Friday, 30 September 2016

दसैँको रौनक घरआँगनसम्म आइपुग्यो, यी हुन मासु खादा ध्यान दिनुपर्ने कुराहरु ?

काठमाडौं । दसैँको रौनक घरसम्म आइपुगेको छ । दसैँका लागि घरजाने क्रम सुरु भएको छ । रातो टीका र जमराको पर्वको रुपमा चिनिने दसैँमा खानपानको पनि उत्तिकै महत्व छ । दसैँ भन्नेबित्तिकै मासुको कुरा पनि आइहाल्छ ।

दसैँमा पेटभरि मासु नखाए कहिले खाने भन्नेहरु धेरै छन् । तर दसैँमा मासु र अन्य खानेकुरा खाँदा बिरामी मात्र होइन स्वस्थ मानिस पनि बिरामी बन्ने अत्यधिक सम्भावना रहन्छ । खानपिनमा ध्यान नदिँदा धेरै नागरिक दसैँंका समयमा अस्पतालमा पुग्ने गरेको शुक्रराज ट्रपिकल तथा सरुवा रोग अस्पतालका सरुवारोग विशेषज्ञ डा शेरबहादुर पुन बताउनुहुन्छ ।

खानपिनमा सामान्य ध्यान नदिँदा दसैँंको समयमा उच्च रक्तचाप, मुटु, मधुमेह र पेटजन्य समस्याका साथै झाडाबान्ता हुने, कब्जियत हुने, युरिक एसिड बढ्ने तथा ग्यास्ट्रिकका बिरामीको सङ्ख्यामा उल्लेख्य वृद्धि हुने गरेको उहाँले बताउनुभयो । “एकै पटक धेरै मासु पकाएर धेरै दिनसम्म खाँदा त्यसबाट रोगलाई बढावा दिनेबाहेक अन्य केही पाइदैन,” उहाँले भन्नुभयो ।

भक्तपुर क्यान्सर अस्पतालका क्यान्सर रोग विशेषज्ञ डा रोशन प्रजापति रातो मासु पोलेर, धेरै भुटेर वा तारेर खाँदा क्यान्सरको खतरालाई बढाउने बताउनुहुन्छ । उहाँले भन्नुभयो,‘‘ दसैँमा मासु खाँदै नखाने भनी रोक्न सकिँदैन तर खाँदा सावधानी भने अपनाउनुपर्छ । बासी नखाने, सागसब्जी, गेडागुडी पनि खानामा समावेश गर्ने बरु कुखुराको मासु, माछाको मासु खाने पनि गर्न सकिन्छ ।’’

क्यान्सरका बिरामीले खसीको मासु एकै पटक खानुभन्दा साधारण तरिकाले पकाएको थोरै मात्र प्रयोग गर्ने र पोलेको, डढेको वा धेरै भुटेको मासु भने खाँदै नखान उहाँको सल्लाह छ । मधुमेह रोग विशेषज्ञ डा ज्योति भट्टराई भने दसैँमा खानै पर्छ भनी खसीको धेरै मासु एकै पटक नखान सल्लाह दिनुहुन्छ । उहाँले एक छाकमा तीन, चार टुक्रा मात्र मासु खाने, कोक, फेन्टाजस्ता पेय पदार्थलाई भन्दा पानीलाई प्राथमिकता दिन, हरियो तरकारीलाई खानामा समावेश गर्न र मासुको मात्र भर नपर्न सल्लाह दिनुभयो ।

अनियन्त्रित खानपानले शरीरमा अतिरिक्त बोसो जम्मा भई मधुमेह मात्र नभई अन्य रोगलाई पनि बढावा दिने डा भट्टराईको भनाइ छ । वरिष्ठ पोषणविद् डा अरुणा उप्रेती दसैँमा दीर्घरोगीले विशेष गरी खानपानमा ध्यान दिनुपर्ने बताउनुहुन्छ ।

उहाँले ताजा र सफा मासु किन्नेतर्फ ध्यान दिन आग्रह गर्नुभयो । “मासु पकाउँदा धरै चिल्लो, मसला राखी भन्दा पनि साधारण तरिका अपनाउनु पर्छ । अन्यथा अपच हुने, बान्ता हुने, धेरै बासी मासुले आउँ हैजाजस्ता समस्या हुने गर्छ,’’ उहाँले भन्नुभयो । 
Read more ...

