Saturday, 3 October 2015

बामदेवले प्रधानमन्त्रीको राजीनामा मागेपछि मन्त्रिपरिषद्मा झण्डै हानाहान

काठमाण्डु, १६ असोज– संसदको पहिलो बैठकमा सम्बोधन गर्नुअघि बोलाइएको मन्त्रिपरिषद्को आकस्मिक बैठकमा उपप्रधान तथा गृहमन्त्री वामदेव गौतमले प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालाको राजीनामा मागेका थिए ।

बैठकमा प्रधानमन्त्री कोइरालाले संविधान संशोधन प्रस्ताव गरेपनि राजीनामा दिने विषय नउठाएपछि उपप्रधानमन्त्री गौतमले नयाँ सरकार बन्ने बाटो प्रधानमन्त्रीले राजीनामा नगरी कसरी खुल्छ भन्ने प्रश्न गरेका थिए ।
उनको भनाइमा एमालेका मन्त्रीहरुले समर्थन गर्दै शुक्रबार नै राजीनामा घोषणा गरेर नयाँ सरकार बन्ने मार्ग खुलाउनुपर्ने माग गरेका थिए । बैठकमा एमाले मन्त्रीहरुको मागको प्रतिवाद काँग्रेसका मन्त्रीहरुले गरे ।
अर्थमन्त्री रामशरण महतले संक्रमणकालमा प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिने कि नदिने भन्ने प्रश्न मन्त्रिपरिषद्कै बैठकमा उठाउनु अनावश्यक भएको जवाफ गौतमलाई दिएका थिए ।
राष्ट्रपतिले राष्ट्रिय सहमतिको सरकार निर्माण गर्ने संविधानको प्रावधानअनुसार नयाँ सरकारका लागि आह्वान गर्ने र सो अनुसार सहमतिको सरकार निर्माण हुने तय भएपछि मात्र प्रधानमन्त्रीले राजीनामा दिनुपर्ने तर्क काँग्रेसका मन्त्रीहरुले गरेका थिए ।
उद्योगमन्त्री महेश बस्नेतले प्रधानमन्त्रीले आजै बस्ने व्यवस्थापिका–संसदमा गर्ने सम्बोधनमार्फत राजीनामा दिने प्रस्ताव मन्त्रिपरिषदले पारित नगरेमा बैठक बहिस्कार गर्ने चेतावनी दिए तर बहिस्कार भने गरेनन् ।
वनमन्त्री महेश आचार्यले तत्काल आपत्ति जनाउँदै प्रधानमन्त्रीले मन्त्रीलाई सोधेर राजीनामा नदिने र यो प्रधानमन्त्रीको निजी विचार भएको बताएका थिए ।
मन्त्रीहरुबीच आपसी विवाद बढ्न थालेपछि प्रधानमन्त्री कोइरालाले आफूले राजीनामा दिन्छु भनिसकेको स्मरण गराए । एमाले मन्त्रीहरुलाई जवाफ दिँदै उनले ‘तर समय आएपछि मात्र राजीनामा दिने’ बताएका थिए ।
अन्नपूर्ण पोष्टबाट
Read more ...

‘नेपालमा नाकाबन्दी गरेको भारतले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसंग क्षमा याचना गर्नुपर्‍यो’

काठमाडौं, १५ असोज । नेपालको संविधानमा असन्तुष्टि जनाउँदै अघोषित नाकाबन्दी गरेको भारतले अन्तर्राष्ट्रिय समुदायसँग माफी माग्नुपर्ने माग गरिएको छ ।

लुम्बिनी–कपिलवस्तु दिवस अभियानले शुक्रबार एक विज्ञप्ती जारी गर्दै अघोषित नाकाबन्दी तत्काल खुलाएर आफ्नो इज्जत बचाउन भारतले विश्व समुदायसँग माफी माग्नुपर्ने माग गरेको हो । अभियानका विश्व संयोजक रामकुमार श्रेष्ठद्धारा हस्ताक्षरित विज्ञप्तीमा आफूलाई लोकतान्त्रिक कहलाउन पनि भारतले विश्व समुदायसँग माफी माग्नैपर्ने बाध्यता रहेको उल्लेख छ ।
यस्तो छ अभियानले जारी गरेको विज्ञप्ती:

