६० हजार रुपैयाँ बुझाएँ। अध्यागमन सेटिङका लागि आधी दिनुपर्छ भन्थ्यो। ु
खल्तीको पैसा सकिएर भोकै पार्कमा सुत्न बाध्य उनीहरुले अहिले उद्धारका लागि नेपाली समाज युएई र नेपाली दूतावासमा निवेदन दिएका छन्। अलपत्र पर्नेहरुमा कचनापुर ७ बाँकेका  टोपीराम जैशी, कञ्चनपुर महेन्द्रनगरका ७ का गौतम गिरी, सोही ठाउँकै सुरेश बहादुर चन्द, कैलाश चन्द्र पन्त, गणेशबहादुर चन्द, गोर्खाका हिरन  खत्री, टहल लिम्बु, दावा तामाङ, दिपेन्द्र विक र प्रणय मुखिया रहेका छन्।

‘राम्रो कमाइ हुन्छ, महिनाको २ हजार ८ सय दिराम कमाइ हुन्छ । काम नपाउञ्जेल विपिनको कोठामा बस्नुपर्छ भनेर ल्याएका थिए’, टोपीराम जैशीले भने, ‘काम गरेर राम्रो आम्दानी गर्ने सपना सपनै रह्यो । ५० डिग्री तापक्रमको गर्मीमा भोकै पार्कमा सुत्नु पर्‍यो।’

रमेश नाथले अध्यागमन र प्रहरीलाई सेटिङ मिलाएर १० जना लिएर दुबई आएका हुन्। अर्का दलाल विपिन श्रेष्ठ युएईमै बसोबास गर्छन्। युएई आइसकेपछि उनीहरु विपिनको सम्पर्कमा पुगेका थिए। पीडितले नेपालमा रमेश नाथलाई २ लाख ७५ हजार रुपैयाँ दिएको बताए। युएई आएपछि विपिन श्रेष्ठलाई प्रतिव्यक्ति थप १ लाख ५० हजार रुपैयाँ बुझाए।
नेपालमा सबै सेटिङ मिलाउने दलाल रमेश नाथले युएईमा काम गर्ने नवीन क्षेत्रीसँग फेसबुकमा कुराकानी गरेको आधारमा मान्छे लिएर आएका हुन्। ‘१ जना बराबर २० हजार रुपैयाँ लिन्छु सेक्युरिटीमा जागिर लगाइदिन्छु भनेर जिम्मा लिएको थियो’, उनले भने, ‘यहाँ आएपछि विपिनसँग भेट भयो। उसैले जागिर लगाइदिन्छु भनेर पैसा लियो। अहिले गायब छ ।’ नवीनले विपिनसँग भेट गराएको पीडितको भनाइ छ।’

एक महिनासम्म १० जनाले नै काम नपाएपछि पीडित युवाले युएईबाट नेपालमा रहेका रमेश नाथलाई फोन गरेर सबै जानकारी गराएका थिए। त्यसपछि रमेश नाथ दुबई आएका हुन्। दलाली धन्दा र दुबईमा आफू नयाँ भएको उनले सुनाए।
Read more ...

अष्ट्रेलियामा क्रिकेट खेलेका सन्दीपले पाए वाहिवाही, क्लार्कले के भने ?

काठमाडौं । नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टिमका युवा लेग स्पिनर सन्दीप लामिछानेले अष्ट्रेलियामा पहिलो व्यवसायिक खेल खेलेका छन् ।

अष्ट्रेलियन पूर्वकप्तान माइकल क्लार्कको प्रिमियर ग्रेड क्रिकेट क्लब अन्तर्गत वेस्टर्न सुबर्स्बाट खेलेका सन्दीपले मोस्मन क्लबविरुद्ध ८ ओभरमा १७ रन खर्चेर १ विकेट लिएका छन् ।

अष्ट्रेलियाको एलन बोर्डर ओभलमा भएको खेलमा पहिले ब्याटिङ गरेको मोस्मनले ४६ ओभर ४ बलमा सबै विकेट गुमाएर १४१ रनमात्र बनाउन सक्यो ।

