Wednesday, 25 November 2015

‘भारतीय राजदूतलाई देश निकाला गर्नुपर्छ’, मधेसी सांसदले गरे विरोध


काठमाडौं, मंसिर ९ । व्यवस्थापिका–संसदको राज्य व्यवस्था समितिले कालोबजारी रोक्न सरकरालाई निर्देशन दिएको छ ।

 समितिको बुधबार बसेको बैठकले नाकाबन्दीको बहानामा पेट्रोलियम पदार्थमा कालोबजारी भएको र अन्य सामग्रीको पनि मूल्य अस्वभाविकरुपमा बढेकोले त्यसलाई नियन्त्रण गर्न निर्देशन दिएको हो । तराई–मधेसमा चलिरहेको आन्दोलमा पूर्वसतर्कता अपनाउन सुरक्षाकर्मीलाई निर्देशन दिएको तथा वार्ताबाट समाधान खोज्न आन्दोलनकारीलाई आग्रह गरेको समितिका सभापति दिलबहादुर घर्तीले जानकारी दिए ।

सुनसरीमा भारतीय सीमा सुरक्षा बल (एसएसबी)ले नेपाली नागरिकलाई गोली हानेकोमा गम्भीर ध्यानकर्षण भएको पनि समितिले जनाएको छ । समितिको बैठकमा बोल्दै गृहमन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेतले वार्ता चलिरहेको बेलामा राजमार्ग अवरुद्ध गर्ने काम स्वीकार्य नहुने भन्दै त्यस्तो अवस्थामा मात्रै बल प्रयोग गरिएको बताए ।

 मुलुकको अखन्डता र संविधानमाथि प्रश्न उठाउँदा अहिलेको जटिल र असहज अवस्था आएको उनको भनाइ थियो । बैठकमा सांसदहरुले भारतीय नाकाबन्दीकोविरुद्ध चर्को आवाज उठाएका थिए भने मधेसी सांसदहरुले त्यसको विरोध गरेका थिए । बैठकमा एमाले सांसद यज्ञराज सुनुवारले ‘भारतीय राजदूत रणजीत रायले तराई–मधेस आन्दोलनको प्रवक्ता जस्तो बनेर बोल्दै हिँडेको भन्दै उनलाई देश निकाला गर्नुपर्ने’ बताए ।

यस्तै, नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सांसद प्रेम सुवालले भारतीय नाकाबन्दीकाविरुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय अदालत जान ढिला गरिएको भन्दै असन्तुष्टी जनाए । यस्तै, कांग्रेस सांसद पूर्णबहादुर खड्काले दक्षिणले मुठी कसेको र उत्तरले मुठी खोल्न आनाकानी गरेको अवस्थामा सबै गम्भीर हुनुपर्ने धारणा राखे । तमलोपाका सांसद बृजेशकुमार गुप्ताले देशको आन्तरिक समस्यामा भारतलाई आरोप लगाउन नमिल्ने बताए ।
Read more ...

Tuesday, 24 November 2015

नाकाबन्दीको विरोधमा विप्लव माओवादीको नेपाल बन्द

http://www.onlinecanadanepal.com/2015/11/cpn-maoist-biplap-demonstration-against.html

नेत्रविक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको नेकपा माओवादीले भारतीय नाकाबन्दीको विरोधमा १३ गते नेपाल बन्द गर्ने भएको छ ।
Read more ...

मोदी वर्ष व्यक्ति सूचिमा, यसरी ‘एस’ गरेर जिताउन र ‘नो’ गरेर हराउन सकिने

टाइम्स नामक अन्तराष्ट्रिय संचार संस्थाले प्रत्येक बर्ष सार्वजनिक अनलाइन भोटिङ मार्फत गर्ने वर्ष व्यक्ति छनौटमा भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी पनि परेका छन्  । यस २०१५ को विश्व बर्ष व्यक्तिको लागि पनि उसले धजय who should be TIMES person of the year in 2015 ? भनेर विश्वभरका ५८ जना ख्यातीप्राप्त व्यक्तिहरुको नाम तयार पारि २०१५ डिसेम्बर ४ सम्मका लागि थभक र लय  अव्सन राख्दै भोटिङ खुल्ला गरेको छ ।

