Tuesday, 28 July 2015

अमेरिका बस्ने नेपालीबाट यस्ता सुझाव

वासिंगटन :अमेरिकाको वासिंगटन राज्यको सियाटलमा बसोबास गर्ने नेपालीले नेपालमा बन्न लागेको संविधान आफ्ना सुझाव पेस गरेका छन्। सियाटलमा वृहत् कार्यक्रम नै गरेर विभिन्न पेशा, वर्ग र समुदायबाट सुझाव संकलन गरी नेपाली दुताबास मार्फत सुझाव पठाइएको छ। नागरिकता, शासकीय व्यवस्था, संघीयता, धर्म र शैक्षिक अधिकारमा उनीहरुले सुझाव दिएका छन्। कार्यकारी प्रमुख हुनुपर्ने, धार्मिक सहिष्णुता नबिथोलिने गरी धार्मिक व्यवस्था राख्‍नपुर्ने र संघीयतालाई मुलुकले थेग्न सक्ने गरी व्यवस्थापन गर्नुपर्ने सुझाव दिएका छन्।सुझाव संकलनका लागि टीपी खनाल, दुर्गाप्रसाद श्रेष्ठ र बुद्धिजंग कुँवरले सहजकर्ताको भूमिका निर्वाह गरेका थिए। उनीहरुले दिएका सुझाव जस्ताको तस्तै यहाँ प्रस्तुत गरिएका छन्। १) नागरिकता सम्बन्धमा : विदेशमा आएर यहीको नागरिकता लिएका नेपालीहरुका लागि राजनैतिक अधिकार बाहेकको अन्य सामाजिक,आर्थिक तथा सास्कृतिक अधिकार सहितको दोहोरो नागरिकता दिने प्रस्तावको हामीहरु हार्दिक स्वागत गर्दै त्यसका लागि पहल गर्ने सम्पूर्ण राजनैतिक पार्टीहरु तथा संघ सस्थाहरु प्रति हामीहरु हार्दिक धन्यबाद ब्यक्त गर्न चाहन्छौ । तर कुनै दिन विदेशको नागरिकता त्यागी पुन स्वदेश फर्कन चाहने नेपालीहरुका लागि विदेशको नागरिकता त्यागेकै मितिदेखि लागु हुनेगरी नेपालि नागरिकता पुनर्बहाली हुने व्यवस्था संबिधानमा हुनको लागि हामि जोडदार अनुरोध गर्दछौ । गैह्र नेपालि नागरिकका सन्तानहरुलाई पनि नेपालि नागरिकताको अधिकार हुनुपर्नेछ । साथै बिदेशमै जन्मेका हाम्रा छोराछोरीहरुले पनि विदेशको नागरिकता त्यागी नेपाल गएमा उनीहरुले पनि बंशजको आधारमा तुरुन्त नागरिकता पाउने व्यवस्था हुनुपर्नेछ । २) शासकीय व्यवस्था सम्बन्धम्मा देशको प्रमुख कार्यकारी प्रत्यक्ष रुपमा निर्बाचित भएको हुनुपर्नेछ । साथै सरकारका जिम्मेवार राजनैतिक अधिकारीहरुको न्युनतम शैक्षिक योग्यता तोकीइनु पर्दछ । ३) धार्मिक बिषयमा : नेपाल अधिकतम हिन्दुहरुको बसोबास भएको देश भएतापनि सबै धर्मलाई उत्तिकै सम्मान हुनेगरी "स्वतन्त्र धार्मिक राज्य वा सनातन राज्य" को रुपमा नेपाल लाइ धार्मिक मान्यता दिदा राम्रो होला । धार्मिक बिषयलाई राजनैतिक तहबाट अनाबश्यक रुपमा न उचाली सबै धर्मका मान्छेहरुले सम्मानित भै बाच्ने र आ-आफ्नो धर्मको निर्बाध प्रयोग गर्न पाउने व्यवस्था हुनुपर्नेछ । धर्मको आडमा भेदभाव गरि बलियोले कमजोरलाई दुख दिने सस्कारलाई निरुत्साहित गर्ने गरि संबिधान बनाइनु पर्दछ । यदि यो बिषयमा बुद्धिमत्तापूर्ण निर्णय गरिएन भने भोलि नेपाल धार्मिक द्वान्दको चपेटामा पर्न गइ डरलाग्दो क्षति हुनसक्ने कुरालाई मध्यनगर गर्दै नेपालीपन जोगिने गरि धार्मिक सहिष्णुता स्थापित हुनेगरी धर्मलाई मान्यता दिइनु बेश होला । ४) जातको आधारमा नभई बर्गको आधारमा ( जुन जातको भएपनि कमजोर छ भने त्यो बर्गको मान्छेले पाउने गरि) सहुलियत दिने व्यवस्था हुनुपर्दछ । ५) महिला र पुरुष बीच हरेक कुरामा समान कानुनि अधिकार हुनुपर्नेछ । सम्बन्ध बिछ्छेद तथा सम्पतिमा भएका अधिकारमा समानता हुनुपर्नेछ । ६) संघियता सम्बन्धमा : संघियताको निर्माण गर्दा नेपालको भौगोलिक , सामाजिक , सास्कृतिक , आर्थिक , प्राकृतिक सम्पदा र मानविय संवेदनालाई खलल नपुग्ने गरि मधेश, पहाड र हिमालमा सबै राज्यको पहुच हुनेगरी सिमाङ्कन हुनु पर्दछ । नेपालको सम्पूर्ण परिथितिलाई हेर्दा अहिलेको अवस्थामा ४ वटा भन्दा बढी संघियताको कल्पना गर्नु त्यति हितकर देखिदैन । त्यसैले ४ वटा भन्दा बढी राज्यहरुको निर्माण गर्ने कार्यमा राजनैतिक स्वार्थ नहेर्न सम्पूर्ण राजनैतिक दलहरुमा हार्दिक अनुरोध छ । ७) उप-रास्ट्रपतिलाइ राज्यले गर्ने लगानीको अनुपातमा सक्रिय हुनेगरी जिम्मेवारी दिइनु पर्दछ । ८) अपाङ्ग मैत्री संरचना हुनुपर्नेछ ताकि कोहि पनि अपाङ्गले आफ्नो मौलिक अधिकारको उपयोग गर्दा अपहेलित हुनु नपरोस । 9) शैक्षिक अधिकार सम्बन्धमा : आजको युगमा शिक्षा भनेको एउटा मौलिक अधिकार हो त्यसैले कम्तिमा पनि उच्च माध्यमिक शिक्षा सम्मको पढाई निशुल्क हुने गरि व्यवस्था हुनुपर्नेछ । भोलिको नेपालमा कोहि पनि नेपालि शिक्षाको कारणले पिछडिनु नपरोस भन्ने कुरालाई बिशेष ध्यान दिदै उच्च माध्यमिक शिक्षा सम्मको पढाई निशुल्क हुने गरि त्यसको व्यवस्था संबिधानमा गरिनु पर्दछ ।
Read more ...