पाकिस्तान तर्फबाट भीषण आक्रमणकोे आशंका सँगै बोर्डर क्षेत्रका एक हजार गाउँ खाली गराउँदै भारत , भारत - पाकिस्तान युद्ध हुदाँ नेपाललाई के हुन्छ ?

काठमाडौं । पञ्जाबका करिब एक हजार गाउँलाई खाली गर्ने प्रक्रिया भारतले शुरु गरेको छ । भारतीय पक्षबाट पाकिस्तान तर्फ सर्जिकल स्ट्राइक भएसँगै पाकिस्तानसँग जोडिएको अमृतसर, तरन तारन, गुरुदासपुर, पठानकोट, फाजिलक र फीरोजपुर जिल्लाका गाउँहरु खाली गराउन लागिएको हो । 

यी गाउँहरु भारत९पाक बोर्डरबाट १० किलोमिटरको दुरीमा अवस्थित छ । भारतीय सञ्चारमाध्यम टाइम्स अफ इन्डियाले जनाएअनुसार विस्थापित हुनेहरु करीब १५ लाख मानिसहरुलाई बस्ने व्यबस्था भारतीय सरकारले गरिरहेको छ । 

पंजाबका मुख्यमन्त्री प्रकाश सिंह बादलले बोर्डर क्षेत्रसँग जोडिएको गाउाहरु खालि गराइएको जनाएका छन् ।

Read more ...

केपी ओलीलाई भेटेपछि गगन थापाको निश्कर्षः देश दुर्घटनामा पर्न सक्छ, शक्ति सन्तुलन बदल्न तयार होऔं

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका नेता एवं स्वास्थ्यमन्त्री गगन थापाले एमाले अध्यक्ष केपी ओलीसँग लामो छलफलपछिको निश्कर्ष सुनाउँदै भनेका छन् निर्वाचन गर्न सजिलो छैन, हामी दुर्घटनामा जान सक्छौं । शक्ति सन्तुलन बदलेर भए पनि चुनाव गर्नुपर्छ ।

प्रचण्ड नेतृत्वको सरकारमा सहभागी रहेका मन्त्री थापाले देशलाई दुर्घटनामा जान नदिनका लागि अहिलेको शक्ति सन्तुलन फेरेर भए पनि चुनाव गर्नुपर्ने बताए । थापाले यसको थप व्याख्या गरेनन् । तर, उनको संकेत सरकारको नेतृत्व हेरफेर गरेरै भए पनि एमालेलाई समेत एक ठाउँमा ल्याउनुपर्छ भन्ने देखिन्थ्यो ।

शुक्रबार तीनकुनेस्थित रोयल बेङ्क्वेटमा आयोजित कृष्णप्रसाद सिटौला समूहको पत्रकार भेटघाट कार्यक्रममा मन्त्री थापा पनि उपस्थित थिए । कार्यक्रममा छोटो मन्तव्य दिँदै थापाले एमाले अध्यक्ष केपी ओलीसँग लामो छलफल गरेको जानकारी दिए ।

‘मैले केही दिनअगाडि पूर्वप्रधानमन्त्री केपी ओलीजीसँग बसेर लामो छलफल गर्दाखेरि उहाँको पनि ठूलो चिन्ता छ’ मन्त्री थापाले भने, ‘हामी वीचमा केही भिन्नता र तिक्तताहरु होलान् । यी सबै कुरालाई टेबलमा राखेर समाधान गर्न खोजिएन भने हामी दुर्घटनामा जान्छौं । निर्वाचन गर्न सजिलो छैन ।’

मन्त्री थापाले अहिलेको शक्ति सन्तुलनलाई समेत बदलेर भए पनि देशलाई दुर्घटनाबाट जोगाउनुपर्ने बताए । उनले भने( ‘योबेलामा दलको विषय, सरकारको विषयभन्दा पनि संविधानको कार्यान्वयनको विषयमा को सरकारमा छ र को सरकारमा छैन भन्ने कुरालाई बिर्सेर एक ठाउँमा उभिनुपर्छ । बरु अहिलेको यो शक्ति सन्तुलनलाई बदलेर भएर पनि एक ठाउँमा कसरी उभिने ? कठोर निर्णय गरेर भए पनि एक ठाउँमा उभिने हो । होइन भने, हेर्दाहेर्दै निर्वाचन गर्न सकेनौं भने देश ठूलो दुर्घटनामा जान्छ ।’

मन्त्री थापाले भने( ‘मैले अहिले ०६२र०६३ को आन्दोलनलाई सम्झिइरहेको छु । त्यो यात्रा अहिले पनि टुंगिएको छैन ।‘। अहिले कांग्रेसले रियलाजेसन गर्ने बेला आएको छ । अब यो यात्रालाई निश्कर्षमा पुर्‍याउनुपर्छ ।’
Read more ...