मित्र राष्ट्र भारतको नेपालप्रतिको बिभिन्न खाले हेपाहा प्रबृति कुनै नौलो कुरो होइन । यस खाले भारतीय रवैयाको बिरोध नेपालभित्र नभएर बिभिन्न देशमा समेत हुनेगरेका छन र भारतद्धारा नेपाली भू-भागमा गरिएको अतिक्रमण र नेपालीमाथि गरिएका बिभिन्न किसिमका अमानबीय दुर्व्यबहारका बिरुद्ध जून १५, २००९ मा आयोजनागरिएको बिस्वब्यापी कार्यक्रमकै अंशको रुपमा सामाजिक सन्जाल फेसबूक मार्फत बिशेष तयारीका साथ लगातार २५ घण्टे ऐतिहासिक बिरोध कार्यक्रम समेत भएकोथियो ।
नेपाल भ्रमणका क्रममा भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीद्धारा नेपालको संविधानसभामा सम्बोधन गर्ने क्रममा “विश्वलाई चकित गर्ने बुद्ध जन्मेको देश”भनी नेपालकोलुम्बिनीलाई बुद्धको जन्मथलोको रुपमा स्वीकारिएको सार्वजनिक सम्बोधनपस्चात भारतीय स्वतन्त्रता दिवसमा समेत नेपाललाई बुद्ध भूमिको रुपमा पुन: परिचय दिए, तर जापान गएर कुरो फेरेका मोदीले राष्ट्र संघको सुरक्षा परिषदमा आफ्नो उम्मेदवारीको प्रचार प्रसारको क्रममा जर्मन र फ्रान्समा भने बुद्ध भारतमा पैदा भएको भनाइ राखे ।
सन २००१ देखि वर्ल्ड ट्रेड अर्गनाईजेसनको नेपाल सदस्य छ, जसको भारत पनि सदस्य राष्ट्र छ र यस अन्तर्गतका भूपरिवेष्ठित मुलुकले समुद्रसम्मको पारबहन आवागमनको सुविधामा पाउने प्रावधानको सदस्य राष्ट्रले उल्लङ्घन गर्न पाइदैन । वर्तमान अवस्थामा अघोषित नाकाबन्दी लगाएर सिर्जना गरिएको व्यवहारिकआवागमन र पारबहनमा अडचन र बन्देज आफैंमा गैर कानुनी हो । भारत जस्तो एउटा लोकतान्त्रिक मुलुकले आफूले हस्ताक्षर गरेका अन्तर्राष्ट्रिय कानुनको अक्षरशपालना गर्नुपर्छ र आफूले स्वीकारेका कानुनको पालना नगर्ने मुलुक अन्तर्राष्ट्रिय रूपमा लोकतान्त्रिक कहलाउन सक्दैन । त्यसैले राष्ट्रसङ्घको ७०औँ महासभामा समेत अमेरीकी राष्ट्रपति ओबामा लगायत शक्तिसम्पन्न राष्ट्रका सरकार र राष्ट्र प्रमुखहरुले समेत नेपाललाई नाकाबन्दी गर्दा भारतलाई नै नोक्सान हुने बताउदै तत्काल नाकाबन्दी फिर्ता गर्न भारतपक्षलाई अनुरोध गरेका छन ।

भारतको यस किसिमका गतिबिधिका कारण लोकतान्त्रिक बिशाल देश भारतकै छबी धुमिल हुन गएकोमा शुभचिन्तक छिमेकीको नाताले हामी चिन्तित छौं र भारतलाईतत्काल नाकाबन्दी फिर्ता गरेर अन्तराष्ट्रिय समुदायसंग क्षमा याचना गरी आफ्नो गुमेको साख जोगाउन हार्दिक अनुरोध गर्दछौं ।
रामकुमार श्रेष्ठ
लुम्बिनी-कपिलवस्तु दिवस अभियान बिश्व संयोजक
Read more ...