Monday, 27 July 2015

गैंडाकोटस्थित जयश्री पुल भाँचिएपछि ठप्प भएको सवारी आगमन सुचारु हुन सकेन

पूर्व–पश्चिम राजमार्ग अन्तर्गत नवलपरासीको गैंडाकोटस्थित जयश्री पुल सोमबार साँझ भाँचिएपछि ठप्प भएको सवारी आगमन अहिलेसम्म सुचारु हुन सकेको छैन ।
सोमबार साँझदेखि अवरुद्ध राजमार्ग खुलाउने पहल नहुँदा बुटवलबाट पूर्व जाने सवारी साधन र नारायणगढबाट पश्चिम जाने सयौँ सवारी साधनका हजारौ यात्रु अलपत्र छन्  । पुल भाँचिएपछि लामोदुरीका सवारी साधन पोखरा हुँदै आवतजावत गर्न थालेका छन् ।
जीर्ण अवस्थमा रहेको उक्त पुल लच्किएको छ । वैकल्पिक बाटो बनाइ सडक सुचारु गर्न विहान बुटवलस्थित सडक भिडिजन कार्यालयबाट एक्साभेटर र लोडर पठाइएको प्रहरीले जनाएको छ ।

तीनवर्ष अघि पनि पुल भत्किएकाले मर्मत गरेर सञ्चालनमा ल्याइएको थियो । तर सो समयमा सामान्य मर्मत गरिएकाले पुल जोखिममै थियो । पटक पटक नयाँ पुल बनाउनुपर्ने माग उठेपनि पहल हुन सकेको थिएन । अन्नपूर्ण पोस्ट
Read more ...

