Sunday, 4 October 2015

बाबुराम भने,‘प्रचण्ड छिट्टै अख्तियारको फन्दामा पर्दैछन्’

काठमाडौं,१८ असोज। पूर्वप्रधानमन्त्री बाबुराम भट्टराईले केही दिनभित्रै एमाओवादी अध्यक्ष प्रचण्डसहित केन्द्रीय नेताहरु अख्तियारको फन्दामा पर्ने बताएका छन् ।नवलपरासीको देवचुली नगरपालिकाअन्तर्गत चौधरीग्रामका मजदुरहरुको आइतबार बिहान गरेको स्वागत तथा चियापान कार्यक्रममा पूर्वप्रधानमन्त्री भट्टराईले एमाओवादी भ्रष्टाचारको अखडा भएको बताए । ‘एमाओवादी भूकम्पका कारण रातो स्टिकर पाएको घर हो । त्यहाँ बस्दा मलाई पनि किच्ला भनेर छाडेँ,’ भट्टराईको भनाई उद्धृत गर्दै एक सहभागीले भने,‘एमाओवादीका अध्यक्षदेखि केन्द्रीय तहका केही नेता केही दिनभित्रै अख्तियारको फन्दामा पर्दैछन् ।’ गोर्खाबाट रुपन्देहीको धकधाईमा हुने कार्यक्रममा सहभागी हुन जाने क्रममा आइतबार बिहान भट्टराई नवलपरासी पुगेका थिए । आजको नागरिक दैनिकमा खबर छ ।
Read more ...