मोदी नेपाली जनताले दुःख पाएकोमा दुःखी हुनुहुन्छ: राजदूत उपाध्याय

पछिल्लो दुई सातादेखि नेपाल भारत नाकामा देखिएको अवरोध भोलिदेखि सहज भएर समान ओसारपसार सुचारु हुने भएको छ। भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको कार्यालयको ‘सहजीकरण’ पछि विदेश मन्त्रालयले सम्बन्धित भारतीय निकायहरुलाई नेपाल-भारत सीमा नाकाहरूमा आफ्नो तर्फबाट स्थिति सहज पार्न भनिसकेको अनौपचारिक जानकारी पाएको परराष्ट्रका एक उच्च अधिकारीले सेतोपाटीलाई बताए। ‘भोलिदेखिनै स्थिति सहज हुने अपेक्षा हामीले गरेका छौं,’ ती अधिकारीले भने, ‘अब ओभर टाइम गरेर भए पनि मेडिकल सामान, अक्सिजन, तथा इन्धन प्राथमिकताका आधारमा पहिले नेपाल ल्याउने सहमति भएको छ।’ वीरगंज नाका सहज हुन अरु केहि दिन लागेपनि अन्य नाका भोलिदेखिनै सहज हुने उनले बताए। भारतका लागि नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले दिल्ली फर्के लगत्तै शुक्रबार मोदीका राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार अजित डोवललाई भेटेका थिए। उपाध्यायले डोवललाई नेपाल-भारत नाकामा सामानको आवजावत बन्द भएर नेपालमा आम नागरिकको जीवन कष्टकर भएको भन्दै सीमा तुरुन्त सहज बनाउन पहल गरिदिन अनुरोध गरेका थिए। शनिवार सेतोपाटीसँग फोनमा कुरा गर्दै उपाध्यायले भने, ‘मैले यहाँ आएपछि भारतीय नेता र सम्बन्ध अधिकारीहरुलाई भेटेर सीमामा देखिएको समस्या तुरून्त हल गर अनुरोध गरेको छु। सरकार बीच देखिएका मतभिन्नताको समाधान हुँदै गर्ला तर जनताले दुःख पाउनु भएन भनेको छु।’ भारतीय अधिकारीहरुलाई उद्धृत गर्दै उनले भने, ‘हामीले नाकाबन्दी गरेको होइन, अनपेक्षित घटना घट्यो। नेपालीले जनताले दुःख पाउन भन्ने हाम्रो कुनै मनसाय थिएन। तर जनाताले दुःख पाए। त्यसमा हामी दुःखी छौं।’ सीमामा आवजावत कहिले सहज हुन्छ भन्ने प्रश्नमा उनले भने, ‘छिटोभन्दा छिटो अहिलेको अवस्थाको अन्त्य हुन्छ र आपूर्ती पूर्ववत सहज हुन्छ।’ भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीलाई पनि आफूले चाडैं भेटने उनले बताए। ‘उहाँसँग मेरो भेट नभए पनि प्रधानमन्त्री मोदी नेपालीले दुःख पाएकोमा धेरै दुःखी भएको मैले पाएको छु। कुनै पनि स्थितिमा नेपाली जनताले दुःख पाउनु हुदैन थियो भन्ने उहाँको मान्यता रहेको छ,’ राजदूत उपाध्यायले भने। दिल्ली फर्किनु अघि राजदूत उपाध्यायले नेपालमा राजनीतक दल र मधेसी पार्टीका नेताहरूसँग परामर्श गरेका थिए। मधेसी नेताहरूसँगको आफ्नो छलफल उद्धृत गर्दै उनले भने, ‘मधेसी नेताहरुसँग मैले हातै जोडेर भने, हिजो हामी जनान्दोलनमा सँगै लडेका साथीहरु, जीवनभरि राजनीतिमा काम गरेका साथीहरूले मिलेर समस्याको समाधान गर्न सकेनौं भने भोलिको पुस्ताले हामीलाई धिकार्नेछ।’ सीमाङ्कनको मुद्दा बाहेक अन्य माग पूरा भएकोले मधेसी दललाई सहमतिमा आउन आफूले अनुरोध गरेको उपाध्यायले बताए। ‘दसमा नौ माग पुरा भएपछि त जनतालाई दुःख दिइराख्नु भएन। मधेसी दलका साथीहरुले पनि कम्तीमा नाका खोल्न सहयोग गर्नुपर्‍यो’, उनले भने।
Read more ...

Friday, 2 October 2015

नेपालीको दृढ अडानपछि भारत झुक्यो, चीनको नाका खुलेको खबर आए लगत्तै भारतीय गृहमन्त्रीले भने मोर्चालाई वार्तामा बस्न भनेका छौ

काठमाडौं । चीनतर्फको नाका खुले लगत्तै भारतीय गृहमन्त्री राजनाथसिंहले प्रधानमन्त्री सुशिल कोइराला र एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीलाई फोन गरेर सिमानामा देखिएको समस्या समाधानको दिशातर्फ अघि बढ्न आग्रह गरेका छन् ।

नेपालले चीनसँगको तातोपानी नाका  खुलेको खबर आए लगत्तै भारतीय पक्षबाट यस्तो प्रतिक्रिया आएको हो । स्रोतका अनुसार भारतले आजभोलीमै नाका खोलि दिने संकेत गरेको एक मन्त्रीले बताए ।