यी हुन डिभी पीआर लिएका उच्च पदस्थ कर्मचारीहरु(लिस्ट सहित)

नेपालमा सरकारी सेवामा रही विदेशको स्थायी बसोवास गर्ने सुविधा लिएका व्यक्तिलाई सरकारी सेवाबाट बाध्यात्मक अवकाश दिने कानुन बनेपछि सरकार उनीहरुको सूची संकलनमा निरन्तर लागि परेको छ ।
सरकारले संसदको राज्य व्यवस्था समितिमा बुझाएको र हालसम्म गोप्य राखिएको भनिएको विवरणमा केही महिनाअघिमात्र नियुक्त भएका संवैधानिक अंगका आयुक्तसहित उच्च पदस्थ कर्मचारीहरु रहेका छन् भने बाँकी व्यक्तिहरुको खोजि भईरहेको र सुचनाहरु संकलनको काम भईरहेको छ । ग्रीन कार्ड लिएको सरकारी सूचीमा रहेका व्यक्तिमध्ये उच्च पदमा रहनेमा मन्त्रालयका सचिव पनि छन् ।

सरकारले हालसम्म प्राप्त गरेको विवरणमा डीभी पाएर वा अन्य कुनै कारणले अमेरिकाको ग्रीनकार्ड लिनेको संख्या धेरै छ । सरकारले नियमावली बन्ने क्रममा रहेकाले नियमावली बनेपछि सबै सरकारी कर्मचारीहरुको डिभीपीआरको विवरण थप सार्वजानिक गर्दै लाने जानकारी दिएको छ । सरकारले गोप्य राखेको डिभी पीआर लिने केहि उच्च पदस्थहरुको लिस्ट तल उल्लेख गरिएको छ ।

को(को छन् डिभी पीआर लिएका उच्च पदस्थ कर्मचारीहरु ?

(अर्थमन्त्रालयका राजश्व सचिव नवराज भण्डारी -अमेरिका
(न्यायसेवातर्फका सहसचिव लक्ष्मण मैनाली -अमेरिका
(न्याय सेवाका सहसचिव धनराज ज्ञवाली -अष्ट्रेलिया
(निजामति कितावखानाका उपसचिव बलदेव जोशी -न्यूजिल्याण्ड
(राजश्व अनुसन्धान विभागका सहसचिव भरतराज सुवेदी -अष्ट्रेलिया
(प्रशासन सेवाका उपसचिव खेमराज निरौला -अमेरिका
(अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका आयुक्त गणेशराज जोशी -जर्मनी
(कानून मन्त्रालयमा कार्यरत अधिकृत कृष्ण ज्ञवाली -अमेरिका
(अधिकृत किरणप्रसाद आचार्यले -अमेरिका
(डोलिडारका इन्जिनियर अधिकृत मनोज कणेल -अमेरिका
(भैरहवा भन्सारका प्रमुख लावण्य ढकाल -अमेरिका
(सूचना आयोगमा सहसचिव भई काम गरेका चण्डी दाहाल -नखुलेको
(विमानास्थलको प्रमुख भन्सार अधिकृत योगेन्द्र ओझा -अमेरिका
(पूर्वसचिवहरु त्रिलोचन उप्रेती, रामचन्द्र सिंह र माधवप्रसाद घिमिरे -नखुलेको
(उर्जा मन्त्रालयमा काम गरिसकेका सहसचिव किरण शर्मा -अमेरिका
(बरिष्ठ विउ विकास अधिकृत दुर्गाप्रसाद पन्थी -अमेरिका

Read more ...

