Tuesday, 6 October 2015

दिल्लीले नेपाललाई रेस्पोन्स गरेन

काठमाडौं । तीन दिनअघि बालुवाटारमा बसेको प्रमुख तीन दलको बैठकले भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीसँग नाकाबन्दीबारे सीधै कुरा गर्ने निर्णय गरेको थियो ।
बैठकले मोदीसँग हटलाइन कुरा गर्न प्रधानमन्त्री सुशील कोइरालालाई जिम्मा दिएको थियो । तर, २४ घण्टा बित्दा पनि प्रधानमन्त्री कोइरालाले मोदीसँग सम्वाद गर्न सकेका छैनन् ।
‘हामीले कुराकानी गर्ने प्रयास गरिरहेका छौं, तर भारत सरकारले खासै रेस्पोन्स गरिरहेको छैन’ दिल्लीस्थित नेपाली दूतावास स्रोतले अनलाइनखबरसँग भन्यो- उनीहरु राम्रो हुँदैछ भन्छन्, तर राम्रो भएको भए त व्यवहारमा देखिनुपर्ने हो, नाकाहरु सहजरुपमा खुल्नुपर्ने हो, त्यो हुन सकिरहेको छैन ।’
भारत झनै अनुदार देखियो
नेपालका कूटनीतिक अधिकारीहरुले जति नै प्रयास गर्दा पनि भारतले नाकाबन्दी खोल्नेबारे तदरुकता देखाएको छैन ।
दिल्लीमा रहेको नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले भारतीय पक्षसँग कुरा गर्ने प्रयास गरिरहका छन् । तर, सुशील कोइराला र भारतीय समकक्षी नरेन्द्र मोदीबीच सम्वाद हुन सकेको छैन ।
कोइराला र मोदीबीच नै कुरा गर्ने तीन दलीय निर्णयबारे अनलाइनखबरले सोध्दा प्रधानमन्त्रीका विदेश मामिला सल्लाहकार दीनेश भट्टराईले अनविज्ञता प्रकट गरे । साथै समस्या समाधानका लागि पहल भइरहेको भन्दै उनले भने-‘देखिने गरी नजिता नआउँदासम्म नगरेको जस्तै देखिन्छ । अहिले त्यस्तै अवस्था छ ।’
अब के गर्ने भन्नेबारे छलफल भइरहेको र इन्धनको अभावका कारण जनताले पाएको दुःखप्रति प्रधानमन्त्री कोइराला चिन्तित रहेको उनले बताए ।
भारतका लागि नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले आपूर्ति सहज बनाउने प्रयास भइरहेको बताए । भारतीय अधिकारीहरुले राम्रो हुँदैछ भने पनि व्यवहारमा नदेखिएको उनको गुनासो छ । अनलाइनखबरसँग फोनमा कुराकानी गर्दै राजदूत उपाध्यायले दसैंतिहारमा इन्धन र औषधी आपूर्ति गराउने प्रयास भइरहेका बताए ।
नेपालमा नयाँ संविधान जारी भएदेखि मधेसमा चर्किएको आन्दोलनलाई समर्थन गर्दै भारतले अघोषित नाकाबन्दी लगाएको छ । बोलीमा नाका सहज पारिने बताए पनि व्यवहारतःअहिलेसम्म भारतले नाका खोल्नुको साटो झनै कडा पारेको छ ।
भारतको बिहारमा चुनाव लागेका कारण प्रधानमन्त्री मोदी विहारका विभिन्न चुनाबी सभातिर व्यवस्था भएका छन् । जसले गर्दा उनले नेपालीहरुको पीरमर्काप्रति चासो दिन छाडेको नेपाली अधिकारीहरुको गुनासो छ ।
Read more ...

