Thursday, 27 October 2016

बाबुको किरियामा नाबालक छोरी

धादिङ । भूकम्पले घर तहस नहस बनाएपछि ठड्याइएको एउटा सानो झुप्रो । त्यस बाहिर आँगनमा एकसरो सेतो वस्त्र धारण गरेकी एक महिला र दुई नाबालिका नानीहरु । सरसर्ती हेर्दा हिन्दु परम्परा अनुसार किरिया गरिरहेको अवस्था प्रष्ट देखिन्छ । धर्मको भाषामा तस्बिर सामान्य लागे पनि मानवताको हिसाबले तस्बिर कारुणिक, बाध्यकारी र हृदयविदारक लाग्छ ।

यो दृश्य धादिङको कुम्पुरे पिपलटारस्थित दलित बस्तीको हो । स्थानीय लालबहादुर बयलकोटीको रहस्यमयी हत्या भएपछि विद्यालय जाँदै गरेका दुई बालिका अहिले बाबुको किरियामा बसेका छन्।

कुम्पुरकै महाकाली माद्यामिक विद्यायलमा कक्षा ९ मा पढ्ने पवित्रा बयलकोटी र कक्षा ७ पढ्ने रथी बयलकोटी आमा लालश्री बयलकोटीको साथमा बाबुको किरिया गरिरहेका छन्।

श्रीमानको निधनको पीडामा रहेकी लालश्रीलाई साना छोरीलाई किरियामा राख्नुपर्दा थप पीडा भएको छ । लालबहादुरका छोरा नभएकाले दुई छोरी बाबुको किरियामा बसेका छन् । लालबहादुरका ६ छोरमध्ये दुईटीले मात्र सेतो लुगा लगाएका छन् ।  अन्य छोरीहरु ६, ४ वर्षका सँगै १ वर्षकी दुई छोरी जुम्ल्याहा छन् । यी नाबालकलाई आमा र दिदीहरुले किन सेतो लुगा लगाएका हुन् भन्ने बुझ्न पनि सक्दैनन् । 

सानासाना छोरी बुवाको किरियाको लागि कष्टका साथ बसेको देख्दा त्यहा पुग्ने जोसुकै भक्कानिने गरेका छन् । लालबहादुरको निधनपछि ६ छोरीको पालनपोषण गर्ने जिम्मा लालश्रीको काँधमा आइलागेपछी उनी चिन्तित छिन् । उनले भावुक हुँदै भनिन्, ‘घरको कमाउने मान्छेलाई कुन पापीको आँखा लाग्यो, अब म एक्ली महिलाले कसरी हुँर्काऊ यी कलिला नानीहरुलाई ।’

दलित परिवारमा रोग, भोक, र अभावकाबीच जन्मेका यी अवोध कलिला नानीको उचित लालन पालन गर्न र शिक्षादीक्षा दिनसक्ने कुनै अभिभावक छैनन्। उल्टै घरमा ६० बर्षीया वृद्धा हजुरआमा छिन् । 

कात्तिक १ गते साँझ ७ बजे घरबाट बाहिरिएका लालबहादुर २ गते बिहान सुनौलाबजार गाउँ विकास समितिको सुकौराखोलामा झुण्डिएको अवस्थामा फेला परेका थिए । दसैंमा बनाइएको पिङमा झुण्डिएको भनेर प्रहरीलाई खवर गरिए पनि उनको खुट्टाले भुइ छोइएको प्रस्टै देखिएको स्थानीयले बताएका छन् । 

घटनापछि जिल्ला प्रहरी कार्यलय धादिङबाट खटिएको टोलीले घटनास्थलको मुचुल्का गरि शव पोष्टमार्टमको लागि धादिङवेशी ल्याएका थिए । झुण्डिएको भनिएको स्थान रहस्यमय र शंकास्पद देखिएपछि प्रहरीले हत्या आशंकामा ५ जनालाइ नियन्त्रणमा लिइ अनुसन्धान गरिरहेको छ ।
Read more ...

लोकमानसिंहलाई नहटाउनु भन्दै बालुवाटारमै प्रचण्डलाई भारतको धम्की

काठमाडौं । अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्कीलाई जोगाउन शक्ति केन्द्रहरुसमेत सक्रिय बनेका छन् । यसैक्रममा नेपाली कांग्रेसका एकजना सांसदले भारतीय बुद्धिजीवी एसडी मुनीलाई बालुवाटारमा पुर्‍याएर प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई धम्की दिएका छन् ।एसडी मुनीलाई लिएर बालुवाटार जाने व्यक्ति हुन् कांग्रेस सांसद अमरेशकुमार सिंह । सिंहले प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा लागेर भारतसँग निहु नखोज्न धम्की दिएको स्रोतले बताएको छ ।

नेपाल(भारत सम्वन्धबारे एक छलफलमा सहभागी हुन यसैसाता एसडी मुनि नेपाल आएका थिए । यहीबेला सत्तारुढ माओवादी र प्रमुख विपक्षी एमालेका १५७ सांसदले अख्तियार प्रमुख लोकमान सिंह कार्कीविरुद्ध संसदमा महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गरे । महाअभियोग गर्दा भएलगत्तै अमरेश एसडी मुनीसँगै बालुवाटार पुगेका थिए ।

भेटमा अमरेशले प्रचण्डलाई ‘धोकेबाज’सम्म भनेको स्रोतले बतायो । साथै उनले माओवादी लडाकूहरुले चिनियाँ पैसा खाएर लोकमानविरुद्ध महाअभियोगको प्रस्ताव पेश गरेको भन्दै प्रचण्डसँग ‘अब भारत रिसायो’ भनेर अत्याएका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई महाअभियोगको पक्षमा नउभिन केही भारतीय नेता एवं कूटनीतिज्ञबाट समेत दबाव परेको स्रोतको दाबी छ । प्रचण्डले लोकमानलाई हटाउन कम्मर कसेको खबर पाएपछि कांग्रेस सांसद अमरेश नेपाल मामिलाका जानकार मानिने भारतीय प्राध्यापक एडी मुनीलाई लिएर केही दिन पहिले बालुवाटार छिरेका थिए ।

प्रधानमन्त्री प्रचण्ड भारतको राजकीय भ्रमणमा रहँदा लोकमानले लडाकू शिविरको फाइल खोल्छु भनेर धम्क्याएपछि प्रचण्ड र लोकमानको सम्वन्ध बिग्रिएको छ । यही कारणले माओवादी अध्यक्ष समेत रहेका प्रचण्ड अहिले महाअभियोग पारित गर्ने पक्षमा उभिएका छन् । यद्यपि उनले आफू केपी ओली प्रधानमन्त्री भएकै बेलादेखि लोकमानलाई कारवाही गर्ने पक्षमा रहेको बताएका छन् ।

कार्कीलाई जोगाउन अमरेश लगायतका कांग्रेसकै नेताहरु लागेका छन् । यसमा केही भारतीय कूटनीतिज्ञहरुको पनि चासो देखिएको छ ।
Read more ...