दशैको टिकाको साइत बिहान ९ बजेर ५७ मिनेटमा, लौ हेर्नुस् फुलपाती देखि दशमी सम्म शुभकार्यका लागि कुन समय उत्तम

काठमाडौ । यस बर्षको दशैको टिकाको साईत ९ बजेर ५७ मिनेटमा उत्तम हुने नेपाल पञ्चाङ्ग निर्णायक समितिले जनाएको छ । समितिका अनुसार यस वर्षको दशैंको टिकाको साईत बिहान ९ बजेर ५७ मिनेटमा उत्तम रहेको जनाएको हो । 

त्यस्तै, असोज १९ गते शनिबार घटस्थापना बिहान ९ बजेर ५१ बजे, २३ गते श्रीपचली भैरव यात्रा, २४ गते शुक्रबार फूलपाती बिहान ९ बजेर ३१ बजे, २६ गते शनिवार महाअष्टमी कालरात्रि, २७ गते महानवमी, २८ गते सोमवार विजयादशमी देवी विर्सजन विहान ९ बजेर २५  उत्तम रहेको जनाएको हो ।
Read more ...

दाह्रीवाल केटीको मनछुने कथा

हामीलाई जीवनका सानातिना घटनाले विचलित बनाउँछ । एक सुन्दरी किशोरी, जोे जीवनको नयाँ लय समात्ने क्रममा थिइन् । बढ्दै गएको उमेरसँगै हुँदै गएको जिउडालको परिवर्तनले अनौठो महशुस गराउने नै भयो, रोमाञ्चित पनि । हरमान कौर नामकी किशोरी । जो आफ्ना साथीको तुलनमा चाँडै बढ्न थालिन् । उनको जिउडाल देखेर उनको साथीहरु पनि ईश्र्या गर्थे– आहा कस्ति राम्री भ’को तिमी ? तर, त्यो रुपरंग धेरैदिन अनुभवै गर्न पाइनन् । 

१३ वर्षको उमेरमा एकदिन ऐनामा हेर्दा गालामा दाह्री जस्तै देखिन् । दोस्रो, तेस्रो दिन दाह्री झांगिदै ठ्याक्कै आफ्ना पिताको जस्तै बन्यो । महिलामा हर्मोनको गढबढीले हुने एक प्रकारको रोग ‘पोलिसिस्टिक ओभरी सिन्ड्रोम’ले उनको दाह्रीजुँगा आएको थियो । त्यसपछि शरीरका अन्य भागमा पनि रौं बाक्लिन थाले । उनी तिनै राम्री भन्ने स्कुलका साथीको खिसी, ठट्टा र हाँसो पात्र बन्न थालिन् । धेरै जनाका लागि अनौठो पात्र भइन् । यसले उनमा निराशा बढ्दै गयो । सबले उनको रुप देखेर कमेन्ट गर्न थालेपछि उनी डिप्रेशनमा गइन् । एकदिन उनले झ्यालढोका बन्द गरिन् र आत्महत्याको तयारी गरिन् ।

यही बेला उनको मनमा अनौठो सोच जाग्यो । उनलाई लाग्यो आत्महत्या गर्नका लागि खर्चिने ऊर्जालाई दाह्रीवाली केटीका रुपमा पहिचान बनाउन किन नखर्चिने रु किन आफू जस्तै रोगबाट पीडितहरुको जीवनमा सकरात्मक परिवर्तन नल्याउने रु त्यसपछि उनले एक फोटोग्राफरसँग तस्बिर खिचाइन् र सोसियल मिडिया मार्फत् आफूलाई एक्सपोज गरिन् । 

जीवनमा आउने जुनसुकै परिवर्तनमा पनि धैर्यताका साथ सामना गर्न अरुलाई सम्झाउन थालिन् । उनको फेसबुकमा हजारौं फलोवर छन् । जहाँ उनी प्रेरणादायी, ऊर्जा जगाउने र सकरात्मक सोच ल्याउने स्ट्याटस र कहानी पोष्ट गर्छिन् ।
Read more ...