बाराक ओबामा, चिनियाँ राष्ट्रपति सि जिङ पिङ, फान्सका राष्टपति फानकोन होलेन्डी , कम्प्युटर निर्माता माइकल डेल, ब्रिटिस सिङगर एडिली, फेसबुक निर्माता मार्क जुकरवर्ग, भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी लगायतका छन् ।
जहाँ आफुलाई मनपर्ने र प्रभावित पार्ने व्यक्तिलाई YES र मन नपर्ने व्यक्तिलाई NO को भोट गर्ने अधिकार दिइएको छ । नेपालमाथि विगत २ महिना देखी नाकाबन्दी लगाएका भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मादीको नाम उक्त विश्व वर्ष व्यक्ति छनौटकोे लिष्टमा राखिएको छ । भुपरिवेष्ठित राष्ट्रको स्वतन्त्र पारवहन अधिकारको ठाडो उल्लंघन गर्दै नाकाबन्दी लगाएर मानवता विरुद्ध ठुलो अपराध गरेको भन्दै विश्वभर मोदीको विरोध प्रर्दशन भैरहेको बेला उनको नाम मनोनयनमा परेको हो ।

उत्त भोटिङमा आफुलाई मनपर्ने र मन नपर्ने दुवै अव्सन राखिएको छ । आफुलाई मनपर्ने व्यक्तिलाई भोटिङ गर्न एस अव्सनमा क्लिक गर्नु पर्नेछ भने मन नपर्ने व्यक्तिको नो अव्सनमा क्लिक गर्न मिल्नेछ । केही नेपाली सामाजिक संजालमा आवद्ध नेपालीहरुले नो भोट अभियान नै चलाएका छन् ।

नेपालमाथी नाकाबन्दी लगाएर मानवताविरुद्धको अपराधमा संलग्न मोदीलाई विश्वभर रहेका नेपालीहरुले नो भोट गरी हराउन अभियान चलाउन सक्छन् ।

यो लिंकमा गएर नो भोट गर्न सकिन्छ । हेर्नुहोस् लिंक –

http://time.com/4108617/person-of-the-year-poll-2015/vote/39/Read more ...

बुद्ध भारतमा जन्मिएका हुन भन्ने बक्तब्य सच्याउन भारतीय प्रधानमन्त्री मोदिलाइ चेतावनी


शान्तिका दुत गौतम बुद्ध भारतमा जन्मिएका हुन भनि भारतिय प्रधानमन्त्री मोदिले दिएको बिरोधाभास पूर्ण बक्तब्यको आलोचना गर्दै तत्काल सुधार्न माग गरिएको छ । ‘लुम्बिनी-कपिलबस्तु दिवस अभियान संस्था’ले केहि समय अगाडि युरोप भ्रमणमा रहँदा मोदिले बोलेको उक्त भनाईलाई सच्याउन माग गर्दै बिज्ञप्ति जारी गरेको हो ।
बिज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘नेपाल भ्रमणमा आएको बेला गौतम बुद्ध नेपालमा जन्मिएका हुन भन्ने तर फेरी अहिले युरोपमा गएर अर्कै कुरा बोल्नु अस्वभाविक र असान्र्दभिक छ ।’ साथै बक्तब्यमा भनिएको छ, ‘मोदिले मैले नेपालमा भनेको कुरा सहि हो र युरोप भ्रमणमा बोलेको कुरा गलत हो भनेर पुनः सच्याउनु पर्दछ ।’
संस्थाले गौतम बुद्ध नेपालमा जन्मनु भएको प्रशस्त बैज्ञानिक एबं पुरातात्विक प्रमाण रहेको र त्यसैको आधारमा बिभिन्न अन्तराष्ट्रिय सञ्चार माध्यमले बताईसकेको साथै बताउने क्रम रहेको लुम्बिनी-कपिलबस्तु दिवस अभियानका विश्व संयोजक राम कुमार श्रेष्ठले बताएका छन् ।
यसै कुरालाई मध्येनजर गर्दै, संयुक्त राष्ट्रसंघका महासचिव, नोबेल पुरस्कार बिजेता दलाई लामा जस्ता ब्यक्तिहरुले लुम्बिनीको भ्रमण गरिसकेको बिज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।
Read more ...