नेपालमा भन्दा चिनमा बेरोजगारी बढी १ पदका लागि विज्ञापन गर्दा १० हजार आवेदन

काठमाडौं । चिया पस्कँदै पाहुनालाई स्वागत गर्ने सबैको सपनाको जागिर हुन नसक्ला तर यहाँ एक रिसेप्सनिस्टका लागि ‘भ्याकेन्सी’ हुँदा झन्डै १० हजार जनाको आवेदन परेको छ।

चीनको अति प्रतिस्पर्धापूर्ण निजामती सेवाको इतिहासमै मात्रै एक पदका यसरी कीर्तिमानी संख्यामा आवेदन परेको हो। ‘चाइना डेमोक्रयाटिक लिग’ नामक एक तथाकथित राजनीतिक पार्टीका लागि एक रिसेप्सन कर्मचारी माग गरिँदा ९ हजार ८ सय ३७ जनाको निवेदन परेको छ।

चीनमा केही यस्ता साना राजनीतिक पार्टी खडा छन् जसको खासै कुनै शक्ति हुँदैन र त्यहाँ जागिर खानुलाई इज्जतको विषय पनि मानिन्न। तैपनि किन यति धेरै आवेदन परेको तरु

अधिकारीहरू यसलाई सजिलो जागिर मान्छन्। स्नातक तहको योग्यता र दुई वर्षको ग्रासरुट अनुभवले यस्ता खाले जागिरका लागि आवेदन गर्न भ्याउँछ। चीन सरकारले भ्रष्टाचारमाथि कडा अकुंश लगाइरहेकाले सरकारी सेवा पछिल्लो समय झन लोकप्रिय भएको छ। त्यहाँको भर्ती प्रक्रिया पनि कडा बन्दै गएको छ।

चीनमा यस वर्ष निजामती सेवा परीक्षामा १४ लाख मानिस सहभागी भए। प्रतिरिक्त पदका लागि ४९ जनाको दरले आवेदन पर्‍यो। गत वर्षको यो अनुपात ४६ थियो। सन् २०१३ मा एक तथ्यांकसम्बन्धी पदका लागि ९ हजार ४ सय जनाको आवेदन परेको थियो।

चीनमा बेरोजगारी दर ४ प्रतिशतको हाराहारीमा रहेको मानिन्छ। जसको अर्थ १ अर्ब ४० करोड जनसंख्या भएको मुलुकमा थुप्रै मानिसले जागिर खोजिरहेका छन् भन्ने हो। धेरैजसो मानिस अझै निजी क्षेत्रकै आकर्षक जागिरलाई प्राथमिकता दिन्छन्।Read more ...

भारत र चीनका राष्ट्रपति नेपाल आउँदा सार्बजनिक विदा दिने सरकारको निर्णय

काठमाडौं । भारत र चीनका राष्ट्रपति नेपाल भ्रमणमा आउने दिन सरकारले सार्बजनिक विदा दिने निर्णय गरेको छ । विहीबार बसेको मन्त्रिपरिषद बैठकले दुई छिमेकी देशका राष्ट्रप्रमुख नेपाल भ्रमणमा आउँदा सार्बजनिक विदा दिने निर्णय गरेको हो ।

भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जी यही कात्तिक १७ गते नेपाल भ्रमणमा आउँदैछन् ।  सोही दिन राष्ट्रपति मुखर्जी आउदा ४५ मिनेट त्रिभुवन अन्तराष्ट्रिय विमानस्थल समेत प्रभावित हुनेछ । चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिनपिङको नेपाल भ्रमण भने टुंगो लागिसकेको छैन ।
Read more ...

मृत्युदण्डको सजाय सुनाइएका दार्चुलाका अमरलाई आममाफी दिन युएई सरकारलाई प्रधानमन्त्री प्रचण्डको आग्रह

काठमाडौं । युएईको अदालतद्वारा मृत्युदण्डको सजाय सुनाएका दार्चुलाका अमर बमलाई आममाफी दिन प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले युएई सरकारसँग आग्रह गरेका छन्। 

विहीबार नेपालका लागि युएईका राजदूत सैद हाम्दन अल नक्वीसँग भएको भेटमा प्रधानमन्त्री प्रचण्डले सो आग्रह गरेका हुन्। भेटमा राजदूत नक्वीले त्यसबारे आफू युएई फर्केर सरकारसँग छलफल गर्ने बताए। 

नेपाल युएईको पुरानो मित्र भएको भन्दै उनले दुई देशको सम्बन्ध तथा प्रधानमन्त्रीको चासो सम्बोधनका लागि हरसम्भव प्रयत्नशील रहने सकेत बताए। सिंहदरबारमा भएको भेटमा राजदूत नक्वीले सन् २०१७ जनवरी १६ मा युएईमा हुने वर्ल्ड फ्युचर इनर्जी समिटका लागि प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई निम्तोसमेत दिएका छन्।
Read more ...

Wednesday, 26 October 2016

पटाका नपड्काउनुस है, क्यान्सर लाग्ला !

काठमाडौं । नेपालीको दोस्रो ठूलो चाड तिहारलाई रंग र प्रकाशको पर्व मानिन्छ । यसका साथै यस पर्वमा पटाका पड्काएर रमाइलो गर्ने चलन पनि रहँदै आएको छ ।

तर तपाईंलाई थाहा छ, पटाका, भुईचम्पा लगायतका हामीले रमाइलोका लागि पड्काउने पदार्थको असरले क्यान्सरसम्मको रोग निम्त्याउँछ भनेर,

भुई चम्पा र पटाकाबाट निस्केको आगोले भौतिक संरचनामा क्षति पुगेको, मानिसको दृष्टि गुमेको त हामीले सुन्दै आइरहेका छौं । यतिमात्र होइन यसबाट निस्कने धुँवाले बनाउने वातावरण प्रदुषणबाट फोक्सो संक्रमण, हृदयघात र क्यान्सर ९अर्वुद रोग० हुन सक्ने संभावना पनि त्यत्तिकै छन् ।

पटाका पड्काउँदा निस्कने सेतो ज्वालामा अलिमुनियम रहेको र यो दिमाग र फोक्सोका लागि हानीकारक रहेको प्रमाणित भइसकेको छ । त्यस्तै पटाकाबाट निस्कने रातो ज्वालामा लिथियम र स्ट्रोनटियम हुन्छ । जसबाट बच्चाको हड्डिको विकासमा असर पार्ने गर्दछ ।

अझ चिन्ताको विषय यो छ कि यसमा अर्वुद रोगको कारक तत्व र हर्मोनलाई असन्तुलित पार्ने तत्व समेत बारुद र पटाकामा हुन्छ । पटाका बनाउन प्रयोग गरिने विभिन्न रासायनिक पदार्थबाट हावामा सल्फर डाइअक्साइड, कार्वोन डाइअक्साइड र कार्वोन मनोअक्साइडजस्ता विषालु ग्यासबाट फोक्सोको क्यान्सर र क्रोनिक व्रोङकाइटिस रोग लागी अकाल मै मृत्यु हुने सम्भावना अधिक छ ।
Read more ...