दशैँ नजिकिएसँगै काठमाडौं छाड्ने सर्वसाधारणको संख्यामा बृद्धि, यातायात व्यवसायीको दादागिरीले कयौले घरजान अझै टिकट पाएनन

काठमाडौं । हिन्दु परम्पराअनुसार पितृपक्ष अर्थात सोह्रश्राद्ध आज सकिदै छ । सोह्र श्राद्ध सकिएसँगै भोलिबाट नौरथा सुरु हुँदैछ । आज आश्विन शुक्ल प्रतिपदाका दिन तिथि मिति थाहा नभएका र अन्य कारणले श्राद्ध रोकिएका सवै मृतकको सम्झनामा श्राद्ध गरिने चलन छ ।

 गत आश्विन कृष्ण प्रतिपदादेखि सुरु भएको सोह्रश्राद्ध अन्तर्गत सोह्रवटा तिथिमा दिवङ्गत पितृलाई सम्मानका साथ तर्पण, सिदादान र पिण्डदान गर्ने गरिन्छ । ज्ञात, अज्ञात सबै पितृको श्राद्ध गरिने भएकाले आजको दिनलाइ सर्व पितृ मोक्ष औंसी समेत भनिन्छ । यस दिनलाई सोह्र श्राद्धको सवैभन्दा महत्वपूर्ण दिन मानिन्छ । आजको दिन पशुपति, वराहक्षेत्र, जनकपुर, मुक्तिनाथ, दामोदर कुण्ड, ऋढि, देवघाट लगायत अन्य धार्मिक स्थलमा गएर श्राद्ध गर्ने चलन रहेको छ ।

यसैबीच, दशैँ नजिकिएसँगै काठमाडौं छाड्नेको संख्या बढ्न थालेको छ । गत २४ घण्टामा विभिन्न नाका भएर ८१ हजार सात सय ९२ जना काठमाडौं बाहिर गएका महानगरीय ट्राफिक प्रहरी महाशाखाले जनाएको छ ।

यातायात व्यवसायीहरुको मनोमानीका कारण कयौले अझै  घर जानका लागि बसको टिकट पाएका छैनन् । 
Read more ...

दिल्लीमा प्रचण्डले फरार अभियूक्त रेशम चौधरीलाई भेटेको पुष्टि

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले भारतको राजकीय भ्रमणका क्रममा कैलाली नरसंहारका एक फरार अभियुक्तलाई भेटेको पुष्टि भएको छ । 

संसदको विशेष समयमा शुक्रबार बोल्दै मधेशी जनअधिकार फोरम लोकतान्त्रिकका प्रमुख सचेतक योगेन्द्र चौधरीले प्रधानमन्त्री दाहालले नयाँ दिल्लीको ताज होटलमा भएको उक्त भेट नियोजित नभएको बताएका हुन् । उनी दाहालको भ्रमणटोलीका सदस्य थिए । 

‘ताज मल होटलमा भएको कार्यक्रममा सुरक्षा निकायले कसैलाई पस्न दिएको थिएन । पछि डिनरका बेला थारु आन्दोनलको पक्षमा उभिने सांसदहरु आएका छन् भनेर उनी हामीलाई भेट्न आएका थिए,’ उनले भने– ‘एक जना नेपालीका नाताले प्रधानमन्त्रीलाई देख्ने वित्तिकै उठेर अभिवादन गर्नु स्वभाविक हो । यसलाई अतिरञ्जित व्याख्या भरियो ।’ 

यसअघि प्रमुख प्रतिपक्षी दलका नेता केपी ओलीले प्रधानमन्त्री दाहालले राजकीय भ्रमणका बेला कैलाली घटनाका एक फरार अभियुक्तलाई भेटेको विषयलाई तिब्र ओलोचना गरेका थिए । 

त्यस विषयमा प्रधानमनन्त्री र उनको दलले जवाफ नदिदै चौधरीले उक्त भेटघाटको वचाउ गरेका हुन् । ‘आफ्नो आङको भैसी नदेखेर अर्काको जुम्रा देख्ने प्रवृत्ति राम्रो होइन,’ उनले भने– ‘थरुहट आन्दोलनका एक संयोजकलाई मन्त्री वनाउन हुने, त्यही आन्दोलनको अर्को एक व्यक्तिलाई भारतमा भेट्न नहुने रु’  नियोजित रुपमा भेटेको होइन । 


Read more ...

