Tuesday, 25 October 2016

भारतीयलाई नेपाली सरह व्यावहार गर्न दबाब

काठमाडौं । भारतले आफ्ना नागरिकलाई नेपाली नागरिक सरह नेपालमा राष्ट्रिय व्यवहारु हुनपर्ने भन्दै नेपाललाई पुनः दबाब दिएको छ । भारतीय विदेश मन्त्रालयले पन्ध्र दिन अघि परराष्ट्र मन्त्रालयलाई पत्र लेख्दै भारतीय नागरिकलाई नेपाली नागरिक सरह नेपालमा राष्ट्रिय व्यवहारु हुनुपर्ने भन्दै त्यस सन्दर्भमा नेपालको धारणा मागेको हो ।

परराष्ट्रका एक उच्च अधिकारीले त्यस सम्बन्धमा नेपालले तत्काल कुनै निर्णय गर्न नसक्ने जवाफ कुटनीतिक च्यानलबाट भारत सरकारलाई दिइसकिएको छ । यद्यपी नेपाल र भारतबीच बिहीबार नयाँ दिल्लीमा हुन लागेको एक दिने विदेशमन्त्रीस्तरीय संयुक्त आयोगको बैठकमा उक्त एजेन्डा भारतीय पक्षले उठाउने सम्भवना रहेको ती अधिकारीले बताए ।

ुयस विषय संयुक्त आयोगको बैठकमा भारतले नउठाओस् भन्ने हाम्रो चाहना छु, बैठककमा लागि नयाँ दिल्ली पुगेका ती अधिकारीले भने । काठमाडौंस्थित भारतीय दूतावासका एक अधिकारीले यस सम्बन्धमा नेपालको निर्णय आफूहरूलाई मान्य हुने बताए ।

प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल र परराष्ट्रमन्त्री डा.प्रकाशशरण महतले यस विषयमा अहिले कुनै निर्णय लिन नसकिने भारतीय पक्षलाई बताइसकेको स्रोतको भनाइ छ । यद्यपी यो विषय नयाँ भने होइन । भारतले विगतदेखि नै यस मुद्दामा सहमत गराउन नेपाललाई दबाब दिँदै आएको छ । नेपाल र भारतबीच सन् १९५० मा शान्ति तथा मैत्री सन्धि भएदेखि नै नेपालले अव्यावहारिक भन्दै हटाउन चाहेको सन्धिको प्रावधानलाई टेकेर उक्त मुद्दालाई भारतले पुनः अघि सारेको हो ।

उक्त सन्धिको धारा ७ ले भारत र नेपालका नागरिकलाई एक अर्काको देशमा बसोबास गर्न, सम्पत्ति खरिद बिक्री गर्न, व्यापारिक गतिविधिमा संलग्न हुन, एक अर्काको देशभित्र सहज रुपमा घुमफिर गर्ने सुविधा बताउँछ । यद्यपी यस धाराको पालना नेपाल र भारत दुवैले गरेको देखिँदैन ।

धारा ६ ले नेपाल र भारतले एक अर्को देशका नागरिकलाई आर्थिक तथा औद्योगिक विकासका लागि एक अर्काको भूमिमा सहभागी हुन पाउने सुविधा दिएको छ । तर, यस प्रावधानको कार्यान्वयन हालसम्म हुन सकेको छैन । नेपालले माथि उल्लेखित प्रावधान पूर्णरुपमा अव्यावहारिक मान्दै आएको छ ।

नेपाल र भारतबीचको प्रबुद्ध समूहको बैठकमा समेत यी प्रावधानका विषयमा एक पटक छलफल भइसकेको प्रबुद्ध समूहका एक सदस्यले बताए । भारतमा अहिले ६० लाख भन्दा बढी नेपाली विभिन्न क्षेत्रमा काम गरिरहेको र उनीहरूलाई सहज सुविधा दिइराखिएको भन्दै भारतले आफ्ना नागरिकलाई पनि नेपालभित्र सहज रुपमा काम गर्न पाउनुपर्ने, उनीहरूले सम्पत्ती किनबेच र बसोबासको सुविधा दिइनुपर्ने माग गर्दै आएको छ ।
Read more ...