डन्डिफोरले दुख दियो, यसरी हटाउन सकिन्छ सजिलै डन्डिफोर ?

काठमाडौं । युवा उमेरमा डन्डिफोरले खुबै दुस्ख दिन्छ । यही सयमा सुन्दर हुने चाहना अझ बढी हुन्छ, तर धेरैलाई डन्डिफोरले हैरान बनाउँछ । डन्डिफोर आउनु सामान्य प्रक्रिया भए पनि केही यसलाई लिएर अधिक चिन्ता पनि गर्छन् । यसबाट राहत पाउन केही घरेलु उपाय पनि छन् :

अनुहार धोइरहनुहोस् : धुवाँधुलोले अनुहारमा फोहोर जमाउँछ । त्यसैले अनुहार सफा राख्न हरदम प्रयत्न गर्नुुपर्छ । दिनमा कमसेकम तीन–चारपटक अनुहार धुनुहोस् । हरेकपटक फेसवासको प्रयोग जरुरी छैन । सादा पानीले अनुहार धुन सकिन्छ । यसले अनुहारमा तेल जम्न पाउँदैन र अनुहार सफा रहन्छ । साथै डन्डिफोर आउनबाट पनि रोक्छ ।

ननिचोर्नुहोस् : डन्डिफोर आयो भने निचोरिहाल्ने बानी धेरैको हुन्छ । त्यसो गर्नु गलत हो । यसले अझ बढी डन्डिफोर आउने सम्भावना मात्र हुन्न, खत बस्ने खतरा पनि हुन्छ । डन्डिफोरलाई नछुनु नै जाती हुन्छ । यसलाई जति जिस्क्यायो, उति बढ्छ ।

निमको फेसप्याक : डन्डिफोर आइसकेको छ भने निमको फेसप्याक तयार गरेर प्रयोग गर्न सक्नुहुन्छ । ताजा निमका पात र चन्दन पाउडरको लेप बनाउनुहोस् । यसलाई अनुहारमा लगाएर १५ मिनेटसम्म राख्नुहोस् र फेरि अनुहार चिसो पानीले धुनुहोस् । यसले अनुहारमा चमक त आउँछ नै, डन्डिफोरबाट पनि जोगाउँछ ।

चन्दन पाउडर : चन्दन पाउडरमा गुलाब जल वा पानी मिसाएर अनुहारमा लगाउनुहोस् र केही समयपछि चिसो पानीले धुनुहोस् । यसले अनुहारमा चिसोपना रहन्छ र जलन कम हुन्छ ।

गुलाब जल : छाला विभिन्न किसिमको हुन्छ । यदि तैलीय छाला छ भने सुत्नुअघि अनुहार गुलाब जलले सफा गर्नुहोस् । राति सुत्नुअघि अनुहार धुन नभुल्नुहोस् । खानपान स् डन्डिफोर आउन नदिन खानपानको पनि ठूलो भूमिका हुन्छ । तैलीय खाना कम खानुपर्छ भने तरकारी र फलफूलमा जोड दिनुपर्छ ।
Read more ...

पिताले बलात्कार गरेपछि मामाको शरणमा पुगेकी किशोरी मामाबाटै बलात्कृत

उदयपुर । बेल्टार बसाहा नगरपालिका बसाहाकी एक १३ वर्षीया किशोरीलाई पटक–पटक बलात्कार गर्ने किशोरीको बुबा, मामा र गाउँले दाजुलाई जिल्ला अदालत उदयपुरले जेल सजायको फैसला गरेको छ ।

जिल्ला अदालत उदयपुरका न्यायाधीश राजकुमार कोइरालाको एकल इजलासले किशोरी बलात्कार गर्नेहरुविरुद्ध हालै जेलसजाय र आर्थिक जरिवानाको फैसला गरेको अदालतका स्रेस्तेदार रितबहादुर मगरले बताए ।

किशोरी बलात्कार गर्ने बुबालाई २२ वर्ष जेल सजाय र रु ५० हजार आर्थिक जरिवाना तोकिएको अदालतले जनाएको छ । यस्तै किशोरीको मामालाई ११ वर्ष जेल सजाय र रु १० हजार जरिवाना तथा दाजुलाई आठ वर्ष कैद र रु १० हजार जरिबानासहितको फैसला भएको छ ।

किशोरीको आमा डेढ वर्षअघि वैदेशिक रोजगारीको सिलसिलामा विदेश गएपछि बुबाले उनलाई ६ महिनादेखि करणी गर्दै आएका थिए । आफ्नो बुबाले करणी गरेपछि किशोरी भागेर मावली गएकामा त्यहाँ पनि मामाले पटक–पटक बलात्कार गरेका थिए ।

मामाबाट बच्न भागेर फेरि गाउँमा आएर आफन्त दाजुको शरण लिएकी उनलाई दाजुले पनि पटक–पटक बलात्कार गरेका थिए । पीडित किशोरीले यसबारेमा साथीहरुलाई भनेपछि साथीका अभिभावकको निवेदनमा प्रहरीले बलात्कारीलाई गत वैशाख १७ गते पक्राउ गरेर मुद्दा चलाएको थियो ।

जिल्ला अदालत उदयपुरमा उक्त घटनासम्बन्धी मुद्दा चलेको सात महिनापछि अदालतले यस्तो फैसला गरेको हो ।
Read more ...