इटहरीमा खाने तेलमा भेटियो किरै किरा !

इटहरी । जेके ओयल मिलले उत्पादन गर्ने खुकुरी तेलमा किरा भेटिएको छ । इटहरी ८ का एक उपभोक्ताले खरिद गरेर ल्याएको तेलमा किरा भेटिएको हो । सुनसरीको दुहबीबाट उत्पादन हुने ५ लिटरको तोरीको तेलमा किरा भेटिएपछि खरिद कर्ता ईस्वरा बास्तोला र शैलेश सत्याल चकित परेका थिए ।

(फोटो रातोपाटीबाट साभार गरिएको हो )
इटहरीको एक होलसेल पसलबाट खरिद गरेर ल्याएको तेलको ग्यालेन खनाउने क्रममा धेरै मात्रामा किरा फेला परेको थियो । पछि ग्यालेन भित्र अझ धेरै किरा फेला परेको थियो । किरा तेलमा जिउँदो अबस्थामा भेटिएका थिए ।

ग्यालेन खोलेपछि दुर्गन्ध आएपछि प्लेटमा खन्याएर हेर्दा किरा भेटिएको ईस्वरा बास्तोलाले बताइन् । डेट एक्सपायर समेत नभएको बताउदै यस्ता अखाद्य तेलले मानव स्वास्थ्यमा गम्भीर असर पर्ने हुनाले उघोग यस बिषयमा सचेत हुनु पर्ने बास्तोलाले बताइन् ।

यता जेके ओयल मिलका उत्पादन प्रमुख जितु धपेडीयाले तेलमा किरा भेटिएको कुरामा कुनै सत्यता नभएको दाबी गरे । नेपालकै पुरानो तेल उत्पादन गर्ने उघोगले कहिले पनि यस्तो काम नगर्ने उनको भनाई थियो ।
Read more ...

Thursday, 29 September 2016

क्रिस्टियानो रोनाल्डोको नीजि विमान दुर्घटनाग्रस्त

स्पेन । पोर्चुगलका फुटबलर क्रिस्टियानो रोनाल्डोको नीजि विमान दुर्घटना भएको छ । व्यावसायिक फुटबल क्लव रियल मड्रिडका मूख्य हस्ती मानिएका रोनाल्डोको नीजि जेट विमान बार्सिलोनामा अवतरणको क्रममा दुर्घटना भएको हो ।

समाचार एजेन्सीहरुका अनुसार दुर्घटनामा विमानका चालक सामान्य घाइते भएका छन् । अवतरणका क्रममा ‘ल्यान्डिङ गेयर’ ले काम नगरेपछि विमान अनियन्त्रित भएको बताइन्छ ।

विमान रन–वेबाट बाहिर पुगेर रोकिएको थियो । दुर्घटनाको समयमा विमानमा रोनाल्डो तथा उनको परिवार नरहेको बताइएको छ ।

Read more ...

पाकिस्तानले दियो भारतलाई ध्वस्त पार्ने चेतावनी

इस्लामाबाद । पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री नवाज सरिफले आफ्नो देश कुनै पनि खालका आन्तरिक एवं बाह्य खतरासँग जुध्न सक्षम भएको बताएका छन् । सरिफले एक उच्चस्तरीय बैठकमा यस्तो जानकारी दिएका छन् । बैठकमा सेनाप्रमुख जनरल रहिल सरिफ, राष्ट्रिय सुरक्षा सल्लाहकार नासिर जान्जुआ तथा विदेशसचिव ऐजाज चौधरी सहभागी थिए ।

पाकिस्तान रेडियोका अनुसार उक्त बैठकमा कश्मीरमा मानवाधिकार उल्लंघन भएको भन्दै गम्भीर चिन्ता प्रकट गरिएको थियो । भारतीय सेनाले कश्मीरका जनतामाथि अत्याचार गरेको बताउँदै बैठकले भत्र्सना गरेको थियो । बैठकलाई सम्बोधित गर्दै नवाज सरिफले भने, “संसारलाई थाहा छ, पाकिस्तानले विश्वमा शान्तिका लागि ठूलो त्याग गरेको छ । अरूले भड्काउँदैमा पाकिस्तान भड्कँदैन । हामी निकै संयमित छौं ।