नेपालमा नाकाबन्दी लगाउने कुरा भारतले सोच्न पनि सक्दैन : भारतीय गृहमन्त्री

काठमाडौ : भारतीय गृहमन्त्री राजनाथ सिंहले नेपालमा नाकाबन्दी लगाउने भन्ने कुरा भारतले सोच्न पनि नसक्ने बताएका छन्। 
गृहमन्त्रीको सरकारी निवास अकवर रोड १७ मा रिपोर्टर्स क्लब नेपालका अध्यक्ष ऋषि धमलासँग कुरा गर्दै उनले भने, 'भारत सरकार, जनता कुनै पनि बहानामा नेपालमाथि नाकाबन्दी लगाउने कुरा सोच्न समेत सक्दैन । हामी त नेपालको विकासमा सहयोग गर्न चाहन्छौ । नाकाबन्दी भन्ने शब्दको उच्चरण नै नगर्नुस, भारतले यस्तो कुरा सोच्न पनि सक्दैन र कहिल्यै गर्दा पनि गर्दैन। यो कल्पना भन्दा बाहिरको कुरा हो, यस्तो कुरा गरेर सम्बन्धमा चिसोपन ल्याउने कुरा कसैले पनि नगरौ।' 
उनले नेपाललाई दुख सुखमा साथ दिदै आएको र भविष्यमा पनि साथ दिदै जाने स्पष्ट पार्दै नेपालमा समस्या परेको बेलामा भारतले जस्तो सुकै सहयोग पनि गर्ने  प्रतिबद्धता ब्यक्त गरे।गृहमन्त्री सिंहले भने,  अहिले आपूर्ति ब्यवस्था आएको असहजता प्रति हामी सजग छौ । नेपालकै आन्तरिक कारणले यो अवस्था सृजना भएको हो । त्यसलाई सकेसम्म हाम्रो तर्फबाट छिटो भन्दा छिटो समस्या समाधान गर्नको लागि हामी पहल गरिरहेका छौ । नेपालीलाई हामी कुनै पनि अभाव नहोस भन्नेमा सचेत छौ । नेपालीलाई दुख हुँदा सबैभन्दा बढी चिन्तित हामी हुन्छौ यसमा हाम्रँे सरकार सजग छ ।
उनले गतल सन्देश प्रभावित गरेर दुई देशको सम्बन्धलाई प्रभावित पार्ने प्रयास गरिएको दावी गर्दै नेपालमा भारत विरोधी गतिविधी बढेको मा आफू एक दमै दुखि भएको बताए ।उनले भने–नेपालसँगको सम्बन्ध अझै प्रगाढ बढाउन प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी दुई पटक नेपाल जानु भयो । म पनि नेपाल भ्रमणमा गए । हामी दुई मुलुकका सम्बन्ध सुमधुर बनाउन लागेको बेला यस्तो गलत सन्देश फैलाईनु उचित होईन ।
गृहमन्त्री सिंहले नेपाललाई भुकम्पको बेला सबै भन्दा छिटो सहयोग गर्ने भारत भएको उल्लेख गर्दै नेपाली जनताले दुख पाउन नहुने स्पष्ट पारे ।गृहमन्त्री सिंहले नेपालमा बनेको नयाँ संविधानमा आफुहरुको कुनै पनि किसिमको आपत्ति र असन्तुष्टी नभएको स्पष्ट पार्दै संविधानसभाबाट सहमतिमा छिटो भन्दा छिटो नेपालमा संविधान बन्नु पथ्र्यो भन्ने सुरु देखिकै आफूहरुको बटमलाईन रहँदै आएको स्मरण गराए।
उनले भने– नेपालमा जारी भएको संविधानमा हामीले असहमति राख्नु पर्ने अवस्था छैन तर संविधानमा सबैको अपनत्व होस र सहमतिका साथ संविधान जारी होस भन्ने हाम्रो दृष्टिकोण थियो । संविधान जारी भएपछि मधेसी, थारु, जनजाति असन्तुष्टी ब्यक्त गरिरहेको अवस्थामा उनीहरुको भावना संविधानमा समेटियोस भन्ने हाम्रो चाहना हो । कस्तो संविधान बनाउने भन्ने नेपालका राजनीतिक दलले तय गर्ने विषय हो । हामीले त सुझाव दिने मात्रै हो ।
सिंहले नेपालमा जारी सरकार निर्माण प्रति चासो राखे पनि नेपालमा कस्तो र कस्को नेतृत्वमा सरकार बनाउने भन्ने कुरा नेपालका राजनीतिक दलहरुले निर्णय गर्ने कुरा भएकोले त्यसमा आफूहरुको कुनै चासो र हस्तक्षेप नभएको बताए ।उनले सो क्रममा आफूले पछिल्लो उत्पन्न असमझदारीको विषयमा नेपालका प्रधानमन्त्री सुशील कोइराला र नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीसँग टेलिफोनमा कुराकानी गरेको समेत जानकारी दिए ।
Read more ...

१० वटा पेट्रोल ट्याङ्कर र ७० वटा कन्टेनर नेपाल भित्रिए

भारतले अघोषित नाकाबन्दी खुला गरेपछि पूर्वी नाकाबाट ७० बढी कन्टेनरहरु नेपाल भित्रिएका छन् ।

मेची भन्सार कार्याललयका अनुसार शनिबार राति साढे १० बजेसम्म नाकाबाट कन्टेनरहरु भित्रिएका थिए । अहिले बिहानसम्म ७० बढी कन्टेनरहरु भन्सार परिसरमा रहेको भन्सार प्रमुख भीम अधिकारीले जानकारी दिए ।

‘नाकाबन्दी खुलेपछि पानीट्यांकीमा अलपत्र कन्टेनहरु क्रमशस् भित्रिरहेका छन्, अधिकारीले भने, ‘भित्रिएका कन्टेनहरु जाँच पासको प्रक्रियामा छन् ।’

भन्सारका अनुसार ग्यास, क्लिङकर, जिप्सम, कपडा, इलेक्ट्रिक सामानलगायत अन्य सामान बोकेका कन्टेनर भित्रिएका छन् । पेट्रोल भर्न गएका २० ट्याङकर तेल भर्ने प्रक्रियामा भारतीय आयल निगमको सिलिगुडी डिपोमा अड्किएर बसेको छ ।
 भारतको पानीट्याङ्कीस्थित सीमा सुरक्षा बल ९एसएसबी० का अधिकारीले दिल्लीबाट नाका सहज बनाउन आदेश आइसकेकाले दुई दिनभित्रमा अलपत्र सबै कन्टेनरहरु नेपाल छिरिसक्ने बताएका छन्  । पहिला एसएसबीले  एउटा कन्टेनर जाँच गर्न २ देखि ३ घण्टा लगाउँदै आएकोमा अहिले आधा घण्टाभित्रमा जाँच गरेर छाड्न थालेको व्यवसायीको भनाई छ ।
Read more ...