जवाफमा कप्तान माइकल क्लार्कको अविजित ९९ रनको मद्दतले सुबर्स्ले खेल ६ विकेटले जित्यो । सन्दीपले ब्याटिङ भने गर्नै परेन ।

गत असोज २ गते अष्ट्रेलिया गएका सन्दीपले सन् २०१६र१७ को सिजनमा क्लार्कको टिमबाट खेल्न पाँच महिने सम्झौता गरेका छन् ।

सन्दीपको पहिलो खेलबारे प्रतिक्रिया दिँदै अष्ट्रेलिया क्रिकेटले निकै राम्रो प्रदर्शन भनेको छ । गत मे महिनामा हङकङमा भएको खेल हेरेरै सन्दीपलाई क्लार्कले आफ्नो टिममा लिएका थिए ।

गत हप्तामात्रै १६ वर्ष टेकेका सन्दीपले पहिलो खेलपछि प्रतिक्रिया दिँदै आफ्नो इच्छा अझै ठूलो इनिङ खेल्ने रहेको बताएका छन् । क्लार्कले सन्दीप आएको एक हप्तामात्र भएकाले राम्रो सुरुआत गरेपनि अझै राम्रो खेल्ने विश्वास रहेको बताएका छन् । 
Read more ...

सोलुखुम्बुमा हेलिकप्टर दुर्घटना, सबै यात्रु सकुशल

काठमाडौं । सोलुखुम्बुको जुभिङमा माउन्टेन एयरको हेलिकप्टर दुर्घटना भएको छ ।

इन्जिन फेल भएपछि आकष्मिक अवतरण गर्ने क्रममा विमान दुर्घटनामा परेको हो । दुर्घटनाबाट हेलिकप्टरको नोजमा क्षति पुगेको छ ।

सोलुखुम्बु प्रहरीले पाइलट र यात्रु सबै सकुशल रहेको जनाएको छ ।माउन्टेन एयरका अनुसार हेलिकप्टर लुक्लाबाट बिरामी लिन जुभिङ गएको थियो । र, काठमाडौं आउने योजना थियो तर, अवतरणका क्रममा केही समस्या देखिएको थियो । अहिले हेलिकप्टर बिरामी लिएर लुक्ला फर्किएको छ ।
Read more ...

हिन्दी सहित सबै राष्ट्रिय भाषा कामकाजी बनाउन मोर्चाको अडान

काठमाडौं । वर्तमान गठबन्धनसँग तीनबुँदे सहमति गरेर सरकारलाई समर्थन गरेको मधेसी मोर्चाले सबै राष्ट्रिय भाषालाई कामकाजी भाषा बनाउन प्रस्ताव गरेको छ । 

प्रधानमन्त्री प्रचण्ड, दुई उपप्रधानमन्त्री विमलेन्द्र निधि र कृष्णबहादुर महरासँग मोर्चाका नेताहरुको भएको पटकपटकको अनौपचारिक छलफलमा मोर्चाले यस्तो सर्त राखेको हो । मोर्चाले प्रदेशअनुसार बोल्ने भाषा फरक हुनसक्ने भन्दै केनै एउटा भाषा लाद्ने नभइ भाषामा राष्ट्र स्वतन्त्र हुनपर्ने तर्कसहित यस्तो सर्त अघि सारेको छ । 

‘हामीले हिन्दीमात्र कामकाजीको भाषा हुनुपर्छ भनेका होइनौं, नेपालमा बोलिने र राष्ट्रिय भाषा घोषणा गरेका सबै भाषा कामकाजी हुनुपर्छ भनेर प्रस्ताव गरेका हो’ छलफलमा सहभागी सद्भावना नेता मनीष सुमनले भने । 
Read more ...