प्रधानमन्त्री सरिफले सिन्धु जल सम्झौता भारत र पाकिस्तानको आपसी सहमतिमा गरिएको स्मरण गरे । उक्त सम्झौताको मध्यस्थता विश्वबैंकले सन् १०६० मा गरेको उनले स्पष्ट पारे । भारतले चाहेर पनि एक्लै उक्त सम्झौता भंग गर्न नसक्ने सरिफले दाबी गरे । पाकिस्तानले कश्मीरी जनतालाई नैतिक एवं कूटनीतिक समर्थन सधैं दिने उनको भनाइ छ । कश्मीरी जनताको चाहनाअनुसार कश्मीर समस्या समाधान नहुँदासम्म पाकिस्तानले उनीहरूलाई सहयोग र समर्थन गरिरहने दृढता व्यक्त गरे ।

पाकिस्तान शान्तिपूर्ण दक्षिण एसियाको पक्षमा भएको सरिफले दाबी गरे । यसका लागि जस्तोसुकै संघर्ष गर्न पाकिस्तान तयार भएको उनले स्पष्ट पारे । पाकिस्तानको अखण्डता कायम गर्न पाकिस्तानी सुरक्षाबलको तयारीप्रति उनले सन्तुष्टि व्यक्त गरे ।


Read more ...

बंगलादेशमा जन्मियो अचम्मको शिशु, जन्मदै ८० बर्षीय बृद्धजस्तो

काठमाडौं । बंगलादेशमा एउटा यस्तो बच्चा जन्मिएको छ जसले चिकित्सा बिज्ञान नै अचम्भित बनाएको छ । भर्खरै जन्मिएको बच्चा ८० बर्षीया बृद्धजस्तो देखिन्छ, उसका अनुहार चाउरी परेका छन्, शरीरभरी रौहरु उम्रिएका छन् र छाला कडा छ ।

बंगलादेशको माउरामा जन्मिएका यी शिशु प्रोगेरियाबाट पीडित रहेको स्थानीय डाक्टरहरुले बताएका छन् । जुन निक्कै कम मात्रामा देखिने जेनेटिक डिसअर्डर हो । हरेक चालीस लाख जनसङख्यामा १ जनालाई हुने रोग उनलाई लागेको हो । यस्तो रोग लागेपछि बच्चा असामान्य देखिन्छ ।

उपको उपचारमा संग्लग्न चिकित्सकले भनेका छन् कि ‘यो बच्चा कुनै एंगलबाट हेर्दा पनि भर्खरै जन्मिएको जस्तो लाग्दैन ।’ तर उनका माता पिता अचम्मको बच्चा जन्मिएपछि परिवारमा खुसीयाली मनाइरहेका छन् । उनीहरुले आफ्नो खुसी व्यक्त गर्न कन्जुस गरिरहेका छैनन् ।

बच्चाका पिता विश्वजित पाट्रोले भनेका छन्, ‘हामी भगवानलाई धन्यबाद दिन चाहन्छौं । मेरो छोराको यस्तो अवस्थाको जन्मबारे हामीले दुखी हुनुपर्ने कारणै छैन । ‘उ जस्तो छ हामी त्यस्तैमा उसलाई अपनाउछौं । हामी हाम्रो परिवारमा बालकको आगमनले अत्यन्तै हर्षित छौं ।’ उनले भने, ‘यसअघि हाम्री छोरी छिन्, अब हाम्रो परिवार चार जनाको भएको छ ।’

थुप्रै उत्सुक मानिसहरु पाट्रो र उनकी श्रीमती पारुलको बच्चा हेर्न उनीहरुका घरमा आउने गर्छन् । स्थानीय अस्पतालले आमा र बच्चाको स्वास्थ्य स्थिति अहिले सामान्य रहेको जानकारी दिएको छ ।
Read more ...

सिंहदरवारभित्र कसले चरायो खसीबोका ?

काठमाडौं । सुरक्षा संवेदनशिलताका कारण देशको केन्द्रीय सचिवालय सिंहदरबारभित्र प्रवेश गर्न जो कोहीलाई मुस्किल पर्छ । सिंहदरबार प्रवेशका लागि चारवटा ढोका छन्, त्यसमध्ये दक्षिण गेटबाट सार्वसाधारणका लागि खुल्छ । त्यसका लागि पनि नागरिकता वा पासपोर्ट देखाएर मात्र पुग्दैन, भित्रको कार्यालयबाट पास समेत पठाउनुपर्छ र, सुरक्षा चेकजाँच पछि मात्र भित्र जान पाइन्छ ।