​कम्तिमा दश बर्षका लागि ईन्धन दिने चीनको प्रस्ताव

काठमाडौं । छिमेकी चीनले नेपाललाई संकट पर्दाको अबस्थामा खुला दिलले सहयोग गर्दै आएकोमा अहिलेको उर्जा संकट समाधान गर्न पनि अग्रसरता देखाएको छ ।

उसले नेपालतर्फका अबरुद्ध दुई नाकालाई छिटो संचालनमा ल्याउने गरी ईन्धन आपुर्तिको ठोस प्रस्ताव पठाएको स्रोतले जनाएको छ । चीनको प्रस्तावमा काठमाडौ उपत्यकामा आबश्यक डिजल, पेट्रोल र ग्यास आपुर्ति गर्न दश बर्षका लागि सम्झौता गर्नुपर्ने शर्त रहेको बुझिएको छ ।

चीनले नेपालमा ईन्धन आपुर्तिका लागि तातोपानी र केरुड। नाकाको सडक चौडा पार्ने, नेपालतर्फका भन्सार कार्यालयहरुलाई ब्यवस्थित र बिस्तारित गर्नुपर्ने लगायतका कुराहरु पनि अघि सारेको छ तर नेपाली अधिकारीहरुले चासो नदिदा चिनियाँ प्रस्ताव अघि बढ्न नसकेको बुझिएको छ ।

चीनले यसअघि नेपाललाई चाहिने तेलको गुणस्तर र मूल्य माग गर्दै नेपाली अधिकारीहरुसँग छलफल चलाएको थियो । चीनमा धेरै थरिका पेट्रोलियम पदार्थ भएकाले नेपालमा भारतबाट आपुर्ति भईरहेका ईन्धनको गुणस्तरसँग मेल खाने गरी आयातको ब्यवस्था मिलाउनुपर्ने देखिएको छ ।

अर्थमन्त्री डा रामशरण महतलगायतका अधिकारीहरु चीनसँगको सम्बन्ध बिस्तारमा भन्दा पनि भारतसँगै निर्भर हुनुपर्ने पक्षमा रहेका छन् । महतले चीनतर्फबाट ईन्धन आपुर्ति संभव नभएको भन्दै भारतबाट मात्रै ल्याउने कुरामा जोड दिएको बताईन्छ ।

भारतको हेपाहा प्रबृत्तिलाई चुनौति दिन नेपालले ईन्धन आपुर्तिमा भारतको मात्र मुख ताक्न नहुने र चीन तथा अन्य तेस्रो देशसँग पनि सम्झौता गर्नुपर्ने दबाब भने सरकारी अधिकारीहरुलाई परेको छ ।

रक्सौल अमलेखगंज पाईपलाईन सम्झौताका कारण नेपाल आयल निगमलाई अन्य देशसँग ईन्धन आपुर्तिबारे कुरा चलाउन अफ्ठेरो परेकोले अन्य संस्था खडा गरी नेपालले दीर्घकालीन रुपमा ईन्धन आपुर्तिको बैकल्पिक ब्यवस्था गर्नुपर्ने बारेमा सरकारी तवरमा छलफल अगाडि बढाईएको छ ।
Read more ...

भारतले भित्तामा पुर्‍याउँदा पनि चीनसँग किन कुरा गर्दैन सरकार


छिमेकी भारतले विगत २ साता देखि गरिरहेको अत्याचारी नाकाबन्दीले देशभरी हाहाकार भैसकेको छ । इन्धन अभावले जीवनका सबै पाटा प्रभावित भएका छन् । अघिपछि दशैंको चहलपहल भैसक्ने समय वितिसक्दा पनि सार्वजनिक यातायात चढेर जिल्ला जान पाउने कि नपाउने निश्चित हुन सक्ने अवस्था छैन ।

नेपालमाथि नाकाबन्दी अमानवीय, नेपाल चीनसँग नजिकिने खतरा- भारतीय कांग्रेस

जीवन ठप्प भैसक्दा पनि सरकारले भने न भारतसँगको नाकाबन्दी खुलाउन प्रभावकारी कदम चाल्न पनि सकेको छैन न त चीनसँग बैकल्पिक सहयोगको लागि खुलेर कुरा गर्न सकेको छ । छिमेकी चीनबाट सहयोगको खुला प्रस्ताव आउँदा पनि काम चलाउ बनिसकेको कोइराला सरकारले कुनै काम चलाउने संकेत देखाउन सकेको छैन ।

किन चुप छ सरकार ?