टीपीएसको म्याद फेरि बढ्यो: अमेरिकामा नेपालीलाई ढुक्क

अमेरिका .राष्ट्रपति निर्वाचन आउन दुई सातामात्र बाँकी छँदा ओबामा प्रशासनले भूकम्पपीडित नेपालीका लागि टेम्पोररी प्रोटेक्टेड स्टाटस (टीपीएस) म्याद थप डेढ वर्षका लागि बढाएको छ । संघीय सरकारको यो निर्णयसँगै अब कागजपत्र नभएका नेपालीले सन् २०१८ जुन २४ सम्म अमेरिकामा बस्न र काम गर्न पाउनेछन् ।

गत वर्ष वैशाखमा गएको भूकम्पपछि त्यही वर्ष जुन २४ मा त्यो बेलासम्म अमेरिका प्रवेश गरेका नेपालीका लागि अमेरिकी सरकारले डेढ वर्षको टीपीएस सुविधा दिएको थियो । राष्ट्रपति उम्मेदवार डेमोक्र्याटिककी हिलारी क्लिन्टन र रिपब्लिकनका डोनाल्ड ट्रम्पबीच आप्रवासी नीतिमा आकाशजमिनको मतभेद रहेका बेला ओबामा प्रशासनले मंगलबार संघीय सरकारको वेबसाइटमा यस्तो सूचना प्रकाशित गरेको हो ।

यसअघि दिइएको टीपीएस सुविधाको म्याद आगामी डिसेम्बर २१ मा सकिने भएकाले अमेरिकामा रहेका कागजपत्रविहीन नेपालीले यसको अवधि बढाउन विभिन्न निकायमार्फत पहल गरिरहेका थिए ।
डिसीमा रहेका सञ्चारकर्मी विजय थापाका अनुसार विभिन्न कारणले अमेरिका आएर नेपाल नफर्किएका नेपालीका लागि टीपीएस सुविधा लाभदायक हुन्छ । 'यो सुविधाले अवैध रूपमा अमेरिका बसिरहेका तथा बस्न कानुनी प्रक्रिया अगाडि बढाइरहेका नेपालीले काम गर्न पाउँछन्', थापाले भने ।

अघिल्लोपटक करिब १० हजार नेपालीले यो सुविधा लिएको र यसपटक बाँकी रहेका त्यत्ति नै संख्यामा थप नेपालीले यो सुविधा लिनसक्ने थापाले बताए ।

नेपालीलाई भूकम्पपीडितका नाममा टीपीएस सुविधासँगै कैयौं वर्षदेखि कागजपत्रबिनै अमेरिका बसिरहेका विद्यार्थी, शरणार्थी सुविधा खोजिरहेका तथा छोटो भिसामा आएका नेपालीलाई फाइदा पुगेको थियो । अघिल्लो वर्ष विभिन्न कारणले यस्तो सुविधा लिनबाट वञ्चित नेपालीले समेत यसपटक यसका लागि आवेदन दिन पाउनेछन् ।
Read more ...

भारतीय राष्ट्रपति नेपाल आउदा दुई दिन विमानस्थल प्रभावित हुने

काठमाडौं । मुलुकमा एक मात्र अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल हुनुको पीडा यात्रु र वायुसेवा कम्पनीले हरेक अति विशिष्ट पाहुनाको भ्रमणका वेला भोग्ने गर्छन् ।

सन् २०१४ मा सार्क सम्मेलनमा भाग लिन आउने पाहुनाको व्यवस्थापन गर्दा चार दिनसम्म विमानस्थल पूर्णतया प्रभावित भएको थियो । त्यसवेला धेरै यात्रुले आफ्नो उडान–तालिका परिवर्तन गरी टिकट रद्द गरेका थिए । अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा हुने स–साना घटनाले पनि उडान–अवतरण प्रभावित हुने गर्छ ।

त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीको औपचारिक नेपाल भ्रमणको ‘भिभिआइपी उडान व्यवस्थापन’मा जुटेको छ । भ्रमण प्रारम्भ हुने मुख्य बिन्दु विमानस्थलबाटै मुलुकको पहिलो छवि झल्कने भन्दै विमानस्थल व्यवस्थापन त्यसको तयारीमा जुटेको हो । मुखर्जी १७ देखि १९ कात्तिकसम्म नेपाल भ्रमणमा आउँदै छन् । यस क्रममा दुई दिन सर्वसाधारणले भने सास्ती भोग्नुपर्नेछ ।

विमानस्थलका प्रवक्ता प्रेमनाथ ठाकुरका अनुसार राष्ट्रपति मुखर्जी आउने दिन १७ कात्तिकमा ४५ मिनेट विमानस्थल प्रभावित हुनेछ । सो दिन दिउँसो साढे १२ बजे राष्ट्रपति मुखर्जी नेपाल आइपुग्ने कार्यक्रम छ ।

तीनदिने नेपाल भ्रमणमा आउने राष्ट्रपति मुखर्जीको भारत फिर्ती हुने दिन १९ कात्तिकमा भने अन्र्तराष्ट्रिय विमानस्थल लगभग दिनभरि प्रभावित हुने छ ।

उक्त दिन मुखर्जी अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट शुरुमा जनकपुर जाने कार्यक्रम छ । जनकपुरबाट पोखरा जाने र पोखराबाट काठमाडौं फिर्ता हुने कार्यक्रम छ । काठमाडौं आइसकेपछि राष्ट्रपतिको टोली नयाँदिल्ली प्रस्थान गर्नेछ । ‘यस दिन त्रिभुवन विमानस्थल सबैभन्दा धेरै समय प्रभावित हुनेछ,’ प्रवक्ता ठाकुरले भने ।
Read more ...

साउदी अरवको जुवेलमा ६२ जना नेपाली कामदार अलपत्र

काठमाडौं । साउदी अरबको जुवेलस्थित ‘महमद सद अल घुरेरी एण्ड बर्दश’ कम्पनीमा तीन महिना अघि पुगेका ६२ जना नेपाली कामदार अलपत्र परेका छन् ।

पीडित कामदारले गएदेखि काम र तलब नपाएको भन्दै उजुरी दिन नेपाली दुताबास पुगेका थिए । ती कामदारलाई काठमाडौंस्थित न्यु जेनेरेशन इम्प्लोइमेन्ट सर्भिसले पठाएको थियो ।

रियादस्थित नेपाली दुताबासले कम्पनीले कामदारलाई काम दिन नसकेको भन्दै पठाउने म्यानपावरलाई कारबाही गर्न श्रम मन्त्रालयलाई र वैदेशिक रोजगार बिभागलाई सिफारीस गरेको छ । पीडित कामदारले गएदेखि काम र तलब नपाएको भन्दै उजुरी दिन नेपाली दुताबास पुगेका थिए ।

कम्पनीका मालिक महमद सदले दुताबासमा उजुरी दिन गएका रामचन्द्र ढुंगाना र जसिबिर नाल्वेलाई अज्ञात स्थलमा लगेर राखेको छ । 
Read more ...