हरुवा–चरुवाहरुको प्रथम राष्ट्रिय सम्मेलन नेपालमा सुरु

राजविराज ।  हरुवा–चरुवाहरुको प्रथम राष्ट्रिय सम्मेलन मंगलबारदेखि सप्तरीको राजविराजमा सुरु भएको छ ।

राजविराजस्थित शिव मन्दिर प्रांगणमा आयोजित उद्घाटन समारोहका सहभागीहरुले हरुवा–चरुवाको मुक्तिका लागि राज्यपक्षले ठोस कदम चाल्नुपर्ने माग गरे ।

सम्मेलनमा तराईको पर्सादेखि पूर्वी तराईको सुनसरीसम्म विभिन्न गाउँबस्तीका हरुवा–चरुवाहरुको सहभागिता रहेको छ ।
Read more ...

धुर्मुस–सुन्तलीले सिन्धुपाल्चोक निर्माण गरे नमूना बस्ती, हस्तान्तरण कागतिहारमा

मेलम्ची । सिन्धुपाल्चोकको गिरानचौरमा कलाकार धुर्मुस–सुन्तलीले निर्माण गरेको नमुना बस्तीको निर्माण सम्पन्न भई शुक्रबार सम्बन्धित भूकम्पपीडितलाई घर हस्तान्तरण गरिँदै छ ।

काभ्रेको पहरी गाउँमा २० एकीकृत बस्ती निर्माणबाट प्रेरणा पाएका कलाकार जोडी सीताराम कट्टेल र कु्ञ्जना घिमिरेले गिरानचौरमा दोस्रो चरणको नमुना बस्ती निर्माण गरेका हुन् ।

एकीकृत नमुना बस्ती विस्तारबाट देश विकास हुने भएकाले क्लिन सिटी र ग्रिन सिटीको अवधारणा सहित अपाङ्गमैत्री, बालमैत्री र वातावरणमैत्री सहितको भूकम्प प्रतिरोधात्मक भवन निर्माण गरिएको हो । राष्ट्रिय पुनःनिर्माण प्राधिकरण, गिरानचौर एकीकृत नमुना बस्ती तथा पर्यटन प्रवद्र्धन परियोजनाअन्तर्गत मेलम्ची नगरपालिका, भवन विभागसँग समन्वय गरी निर्माण गरिएको थियो ।

आर्थिक अवस्था कमजोर भएका समुदायको पहिचान गरी तामाङ समुदायलाई प्रत्यक्ष रुपमा फाइदा पुग्ने गरी मेलम्ची नगरपालिका–८ स्थित विपन्न वर्गको चयन गरेर ३० रोपनी क्षेत्रफलको जग्गामा ६५ भवन, पाँच बालोद्यान र एउटा खेलकुद मैदान सहितको एकीकृत बस्ती निर्माण गरिएको हो ।

पैँसठ्ठी घरधुरीका एक एक तथा दैनिक ज्यालादारी काम गर्ने ३१ र अन्य विभिन्न सङ्घसंस्थाबाट स्वयंसेवक गरी सय जनाको दैनिक श्रमबाट बस्ती निर्माण गरिएको हो । हेलम्बु राजमार्ग अन्तर्गतको सिन्धुखोलाबाट करिब छ किमी उकालो लागेपछि उक्त बस्तीमा पुग्न सकिन्छ । नमुना बस्तीमा खानेपानीका लागि निकै समस्या भएकाले एकीकृत बस्तीसहित सिङ्गो गिरानचौरवासीलाई फाइदा पुग्ने गरी करिब आठ सय मि गहिराइमा रहेको सिन्धुखोलाबाट पानी ल्याउने समेत व्यवस्था मिलाइएको छ । एकीकृत नमुना बस्ती निर्माण सरकारलाई सघाउने अभियान भएको कट्टेलले बताए ।

विभिन्न डाँडाकाँडामा छरिएर रहेका बस्तीलाई एकीकृत गरेर बस्ती निर्माणमा जुट्ने हो भने देश विकासका लागि धेरै समय नलाग्ने कट्टेलको भनाइ छ ।
Read more ...

मेकअप नगरेको बेला श्रीमतीलाई देख्दा लोग्ने डराएपछि...