मेस्सी विनै बार्सिलोनाको शानदार जित, गिजोनको पोष्ट पाँच गोल

काठमाडौं । लिओनल मेस्सी विनाको बार्सिलोनाले अन्तिम ९ मिनेटमा तीन गोल गर्दै स्पोर्टिङ गिजोनमाथि सहज जित हात पारेको छ ।

शनिबार भएको खेलमा बार्सिलोनाले नेयमारको दुई गोलका मदतमा १० खेलाडीमा सिमित स्पोर्टिङ गिजोनमाथि ५–० को जित हात पारेको हो ।

गिजोनको घरेलु मैदानमा भएको खेलमा बार्सिलोनाले २९ औं मिनेटमा लुइस स्वरेजको गोलबाट अग्रता लिएको थियो । त्यसको तीन मिनेटपछि नै राफिन्हाले गोल गर्दै अग्रता दोब्बर पारे ।

दोस्रो हाफको ७४ औं मिनेटमा गिजोनका लोराले दोहोरो पहेँलोसँगै रातो कार्ड पाए र घरेलु टोली १० खेलाडीमा सिमित भयो ।

बार्सिलोनाले यसको फाइदा उठायो । ८१ औं मिनेटमा नेयमारले गोल गरे भने ८५ औं मिनेटमा टुरानले खाता खोले । ८८ औं मिनेटमा नेयमारले दोस्रो गोल गरेपछि बार्सिलोना ५–० ले विजयी भएको छ ।
Read more ...

फिलिपिन्समा ६.५ म्याग्नीच्युडको शक्तिशाली भूकम्प गयो, क्षतिको विवरण आउन बाँकी

फिलिपिन्स । फिलिपिन्सको उत्तरी क्षेत्रमा शनिबार शक्तिशाली भूकम्प आएको छ । स्थानीय समयअनुसार बिहान ०६:५३ बजे ६.५ म्याग्नीच्युडको भूकम्प गएको अमेरिकी भूगर्भ अनुसन्धान केन्द्रले पुष्टी गरेको छ ।

भूकम्पबाट बच्न त्यस क्षेत्रमा रहेका मानिसलाई घरबाहिर खुल्ला ठाउँमा बस्न आह्वान गरिएको छ । अहिलेसम्म कुनै क्षति र घाइतेको विवरण आइसकेको छैन ।

यसैगरी रुवान्डामा पनि ४।८ म्याग्नीच्युडको भूकम्प गएको सो भूगर्भ अनुसन्धान केन्द्रले जनाएको छ ।
Read more ...

स्वास्थ्यमन्त्री गगन थापालाई मृत्यु कुरिरहेकी १९ वर्षे युवतीको पत्र

माननीय स्वास्थ्यमन्त्री
गगन थापाज्यू,
नमस्कार ।


जुन दिन मलाई भक्तपुर क्यान्सर अस्पतालले मृत्युको पुर्जा दिएर घरमै मृत्यु कुर्न भन्यो । त्यो दिन, मेरो यो १९ वर्षे कलिलो मन कस्तो भयो होला, हजुरलाई के भनुँ म । तर, म त्यसदिन खुब रोए । नरोएर के गरूँ । मेरो मुटु यति शोकाकुल र छियाँछियाँ भएको थियो कि त्यो कुरा शब्दमा कसरी लेखुँ म । वश, रूनेबाहेक मसँग उपाय थिएन । र, अहिले पनि छैन ।

हरेक मानिसलाई जस्तै ममा बाँच्ने, खेल्ने, रमाउने, घुम्ने अरू के–के रहर थियो । तर, जब हस्पिटलको मौखिक मृत्युको पुर्जी आयो । त्यसपछि म अबको पुगनपुग तीन महिना बाँच्छु अरे । यो कुराले हररात, हरदिन मुटु घोचेकोघोच्यै छ, धेरै म के पो बोल्न सक्छु र रु
माननीय मन्त्री, त्यो दिन वा मेरो मरणको दिन सम्झन्छु । साँच्ची त्यसदिन मेरा सारा आफन्त कसरी रोलान् । कति भक्कानिलान् । म कल्पनै गर्न सक्दिनँ । मुख्य कुरा आफूले खाइनखाई १९ वर्षसम्म हुर्काउने मेरा बाआमा कति रोलान् । उनीहरूलाई सम्झाउने मानिसले के भनेर सम्झाउलान् । म सोचिरहेकी छु ।