भारतमा नेपाल चीनसँग नजिक हुन थाल्यो भनेर सञ्चार माध्यममा मात्र होइन विपक्षी पार्टीले समेत सरकारलाई नेपालमा नाकाबन्दी अन्त्य गर्न दवाव दिइसक्यो । उत्तरी छिमेकी चीनले नेपाललाई चाहिने सहयोग गर्न तयार रहेको जनाइसकेको छ ।
Read more ...

नेपालमाथि नाकाबन्दी अमानवीय, नेपाल चीनसँग नजिकिने खतरा- भारतीय कांग्रेस

भारतको प्रमुख प्रतिपक्षी दल भारतीय कांग्रेसले नरेन्द्र मोदी नेतृत्वको भाजपा सरकारले नेपालमाथि लगाएको नाकाबन्दीको विरोध गरेको छ । नेपालमा मोदीको प्रोपोगाण्डा गोयबल्सको जस्तै- भारतीय सांसद मणि शंकर

नेपालसँग भारतको सम्बन्ध अमूल्य रहेको भन्दै भारतीय कांग्रेसले यो सम्बन्ध विगार्नु घातक भएको चेतावनी पनि दिएको छ ।

मोदी सरकारको कदमले भारत नेपाल सम्बन्ध धरापमा पारिरहेको र नेपाल भारतबाट टाढिएर चीनसँग नजिक हुने भन्दै भारतीय कांग्रेसले सम्बन्ध सुधार गर्न सुझाव दिएको छ ।

 नेपालमाथी भारतले लगाइरहेको अघोषित नाकाबन्दी अमानवीय रहेको भन्दै भारतीय कांग्रेसले नेपालसँग तत्काल सम्बन्ध सुधारको पहल लिन नरेन्द्र मोदीलाई सुझाव पनि दिएको छ ।

भारतीय कांग्रेसले भन्यो- ‘मोदी नीति नेपालमा असफल’ भारतको चर्चित अखबार इकोनोमिक्स टाइम्सको अनलाइन संस्करणले जनाए अनुसार कांग्रेसले नेपाल–भारत सम्बन्धको पछिल्लो विकासक्रमको सही समाधान खोज्न भारत सरकार सम्बेदनशील हुनु पर्नेमा जोड दिएको छ ।


विविसी फिचरः मोदीको विदेश नीति पानीको फोक्का झैं फुट्यो

 भारतका लागि नेपाली राजदूत दीपकुमार उपाध्यायले नाकाबन्दीका कारण नेपाल चीनसँग नजिक हुने अवस्था नआओस भनेर दिएको चेतावनीप्रति भारतीय कांग्रेसले गम्भिर चासो देखाएको छ ।

भारतीय कांग्रेसले यस अघि नै मोदीको नेपाल नीति असफल भएको भन्दै संविधानको स्वागत नगरी नाकाबन्दी लगाउने सरकारी कदमको विरोध गरिसकेको छ ।
Read more ...