सिँगारपटारले महिलाको सुन्दरतामा बढोत्तरी गर्दछ भन्ने कुरामा दुइमत छैन । तर के यस्तो सम्भव होला जहाँ मेकअप नगर्दा लोग्नेले आफ्नै श्रीमतीलाई चिन्नै नसकोस् रु यस्तै घटना भएको छ दुबइमा ।

दुबइमा एउटा यस्तो घटना भएको छ की मेकअप नरेको अवस्थामा आफ्नी नवविवाहिता श्रीमतीलाई देख्दा लोग्ने डराएपछि नवविवाहित दम्पत्तिको डिभोर्स भएको छ ।

घटना अनुसार दुबइको अल ममजार तटीय क्षेत्रमा उक्त नवविवाहित जोडी घुम्नका लागि गएको थियो । त्यहाँ पुगेपछि पत्नी चाहीँलाई पौडी खेल्ने इच्छा जाग्यो र आफ्नो मेकअप उतारेर तटमा आइन् । जब उनले मेकअप सबै उतारेर लोग्नेसामु गइन् तब लोग्नेले त उनलाई चिन्नै सकेनन् ।

मेकअप गरेको बेला निकै सुन्दर देखिने ती युवती मेकअप फुकालेको बेला कुरुप देख्दा आफुले बिहे गरेकी पत्नी नै हुन् भन्ने कुरा पत्याउन पनि गाह्रो पर्यो उनलाई । बिहे अघि आफुलाई गुमराहमा राख्नका लागि पत्नीले बिहेअघि नक्कली परेला लगाएको आरोप उनले लगाए । आफ्नो सक्कली अनुहार छोपेर सुन्दर देखिनका लागि युवतीले अनेकथरी कस्मेटिक प्रयोग गरेको समेत उनको दाबी छ ।

त्यस्तो ठम्याइसँगै ती पुरुषले आफ्नी नवविवाहिता पत्नीलाई डिभोर्स दिएका छन् ।
Read more ...

नेपाली सवारी साधनलाई भारत प्रवेशमा कडाई !


सुनसरी । भारतीय सुरक्षाकर्मीले नेपाली सवारी साधनलाई भारतको सुपौल र अररियामा प्रवेशमा कडाई छन् । सुनसरीको सिमा नाकाबाट भारत तर्फ चारचक्के, रिक्सा, मोटरसाइकल तथा सिटी रिक्सालाई समेत जान कडाई गर्दै भन्झटीलो चेकजाँच गरेका हुन् ।

नेपालबाट तिहार र छैठमा किनमेलका लागि ठूलो संख्यामा नेपालीहरु त्यसतर्फ जाने गरेका छन् । चाडपर्वभरिका लागि भारतीय सुरक्षाकर्मीले सवारी साधन सिमापारि जान रोकेपछि कतिपय नेपालीलाई निकै समस्या भएको छ भन्दै इनरुवाको वर्णमालामा समाचार छ ।

चाडवाडका बेला आवश्यक पर्ने वस्तु खरिद गर्न भारत जानेहरुको संख्या निकै ठूलो हुनेगर्छ । भारतीय सीमामा खटिएका सुरक्षाकर्मी (एसएसबी)ले सवारी साधन नेपालतर्फ राखेरमात्र भारतीय बजारमा जान दिई रहेका छन् ।भारतीय सुरक्षाकर्मीले नेपाली सुरक्षा निकायकै अनुरोधमा नेपाली साधन पारि जादाँ चेकजाँच गरेको तर नरोकेको बताएका छन् । सिमा क्षेत्रमै सवारी साधन राखेर भारतीय बजारमा पुग्नु पर्दा यात्रुहरुलाई भने समस्या भएको छ ।
Read more ...

लोकल रक्सी ठानेर एसिड पिउँदा....