यी भयानक फोटा, जसले आफ्नो फोटो हेर्नका लागि सायद उनीहरु आफै संसारमै रहेनन्

काठमाडां । मानिसहरु आफ्ना यादहरुलाई सजाएर राख्नका लागि फोटो क्लिक गर्दछन् । तर कतिपय मानिसहरु चाहीँ फोटोग्राफीको धूनमा आफ्नो ज्यानै जोखिममा पार्न समेत पछि पर्दैनन् ।

उनीहरु यस्ता जोखिमपूर्ण ठाउँमा गई फोटो खिचाउँछन् जहाँ खिचिएको फोटो हेर्न समेत नपाई आफ्नो ज्यानै जानसक्छ भन्ने समेत हेक्का राख्दैनन् ।

त्यस्तै कतिपय यस्ता खतरनाक अवस्थाका फोटोहरु कुनै फोटोग्राफरले खिचेका हुन्छन् जुन फोटो क्लिक भएर क्यामराको मेमोरीमा स्टोर हुन्जेलसम्म फोटोमा देखिने मानिसको प्राणान्त भैसकेको हुन्छ ।

हेरौँ यस्तै फोटाहरु जुन सायद फोटोमा देखिने मानिसले नै हेर्न पाएनन् होला


Read more ...

हेटौंडाको नापी कार्यालयमा आगलागी : १९ घाइते

हेटौँडा । जिल्ला नापी कार्यालय मकवानपुरमा आगलागी भएको छ । दमकलको सहायतामा जनपथ, सशस्त्र प्रहरी, नेपाली सेना र सर्वसाधारणले  करिब दुई घण्टा लगाएर आगो नियन्त्रणमा लिएको मकवानपुर प्रहरी प्रमुख एसपी मीरा चौधरीले बताइन् । 

आगलागीमा परी कर्मचारी तथा सेवाग्राही गरी १९ जना घाइते भएका छन्। हेटौँडाको कान्तिराजपथस्थित भाडाको घरको दोस्रो तल्लामा रहेको कार्यालयमा आगलागी भएपछि आत्तिएर हाम फाल्ने अधिकांश घाइते भएका छन् । 

केही आगोको धुवामा निसास्सिएर घाइते भएको एसपी चौधरीले बताइन् । घाइतेको स्थानीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ ।

कार्यालयको तल्लो तलामा रहेको होटलमा रहेको ग्याँस लिक भएर आगलागी भएको हुनसक्ने प्रहरीको अनुमान छ । 

आगलागीका कारण नापी कार्यालयका महत्वपूर्ण कागजातहरु जलेर नष्ट भएको प्रहरीले जनाएको छ । आगलागीबाट भएको क्षतिको विवरण आउँन बाँकी छ।
Read more ...

१२ हप्ताको फरकमा एउटै बालिकाको दुई पटक जन्म

काठमाडौ । अमेरिकामा एक बालिकाले दुई पटक जन्म लिएको घटना अहिले सामाजिक सञ्जालमा चर्चाको विषय बनेको छ । १२ हप्ताको फरकमा दुई पटक जन्म लिएकी बालिका अहिले चार महिनाकी भएकी छिन् ।

लिनली होप नाम गरेकी बालिका २३ हप्ता छँदा नै उनलाई करिब २० मिनेटका लागि आमाको गर्भबाट बाहिर निकालिएको थियो । उनको जीवन रक्षार्थ चिकित्सकहरुले उनलाई गर्भबाट बाहिर निकालेर जटिल शल्यक्रिया पश्चात्त पुनः भित्र राखेका थिए । त्यतिबेला उनको तौल जम्मा एक पाउण्ड तीन आउन्स थियो ।

मार्गरेट बुमर १६ हप्ताकी गर्भवती थिइन् जब चिकित्सकहरुले उनको गर्भमा रहेको शिशुमा ‘स्याक्रोसिजीयल टेराटोमा’ नामक ट्यूमर भएको जानकारी दिएका थिए । उक्त ट्यूमर उनको शरीरको पुछारमा हुने हड्डीमा रहेको थियो ।

‘यो भर्खर जन्मेका बच्चाहरुमा देखिने आम ट्यूमर हो । तर, यो साधारण भईकन पनि धेरै कम शिशुलाई हुने ट्यूमर मध्यको एक थियो’, टेक्सस चिल्डे्रन्स फोयटल सेनटरका उपनिर्देशक तथा अमेरिकास्थित बेलोर कलेज मेडिसिनका एसोसियट प्राध्यापक डेरेल कासले भने ।

कासका अनुसार शिशुको उमेरसँगै ट्युमरको आकार बढ्दै गइरहेको थियो । ‘केही घटनाहरुमा ट्यूमरले जितेर शिशुको हृदयको गति बन्द भई मृत्युसम्म हुने गर्दछ,’ उनले भने । २३ हप्तामै उक्त ट्यूमरले बालिकाको हृदयको गतिलाई कम गर्दै लगिरहेको थियो । ‘त्यो अवस्थामा हामीले बालिकामाथि ट्यूमर हावी हुन दिने की बालिकालाई अर्को एउटा मौका दिने भन्नेमा एक विकल्प छनोट गर्नु पर्ने थियो,’ बुमरले सिएनएनसित भने । उनीहरुले बालिकालाई अर्को एउटा मौका दिने कुरालाई प्राथमिकता दिए ।

लगतै २३ हप्ता ५ दिनको गर्भावस्थामा मार्गरेटको एउटा जटिल शल्यक्रिया गरियो, जतिबेला ट्यूमरको अकार भु्रणको आकार भन्दा केहीमात्र ठूलो थियो । उक्त शल्यक्रियालाई कास तथा ओलुइन्का ओलुटाइले करिब ५ घण्टा लगाएर सम्पन्न गरेका थिए । त्यसमध्य भु्रणमा रहेको ट्यूमरलाई हटाउन उनीहरुले मात्र २० मिनेट खर्चिएका थिए । धेरैजसो समय उनीहरुले पाठेघर खोल्नमै विताएका थिए ।

ट्यूमर यति ठूलो थियो की त्यसलाई निकाल्न चिकित्सकहरुलाई उक्त ट्युमर चिर्नै परेको थियो । त्यति बेला बालिकाको मुटुको धड्कन लगभग रोकिने अवस्थामा पुगेको थियो । तथापी, चिकित्सकहरुले उनलाई बचाएर ट्यूमर निकाल्न सफल भए ।

शल्यक्रिया सम्पन्न भएलगत्तै चिकित्कहरुले उक्त बालिकालाई पहिले जसरी नै गर्भमा राखेर पाठेघरको मुख पुन सिलाइदिएका थिए । त्यो घटना भएको १२ हप्तापछि यही जुनमा लेनलीले पुन जन्म लिएकी छिन् ।

दाश्रो पटक जन्म हुँदा उनी जम्मा ३६ हप्ताकी थिइन् । उनलाई पुन शल्यक्रियाद्वारा बाहिर निकालिएको थियो । लेनली आफ्नी आमाको गर्भबाट तेश्रो सन्तानका रुपमा जन्म लिएकी छिन् । लेनलीको शरीरमा भएको सम्पूर्ण ट्यूमर हटाउन उनको जन्म भएको आठ दिन पश्चात्त अर्को ठूलो शल्यक्रिया गरिएको थियो । हाल उनको अवस्था सामान्य रहेको चिकित्सकहरुले बताएका छन् ।

लिनलीको यो घटना आएसँगै उनी यस दुनियामा ‘दुई पटक जन्म लिने’ पहिलो बालिका बनेकी छिन् ।
Read more ...