तर, बिहीबार सिंहदरबारभित्र खसीबोकाहरु चरिरहेका थिए । त्यो पनि एक दुई वटा होइन, झण्डै तीन दर्जन खसीबोका थिए । दशैंको मुखमा ती खसीबोका कहाँबाट आए होलान् रु सरकारी कर्मचारीदेखि सिंहदरबारभित्र पुग्ने जो कोहीलाई जिज्ञासा लाग्थ्यो ।

पञ्चायत कालमा बडाहाकिमलाई रिजाउन खसीबोकाको सहायताले चाकडी गरिन्थ्यो । गणतन्त्र पूर्व पनि त्यसको असर देखिन्थ्यो तर, गणतन्त्र आएपछि पनि शासनसत्ता सञ्चालन गर्ने केन्द्रीय सचिवालयका किन र कसरी छिरे रु

बुझ्दै जाँदा थाहा भयो ती खसीबोका त नेपाली सेनाले पो सिंहदरवारभित्र छिराएको रहेको छ । गृह मन्त्रालय पछाडि सिंहदरवारभित्रको सुरक्षाका लागि खटिने नेपाली सेनाको गुल्म छ । त्यहाँ रहेका सैनिकहरुले नै ती खसीबोका लगेका रहेछन् । र, यो खसीबोका दशैंमा त्यहाँ मात्र नभई बाहिर काठमाडौंमा रहेका नेपाली सैनिकका गण तथा गुल्महरुमा लगिने बताइएको छ ।
Read more ...

मागेर प्राण धान्दै ! 'नौं महिनादेखि साउदीमा पाँच नेपालीको बिजोग'

काठमाडौं । वैदेशिक रोजगारका शिलशिलामा साउदीमा पुगेका पाँच नेपालीले नौं महिनादेखि मागेर प्राण धानेका छन् । तर सिंहदरबार बेखबर रहेको पाइएको छ ।

साउदी अरबको जुवेलस्थित ‘ब्रेन्स फर कन्ट्रयाक्टिङ लिमिटेड’ कम्पनीमा काम गर्न गएका पाँच नेपाली नौं महिनादेखि काम, तलब र खाना समेत नपाई अलपत्र परेपछि मागेर प्राण धान्नुपरेको हो ।

प्रभावका अनुसार, वैदेशिक रोजगार विभागबाट २८ पुस २०७१ मा अन्तिम श्रम स्वीकृति लिइ साउदी गएका सुगामधुकरी–५, धनुषाका दिल महोमद नदाफ, मानसिक पटिक–२ धनुषाका जुगल मण्डल केबट, लग्मा–३ धनुषाका नगेश्वर दास, सुन्दरपुर–८ महोत्तरीका रामनाथ मण्डल र त्रियुगा नगरपालिका–९ सप्तरीका फुलचन पासवान विगत ९ महिनादेखि अलपत्र परेका हुन् ।

पीडितहरूले ओशो रिक्रुटिङ म्यानपावर कम्पनीमा लागत बुझाएर चप्पल कारखानास्थित एमकन ओभरसिज नामको म्यानपावरबाट श्रम स्वकृती लिई साउदी उडेका थिए । पीडितका आफन्तहरूले बुधबार वैदेशिक रोजगार विभागमा पीडितहरूलाई पाउनुपर्ने तलब दिलाई यथाशीघ्र स्वदेश झिकाउनका लागी उजुरी दिएका छन् ।

पीडित रामनाथ मण्डलका मामा राम दयाल मण्डलले पीडितहरूलाई काम, तलब र खाना समेत नदिएकाले मागेर खानु पर्ने स्थिति सिर्जना भएको बताए । मण्डलले उनीहरूलाई खानको लागी पटक–पटक गरेर हजारौँ रकम आफूहरूले साउदी पठाइसकेको बताए ।

पीडितको उद्धारको लागी म्यानपारलाई अनुरोध गर्दा भोली भोली, पर्सी पर्सी भनेर टार्ने गरेको पीडितका आफन्तहरूले गुनासो गरे । पटक–पटकको अनुरोधले पनि पीडितहरूको समस्या समाधान हुन नसकेपछि आफूहरू उजुरी दिनको लागी धनुषा बाट काठमाडौं आउन बाध्य भएको उनीहरूले बताए ।

पीडित दिल महोमद नदाफले १८ महिना अगाडी आफूहरू साउदी आइपुगेको र ९ महिना देखि अलपत्र परेको टेलिफोन मार्फत रुदैँ जानकारी दिए । यस विषयमा एमकन ओभरसिजका सञ्चालक राम प्रसाद गैरेले आफूहरूले कामदारहरूको श्रम स्वीकृति मात्रै गरिदिएको र कामदारको सम्पूर्ण जिम्मेवारी लिने भन्ने विषयमा तत्कालीन समयमा नै ओशो रिक्रुटीङ एजेन्सीले कबुलनामा गरिसकेको बताए ।

Read more ...