काठमाडौं । लोकल रक्सी खाने क्रममा झुक्किएर एसिड खाएपछि एक महिला जीवन मरणको अवस्थामा पुगेकी छन् ।

कैलालीको अत्तरिया नगरपालिका– १० बाँसखेडाकी सुनिता चौधरीले घरमा बनाएको लोकल रक्सी खाने क्रममा झुक्किएर एसिड खाएपछि उपचारमा लापरबाहीका कारण उनको स्वास्थ्य जोखिममा परेको छ ।

चौधरीको एसिडले आन्द्रा पोलिसकेको अवस्थामा चिकित्सकले त्यसैमा इन्डोस्कोपी गर्दा झनै ठूलो घाउ भएपछि अवस्था चिन्ताजनक भएको उनका श्रीमान् हेमराज चौधरीले बताए ।

उपचारका लागि सेती अञ्चल अस्पताल पु¥याइएकी चौधरीलाई अस्पतालमा रहेको इन्डोस्कोपी मेसिन बिग्रिएको भन्दै सिटी पोलिक्लिनिकमा लगिएको थियो ।

सिटी पोलिक्लिनिकका डाक्टर मेराज आलम अन्सारीले इन्डोस्कोपी गरेलगतै उनको अवस्था झन चिन्ताजनक भएको परिवारजनले आरोप लगाएका छन् । ९रासस०
Read more ...

दलित र गैरदलित जोडीबीचको बिबाहको फोटो किन बन्यो सामाजिक सन्जालमा भाइरल


गुल्मी । गुल्मीमा परम्परागत रुढीवादी परम्परालाई चिर्दै एक दलित र गैरदलित जोडीले भब्यरुपमा विवाह गरेका छन् । रेसुङ्गा नगरपालिका १० उपल्लो तम्घासका धु्रव सुनार र पाल्पाकी सिर्जना श्रेष्ठले सामाजिक संस्कारअनुसार विधिबत ढंगले भव्यरुपमा विवाह गरेका हुन् ।

गहिरो प्रेम सम्बन्धबाट दुई जनाले विवाहमा परिणत गर्ने योजना बनाए । उनीहरुले समाजिक संस्कारअनुसार विवाह गर्दा घरपरिवारको समेत सहयोग पाएको बताएका छन् । उनीहरुले अरु अन्तरजातीय विवाह गर्ने जोडीले जस्तो वहिस्कृत हुन परेन् । उल्टै परिवारले नै धुमधामसँग विवाह गरिदिएका हुन् ।

सदरमुकाम तम्घासबाट जन्ती लिएर गएका सुनारलाई पाल्पा अर्गेलीका श्रेष्ठ परिवारले भव्य स्वागत गरे । सुरुमा भागी विवाह गरेका उनीहरुलाई श्रेष्ठ परिवारले सहर्ष स्वीकार गरेर विधिवत विवाहको प्रस्ताव राखेका थिए ।

यतिमात्र नभई श्रेष्ठ परिवारले कुनै दर दाजुभाइबाट कुल निकालाको धम्की सुन्नु परेन । आफन्तजनबाट पानी बाराबारको तृच्छ बचन सुन्न परेन । सबै एक मत थिए । त्यसैले त उक्त विवाह जिल्लाकै नमुना विवाह बन्न पुग्यो ।

दशैंको मुखैमा भएको उक्त विवाहको रोचक त के थियो दलित समुदायका जन्तीहरुलाई स्वागत गर्न श्रेष्ठ परिवार रिडीको पुलसम्म पुगेका थिए ।जन्ती पर्छिए लगत्तै वेहुला वेहुलीलाई हातमा समातेर घरको ढोका अगाडी सजाईएको विवाह मण्डपमा लगेर उभ्याउँदै उनीहरुको पाउ वरीपरी अम्खराको जलले पुज्दै विधिवत विवाह र टिकाटाला गरी विवाह गरिदिए ।
Read more ...

संसारकै कठिन र चुनौतीपूर्ण पट्रोलिङमा नेपाली सेना तेस्रो


काठमाडौं । संसारकै सेनाका लागि कठिन र चुनौतीपूर्ण मानिएको बेलायतको मध्य वेल्सस्थित क्यामब्रियन पहाडमा सञ्चालन भएको क्यामब्रियन गस्ती (पट्रोलिङ) प्रतियोगितामा नेपाली सेनाले तेस्रो स्थान हासिल गर्न सफल भएको छ । नेपालसहित २० देशको सहभागिता रहेको उक्त प्रतियोगितामा १२० सैनिक टोली सहभागी रहेको नेपाली सेनाले जनाएको छ । 