प्रधानमन्त्री तथा ओलीसँगको टेलिफोन कुराकानीका क्रममा राजनाथले आन्दोलनरत मधेसी मोर्चासँग वार्ता गरेर समस्या समाधान गर्न आग्रह गरे । भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार राजनाथले मधेसी मोर्चाका नेताहरुलाई हिंसा र आन्दोलन अन्त्य गरेर वार्तामा जान भनेको बताएका थिए ।

 टेलिफोन कुराकानीका क्रममा राजनाथले दुबै नेतालाई नेपाल र भारत युगौँदेखिको असल मित्र रहेको र सधैँ रहिरहने बताएका थिए ।नाकाबन्दीका विषयमा कुरा गर्न प्रधानमन्त्री शुशिल कोइरालाको बारम्वारको आग्रह अस्विकार गरेको भारत सरकारले चीनसँगको नाका खुलेको खबर आएसँगै आफनै समस्या हल गर्न अग्रसर भनि सकेको छ । 

भारत सरकारको दबाब आएसँगै मोर्चा लचिलो भएको छ । उसले पुर्व अडान छोड्ने संकेत देखाएको छ । वीरगन्ज रक्सौँल चेक प्वाइन्टमा अघोषित नाकाबन्दी सातौँ दिन पुग्दा काठमाडौँमा इन्धनको अभाव भएको छ । इन्धन अभावकै कारण विद्यालय, कलकारखाना लगायत थुप्रै क्षेत्र प्रभावित छन् । 

इन्धन अभावकै कारण नेपाल अस्पतालहरु समेत बन्द हुने अवस्थामा पुगिसकेका छन् भने अन्तर्राष्टिय उडानका लागि तेलको व्यवस्था गर्न सरकारले निर्देशन दिइसकेको छ । अभावकै बीच नेपालले तातोपानी नाका खुलाउने प्रयास थालेको छ । 

यहाँ नेपालमा सामान तथा इन्धन पठाउनका लागि ४ सय चिनियाँ टक लाईनमा छन् । यसअघि भूकम्पपछि आएको पहिरोका कारण यो नाका बन्द भएको थियो ।
Read more ...

यसरि गरे तराइ आन्दोलनका नाइके राजेन्द्र महतोले १० करोड भष्टाचार

१३ असोज, काठमाडौं ।
भारतसँग मिलेर काठमाडौंमा नाकाबन्दी लगाउन मुख्य भूमिका खेलिरहेका सदभावना पार्टीका अध्यक्ष राजेन्द्र महतोसँग १५ करोड भन्दा बढी अबैध सम्पत्ति रहेको तथ्य खुलेको छ।
महतो २०५६ सालको आम निर्बाचन र जनआन्दोलन २०६२र६३ पछि गठित बिभिन्न संयुक्त सरकारमा रहँदा र २०६४ सालको संबिधानसभा निर्बाचन पछि पनि गठित सरकारको मन्त्री पदमा रहँदै आएको र पदको दुरुपयोग गरी १५ करोड भन्दा बढी सम्पति आर्जन गरेकोले सो सम्पति जफत गरी राज्यको ढुकुटीमा जम्मा गरिदिनु हुन अनुरोध गर्दछौं भन्दै अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगमा परेको उजुरी अझै बिचाराधिन छ ।


२०६४ साल अघि सामान्य हैसियतमा हिड्ने महतो र उनको परिवारका नाममा सिद्धार्थ बैंकमा ५० प्रतिशत शेयर छ भने महतोले भिमसेनगोलामा एक रोपनी जग्गामा सात करोड भन्दा बढी खर्च गरी अलिसान महल निर्माण गरिसकेका छन् । त्यसैगरी, महतोले परिवारका सदस्यका नाममा जनकपुरको मुरलीचोकमा तीन विघा घडेरी खरिद गरिसकेका छन् भने वर्दिवास महोत्तरीमा पाँच कट्ठा जग्गा खरिद गरेका छन्।