अमेरिकामा २० हजार डलरमा श्रीमती बेच्नेको पश्चाताप ‘मैले श्रीमती नबेचेको भए हुन्थ्यो’

डा. गोबिन्दसिंह रावत

अमेरिका आएको चार वर्ष भईसक्दा पनि हात लागी शुन्यको अवस्थामा पुगेपछि श्रीमती र मेरोबीच अब के गर्ने भन्ने प्रसङ्गमा मात्र बहस हुने गर्थ्यो। नेपाल सरकारको शिक्षा अधिकृत भएर कहिले जिल्ला शिक्षा अधिकारी त कहिले क्षेत्रीय शिक्षा अधिकारी भएर धेरैनै द्यौरासुरुवाल च्यातेको थिएँ । काभ्रेपलाञ्चोकको मान्छे काठमाडौं हुँदै नेपालका प्रायः सबै जिल्ला चहारीसकेर विभिन्न तालिम, गोष्ठी, बैठक र अनुगमनको नाममा भारत, थाइल्याण्ड, चीन, जापान, मलेसिया, दक्षिण कोरिया, ईजिप्ट, जर्मनसम्म पुगेको थिएँ । अमेरिका आउन नचाहने मानिस विरलै होलान । अमेरिकामा पनि म एउटा ट्रेनिङ्गको लागि कार्यालयबाटै खटिएर आएको थिएँ अनि अहिलेसम्म खटेको खटैछु । यहाँ आएपछि जबरजस्ती पत्रकार बनेर नेपालबाट कागजपत्र जोगडजागड गरेर असायलम लिएको थिएँ।

दुई वर्षपछि श्रीमती पनि यही नै भेटियो । उनी पनि कुनै सामाजिक कार्यकर्ताका रुपमा पाताल प्रवेश गरेकी रहिछन् र यहाँ स्थाई बस्ने उपाय खोज्दै रहिछन् । मैले उनलाई पनि म जस्तै असायलम दिलाउन उपायसहित सहयोग गरेर कागज हात पारी दिएँ । यसरी हामीबीच भेटघाट बढ्दै गएपछि मन, वचन र कर्मले एकअर्काको साथ दिँदै जाने किरियानै खाएपछि बिस्तारै बिस्तारै हामी एक भयौं । कानूनी रुपमा भने हाम्रो विहे भएको छैन । अमेरिकन स्टाइलमा लिभिङ्ग टुगेदर भएकोले नेपाली समुदायहरुले कुरा काट्ने गरेको बारे मैले पनि सुनेको छु । तर ‘छु मतलब’ भन्दै हामी सँगै बस्दै आएका छौं र बसी रहने छौं । हामी आफ्नो परिचय श्रीमान–श्रीमती भनेर दिन्छौं ।

असायलम लिएकोले नेपाल जानबाट एक प्रकारले हामी बञ्चित जस्तै छौं । तर, नजानुको कारण हामी स्थापित हुन नसकेर हो । स्थापित भएर भारतको बाटो नेपाल गएर झ्याइँकुटी झ्याइँ गरेर बिहे गर्ने अभिलाषामात्र नभएर हामी दुवैको योजना पनि छ । त्यसैका लागि हामी मिहिनत गर्दैछौं । त्यसैले सन्तान पनि नजन्माएको भन्दा अत्युक्ती नहोला । ग्यास स्टेशनमा काम गरेर होला, आफ्नै एउटा ग्यास स्टेसनको चाहनामा बाँची रहेको थिएँ । मेरी श्रीमतीको पनि त्यही नै चाहना थियो । अनि त सबै ठीक हुने विश्वास लिएर हामी अगाडि बढिरहेका थियौं ।

म आएको पनि चार वर्ष भईसकेको छ । यहाँ आएर अरुहरु जति रमाए पनि हामी भने रमाउनै सकिरहेका छैनौं । प्रवेशिका उत्तिर्ण गर्नासाथ सरकारी जागिर खान थालेकोले निवृतिभरण पाक्ने पाक्ने बेलामा अमेरिका आउनु परेको थियो । हाकिमहरुलाई मिलाएर फकाएर बेतलबी विदा र अध्ययन बिदा थप्दै सेवा काल पुर्याएर कमसेकम निवृतिभरण त खान पाइएला भनेको पनि नयाँ मन्त्री आएपछि संविधान बनाउन छोडेर विदेशमा डलर खानेहरुको फेहरिस्त बनाउनमा नै व्यस्त भएर मेरो योजनामा पनि तगारो लगाई दिए पछि नेपाल फर्केर जान पनि सकिएन । रातभर ग्यास स्टेसनमा काम गरेर थाकेको मान्छेलाई दिनभरी कसैले बोलेको पनि झर्को लाग्ने गर्दथ्यो। श्रीमतीको फेरी आफ्नै रामकथा छ । छरछिमेकका बच्चाहरुलाई जम्मा गरेर बेबी सिटर बनेकी छिन् । यसरी चलिरहेको हाम्रो जिन्दगानीमा अचानक भाग्यले ढोका ढकढकाउन थाल्यो । ढोका खोल्दा गरगहनाले सजिएकी साक्षात लक्ष्मी दैलोमा देखेपछि अरु के चाहियो त १