Monday, 23 November 2015

थाइल्याण्ड सरकारले औषधि पठायो

काठमाडौँ: नेपालमा देखिएको औषधि अभावमा थाइल्याण्डले सहयोगस्वरुप औषधि प्रदान गरेको छ । आज थाइल्याण्डबाट धर्मगुरु मार्फत २० पेटी औषधि स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका प्रवक्ता महेन्द्रप्रसाद श्रेष्ठले बुझेका हुन् । उनले थाइल्याण्डले नेपालमा देखिएको औषधि अभावमा सहयोग गर्ने थप औषधि केही दिनपछि थाइल्याण्डबाट आउने पनि जानकारी दिए । उनका अनुसार स्वास्थ्य मन्त्रालयले अभाव भएका औषधिको सूचि थाइल्याण्ड सरकारलाई पठाएपछि बाँकी औषधि आउनेछ ।

भारतले अघोषित रुपमा गरेको नाकाबन्दी र तराईमा जारी आन्दोलनका कारण नेपालमा औषधि र औषधिजन्य सामग्रीको अभाव भएको छ । अस्पतालमा भइरहेको औषधि अभावका कारण बिरामीलाई असर नपरोस् भनी मन्त्रालयले टोल फ्री नम्बर पनि सञ्चालनमा ल्याएको छ । नेपालमा उत्पन्न समस्यालाई विभिन्न देश र दातृ निकायले औषधि र औषधिजन्य सामग्री उपलब्ध गराउने प्रतिवद्धता जनाएको प्रवक्ता श्रेष्ठले जानकारी दिए ।
Read more ...

राजमार्ग र सीमामा सेना खटाउने तयारी


काठमाडौंलाई झुकाउने नाममा सीमा नाका र राजमार्ग अवरोध गर्दै भइरहेको आन्दोलन थप अराजक भएपछि सरकारले सोही योजनाअनुरूप आइतबारबाट नयाँ सुरक्षा रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याएको छ। यसअघि दुईपटक बसेको राष्ट्रिय सुरक्षा परिषदको बैठकमा सेना परिचालनको मोडालिटीसम्बन्धी विस्तृत छलफलमा एकै पटक सेना खटाउँदा अनावश्यक विवाद हुन सक्ने निष्कर्ष निकाल्दै एकीकृत रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याई छोटो अवधिका लागि गृहमातहतका सुरक्षा संगठनलाई परिचालन गर्ने र दोस्रो चरणमा सेना खटाउने गरी सरकारले रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याएको हो।

गृहले मधेस आन्दोलनपछि बढेको सुरक्षा चुनौतीबारे अध्ययन गर्न राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागका एआइजी देवराज भट्टको संयोजकत्वमा गृहका अधिकारीसहित नेपाल प्रहरी र सशस्त्रका प्रतिनिधि रहेको समिति गठन गरेको थियो।

आइतबार केन्द्रीय सुरक्षा समितिको बैठक बसेर पहिलो चरणको कार्ययोजनाअनुसार तीनवटा संगठनलाई एकीकृत रूपमा परिचालन गर्ने समितिको रणनीतिक प्रतिवेदन पारित गरिएको छ, जसमा पहिलो चरणमा 'गृह मन्त्रालयमातहतका नेपाल प्रहरी, सशस्त्र र राष्ट्रिय अनुसन्धान विभाग संयुक्त रूपमा परिचालन गरिने' र त्यसको प्रभावका आधारमा दोस्रो चरणमा सेनाको सहयोग लिने उल्लेख रहेको स्रोतले नागरिकलाई बतायो।