Saturday, 3 October 2015

बामदेवले प्रधानमन्त्रीको राजीनामा मागेपछि मन्त्रिपरिषद्मा झण्डै हानाहान

काठमाण्डु, १६ असोज– संसदको पहिलो बैठकमा सम्बोधन गर्नुअघि बोलाइएको मन्त्रिपरिषद्को आकस्मिक बैठकमा उपप्रधान तथा गृहमन्त्री वामदेव गौतमले प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालाको राजीनामा मागेका थिए ।

बैठकमा प्रधानमन्त्री कोइरालाले संविधान संशोधन प्रस्ताव गरेपनि राजीनामा दिने विषय नउठाएपछि उपप्रधानमन्त्री गौतमले नयाँ सरकार बन्ने बाटो प्रधानमन्त्रीले राजीनामा नगरी कसरी खुल्छ भन्ने प्रश्न गरेका थिए ।
उनको भनाइमा एमालेका मन्त्रीहरुले समर्थन गर्दै शुक्रबार नै राजीनामा घोषणा गरेर नयाँ सरकार बन्ने मार्ग खुलाउनुपर्ने माग गरेका थिए । बैठकमा एमाले मन्त्रीहरुको मागको प्रतिवाद काँग्रेसका मन्त्रीहरुले गरे ।
अर्थमन्त्री रामशरण महतले संक्रमणकालमा प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिने कि नदिने भन्ने प्रश्न मन्त्रिपरिषद्कै बैठकमा उठाउनु अनावश्यक भएको जवाफ गौतमलाई दिएका थिए ।
राष्ट्रपतिले राष्ट्रिय सहमतिको सरकार निर्माण गर्ने संविधानको प्रावधानअनुसार नयाँ सरकारका लागि आह्वान गर्ने र सो अनुसार सहमतिको सरकार निर्माण हुने तय भएपछि मात्र प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने तर्क काँग्रेसका मन्त्रीहरुले गरेका थिए ।
उद्योगमन्त्री महेश बस्नेतले प्रधानमन्त्रीले आजै बस्ने व्यवस्थापिका–संसदमा गर्ने सम्बोधनमार्फत राजीनामा दिने प्रस्ताव मन्त्रिपरिषदले पारित नगरेमा बैठक बहिस्कार गर्ने चेतावनी दिए तर बहिस्कार भने गरेनन् ।
वनमन्त्री महेश आचार्यले तत्काल आपत्ति जनाउँदै प्रधानमन्त्रीले मन्त्रीलाई सोधेर राजीनामा नदिने र यो प्रधानमन्त्रीको निजी विचार भएको बताएका थिए ।
मन्त्रीहरुबीच आपसी विवाद बढ्न थालेपछि प्रधानमन्त्री कोइरालाले आफूले राजीनामा दिन्छु भनिसकेको स्मरण गराए । एमाले मन्त्रीहरुलाई जवाफ दिँदै उनले ‘तर समय आएपछि मात्र राजीनामा दिने’ बताएका थिए ।
अन्नपूर्ण पोष्टबाट
Read more ...