खुट्टाले चित्र कोरेर आमा पाल्छन् पासवान

काम गर्ने इच्छाशक्ति भए मानिसलाई शारीरिक अशक्तताले नरोक्ने उदाहरण बन्नुभएको छ, २० वर्षीय आनन्द पासवान ।जन्मदै दुई हात र एक खुट्टा नभएका पासवान विगत केही वर्षदेखि सडकमै बसेर चित्र कोर्दै आफ्नो जीविका गर्दै आउनुभएको छ ।
पासवानको एउटा खुट्टा मात्र चल्छ भने दुई हात र एक खुट्टाले कुनै काम गर्दैनन् । उहाँ शारीरिक रुपमा अशक्त भएर अहिले मासिक रु २० हजारसम्म आम्दानी गर्नुहुन्छ ।आफ्नी आमालाई देखाउँदै उहाँले भन्नुभयो – “सानो छँदा कुनै चित्र देख्ने बित्तिकै त्यसलाई म उतार्ने प्रयास गर्थे । शारीरिक रुपमा सबल नभएकाले म घरमै बसेर चित्र कोर्थें । त्यस बेला मेरी आमाले मलाई निक्कै सहयोग गर्नुहुन्थ्यो । आमाको सहयोग र ममताले नै म यहाँसम्म आएको हुँ ।”
शारीरिक रुपमा सबल नभएकै कारण उहाँलाई हरेक काम गर्न निकै समस्या हुन्थ्यो नै । तर यसै समस्यालाई एउटा अवसरको रुपमा लिएर अघि बढेकाले नै अहिले एउटा सक्षम मानिस बन्न सकेकामा उहाँलाई गर्वको अनुभूति हुन्छ । केही वर्षअघि आफूले बनाएको चित्रको कुनै मूल्य नतोकी अरुले दिएको पैसामै सन्तोष मान्ने पासवानले विगत एक वर्षदेखि भने एउटा चित्रको मूल्य रु १४० देखि रु ५०० सयसम्म लिन थाल्नु भएको छ ।
उहाँलाई अचले हरेक दिन ११ बजेदेखि सुन्धारास्थित काठमाडौँ मलको ठीक अगाडि जोडी सुँगा, देवी देवता र फूलको चित्र बनाई बेचिरहनु भएको देख्न सकिन्छ । यसरी उहाँले बाटोमा बनाएका चित्र बेचेर नै आफू र आमाको सहरको बसाइँ सहज बनाइरहनुभएको छ । तर घाम, पानी र विभिन्न समयमा हुँदै आएको धर्ना र जुलुसका कारण आफूलाई निकै समस्या हुने गरेको उहाँ गुनासो गर्नुहुन्छ ।
उहाँले दैनिक सात वटासम्म चित्र बनाई बिक्री गर्नुहुन्छ । आफ्ना सिर्जनालाई सजाउन विभिन्न होटल र बढी मात्रामा विदेशीले लाने गरेकामा उहाँ खुसी व्यक्त हुन्छ । उहाँको ‘कला र गला’को सम्मान भने नभएको हो भन्नुहुन्छ, उहाँकी आमा चमेली देवी पासवान । चमेलीका अनुसार आनन्दसँग चित्र मात्र कोर्ने नभई फरकफरक स्वरमा गीत गाउने र विभिन्न किसिमका माटोको भाँडाकुँडा खुबीसमेत रहेको छ ।
छोराको कलाको सम्मान गर्दै सरकारले कुनै स्थानमा एउटा पसलको व्यवस्था गरिदिए काममा केही सहज हुनुको साथै ऊर्जा थपिने चमेलीको विश्वास छ । आनन्दको भने स्वदेशमा धेरै चित्रकला प्रदर्शनीमा सहभागी हुने अवसर पाएको तर विदेशमा गएर पनि आफ्नो प्रतिभाको प्रदर्शन गर्न नपाएको दुखेसो रहेछ । आफ्नो छोरोको यो ठूलो कसैले पूरा गरिदेओस् भन्ने चमेलीको इच्छा छ ।
कुुनैपनि औपचारिक शिक्षण सिकाइमा सहभागी नभएका पासवान चित्र कोर्ने र गीत गाउने सीपका अतिरिक्त नेपाली, हिन्दी, मैथली, भोजपुरी, अङ्ग्रेजीलगायत १३ वटा भाषा बोल्न सक्नुहुन्छ ।
अहिलेसम्म कुनै पनि सङ्घसंस्थाले आफूलाई सहयोग नगरेकामा उहाँको गुनासो छ । रासससँगको कुराकानीमा पासवानले शारीरिक रुपमा सक्षम भएर पनि सडकमा मागेर आफ्नो गुजारा गर्नेलाई आफ्नो ‘परिश्रमको फल मिठो’ हुने अनुभवसहित गरिखान सुझाव दिनहुन्छ ।
पासवानले एउटा खुट्टाको भरमै भान्साको सबै काम गर्ने, साथी भाइसँग घुम्न जाने, नुहाउने, बजार गएर सामान किनेर ल्याउने जस्ता काम आफैं गर्नुहुन्छ ।
Read more ...