बेलायती सेनाको टेरिटोरियल आर्मीले ५५ वर्षअघि सुरु गरेको क्यामब्रियन पट्रोलका क्रममा दलदले हिलोयुक्त भूमिमा ४८ घन्टाको समयसीमा भित्र ८० किमी क्षेत्रको गस्ती (पट्रोलिङ) गर्नुपर्ने हुन्छ । 

उक्त प्रतियोगितमा विभिन्न सैनिक अभ्यास समेत समावेश गरिएको हुन्छ । सो प्रतियोगितामा नेपाली सेनाले विश्वमै व्यावसायिक, अनुशासित, कर्तव्यपरायण र साहसिक सेनाका रुपमा ख्याति कमाउँदै आएको छ । 

पेसागत प्रतियोगिता २०७३ अभ्यासमा प्रथम भएको श्री दुर्गाबक्स गणलाई उक्त प्रतियोगितामा प्रतिस्पर्धा गर्न नेपाली सेनाले छनोट गरी पठाएको थियो । उक्त प्रतियोगिता असोजको तेस्रो साताबाट प्रारम्भ भई कात्तिकको पहिलो सातासम्म चलेको थियो । 

प्रतियोगितामा नेपाली सेनाका तर्फबाट उपसेनानी प्रज्वल खनालको नेतृत्वमा आठ सदस्यीय टोली सहभागी थियो । संसारकै सेनाका लागि अत्यन्त कठिन तथा चुनौतीपूर्ण मानिएको उक्त प्रतिस्पर्धात्मक पट्रोलिङमा पाएको सफलतासँगै नेपाली सेनाले अवलम्बन गर्दै आएको तालिम–नीति अब्बल रहेको प्रमाणित भएको नेपाली सेनाले जनाएको छ । 

उक्त प्रतियोगितामा उच्च पेसागत दक्षता प्रदर्शन गरेको नेपाली सेनाको टोली काश्य पदक प्राप्त गरी स्वदेश फर्केको छ । अन्तर्राष्ट्रियस्तरको यस्ता सैनिक अभ्यासको सहभागिताबाट नेपाली सेना र अरु देशका सेनाबीचको सम्बन्ध अझ सुमधुर तथा प्रगाढ बनाउन मद्दत पुग्ने विश्वास लिइएको नेपाली सेनाले जनाएको छ ।


Read more ...

तिहारलाई सरकारी नियम, देउसी–भैलो राति १० बजेसम्ममात्र, पटका पडकाउन रोक


काठमाडौं । जिल्ला प्रशासन काठमाडौंले तिहारमा देउसी–भैलो कार्यक्रम राति १० बजेसम्म गर्न पाउने जनाएको छ । कार्यालयले सोमबार निकालेको विज्ञप्तीमा भनेको छ,‘व्यवस्थित रुपमा सञ्चालन गर्नको लागि त्यस्ता कार्यक्रम गर्दा सम्बन्धित घरधनीको सहमति दिई बिना करकाप राति १० बजेसम्म मात्र मनाउनु हुन अनुरोध गरिन्छ ।’ 

कार्यालयले जिल्लामा तिहार र छठ पर्व मनाउने क्रममा पटाका पडकाउन निषेध गरिएको जनाएको छ । आतिशबाजी, पटाका, भूँइचम्पा जस्ता प्रज्वलनशील पदार्थको उत्पादन, आयात, विक्रि वितरण र प्रयोगबाट आगलागि, दुर्घटनालगायत धनजनको क्षति हुन सक्ने र त्यस्ता कृयाकलापले शान्ति सुरक्षामा प्रतिकुल असर पर्न जाने कारणले रोक लगाइएको विज्ञप्तीमा उल्लेख छ ।Read more ...

नेपाल भारत पेट्रोलियम पाइपलाइन, नेपालका सरकारी निकाय नै बनाउन नदिने षड्यन्त्रमा


काठमाडौं । नेपाल भारत पेट्रोलियम पाइपलाइन विस्तारमा सरकारी निकाय नै बाधक देखिएका छन् ।

आपूर्ति मन्त्रत्रालयका अनुसार वन मन्त्रालय, सूचना तथा सञ्चार मन्त्रालय, उर्जा मन्त्रालय, भौतिक पूर्वाधार मन्त्रालय, पर्सा वन्यजन्तु आरक्ष लगायतले पाइपलाइन विस्तारमा आसहयोग गरिरहेका छन् । यसका कारण पाइपलाइन विस्तारको काम निर्धारित समयमा सुरु हुन नसक्ने भएको छ ।