‘नेपालमा नाकाबन्दी गरेको भारतले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसंग क्षमा याचना गर्नुपर्‍यो’

काठमाडौं, १५ असोज । नेपालको संविधानमा असन्तुष्टि जनाउँदै अघोषित नाकाबन्दी गरेको भारतले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसँग माफी माग्नुपर्ने माग गरिएको छ ।

लुम्बिनी–कपिलवस्तु दिवस अभियानले शुक्रबार एक विज्ञप्ती जारी गर्दै अघोषित नाकाबन्दी तत्काल खुलाएर आफ्नो इज्जत बचाउन भारतले विश्व समुदायसँग माफी माग्नुपर्ने माग गरेको हो । अभियानका विश्व संयोजक रामकुमार श्रेष्ठद्धारा हस्ताक्षरित विज्ञप्तीमा आफूलाई लोकतान्त्रिक कहलाउन पनि भारतले विश्व समुदायसँग माफी माग्नैपर्ने बाध्यता रहेको उल्लेख छ ।
यस्तो छ अभियानले जारी गरेको विज्ञप्ती:

मित्र राष्ट्र भारतको नेपालप्रतिको बिभिन्न खाले हेपाहा प्रबृति कुनै नौलो कुरो होइन । यस खाले भारतीय रवैयाको बिरोध नेपालभित्र नभएर बिभिन्न देशमा समेत हुनेगरेका छन र भारतद्धारा नेपाली भू-भागमा गरिएको अतिक्रमण र नेपालीमाथि गरिएका बिभिन्न किसिमका अमानबीय दुर्व्यबहारका बिरुद्ध जून १५, २००९ मा आयोजनागरिएको बिस्वब्यापी कार्यक्रमकै अंशको रुपमा सामाजिक सन्जाल फेसबूक मार्फत बिशेष तयारीका साथ लगातार २५ घण्टे ऐतिहासिक बिरोध कार्यक्रम समेत भएकोथियो ।
नेपाल भ्रमणका क्रममा भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीद्धारा नेपालको संविधानसभामा सम्बोधन गर्ने क्रममा “विश्वलाई चकित गर्ने बुद्ध जन्मेको देश”भनी नेपालकोलुम्बिनीलाई बुद्धको जन्मथलोको रुपमा स्वीकारिएको सार्वजनिक सम्बोधनपस्चात भारतीय स्वतन्त्रता दिवसमा समेत नेपाललाई बुद्ध भूमिको रुपमा पुन: परिचय दिए, तर जापान गएर कुरो फेरेका मोदीले राष्ट्र संघको सुरक्षा परिषदमा आफ्नो उम्मेदवारीको प्रचार प्रसारको क्रममा जर्मन र फ्रान्समा भने बुद्ध भारतमा पैदा भएको भनाइ राखे ।
सन २००१ देखि वर्ल्ड ट्रेड अर्गनाईजेसनको नेपाल सदस्य छ, जसको भारत पनि सदस्य राष्ट्र छ र यस अन्तर्गतका भूपरिवेष्ठित मुलुकले समुद्रसम्मको पारबहन आवागमनको सुविधामा पाउने प्रावधानको सदस्य राष्ट्रले उल्लङ्घन गर्न पाइदैन । वर्तमान अवस्थामा अघोषित नाकाबन्दी लगाएर सिर्जना गरिएको व्यवहारिकआवागमन र पारबहनमा अडचन र बन्देज आफैंमा गैर कानुनी हो । भारत जस्तो एउटा लोकतान्त्रिक मुलुकले आफूले हस्ताक्षर गरेका अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको अक्षरशपालना गर्नुपर्छ र आफूले स्वीकारेका कानुनको पालना नगर्ने मुलुक अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा लोकतान्त्रिक कहलाउन सक्दैन । त्यसैले राष्ट्रसङ्घको ७०औँ महासभामा समेत अमेरीकी राष्ट्रपति ओबामा लगायत शक्तिसम्पन्न राष्ट्रका सरकार र राष्ट्र प्रमुखहरुले समेत नेपाललाई नाकाबन्दी गर्दा भारतलाई नै नोक्सान हुने बताउदै तत्काल नाकाबन्दी फिर्ता गर्न भारतपक्षलाई अनुरोध गरेका छन ।

भारतको यस किसिमका गतिबिधिका कारण लोकतान्त्रिक बिशाल देश भारतकै छबी धुमिल हुन गएकोमा शुभचिन्तक छिमेकीको नाताले हामी चिन्तित छौं र भारतलाईतत्काल नाकाबन्दी फिर्ता गरेर अन्तराष्ट्रिय समुदायसंग क्षमा याचना गरी आफ्नो गुमेको साख जोगाउन हार्दिक अनुरोध गर्दछौं ।
रामकुमार श्रेष्ठ
लुम्बिनी-कपिलवस्तु दिवस अभियान बिश्व संयोजक
Read more ...