आफ्नै घरमा पार्टीका नेताको हत्या भएपछि मोदी ठूलो संकटमा

नेपालमा नाकाबन्दी लगाइरहेको भारतका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी ठूलो संकटमा फसेका छन् ।
नेपालको संविधानमा असन्तुष्टि जनाएर संशोधन गर्न सुझाव दिने मोदी आफ्नो गृहनगर गुजरातमा भड्किएको हिंसा रोक्न असफल हुने चिन्ताले पद नै शंकटमा परेको भारतीय सञ्चार माध्यमले टिप्पणी गरेका छन् ।
गुजरातमा भड्किएको हिंसाकै कारण मोदीका एक नेताको उनको घर नजिकै हत्या भएको छ । स्थानीय युवाहरुले भारतीय जनता पार्टीका महामन्त्री ४५ वर्षीय कपूरचन्द ठाकरेलाई कुटेर हत्या गरेको समाचारमा जनाइएको छ ।
मध्यराति दुई युवाको कुटपिटबाट घाइते ठाकरेको आइतबार उपचारका क्रममा नागपुरको निजी अस्पतालमा मृत्यु भएको थियो । यो घटनापछि गुजरातको सिवनीको जिल्लाको बरघाट सहर तनावग्रस्त बनेको छ ।
आफ्ना नेताको हत्या भएपछि सिवनी जिल्लाका गाउँ गाउँबाट कार्यकर्ता बरघाट पुगेर प्रदर्शनमा उत्रिएका छन् । आक्रोशित कार्यकर्ताले सिवनी जिल्ला कलेक्टरको कारमा तोडफ़ोड गरेर जलाइदिएका छन् । स्थिती नियन्त्रण बाहिर गएपछि स्थानीय प्रशासनले बरघाट बजारमा सोमबार बेलुकादेखि अनिश्चितकालका लागि कर्फ्यू लगाएको छ ।
Read more ...

Monday, 5 October 2015

प्रचण्ड चीन जाँदै

एमाओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल उच्चस्तरीय राजनीतिक भेटघाट गर्ने गरी चीन जाने भएका छन्। दाहाल अक्टोबर १५ मा राजधानी बेइजिङ जान लागेको स्वकीय सचिव तथा एमाओवादी केन्द्रीय सदस्य चूडामणि खड्काले जानकारी दिए।
‘भ्रमणका क्रममा उहाँले उच्चस्तरीय राजनीतिक भेटघाट गर्नुहुनेछ,’ खड्काले भने, ‘त्यसक्रममा नेपालको संविधान निर्माण र त्यसपछिका राजनीतिक घटनाक्रमबारे जानकारी गराउनुहुनेछ।’ चिनियाँ कम्युनिस्ट पार्टीको विदेश विभागद्वारा आयोजित ‘सिल्क रोड’ सम्बन्धी एसियाली राजनीतिक दलहरूको विशेष सम्मेलनमा पनि दाहालले सहभागिता जनाउने खड्काले बताए।
‘सम्मेलनमा सहभागिता मात्र भए त उहाँले कसैलाई प्रतिनिधिका रूपमा पठाउनुहुन्थ्यो, तर उच्चस्तरीय भेट पनि गर्ने भन्दै उहाँलाई नै निम्त्याइएकाले आफैं जान लाग्नुभएको हो,’ उनले भने। यसअघि पनि सम्मेलनमा सहभागिताका लागि गत चैत दोस्रो साता कुन्मिङ गएका दाहाललाई चिनियाँ अधिकारीहरूले विशेष विमानबाट बेइजिङ लगेर उच्चस्तरीय भेटवार्ता गराएका थिए।
यो खबर कान्तिपुर दैनिकको हो |
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us