भारतीय सेना पाकिस्तानी भूमिमा घुस्यो, आतंकवादी मारेको दाबी

काठमाडौं । भारतले पाकिस्तानी भूमिमा प्रवेश गरेर ‘आतंकवादी’लाई मारेको बताएको छ । पाकिस्तानले भने आफ्ना दुई सैनिक मारिएको बताएको छ । यससँगै १७ भारतीय सैनिकको ज्यान जाने गरी उरी आक्रमणबाट बढेको भारत पाकिस्तानको तनाव थप चर्किएको छ ।

भारतीय सेनाका अनुसार नियन्त्रण रेखा नजिकै चरमपन्थीमाथि सर्जिकल स्ट्राइक्स गरिएको हो । विदेश मन्त्रालयको पत्रकार सम्मेलनमा लेफ्टिनेन जनरल रणवीर सिंहले भने, यो बुधबार राति भएको हो । जब आतंकवादी नियन्त्रण रेखामा जम्मा भएका थिए ।’

उनका अनुसार आतंकवादीको लञ्च प्याडमा भारतीय सेनाले सर्जिकल स्ट्राइक गरेको थियो । यसबाट आतंकवादीहरुलाई ठूलो क्षति पुगेको र अपरेशन सकिएको बताएको छ ।

डन न्यूजका अनुसार यो घटनामा चरमपन्थी होइन, दुई पाकिस्तानी सैनिकको मृत्यु भएको छ । पाकिस्तानी प्रधानमन्त्री नवाफ शरीफले यसलाई ‘भारतको खुला अत्याचार’ भनेको पीटीबीले जनाएको छ । उनले आफ्नो रक्षाका लागि पाकिस्तान तयार रहेको बताए ।
Read more ...

डिभी चिट्ठा असोज १८ गतेबाट खुल्ने, कसरी भर्ने अनलाइन फारम ?

काठमाडौं ।  सन् २०१८ को अमेरिकी इलेक्ट्रोनिक्स डाइभर्सिटी भिसा (डीभी) असोज १८ गते मंगलबारदेखि आवेदन खुल्ने भएको छ । अमेरिकी दूतावासले बुधबार सूचना जारी गर्दै आगामी १८ राती ९ :४५ बजेबाट आवेदन दर्ता सुरु हुने जनाएको छ ।

डिभी चिट्ठाका लागि कात्तिक २२ गते रातको पौने एघारसम्म आवेदन दिन सकिनेछ। करिब एक महिनाको अवधि दिएर सार्वजनिक गरिएको डीभी चिट्ठा भर्न कुनै शुल्क नलाग्ने दूतावासले जनाएको छ । यसको नतिजा सन् २०१७ मे २ ९२०७४ वैशाख १९० मा सार्वजनिक हुने पनि दूतावासले जनाएको छ।

 कसरी भर्ने अनलाइन फारम ?

सन् २०१८ को डाइभर्सिटी भिसा चिट्ठाका लागि आवेदकहरूले दर्ता अवधिमा www.dvlottery.state.gov आवेदन फारम भर्नु पर्नेछ ।

अमेरिकी दूतावासका अनुसार, डिभी फारम दर्ता गर्दा आफ्ना पति–पत्नी र आवेदनको समयमा २१ वर्ष नपुगेका सबै अविवाहित सन्तानलाई सूचित गर्नु अनिवार्य छ ।

अघिल्लो वर्षको डि.भी. आवेदनमा प्रयोग गरिएको फोटो यस वर्षको आवेदनमा प्रयोग गर्न मिल्दैन । फोटोसम्बन्धी नियमहरू कडाइका साथ पालना गर्नु पर्नेछ र प्रत्येक फोटो आफ्नो आवेदनमा समावेश भएका सही व्यक्तिहरूसँग मेल खाने गरी पेश गर्नु पर्नेछ । र, फोटो खिच्दा आवेदकहरूले चश्मा लगाउनु हुँदैन ।


Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us