स्रोतका अनुसार पहिलो चरणमा नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरी खटेको स्थानको सुरक्षा जिम्मा सेनालाई दिएर त्यसबाट निस्कने सुरक्षा जनशक्ति आन्दोलन चलिरहेका जिल्लामा खटाउने र त्यसको प्रभावकारिताका आधारमा कार्ययोजना परिमार्जन गरी कार्यान्वयनमा ल्याउने उल्लेख छ।

कैलालीको टीकापुरमा प्रदर्शनकारी र प्रहरीबीचको झडपमा ८ सुरक्षाकर्मी मारिएपछि गृहले प्रहरी जनशक्ति बढाउन प्रहरी–सशस्त्र जनशक्ति खटिएको कारागार, सरकारी भवन, विमानस्थल लगायतका स्थान सुरक्षामा सेनाको सहयोग लिएको थियो।

यस्ता काममा दुवै संगठनका करिब २ हजार जनशक्ति रहे पनि उनीहरूलाई आन्दोलनरत क्षेत्रमा पठाउन भएको निर्णय पूर्ण रूपमा कार्यान्वयनमा आएन। पहिलो चरणमा समेत निर्णय पूर्ण कार्यान्वयन गरी तराईका जिल्लामा प्रहरीको जनशक्ति बढाउने र त्यसपछि पनि शान्ति सुरक्षाको अवस्था सुधार नभए सेनाको सहयोग लिने नयाँ सुरक्षा कार्ययोजनामा उल्लेख छ।

पहिलो चरणका लागि केवल तीन दिन मात्रै समय तोकिएको छ। तीनदिने सुरक्षा कार्ययोजनाको प्रभावकारिताको विश्लेषणका आधारमा थप निर्णय गर्ने उल्लेख गर्दै सेना खटाउने बाटो खुला गरिएको स्रोतले जानकारी दियो।

'गृह मातहतका प्रहरी संगठन आफ्नै कार्यालय जल्नबाट जोगाउन नसक्ने अवस्थामा पुगिसकेकाले राजमार्गको अवरोध हटाउने हो भने सेनालाई जिम्मेवारी तोक्नुको अर्को विकल्प देखिँदैन,' सुरक्षास्रोतले भन्यो, 'राजमार्गको पुल भत्काउनेसम्मको गतिविधि सुरु भएकाले राजमार्गको जिम्मेवारी सेनालाई तोक्न गृहको नयाँ रणनीतिले बाटो खुलायो।'

अवरोधसँगै राजमार्गका पुल भत्काउने 'अराजक' स्थितिमा तराई–मधेसको आन्दोलन पुगेपछि सरकारले सशक्त ढंगले कानुन र व्यवस्था बनाउने तयारी गरेको उच्च स्रोतले उल्लेख गर्यो्।

गृहमन्त्रालयका प्रवक्ता लक्ष्मीप्रसाद ढकालले मन्त्रालयले नाका र राजमार्गको अवरोध हटाउन छुट्टै सुरक्षा रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याएको पुष्टि गरे। 'आन्दोलनरत पक्षले नाका र राजमार्गकेन्द्रित आन्दोलनलाई अमानवीय बनाउँदै सुरक्षा चुनौती बढाएकाले अवरोध हटाई सुरक्षा प्रबन्ध चुस्त बनाउन छुट्टै सुरक्षा रणनीति कार्यान्वयनमा ल्याइएको' ढकालले जानकारी दिए। उनले 'सेनाको बारेमा बोल्ने क्षेत्राधिकार समितिमा नरहेकाले त्यस विषयमा छलफल नभएको' दाबी गरे।

'राजनीतिक विषयवस्तु राजनीतिक रूपमा सम्बोधन र समाधान हुनुपर्छ' गृह प्रवक्ता ढकालले भने, 'तर, राजनीतिका नाममा आपराधिक गतिविधि भयो भने त्यसको कानुनी रूपमै सम्बोधन हुन्छ, मन्त्रालय त्यसको गृहकार्यमा जुटिसक्यो।'