थाहा छ, म नेपालको कर्णाली भनिने जुम्ला जिल्लामा जन्मिएँ । हुर्के । जहाँ अनगिन्ती दुस्ख, अभाव छन् । जुन दुस्ख र अभावले मजस्ता नागरिक केही न केही रुपमा पिल्सीरहेका छन् । जस्तो कि, म जब क्यान्सर रोगी भएँ । त्यसपछि आफैंले अनुभव गरेँ, दुर्गम हर नागरिकका लागि कति पीडादायिक भुगोल रहेछ भनेर । अनि जब आफू बाँच्नका लागि हर मानिससँग आलापविलाप गर्न थाले । बुझेँ, मानिसका लागि दुर्गम शत्रु रहेछ भनेर । जेहोस्, मैले अनुभव गरेका कुरा सत्य छन् । र त, त्यही कुराको प्रेरणाले आज तपाईंलाई मेरो मृत्युबारे जानकार गराउन लागिरहेको छु । अनि यो पत्र सकिनसकि लेखिरहेकी छु । कृपया, मलाई माफ गर्नुस् है ।

मैले सानैदेखि तपाईंको बारे सुनेकी थिएँ । तपाईंको बारे पढेको छु । तपाईंजस्ता अरू पनि धेरै मानिस हुँदा हुन् यो देशमा । तर नचिने पनि तपार्इंलाई नजिकको जस्तो लाग्यो । सम्झेँ, तपार्इंले कुरो बुझ्नु हुन्छ मेरो । अनि यो चिठी लेखेको हुँ । खास तपाईंलाई पनि मेरो मृत्युको खबरबारे जानकारी गराएको हुँ यसै पत्रबाट ।

मलाई थाहा छ, म मर्न लागेको छु । सानो उमेरमा म मर्न लागेँ, त्यस कुराले म साह्रै दुस्खी छु । माननीय मन्त्रीज्यू, म पनि यही देशमा जन्मे । हुर्के । जहाँ तपाईं पनि जन्मनु भो र हुर्कनु भो । तर तपाईंलाई एउटा कुरा सोध्न मन छ । तपाईं बिरामी हुँदा वा बिरामी लगेर हस्पिटल जाँदा । हस्पिटलमा कति माया गर्छ रु कति सम्मान गर्छन् रु तपाईंलाई याद होला । अनुभव होला । तर मलाई त त्यस्तो कुराको अनुभवै भएन । यादै भएन । र, त हजुरलाई मेरो मृत्युको जानकारी दिइरहेकी छु ।

खासमा मैले धेरै दुस्ख पाएँ । आपत खेपे । पाएको दुस्ख सम्झिँदा लाग्छ, म यो देशको नागरिक हैन । मैले कति हो कति बेथितिहरू देखेँ । त्यो बेथितिको सिकार म पनि भएँ । र, सम्झेँ बेथितिहरूले मजस्ता अरू पनि दिनदिनै मरिरहेका होलान् । अनि मनमनै सम्झेर तपार्इंलाई जानकारी गराउन मन लाग्यो । चिठी लेखिरहेकी छु ।

हुन त, म एक दिन मर्ने नै छु । तर केही समय चाँडै मर्ने भएँ । यसैले म दुखि छु त भन्नै पर्‍यो । हो म दुस्खी छु । अनि म मर्नु पहिले तपार्इंलाई भेटेर केही कुरा गर्न चाहन्छु । खासमा हाम्रो देशमा लापरबाही किन हुन्छ रु बुझेर जान्न चाहन्छु । मर्न चाहन्छु ।

माननीय मन्त्रीज्यु । हुन त, म बाँचेर पनि देशको लागि के गर्न सक्थे होला र १ तर म मर्ने पक्का भएपछि कहीं न कतै देशको हो या आफ्नो खुब माया लागिरहेको छ । किन हो खै १ मैले देखेका बेथितिहरूप्रति मनमा धेरै घृणा छ । लाग्छ, म अब त केही दिनपछि मर्छु पनि होला । तर, मेरो उपचार गर्दा पाएको दुस्ख हजुरलाई सबै भन्न चाहन्छु न कि मजस्ता यो देशका नागरिकले मैले जसरी दुस्ख नपाउन् । पीडा नपाउन् । बेथितिको सिकारले मृत्यु नपाउन् ।