पाइपलाइन ओछ्याउन आवश्यक रुख कटानी, टेलिफोनको तार हटाउनुपर्ने, विद्युत र टेलिफोनको पोल हटाउनुपर्ने र जग्ग अधिग्रहण गर्नुपर्ने हुन्छ । तर,सम्बन्धित निकायले यसमा सहयोग नगरेको पाइएको छ । 

इन्डियन आयल कर्पोरेशनले सबै बाधा हटेपछि आगामी यिडसेम्बरमा टेन्डर आहृवानग गरी पाइपलाइन निर्माणको काम अघि बढाउने जानकारी दिएको छ ।
Read more ...

महाअभियोग प्रस्तावबाट केपी ओलीको हस्ताक्षर गायव,ओलीको हस्ताक्षर किन हटाइयो ?


काठमाडौं । अख्तियार प्रमुख लोकमानसिंह कार्कीविरुद्ध संसदमा दर्ता भएको महाअभियोगको प्रस्तावमा एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले समेत हस्ताक्षर गरेका थिए । तर, प्रस्ताव दर्ता गर्ने बेलामा ओलीको हस्ताक्षर हटाइयो । आखिरमा ओलीको हस्ताक्षर किन हटाइयो ?

संसदमा दर्ता भएको प्रस्तावमा हस्ताक्षरकर्ता एमाले सांसदहरुको सूची २ नम्बरबाट सुरु भएको छ । २ नम्बरमा झलनाथ खनालको हस्ताक्षर छ भने ३ र ४ नम्बरमा क्रमशः माधव नेपाल र सुवासचन्द्र नेम्वाङले हस्ताक्षर गरेका छन् । सूचीमा पहिलो नम्बरमा हस्ताक्षर गरिसकेका ओलीको नाम छोपेर फोटोकपी गरिएको छ ।

संसदमा महाअभियोग प्रस्ताव दर्ता गर्नुअघि एमाले अध्यक्ष ओलीले प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई भेटेका थिए । प्रधानमन्त्री प्रचण्डले संसदलाई सम्बोधन गर्नुअघि सभामुखको कार्यकक्षमा दुई नेताबीच गोप्य छलफल भएको थियो ।

त्यस छलफलमा लोकमानलाई महाअभियोग लगाउन दुबै नेता सहमत देखिएका थिए । तर, प्रचण्डले आफ्नो सत्ता साझेदार कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवासँग पनि कुरा गर्नुपर्छ भने । त्यसपछि प्रचण्डले संसदलाई सम्बोधन गरेलगतै फेरि तीन नेताबीच संसद भवनकै शंकर हलमा छलफल अर्को छलफल भयो ।

त्यो छलफलमा तीनैजना नेताहरु लोकमानलाई महाअभियोग लगाएर हटाउन सहमत भए । तर, देउवाले यसबारे पार्टीमा छलफल गर्नुपर्ने बताए ।

स्रोतहरुले बताए अनुसार प्रचण्ड र देउवासँग छलफल गर्दै गर्दा एमाले अध्यक्ष ओली केही रिजर्व बसेका थिए । उनले आजै अभियोग दर्ता हुँदैछ भनेनन् । तर, लोकमानलाई हटाउन देउवा र प्रचण्डलाई उनले सैद्धान्तिकरुपमा सहमत गराए । त्यसबेला ओलीले महाअभियोग प्रस्तावका लागि हस्ताक्षर गरिसकेका थिए ।

तर, जब देउवाले पार्टीमा छलफल गर्नुपर्छ भन्दै हस्ताक्षर गर्न मानेनन्, एमालेका केही नेताहरुले ओलीलाई आफ्नो हस्ताक्षरबारे पुनर्विचार गर्न सुझाए ।

प्रचण्ड र देउवाको हस्ताक्षर नभएकाले ओलीको पनि नराखौं भन्ने सल्लाह पार्टीका शीर्षनेताहरुबाटै आएपछि हटाइएको हो, एमाले उच्च स्रोतले भन्यो, तर, महाअभियोग प्रस्तावप्रति ओली प्रतिवद्ध हुनुहुन्छ ।