तत्काल खटिन सेना अनिच्छुक

नयाँ सरकार गठनपछि कात्तिक २४ गते बसेको सुरक्षा परिषद बैठकमै सेना परिचालनबारे छलफल भएको थियो। स्रोतका अनुसार बैठकमा आमन्त्रित नेपाल प्रहरी–सशस्त्र र राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागको प्रमुखको सुरक्षा ब्रिफिङपछि भावी रणनीतिबारे छलफल हुँदा रक्षामन्त्री भीम रावलले सेनासहितको एकीकृत सुरक्षा योजना लागू गरेर नाका र राजमार्ग खुलाउन प्रस्ताव गरेका थिए।

बैठकस्रोतका अनुसार प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसमेत रावलको प्रस्तावमा सहमत थिए। तर, प्रधानसेनापति राजेन्द्र क्षत्री सहमत नहुँदा औपचारिक निर्णय भएन। दोस्रोपटक गत बिहीबार बसेको परिषद बैठकको मूल विषय नै नाका र राजमार्ग खुलाउन अपनाउनुपर्ने सुरक्षा रणनीति थियो। सो बैठकसमेत सेना परिचालनमै केन्द्रित थियो।

सुरक्षा परिषद बैठकमा प्रमुख जिल्ला अधिकारी, प्रहरी र सशस्त्रको कार्यशैलीले आन्दोलन भइरहेको जिल्लाको शान्ति सुरक्षामा सुधार आउन नसक्ने र राजमार्ग नखुलाउँदा राज्य असफल भएको सन्देश जाने बैठकमा सहभागीले विश्लेषण गरेका थिए। बिखन्डनवादी एजेन्डा बोकेका सिके राउतले आन्दोलन चर्किएका ८ जिल्ला केन्द्रित गरी प्रत्येक गाविसमा १५ देखि २५ जना समेटेर मधेस रक्षावाहिनी गठन गर्दै हिँडेको र सीमाक्षेत्रमा तालिम सुरु गरेकाले मधेसको सुरक्षा चुनौती थप पेचिलो बन्दै गएको राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागबाट ब्रिफिङ भएको थियो।

स्रोतका अनुसार बैठकमा प्रधानसेनापति क्षत्रीले 'संवैधानिक प्रावधानअनुसार सरकारले गर्ने निर्णय सेनाले पालना गर्ने' बताए पनि मधेसको सुरक्षा अवस्था विश्लेषणका क्रममा 'मधेसमा सुरक्षा प्रबन्धमा गृहअन्तर्गतका सुरक्षा संगठन सक्षम रहेको' बताएका थिए। स्रोतका अनुसार उनले 'अहिले सरकार र आन्दोलनरत पक्षबीचको वार्ता भाँडिए दुर्घटना हुन सक्ने विश्लेषण बैठकमा सुनाएका थिए।

संवैधानिक प्रावधानअनुसार राष्ट्रिय सुरक्षा परिषदले सेना परिचालनको निर्णय गरी मन्त्रिपरिषदले अनुमोदनका लागि राष्ट्रपतिमा सिफारिस गर्नुपर्छ। सो सिफारिस राष्ट्रपतिले अनुमोदन गरेपछि मात्रै संवैधानिक रूपमा सेना ब्यारेकबाट बाहिरिन सक्छ।

बैठकस्रोतका अनुसार दंगाग्रस्त क्षेत्र घोषणा भएको र संकटकाल लगाएको अवस्थामा मात्रै सेना परिचालन हुन सक्ने र युद्धको अवस्थामा मात्रै नाकामा सेना खटिन सक्ने पाटो बैठकमा उठेको थियो। राजमार्गलाई दंगाग्रस्त क्षेत्र घोषणा गरेर सेना परिचालन गर्न सकिने भए पनि नाकामा खटाउनु जटिल रहेको विश्लेषण भएपछि सशस्त्र द्वन्द्वताका भन्सारमा सेना खटिँदाको प्रक्रियाअनुसार नै भन्सार क्षेत्रमा सेना राख्ने सकिने विश्लेषण भएको स्रोतले जानकारी दियो।