कागतीको फाइदा नै फाइदा

कागतीमा औषधीय गुण पाइन्छ र यसको नियमित सेवन मानव स्वास्थ्यका लागि निकै हितकर हुन्छ । कागतीको सेवन हामीले गरेकै हुन्छौँ, तर यसका अन्य फाइदाका बारेमा हामीलाई उतिसारो थाहा नहुन सक्छ । अझ बढि बहुआयामिक फाइदा पूराउने तरिकारले कसरी कागतीलाई सेवन गर्ने भन्ने पनि जानकारी नहुन सक्छ । कागतीको बहुआयामिक ५ फाइदा यस्ता छन् । सरीर सफाइ गर्छ र रोग प्रतिरोधी क्षमता बढाउन हरेक बिहान मनतातो पानीमा कागतीको रस मिलाएर खानुस् । कागती पानीको यस्तो सेवन सरीर सफाइ गर्ने सबैभन्दा उत्तम विधि हो । यसले मुत्रप्रणालीलाई सन्तुलित गर्ने र सरीरमा रहेका विषाक्त पदार्थलाई पिसाबमार्फत बाहिर फ्याँक्न सहयोग पूराउँछ । कागतीले सरीरको रोग प्रतिरोधी क्षमता पनि बढाउँछ ।
पाचन प्रक्रियामा सुधार कागती पानीको सेवन गर्नु पाचन क्रियालाई सन्तुलित पार्नमा सहयोगी हुन्छ । कागतीपानीको सेवनले कलेजोलाई पित्तअम्ल उत्पादन गर्न लगाउँछ, जुन पाचनका लागि आवश्यक हुन्छ । साथै यसले पाचन प्रणालीमार्फत विषाक्त पदार्थको उत्सर्जनमा पनि सहयोग गर्छ ।
लामखुट्टे भगाउने( कागतीलाई लामखुट्टे प्रतिरोधी चिजको रुपमा पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ । तपाइँलाई थाहा छ रु यो निकै सजिलो छ । आधा काटेको कागती यसका लागि पर्याप्त छ । आधा काटेको कागतीमा केही ल्वाङ हालेर त्यसलाई कोठामा राख्नुहोस् । त्यसपछि तपाइँलाई दिक्क पार्ने लामखुट्टे त्यो पासोमा पर्नेछ ।
स्याउलाई फ्रेस राख्न- स्याउ काट्दा बित्तिकै काटेको ठाउँ खैरो बन्दछ । यसो हुँदा अलिक नराम्रो देखिन्छ । त्यसैले स्याउ काट्दा चक्कुमा कागतीको रस दल्नुहोस् वा स्याउलाई नै कागतीको रसमा चोप्नुहोस् । यसो गर्दा स्याउ काटिसकेपछि पनि फ्रेस बन्दछ ।
भाँडाकुँडा सफा गर्न- वैज्ञानिकहरुका अनुसार तरकारी तथा सलाद काट्ने चपिङ बोर्डमा ट्वाइलेटमा भन्दा पनि बढि तथा हानिकारक किटाणु हुन्छन् । त्यसैले यसलाई राम्रोसँग सफा गर्नुपर्छ । चपिङ बोर्ड मात्र होइन, चक्कु वा अन्य किचेनका भाँडाकुँडा सफाइ गर्दा कागतीको प्रयोग गर्नु लाभदायी हुन्छ र यसले हानिकारक किटाणुलाई नष्ट गर्छ ।

Read more ...

Sunday, 26 July 2015

हिमानीलाई राष्ट्रपतिमा उठाइने !

११ काठमाडौं । एमाले र एमाओवादीले उठाउँदै आएको प्रत्यक्ष निर्वाचित कार्यकारी प्रमुखको मुद्दामा सहमति जनाउन कांग्रेसमाथि निक्कै ठूलो दबाब परेको छ । आजको तरुण साप्ताहिकमा खबर छ खासगरी छिमेकी मुलुक भारतको सत्तारुढ भारतीय जनता पार्टीका नेताहरुबाट कांग्रेसमाथि यस्तो दबाब आउनुलाई रहस्यपूर्ण मानिएको छ । भाजपा दुई पिलर र गणतन्त्रको धारमा विभाजित भएको बुझिन्छ । समाचार स्रोतका अनुसार पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहको केही समय अघिको तारन्तार भारत भ्रमण र भारतको एउटा लबीद्धारा प्रत्यक्ष निर्वाचित कार्यकारी प्रमुखको वकालत संयोगमात्र होइन । केही समय अघि पूर्व राजालाई भाजपका नेताहरुले पुनर्वहालीको लागि तत्कालै जनमत नभएको र जनमत जुट्न अझै केही वर्ष लाग्न सक्ने जवाफ दिएको समाचार आएको थियो । प्रत्यक्ष निर्वाचित कार्यकारी प्रमुखका व्यवस्था संविधानमा राख्ने र पूर्वराजा शाहलाई राष्ट्रपतिको उम्मेदवार बनाएर चुनाव जिताउने रणनीति नेताहरुले बनाएको बुझिएको छ । पूर्व राजा शाह र पूर्व युवराज्ञी हिमानी शाहमध्ये जसलाई अघि बढाउँदा चुनाव जित्न सजिलो हुन्छ उसैलाई अघि बढाउने रणनीति उनीहरुले बनाएको समाचार स्रोतले जनाएको छ । प्रत्यक्ष निर्वाचित कार्यकारी राष्ट्रपतिको प्रावधान संविधानमा राखिए ज्ञानेन्द्रलाई चुनाव लडाउने र प्रत्यक्ष निर्वाचित प्रधानमन्त्रीको व्यवस्था गरिए हिमानीलाई उम्मेदवार बनाउने रणनीति तय गरिए उनी नै अन्य उम्मेदवारभन्दा पपुलर हुने एकथरीको विश्लेषण छ ।
Read more ...