स्रोतहरुका अनुसार त्यही छलफलपछि नै पहिलो नम्बरमा रहेको ओलीको हस्ताक्षरलाई हटाइएको हो । संसदमा दर्ता भएको महाअभियोग प्रस्तावसँगै संलग्न एमाले सांसदहरुको हस्ताक्षरको पन्नामा त्यही भएर १ नम्बर उल्लेख नभएको हो ।

महाअभियोगमा माओवादीका ४० सांसदले हस्ताक्षर गरे पनि उसले सुरुमा यसको स्वामित्व लिन निकै धर्मरायो । अहिले आएर माओवादीसमेत महाअभियोगमा दृढ देखिएको छ । नेपाली कांग्रेसले अझै निर्णय गर्न सकेको छैन । लोकमानबारे कांग्रेसमा छलफल लम्बिएको छ ।

तर, नेकपा एमाले भने महाअभियोग प्रस्तावको पक्षमा निकै दृढ देखिएको छ । र, उसको सिंगो नेतृत्व पंक्ति नै यो प्रस्ताव पारित गराउन लागिपरेको छ । महाअभियोग प्रस्तावमा एमालेका ११७ सांसदले हस्ताक्षर गरेका छन् ।
Read more ...

घाँटीमा बन्चरो प्रहार गरी श्रीमानको हत्याकैलाली ।  आपसी घरायसी झैझगडा हुँदा श्रीमतीले श्रीमानको घाँटीमा बन्चरो प्रहार गरी हत्या गरेकी छिन् । कैलालीको घोडाघोडी नगरपालिका– ६ शीतलपुर बस्ने २५ वर्षकी लक्ष्मी विष्टले सोमबार आफ्ना श्रीमान् ३२ वर्षीय लालबहादुर विष्टको घाँटीमा बन्चरो प्रहार गरी हत्या गरेको जिल्ला प्रहरी कार्यालय कैलालीले जानकारी दिएको छ ।

प्रहरीले श्रीमान् र श्रीमतीबीच घरायसी झै–झगडा हुँदै गर्दा बन्चरोको प्रहारबाट उक्त घट्ना भएको भनी अनुसन्धानमा खुलेको जनाएको छ ।

हत्या गरी भागेकी श्रीमतीलाई भने घोडाघोडी नगरपालिकाकै थुम्की भन्ने स्थानबाट पक्राउ गरी नियन्त्रणमा लिएको प्रहरी जनाएको छ । 
Read more ...

Monday, 24 October 2016

देउवा तीन दिने भारत भ्रमणमा जाने


काठमाडौं ।  नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवा कात्तिक १९ देखि तीन दिने भारत भ्रमणमा जाने भएका छन्। भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी निकट इन्डिया फाउन्डेसनले गोवामा आयोजना गर्न लागेको एक सेमिनारमा भाग लिन उनी भारत जान लागेका हुन्।

 ‘सभापतिज्यूको यो पहिलै तय भइसकेको कार्यक्रम हो। यसलाई अन्य विषयसँग जोडेर हेरिरहन आवश्यक छैन।’ सभापति देउवा भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जी नेपाल भ्रमण सकेर फर्किने दिनमै गोवातर्फ लाग्नेछन्। ‘सभापतिज्यूको यो पहिलै तय भइसकेको कार्यक्रम हो। यसलाई अन्य विषयसँग जोडेर हेरिरहन आवश्यक छैन’, देउवा निकट स्रोतले भन्यो।

गोवाबाट फर्किने क्रममा सभापति देउवाले नयाँ दिल्लीमा उच्चस्तरीय राजनीतिक भेटघाट समेत गर्नेछन्। कात्तिक २० र २१ गते उनले दिल्लीमा राजनीतिक भेटघाट गर्नेछन्।

यसअघि प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल भारत भ्रमणमा रहँदा पनि इन्डिया फाउन्डेसनको कार्यक्रममा सहभागी भएका थिए। विवेकानन्द अन्तर्राष्ट्रिय फाउन्डेसन सहित यो संस्था भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीसँग विशेष निकट मानिन्छ।
Read more ...