मोदी नेपाली जनताले दुःख पाएकोमा दुःखी हुनुहुन्छ: राजदूत उपाध्याय

पछिल्लो दुई सातादेखि नेपाल भारत नाकामा देखिएको अवरोध भोलिदेखि सहज भएर समान ओसारपसार सुचारु हुने भएको छ। भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको कार्यालयको ‘सहजीकरण’ पछि विदेश मन्त्रालयले सम्बन्धित भारतीय निकायहरुलाई नेपाल-भारत सीमा नाकाहरूमा आफ्नो तर्फबाट स्थिति सहज पार्न भनिसकेको अनौपचारिक जानकारी पाएको परराष्ट्रका एक उच्च अधिकारीले सेतोपाटीलाई बताए। ‘भोलिदेखिनै स्थिति सहज हुने अपेक्षा हामीले गरेका छौं,’ ती अधिकारीले भने, ‘अब ओभर टाइम गरेर भए पनि मेडिकल सामान, अक्सिजन, तथा इन्धन प्राथमिकताका आधारमा पहिले नेपाल ल्याउने सहमति भएको छ।’ वीरगंज नाका सहज हुन अरु केहि दिन लागेपनि अन्य नाका भोलिदेखिनै सहज हुने उनले बताए। भारतका लागि नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले दिल्ली फर्के लगत्तै शुक्रबार मोदीका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजित डोवललाई भेटेका थिए। उपाध्यायले डोवललाई नेपाल-भारत नाकामा सामानको आवजावत बन्द भएर नेपालमा आम नागरिकको जीवन कष्टकर भएको भन्दै सीमा तुरुन्त सहज बनाउन पहल गरिदिन अनुरोध गरेका थिए। शनिवार सेतोपाटीसँग फोनमा कुरा गर्दै उपाध्यायले भने, ‘मैले यहाँ आएपछि भारतीय नेता र सम्बन्ध अधिकारीहरुलाई भेटेर सीमामा देखिएको समस्या तुरून्त हल गर अनुरोध गरेको छु। सरकार बीच देखिएका मतभिन्नताको समाधान हुँदै गर्ला तर जनताले दुःख पाउनु भएन भनेको छु।’ भारतीय अधिकारीहरुलाई उद्धृत गर्दै उनले भने, ‘हामीले नाकाबन्दी गरेको होइन, अनपेक्षित घटना घट्यो। नेपालीले जनताले दुःख पाउन भन्ने हाम्रो कुनै मनसाय थिएन। तर जनाताले दुःख पाए। त्यसमा हामी दुःखी छौं।’ सीमामा आवजावत कहिले सहज हुन्छ भन्ने प्रश्नमा उनले भने, ‘छिटोभन्दा छिटो अहिलेको अवस्थाको अन्त्य हुन्छ र आपूर्ती पूर्ववत सहज हुन्छ।’ भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीलाई पनि आफूले चाडैं भेटने उनले बताए। ‘उहाँसँग मेरो भेट नभए पनि प्रधानमन्त्री मोदी नेपालीले दुःख पाएकोमा धेरै दुःखी भएको मैले पाएको छु। कुनै पनि स्थितिमा नेपाली जनताले दुःख पाउनु हुदैन थियो भन्ने उहाँको मान्यता रहेको छ,’ राजदूत उपाध्यायले भने। दिल्ली फर्किनु अघि राजदूत उपाध्यायले नेपालमा राजनीतक दल र मधेसी पार्टीका नेताहरूसँग परामर्श गरेका थिए। मधेसी नेताहरूसँगको आफ्नो छलफल उद्धृत गर्दै उनले भने, ‘मधेसी नेताहरुसँग मैले हातै जोडेर भने, हिजो हामी जनान्दोलनमा सँगै लडेका साथीहरु, जीवनभरि राजनीतिमा काम गरेका साथीहरूले मिलेर समस्याको समाधान गर्न सकेनौं भने भोलिको पुस्ताले हामीलाई धिकार्नेछ।’ सीमाङ्कनको मुद्दा बाहेक अन्य माग पूरा भएकोले मधेसी दललाई सहमतिमा आउन आफूले अनुरोध गरेको उपाध्यायले बताए। ‘दसमा नौ माग पुरा भएपछि त जनतालाई दुःख दिइराख्नु भएन। मधेसी दलका साथीहरुले पनि कम्तीमा नाका खोल्न सहयोग गर्नुपर्‍यो’, उनले भने।
Read more ...