आमाद्वारा निर्ममतापूर्वक तीन छोरीको हत्या

झारखण्ड, श्रावण ११ । भारतको झारखण्ड राज्यमा एक महिलाले आफ्ना तीन छोरीको हत्या गरेकी छन् । धारिलो हतियार प्रयोग गरी उनले छोरीहरुको हत्या गरेकी हुन् । प्रहरीलाई उद्धृत गर्दै भारतीय संचारमाध्यमले जनाएअनुसार झारखण्डको लातेहार जिल्लाको रहताखण्ड गाउँमा सो घटना भएको हो । तीनै छोरी सुतिरहेको समयमा ती महिलाले हत्या गरेकी हुन् । छोरीहरुको हत्यापछि ती महिलाले विष सेवन गरी ईनारमा हामफालेर आत्महत्याको प्रयास गरेकी थिइन् । तर गाउँलेले उनलाई कुवामा हामफालेको देखेपछि उद्धार गरेका थिए । आशादेवी नाम गरेकी ती महिलाई झारखण्डकै एक अस्पतालमा उपचारका लागि भर्ना गरिएको प्रहरीले जनाएको छ । प्रहरीका अनुसार तीन बालिकाको शव पोस्टमार्टमपछि आफन्तलाई बुझाइएको छ । प्रारम्भिक अनुसन्धान अनुसार ती महिलालाई उनका पतिले छोरा नजन्माएको भन्दै बारम्बार प्रताडित गर्दै आएका थिए । सोही कारण उनले छोरीहरुको हत्या गरेर आत्महत्याको प्रयास गरेको प्रहरीको ठहर छ । घटनालगत्तै केहीबेर बेपत्ता भएका ती महिलाका पति सुदामा सिंहलाई प्रहरीले नियन्त्रणमा लिई अनुसन्धान थालेको छ । (एजेन्सी)
Read more ...

भारतबाट २१ नेपाली युवती सहित दुई दलाल पक्राउ

भारतीय प्रहरीले खाडी देश जानका लागि भारत पुगेका २१ नेपाली युवतीलाई गिरफ्तार गरेको छ । अवैध रुपमा रोजगारीका लागि खाडीका देशमा जान नेपालको एअरपोर्ट प्रयोग गर्दा पक्राउ पर्ने डरले भारतको बाटो प्रयोग गरेका उनीहरु गिरफ्तारमा परेका हुन् । भारतीय प्रहरीले छापा मारेर उनीहरुलाई महिपालपुर क्षेत्रका होटलबाट शनिबार गिरफ्तार गरेको हो । पक्राउ परेका मध्य केहिसँग दुवईको पर्यटक भिषा रहेको बताइएपनि उनीहरुको परिचय भने खुलाइएको छैन । प्रहरीका अनुसार उनीहरुसँग भिषा भएपनि श्रम स्टिकर नलगाएको पाइएको छ । पक्राउ गरिएका ति युवतीहरुलाई इन्दिरा गान्धी अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलको   अध्यागमन थुनामा राखिएको छ । उनीहरुसँगै दुई नेपाली दलालसमेत पक्राउ परेको जनाइएको छ । अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलका डिपुटी कमिनसर एमआई हैदरले जनाएअनुसार दलालले नक्कली यात्रा अनुमति पत्र र कागजातका भरमा धेरै युवतीलाई खाडी मुलुकमा पठाइ सकेको बयान दिएका छन् ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us