लोकमानको विषयमा समाचार लेखे ज्यानमार्ने धम्की


काठमाडौं । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका निलम्बित प्रमुख आयुक्त लोकमानसिंह कार्कीको विषयमा समाचार नलेख्न पत्रकारलाई अज्ञान व्यक्तिले फोनबाट धम्की दिएका छन्।

राजधानी दैनिकका सम्पादक राजन शर्मा, समाचार सम्पादक गणेश बस्नेत र वरिष्ठ समाचारदाता टपेन्द्र कार्कीलाई अज्ञात व्यक्तिले ‘ल्याण्डलाइन’ फोनबाट धम्की  आएको नेपाल पत्रकार महासंघले जनाएको छ।

‘ज्यान प्यारो भए कार्कीको विषयमा कुनै नकारात्मक समाचार नलेख्नु’ भनी एउटै भाषा प्रयोग गरी तीनै जनालाई धम्की दिइएको भन्दै महासंघले सोमबार विज्ञप्ती जारी गरी आफ्नो गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको जनाएको छ।

पहिले सम्पादकलाई र पुनः फोन गरी बस्नेत र कार्कीलाई धम्की दिइएको भन्दै महासंघले त्यसरी धम्की दिने दोषीलाई तत्काल कानूनी कारवाहीको दायरामा ल्याउन सरकारसँग माग गरेको छ।
Read more ...

कोपनहेगनका सिटी बसमा नेपाली पोष्टर


काठमाडौं । डेनमार्कको राजधानी कोपेनहेगनमा गुड्ने बसहरुमा नेपालका विभिन्न पर्यटकीय स्थलहरुको तस्बिर राखिएको छ। नेपाली दुतावास डेनमार्कले नेपालको पर्यटन प्रवर्द्धनको लागि कोपनहेगनमा गुड्ने सिटी बसमा पोस्टर राखेको हो।

डेनमार्कका लागि कार्यबाहक राजदूत रामकाजी खड्काका अनुसार पाटन दरबार स्क्यायर, सगरमाथा, पोखरा, लुम्बिनी र चितवन गरी नेपालमा घुम्नै पर्ने पाँच स्थानबारे जानकारी दिने पोष्टर टाँसिएका छन्। यस्ता तस्विरले नेपालप्रति ध्यानाकर्षण गराउने र नेपाल घुम्न राम्रो गन्तब्य भएको जानकारी दिने उनले बताए।

नेपाल भ्रमण गर्ने पर्यटकको संख्या बढाउने उदेश्यले यो क्याम्पियन सुरु गरिएको हो। पोष्टरहरुमा धार्मिक, पुरातात्विक तथा विश्व सम्पदा सुचिमा सुचिकृत सम्पदा समेत रहेको जानकारी कार्यबाहक राजदूत खड्काले दिए। कोपेनहेगनमा गुड्ने पहेँला बसमा अक्टोबर २४ देखि नोभेम्बर ६ सम्म यस्ता पोस्टर रहने छन्।

यसैबीच कोपेनहेगनको टाउनहलमा सोमबारदेखि सुरु हुने कल्चरल कन्फ़डेरेसन अफ फरेन सोसाइटी डेनमार्कले आयोजना गर्ने विश्व सम्पदा सुचिमा सुचिकृत भएका सम्पदा र सुचिकृत हुने सम्भावना बोकेका सम्पदा हरुको प्रदशनी मा समेत नेपाल ले सक्रिय सहभागिता जनाउने भएको छ्र 

सो प्रदर्शनीमा नेपालले नेपालका १० सम्पदाबारे जानकारी गराउने सामग्री प्रदर्शन गर्ने भएको छ । र नेपालीको डेनमार्क बसाइ स्थाई हुने क्रमसँगै यहाँ नेपाली गतिविधिमा समेत् बढ्न थालेका छन्। करीब दुई हजारको हाराहारीमा यहाँ नेपाली हरु बस्छन्। यसैबीच आउँदो दिपावलीको स्वागत गर्न नेपाल हाउसको आयोजनामा नेवागुठी र रेस्टुरेन्ट हिमालयको सहयोगमा कोपेनहेगनमा २४ अक्टोबरमा नेपालबाट आएका कलाकार हरु नलीना चित्रकार र सन्जिब प्रधान ले सांगीतिक साझ मा सहभागिता जनाउने भएका छन्। 

Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us