पैत्रिक सम्पत्ति शुन्य बराबर रहेका महतोले छोरा राधवेन्द्र महतोको नाममा बल्खुमा शिबशक्ति नामको हस्पीटल निर्माण गरी आर्थिक हैसियतलाई अझ उचाइमा पुर्याएका छन्। महतोले आपुर्ती र स्वास्थ्य मन्त्री बनेपछि १५ करोडको हाराहारीमा सम्पत्ति कमाइसकेका छन्। तर २०६४ अघि किराना पसल सञ्चालन गरी हेल्परको काम गर्ने उनका पिताको आर्शिवादबाट महतो एरपोर्टमा सामान्य ठेक्का पट्टाको काम गरेर राजनीतिमा उत्रिएपछि एकाएक उनको आर्थिक हैसियत आकाशिएको भन्दै उजुरी परेको थियो ।
तत्कालिन अवस्थामा महतोको भ्रष्टाचार, निरंकुश शैली र आतंक सहन नसकी केन्द्रीय सदस्यद्धय सम्भु जैशवाल र डा. रामदेव सिंहले पार्टी केन्द्रीय सदस्यबाट राजीनामा दिएका थिए । महतोले २०६८ साल असोजको दोश्रो साता संचारकर्मीहरूलाई बिजया दशमीको शुभकामना दिने भन्दै प्रतिब्यक्ति पाँच हजार देखि १५ हजार रुपैयाँसम्मको रकम अबैद्य रुपले बितरण गरेका थिए।
सो रकम केही संचारकर्मीले नलिएको र मन्त्रीले सो रकम बितरण गरी अख्तियारीको दूरुपयोग गरेको भनी नेपाल पत्रकार महासंघले बिरोध जनाउँदै मन्त्री महतोलाई कारबाहीको माग गरेको थियो।महतोले स्वास्थ्य मन्त्रीमा रहंदा बीपी कोइराला राष्ट्रिय स्वास्थ्य बिज्ञान प्रतिष्ठान धरानको उपकुलपतिमा बीपी दासलाई नियुक्ति गर्दा एक करोड घुस लिएको भन्दै उजुरी परेको थियो । उनले मेडिकल काउन्सिलमा डा.निरमणी उपाध्यायलाई रजिष्ट्रार बनाउँदा पचास लाख बुझेका थिए। तर आज तिनै निरमणीलाई लोकमानसिंह कार्कीले गोप्य सल्लाहाकार बनाएका छन् ।
Read more ...

गोर्खा सैनिकले दिए भारतलाई यस्तो चेतावनी !

नेपालमा भारतीय सरकारले अघोषित रुपमा नाकाबन्दी कायम राखे भारतीय सेनाका गोर्खा बटालियनहरुले चुपचाप सहेर नवस्ने चेतावनी दिएका छन् ।
भारतीय सीमा रक्षाका लागि भारतीय सेनाले लड्न नसकेको विकट र कठीन ठाउँहरुमा नेपाली गोर्खा सेनाले लडेको इतिहास बिर्सिएर भारतीय नेताहरुले नेपालमा नाकाबन्दी गरेकोमा गोर्खा सैनिकहरुले विरोध जनाएको उच्च स्रोतले जनाएको छ ।
नेपाली जनताको महान चाडको वेलामा र भरखरै भूकम्पले थिलथिलो वनाएको वेलामा नेपाललाई अघोषित नाकाबन्दी गरेर थप पीडा दिइरहेमा भारतीय सेनाको गोर्खा बटालियनले चुप लागेर नबस्ने चेतावनी दिएको श्रोतको भनाई छ ।
उक्त श्रोतका अनुसार अहिले भारतले मधेशीहरुलाई मात्र च्यापेर जसरी अनैतिक नाकावन्दी गरिरहेको छ, भारतीय गोखौ वटालियनको पनि अब देखि विघटन गरेर मधेशी वटालिएन वनाओस र पाकिस्तान वा चीनसंग लड्न पठाओस भन्ने आवाज उठ्न थालेको छ ।
श्रोतको भनाइ छ, गोर्खा सिपाहीहरुले भारतलाई वलियो वनाएर नेपालमा नाकावन्दी गर्नका लागि आफ्नो रगत वगाएका होइनन् भन्ने आवाज भारतीय गोर्खा सेनामा उठ्न थालेको छ ।
साभार श्राेतः-टाइम नेपाल
Read more ...

एमालेद्वारा प्रधानमन्त्रीलाई आजै राजीनामा गर्न दबाब

काठमाडौँ ,१५ असोज । सरकारको प्रमुख घटक एमालेले प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालालाई आज शुक्रबारै संसद बैठकमार्फत राजीनामा गर्न सुझाव दिएको छ । कान्तिपुर दैनिकमा समाचार छ । प्रमुख ३ दलको बिहीबार बालुवाटारमा बसेको बैठकमा एमालेले यस्तो दबाब दिएपछि प्रधानमन्त्री कोइराला अन्यौलमा परेको स्रोतले बतायो । बालुवाटार बैठकको सुरुमै एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले प्रधानमन्त्रीले शुक्रबार संसदमा राजीनामा दिनुपर्ने धारणा राखेका थिए ।

Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us