Friday, 2 October 2015

नेपालीको दृढ अडानपछि भारत झुक्यो, चीनको नाका खुलेको खबर आए लगत्तै भारतीय गृहमन्त्रीले भने मोर्चालाई वार्तामा बस्न भनेका छौ

काठमाडौं । चीनतर्फको नाका खुले लगत्तै भारतीय गृहमन्त्री राजनाथसिंहले प्रधानमन्त्री सुशिल कोइराला र एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई फोन गरेर सिमानामा देखिएको समस्या समाधानको दिशातर्फ अघि बढ्न आग्रह गरेका छन् ।

नेपालले चीनसँगको तातोपानी नाका  खुलेको खबर आए लगत्तै भारतीय पक्षबाट यस्तो प्रतिक्रिया आएको हो । स्रोतका अनुसार भारतले आजभोलीमै नाका खोलि दिने संकेत गरेको एक मन्त्रीले बताए ।

प्रधानमन्त्री तथा ओलीसँगको टेलिफोन कुराकानीका क्रममा राजनाथले आन्दोलनरत मधेसी मोर्चासँग वार्ता गरेर समस्या समाधान गर्न आग्रह गरे । भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार राजनाथले मधेसी मोर्चाका नेताहरुलाई हिंसा र आन्दोलन अन्त्य गरेर वार्तामा जान भनेको बताएका थिए ।

 टेलिफोन कुराकानीका क्रममा राजनाथले दुबै नेतालाई नेपाल र भारत युगौँदेखिको असल मित्र रहेको र सधैँ रहिरहने बताएका थिए ।नाकाबन्दीका विषयमा कुरा गर्न प्रधानमन्त्री शुशिल कोइरालाको बारम्वारको आग्रह अस्विकार गरेको भारत सरकारले चीनसँगको नाका खुलेको खबर आएसँगै आफनै समस्या हल गर्न अग्रसर भनि सकेको छ । 

भारत सरकारको दबाब आएसँगै मोर्चा लचिलो भएको छ । उसले पुर्व अडान छोड्ने संकेत देखाएको छ । वीरगन्ज रक्सौँल चेक प्वाइन्टमा अघोषित नाकाबन्दी सातौँ दिन पुग्दा काठमाडौँमा इन्धनको अभाव भएको छ । इन्धन अभावकै कारण विद्यालय, कलकारखाना लगायत थुप्रै क्षेत्र प्रभावित छन् । 

इन्धन अभावकै कारण नेपाल अस्पतालहरु समेत बन्द हुने अवस्थामा पुगिसकेका छन् भने अन्तर्राष्टिय उडानका लागि तेलको व्यवस्था गर्न सरकारले निर्देशन दिइसकेको छ । अभावकै बीच नेपालले तातोपानी नाका खुलाउने प्रयास थालेको छ । 

यहाँ नेपालमा सामान तथा इन्धन पठाउनका लागि ४ सय चिनियाँ टक लाईनमा छन् । यसअघि भूकम्पपछि आएको पहिरोका कारण यो नाका बन्द भएको थियो ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us