तपाईंलाई मेरा धेरै कुरा भन्नुछ । जुन कुरा चाहेर पनि यस पत्रमा लेख्न सक्दिनँ, भन्न सक्दिनँ । घाउ पनि दुखेर बढिरहेको छ । पीडाले मुटु कापिरहेको छ । म यो भन्दा बढी लेख्न सकिनँ । कृपया सक्नुहुन्छ भने म मर्नु पहिले हजुरसँग सबै कुरा भन्ने समय पाउँ । सक्नुहुन्न भने यो कामचाहिँ गरिदिनुहोला । देशका हर नागरिकलाई मृत्यु दिने बेथितिहरूको अन्त होस् । लापरबाहीले एक वर्षपछि मर्ने नागरिक एक वर्षअघि नमरोस् ।
नमस्कार ।

सन्ध्या शाही, जुम्ला
हाल स् काठमाडौं
Read more ...

‘पानी रोकिएपछि महेन्द्र मञ्जिललाई अप्ठ्यारो’

काठमाडौं ।  खानेपानीको पाइप लाइन काटिएपछि महेन्द्र मञ्जिलका लागि पानी व्यवस्थापन निकै खर्चिलो बन्न पुगेको छ । महसुल नतिरेको भन्दै तत्कालीन मुमाबडामहारानी रत्न शाहको निजी निवास महेन्द्र मञ्जिलमा खानेपानीको आपूर्ति आठ वर्षअघि काटिएको थियो।

खानेपानीको पाइप लाइन पुनः सुचारु गर्न महेन्द्र मञ्जिलमा कार्यरत कर्मचारीले निकै दौडधुप गरे पनि प्रयास सफल हुन सकेको छैन । तत्कालीन मुमाबडामहारानी रत्न, उनका सुसारे तथा सुरक्षाकर्मीका लागि महेन्द्र मञ्जिलमा दैनिक १२ हजार लिटर पानी खपत हुँदै आएको छ ।

खानेपानी पाइप लाइन काटिएकाले तत्कालीन राजा वीरेन्द्रका पालामा किनिएको ट्याङ्करले दैनिक दुईपटक महाङ्कालबाट पानी ओसार्ने गरेको छ ।

रत्न शाहको रेखदेखमा खटिएका दरबारका पूर्वसचिव शम्भुप्रसाद अधिकारीले भने, ‘काठमाडौँ उपत्यका खानेपानी लिमिटेडलाई एक पटकमा ८२० रुपियाँ बुझाउनुपर्छ ।  दुई ट्याङ्कर पानी दैनिक चाहिन्छ।’

‘यसरी पानी ओसार्दा निकै समस्या भएपछि नेपाल सरकारका मुख्य सचिवसम्मलाई गुहार्‍यौँ तर उहाँहरूबाट टाउको नदुखाउनुहोस् भन्ने जवाफ पायौँ”, उनले भने ।

महेन्द्र मञ्जिलका लागि पानी खरिदमा मासिक ५० हजार रुपियाँ खर्च हुँदै आएको छ भने ट्याङ्करको इन्धन र मर्मत खर्च अतिरिक्त लाग्दै आएको छ ।

ट्याङ्कर पुरानो भएकाले बिग्रिएर धेरै दुःख दिने गरेको गुनासो गर्दै उनले डिजेल पनि धेरै खपत हुने गरेको बताए।  तत्कालीन राजा वीरेन्द्र भएकै बेला नारायणहिटी दरबारमा खानेपानीको अभाव भएपछि इनार खन्नुपर्ने वा बोरिङ गर्नुपर्ने विषय त्यहाँका कर्मचारीले उठाएका थिए ।

तर, तत्कालीन राजा वीरेन्द्रले राजपरिवारमा इनार खन्ने चलन नभएको र बोरिङ गर्दा पानीको सतह घट्नसक्ने भएकाले पानी ओसार्नु नै उपयुक्त हुने भन्दै ट्याङ्कर किन्न आदेश दिएका थिए। सोही अनुसार २०५५ सालमा छ हजार लिटर क्षमताको पानी ट्याङ्कर किनिएको थियो।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us