स्रोतका अनुसार टीकापुर घटनापछि सरकारले सेना परिचालनबारे गरेको निर्णय र फिर्ता गर्दाको प्रक्रियाबारे सैनिक नेतृत्व असन्तुष्ट देखिएको थियो। त्यतिबेला स्थानीय प्रशासन ऐनमा टेकेर दंगाग्रस्तक्षेत्र घोषणा गरी सेना खटाइएको भए पनि संवैधानिक प्रक्रिया पूरा नभएको र सेना खटिँदा विरोध भएपछि सरकार मौन रहेको भन्दै सैनिक नेतृत्वले सरकारलाई संवैधानिक प्रावधान पूर्ण रूपमा टेकेर हुने निर्णयमा मात्रै ब्यारेकबाट बाहिर निस्कने सन्देश दिइसकेको छ।

नेपाली सेनाका प्रवक्ता तारा कार्कीले सेना परिचालनबारे सरकारले गरेको गृहकार्यबारे जानकारी नभएको बताउँदै नागरिकसँग भने, 'अनौपचारिक छलफलबारे हामीलाई जानकारी हुन्न, संवैधानिक व्यवस्थाअनुसार हुने निर्णय नेपाली सेनाले पालना गर्छ।'
Read more ...

Sunday, 22 November 2015

‘बाबुराम, गौर हत्याकाण्डका नाइकेलाई फुलमाला लगाएर नयाँ शक्ति कसरी बन्छ ?’

आइतबार राजधानिमा उपेन्द्र यादव नेतृत्वको फोरमसँग नयाँ शक्तिका अभियन्ता बाबुराम भट्टराईले एकता गर्ने समाचार र नयाँ शक्ति निर्माणको अभियान उद्घाटनामा यादवको उत्साहपूर्ण उपस्थितिले भट्टराईमाथि ‘०६३ मा घटेको गौर हत्याकाण्ड’ बारे प्रश्न उठ्न थालेको छ ।

एमाओवादी समर्थित अखिल नेपाल ट्रेड युनियनका केन्द्रिय नेता तथा यातायात मजदुर संगठनका अध्यक्ष जगत सिंखडाले आफ्नो फेसबुकमा प्रश्न र खबरदारी गर्दै लेखेका छन्–‘बाबुराम गौउरमा २९ जनाको सामुहिक हत्या गर्ने हत्याकाण्डका खल्नायक उपेंद्रे लाई फुलमाला लगायर कथित नयाँ सक्तिको माला जपेकाछौं तिमीलाई गौरमा बगेको रगतले बाटो पाउने छैनौं ।’

केही समय अघिमात्रै एकिकृत नेकपा माओवादी त्यागेर नयाँ शक्ति निर्माणको अभियानमा लागेका भट्टराईले गौर हत्याकाण्डको योजनाकारका रुपमा आरोप लागेका यादवसँग एकता हुने कुरा र उद्घाटनसत्रमा यादवप्रति भट्टराईले देखाएको चर्को सम्मानपछि यस्तो प्रश्न र खबरदारी गर्न थालिएको हो ।

२०६३ साल चैत्र ७ गते ९सन् २००७ मार्च २१० रौतहटको गौरस्थित राईसमिलमा यादव नेतृत्वको तात्कालिन मधेशी जनाधिकार फोरमले  र तात्कालीन नेकपा माओवादीको सभामा सुरु हुन लाग्दै गर्दा गर्दा २७ जना माओवादी कार्यकर्ताको घटनास्थलमै र एकजनाको उपचारका क्रममा मृत्यू भएको थियो । सोही झडपमा कैयौ घाईते भएका थिए । यसै घटनालाई ‘गौर हत्याकाण्ड’ भनिन्छ ।

उसो त जिवनभर कम्युनिष्ट राजनीति गरेका भट्टराईले बिचार, राजनीति तथा संगठनात्मक रुपमा समेत प्रश्न गरिन थालेको छ । उनी समेत संलग्न भएर लडिएको जनयुद्धका शहिद, घाइते तथा वेपत्ता परिवारका सदस्यहरुले बाबुरामले आफूहरुलाई धोका दिएको बताइरहेका छन् ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us