म र श्रीमतीको एउटै चाहना, ईच्छा, आकाक्षा भनुँ वा अभिलाषा थियो( ग्यास स्टेसन किन्ने १ कमसे कम दुई लाख डलर चाहिएको थियो । नेपालको घरखेत बेचेर केही भनुँ जम्मा गरे पनि चाहिएजति बनाउन सकेका थिएनौं । त्यसैले विदाको दिन पनि कतै काम गर्न पाए हुन्थ्यो भन्ने मनस्थितिमा हामी दुवै रहेकोले चिनेजानेका मित्रहरुलाई जानकारी गराईरहेका थियौं । यस्तै परिस्थितिमा सुमन भाइले यो प्रस्ताव लिएर आउनु भएको थियो । प्रस्ताव भन्दा पनि केही नगरेर मात्र कागजमा सहि गरिदिएको भरमा बीस हजार डलर हातमा पर्ने प्रस्तावलाई यदि हामीले नमानेको भए अरु कसैले आँखा चिम्लेर मान्ने थियो । सुमन भाइले हामी भनेर हाम्रो राम्रोको लागि यो प्रस्ताव लिएर आएका थिए । त्यसैले प्रस्ताव सुन्नासाथ हामी दुवैले हुन्छ भनेका थियौं । सुमन भाइले अरु सबै कागजी काम गरी दिने भएकोले पनि हामीलाई प्रस्ताव मन भरेको थियो । प्रस्ताव लिएर आउदा सुमन भाइले जुन प्रकारले हामीलाई बुझाएका थिए हामीले नाई नभनी हुन्छमा सही छाप गरी दिएका थियौँ। प्रस्ताव सुनेर श्रीमतीले मुसुक्क हाँसेर गर्ने हो त बुढामात्र भनेको म सम्झन्छु । अनि त्यसपछि शुरुभयो कागजी खेलहरु ।

प्रस्तावको मञ्जुरी भएको एक हप्तापछि सुमन भाइले पाँच हजार डलर पेश्कीसहित कागजी सही छापका कामहरु शुरु गरे । मैले दुईवटा कागजमा सही गरेको थिएँ । एउटा कुनै दावी विरोध गर्ने छैनको व्यहोरासहितको नो अब्जेक्सन लेटर र अर्को मैले मेरो श्रीमतीलाई नचिनेको र त्यसपछि हामीबीच कुनै सम्बन्ध र सम्पर्क नरहेकोबारेको पत्र । तर मेरी श्रीमतीले भने धेरै नै कागजपत्रमा सही छाप गर्नु परेको थियो । एक हप्तामा धेरैनै कागजहरुमा सहि छाप गराएपछि सुमन भाइले कबोलेको सबै रकम तिर्यो । अनि मेरो बैंक र श्रीमतीको बैंकमा जम्मा भएका रकमहरु मिलाएर एक लाख नाघेपछि म र श्रीमतीले लिजमा भए पनि ग्यास स्टेसन शुरु गर्ने ठानेर खोजतलासबाट ग्यास स्टेसनको दुई लाख र सामानको पैतिस हजार गरी बाँकी रहेको रकम नबुझाउञ्जेल मासिक तीन हजार तिर्ने गरी लिजमा लिन मञ्जुरी भयो । आफ्नो अंग्रजी परिपक्क नभई सकेकोले सुमन भाइको निस्शुल्क सहयोग पनि लियौं र सुमन भाइकै सल्लाह अनुसार जुन कामको लागि मेरी श्रीमतीले सहिछाप गरेको थियो त्यो काम चाँडै र पक्का हुने भनेकोले ग्यास स्टेसनका सबै कागजपत्रहरु मेरो श्रीमतीकै नाममा बनाइयो ।

सुमन भाइकै सल्लाह अनुसार मैले मेरो ठेगाना परिवर्तन गरेर ग्यास स्टेसनको ठेगाना लेखी दिएँ । सुमन भाइले भने बमोजिम मैले आफ्नो लुगाहरु पनि गेस स्टेसनमा नै लगेर राखी दिएँ । सुमन भाइले भने अनुसार म मेरौ श्रीमतीको ग्यास स्टेसनमा काम गर्ने कामदार भएँ । सुमन भाइका अनुसार कुनै बेला पनि चेकिङ्ग आउन सक्ने भएकोले मेरी श्रीमती अविवाहित हुन र एक्लै बस्छिन् भन्ने देखाउन यी सब गर्नुपरेको थियो । हामी विहे नगरेरै श्रीमान श्रीमती भएर बस्दै आएकोमा अब श्रीमान श्रीमती भएर बसे पनि एक्लो भएर बसेको देखाउन थाल्यौं । यो सब हामी दुवैले आफ्नो उज्वल भविष्यका लागि गरिरहेका थियौं ।

मेरो श्रीमतीले पच्चिस हजार डलर लिएर एकजना कागज नभएको नेपालीसँग बिहे गरेर कागज बनाई दिने भएकोले सुमन भाइले चाहे बमोजिम र भने बमोजिम हामीले काम गरिरहेका थियौं । शुरुमा कागजी बिहेमा केही गर्नुपर्दैन भन्ने सुमन भाइले विस्तारै विस्तारै मलाई मेरो श्रीमतीबाट टाढा पार्दै गयो भने त्यो अपरिचित बिहे गर्ने मानिसलाई नजिक पार्दै गयो । हुँदा हुँदा अब त्यो अपरिचित मानिसलाई मेरो श्रीमतीले घरमा नै राख्नु पर्ने रे १ उसको ठेगाना पनि अब मेरो श्रीमती बसेको कोठाको ठेगाना भयो भने आफ्नो सेलफोनमा पनि मेरो श्रीमतीले त्यो अपरिचित मानिसको र उसले मेरो श्रीमतीको फोटो राख्नु पर्ने भयो । मेरो श्रीमतीबाट म टाढिदै गएँ भने त्यो अपरिचित मानिस नजिकिदै गयो । यी सबै गर्नै पर्ने रे १ कुनै पनि बेला चेक आउन सक्छ रे इमिग्रेसनको चेक फेरी खतरा हुन्छ रे,  सुमन भाइले भनेको ।

न त हामीले लिएको पच्चिस हजार फर्काउन सक्थ्यौं न विहे गर्दिन नै भन्न सक्थ्यौं । सजिलो काम भनेर हुन्छ भनियो तर पछि पछि त परिबन्धमा नै पर्दै गयौं । म त झन लोग्ने भएर पनि आफ्नै स्वास्नीसँग भेट्न पनि साईत हेर्नुपर्ने भएको थियो । विस्तारै विस्तारै श्रीमान र श्रीमतीको सम्बन्ध फोनमा मात्र सीमित हुँदै गयो । म ग्यास स्टेशनमा उनी घरमा अनि उनी ग्यास स्टेशन आउँदा पनि त्यो अपरिचित मानिसलाई लिएर आउन थालिन । सोध्दा सुमन भाइको नाम अगाडि आउँथ्यो । हामीले ग्यास स्टेसन पैसा चुक्ता नभएसम्म लिजमा लिएकोले प्रत्येक महिना तीन हजार डलर तिर्न मालिकको अर्को ग्यास स्टेसनमा जानु पर्दथ्यो । तर श्रीमतीले अब त्यहाँ जानु पर्दैन भनेर रोक लगाएपछि मलाई कता कता शंका लाग्न थाल्यो । त्यो अपरिचित मानिसले गाडी पनि किनिसकेछ । त्यसपिछि त मभन्दा त्यो अपरिचित मानिस श्रीमतीको बढी नजिक हुँदै गयो । एउटै कोठामा बस्ने । संगै हिडडुल गर्ने । अनि म चाहिँ कोठाबाट दुईघण्टा टाढा रहेको ग्यास स्टेसनमा बस्नु पर्ने । मैले कारण बुझ्न खोज्दा सुमन भाइको नाम अगाडि आईहाल्ने ।

एक दिन मेरो श्रीमतीसँग कागजी बिहे गरेको त्यो अपरिचित मानिस ग्यास स्टेसनमा आएर मेरो हिसाब किताब गर्न थाल्यो । स्टेशनमा मसँगै अर्को मेक्सिकन केटो काम गर्दथ्यो । उसलाई चाहि केही नभनेर त्यो अपरिचित मानिसले मलाई जुन सत्यताको कथा सुनायो त्यसमा बढी मेरो व्यथा थियो । त्यो अपरिचित मानिसले तपाईले आफ्नो श्रीमती बेच्नु भएको त मान्नु हुन्छ नि भन्दै कुरा शुरु गर्यो । उसले भन्यो मेरो श्रीमती अब मसँग बस्न चाहन्नन् रे । यो ग्यास स्टेशनको तिरोतारो सबै उसले नै गरिदियो । उनीहरु अर्थात मेरो श्रीमती र त्यो अपरिचित मान्छे जुन अब कानूनी रुपमा मेरो श्रीमतीको श्रीमान भयो, अब सँगै बस्ने रे १ यो बेचेर अर्को शहर गएर व्यापार गर्ने । त्यसैले अघिसम्म मेरो श्रीमती भन्ने महिला अब उसको कानूनले मान्यता दिएर श्रीमती भईन रे १ त्यसैले मैले आफु खुशी उसलाई छाड्दामा नै मेरो कल्याण हुन्छ भनेर सल्लाहात्मक धम्की दिन थाल्यो ।

मैले बुझे अनुसार उ नेपालको प्रतिष्ठित व्यापारी भीमदास प्रधानको छोरो रहेछ । भारतमा आई।टी। गरेर नेपालमा केही वर्ष व्यापार गरेर अमेरिका पुगेको रहेछ । उसलाई चाँडोभन्दा चाँडो कानूनी रुपमा बस्न पाउने कागज चाहिएको थियो अनि सुमनले बसी बसी पाँच हजार डलर खाएर हामीलाई पच्चिस दिएर मलाई श्रीमती बेच्न लगायो । हामीलाई पनि चाँडोभन्दा चाँडो पैसा जम्मा गरेर ग्यास स्टेसन किनेर सुखमय दाम्पत्य जीवन बिताउन पाउने ईच्छा जागेको थियो । दुवैको कल्याण गर्ने र आफ्नो पनि कल्याण हुने देखेर सुमनले सौदा गरेका रहेछन् । अमेरिकाको ईमिग्रसनका कर्मचारी एकदमै कडा हुने भएकोले हामी श्रीमान श्रीमती छुट्टिएर बस्न बाध्य भयौं । म टाढिढदै गए कागजी लोग्ने नजिकिदै गयो । मेरी श्रीमती राम्री भएरनै होला त्यो कागजी लोग्नेले मन पराउन थाल्यो । उ पनि अविवाहित र मेरी श्रीमती पनि वास्तवमा नियामानुसार र कानून अनुसार अविवाहित । हुन त मेरी श्रीमती मेरो नजिक आउनुपर्ने कारण ऊसँग कानूनी रुपमा अमेरिका बस्न पाउने कागज थिएन र मैले विहे गरेर कागज गराइदिन्छु भनेको थिएँ र मैले नै असायलम हाल्न मद्दत समेत गरेको थिएँ । उनले पनि यसायलम पाए पछि मैले बिहे गर्नै परेर र हामी विहे बिनाको श्रीमान श्रीमती भएर बस्न थाल्यो । अब यो कागजी लोग्ने आएपछि उसले ग्यास स्टेशनमा बाँकी बक्यौता रहेको पैसा पनि सबै तिरी दिएर मेरो श्रीमतीको नाममा नामसारी पनि गरी सकेको रहेछ । मलाई त्यो कागजी लोग्नेले दस हजार डलर दिएर चुपचाप अन्त गएर बस्नु नत्र ग्यास स्टेसनमा चोरी चकारी गर्यो भनेर उजुरी लाई दिने भनेर धम्की दिन थाल्यो । कानूनी रुपमा त म श्रीमतीको नाममा रहेको ग्यास स्टेसनमा काम गर्ने कारिन्दा मात्र हो । त्यसैले मैले जागिर छोड्न धम्की पाएँ । मेरो श्रीमतीको पनि त्यही भनाई रहेको र कानूनी रुपमा उ मेरो श्रीमतीको लोग्ने भएको प्रमाणसमेत देखाउन थाल्यो ।

म एकैछिन त बोल्नै सकिन । उनलाई अर्थात मेरी श्रीमतीलाई फोन गर्छु गलत नम्बर भन्छ । उनले त फोन समेत फेरी सकिछिन । विरोध गरुँ भने दावाविरोध गर्दिन भनेर सहीछाप गरेको छु । आँटै गरेर मैले श्रीमती र पसल छोड्न पचास हजार माँगे । कम भने कि बढी थाहा छैन तर धेरै मोलमलाई पछि बल्लबल्ल श्रीमती छोडेबापत बीस हजारमा कुरा टुङ्ग्याए । नलिउँ, त्यो पनि जाला भन्ने डर, लिउँ भने श्रीमती बेचेको मोल लिए जस्तै हुने । हुन त पहिलोपटक त्यो सुमने (भाइ भनेर सम्मान गर्ने मान्छेनै होइन रहेछ दलाल) घरमा आएर यो प्रस्ताव राख्दा त्यो मेरी श्रीमती भाकीले व्यंग्य गर्दै ‘हैन ए बुढा तिम्ले आफ्नी स्वास्नी बेच्नेनै भयौ त’ भनेर ठट्टा समेत गरेकी थिइन् । पछि आफैले यस्तो मौका भगवानले हामीलाई दिएको भन्थी । नभन्दै त्यो मेरो श्रीमती किन्नेको नाम पनि भगवान नै परेछ, भगवान दास प्रधान।

अहिले सम्झेर पछुताउँदै छु । वास्तवमा मैले त्यसबेला श्रीमती नबेचेको भए हुन्थ्यो । त्यो सुमने दलाल नआएको भए हुन्थ्यो । अब के(के नभएको भए हुन्थ्यो भनेर सराप्ने हो कुन्नि । शेषमा त अमेरिका नआएको भए नि हुन्थ्यो जस्तो लाग्न थाल्थो । 
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us