Thursday, 26 November 2015

राजेन्द्र महतो भन्छन्–मधेसीको शत्रु मधेसी/स्वार्थले एउटा पार्टी १३ वटा पार्टी भए


सदभावना पार्टीका राष्ट्रिय अध्यक्ष राजेन्द्र महतोले मधेसीको शत्रु मधेसी नै रहेको बताएका छन् । राजविराजमा बिहीबार आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा अध्यक्ष महतोले सो कुरा पटकपटक दोहोर्या‍ए ।

‘स्वार्थका कारण एउटाबाट १३ वटा पार्टी बन्छ, मोर्चामा सँगै गएपनि पछि धोखा दिन्छ’, मधेसीका लागि गजेन्द्र नारायण सिंहले खोलेको एउटा पार्टी हुँदाहुँदै मधेसका नाममा फोरम, तमलोपा हुँदै १३ वटा पार्टी खुलेको सन्दर्भ जोड्दै महतोले भने, ‘आन्दोलनको विपक्षमा रहन्छ, त्यसैले मधेसीको शत्रु नै मधेसी ।’

पत्रकारहरुले एउटै मोर्चा बनाएर संयुक्त आन्दोलन गर्न दिएको सुझावमा उनले यसो भनेका हुन् । उनले मधेस आन्दोलनका लागि एउटै मोर्चा बन्न आवश्यक छैन भने । एउटा मोर्चा बनाउनु वा प्रश्न उठाउनुको अर्थ नरहेको उनले बताए ।

‘स्वार्थका लागि मन्त्री बन्न पार्टी विखण्डन गर्नेहरुलाई जम्मा गरेर केही हुँदैन’, उनले भने, ‘सही गलतको पहिचान गर्नुपर्छ ।’ अलग अलग मोर्चा भएपनि इमान्दारीपूर्वक आन्दोलन गरे पुग्ने महतोले बताए ।

पत्रकारहरुको एउटै मोर्चा बनाउन दिएको सुझावमा महतोले आन्दोलन निर्णायक मोडमा भएका बेला यस्ता बखेडा झिक्न नहुने र पत्रकारहरु धेरै क्रान्तिकारी बन्न जरुरी नरहेको पनि बताए ।

छठपछि भएको आन्दोलनमा घुसपैठ भएको र सरकारले नै आन्दोलनलाई बदनाम गर्न एम्बुलेन्स र औषधी बोकेको सवारी साधन तोडफोड र आगजनी गरेको महतोले बताए ।

एम्बुलेन्सलगायतका आकस्मिक सेवा सञ्चालन हुनुपर्ने भन्दै उनले ठाउँठाउँमा एम्बुलेन्स रोकिएकाले बालकको मृत्यु भएको समाचार आएपनि पेटोल तस्करी भइरहेको समाचार नआएको बताए ।

सुनसरीको हरीपुरमा भारतिय प्रहरीले चार नेपालीमाथि गोली प्रहार गरेको घटनाको यथार्थ जानकारी माग्दै पत्रकारले गरेको प्रश्नमा महतोले घटनाबारे नबताई सरकारी स्तरबाट छानबिन र कुटनीतिक तरिकाले समस्या समाधान गर्नुपर्ने भन्दै राजनीतिक जवाफ दिए ।

केपी ओलीलाई प्रधानमन्त्री बन्न नदिनका लागि संसदमा भएको मतदानमा सहभागी भएको बताउँदै उनले संयुक्त लोकतान्त्रिक मोर्चाको निर्णय नमान्दा मोर्चा फुटने भयले भाग लिनुपरेको वाध्यता सुनाए ।

उनले मधेस थरुहट प्रदेशको मागमा पुनर्लेखन वा संशोधन नभएसम्म आन्दोलन नरोकिने दृढता व्यक्त गरे । उनले शान्तिपूर्ण आन्दोलनमा प्रहरीले दमन गरेको र सरकारले मधेशमा साम्प्रदायिकता फैलाउन सुरु गरेको आरोप पनि लगाए ।

प्रहरीे दमनलाई राज्य आतंकको संज्ञा दिँदै उनले यो मुद्दा अन्तराष्ट्रियकरण गर्न न्यायिक छानवीन गरी दोषीमाथि कारबाहीको माग गरे ।

कुर्सी टिकाउन वर्तमान सरकार खोक्रो राष्ट्रवाद देखाएर देशमा गृहयुद्ध मच्चाउन लागेको भन्दै अध्यक्ष महतोले मोर्चाको नाकाबन्दीलाई भारतको नाकाबन्दी भनेर आन्दोलनलाई दवाउन खोजेको आरोप लगाए ।

सरकारले भारतको बदनाम गर्न नाकाबन्दीको झुठो प्रचार गरेकोले कुटनीतिक सम्बन्ध पनि विगारेको बताए ।

महतोले मोर्चाको आह्वानमा जनताले आन्दोलन गरिरहेकाले मधेसको जनआन्दोलन भएको बताए । संविधानमा मधेसीको हकअधिकारका लागि आन्दोलन भइरहेकाले आन्दोलनलाई आरपारको बनाउन हजार दुई हजार मात्रै हैन सबै मधेशी जनतालाई सडकमा आउन उनले आग्रह गरे ।

संविधानमा हस्ताक्षर गर्ने सांसदहरुलाई सामाजिक बहिष्कार गरेर मधेश आन्दोलनलाई उचाईमा पुर्या‍उन उनले आह्वान गरे । सो अवसरमा पार्टीका उपाध्यक्ष नवलकिशोर साहसहित पार्टीका नेता, कार्यकर्ताहरुको उपस्थिती रहेको थियो ।

यसअघि बुधबार अध्यक्ष महतोले प्रहरीसँगको झडपका क्रममा मृत्यु भएका परिवारसँग भेटेका थिए भने बिहीबार विहान घाइते तथा अस्पताल, स्वास्थ्य संस्था ठप्प पारी आन्दोलनमा उत्रिएका चिकित्सक, स्वास्थ्कर्मीहरुलाई भेटेका थिए । साँझमा मधेसी मोर्चा सप्तरीको वैठकमा सहभागी हुँदै उनले आन्दोलनलाई सशक्त बनाउन निर्देशन दिए । अन्नपुर्णमा खबर छ !
Read more ...

सडकमा चिया पकाएर विरोध


सरकारले नाकाबन्दीका कारण विद्यार्थीलाई ग्याँस उपलब्ध नगराएकोले क्याम्पस अगाडी सडकमा चिया पकाएर विरोध जनाउँदै नेविसंघ त्रिचन्द्र क्याम्पसका विद्यार्थी । तस्बिर : प्रदीपराज वन्त, रासस
Read more ...

Wednesday, 25 November 2015

विदेश गएर पढ्छु भन्दै काम गर्ने प्रवृत्ति

विदेशमा अध्ययन गर्न जान ‘नो अब्जेक्सन लेटर’का लागि आवेदन दिने अधिकांश विद्यार्थी रोजगारीका लागि जाने गरेको शिक्षा मन्त्रालय, वैदेशिक अध्ययन अनुमतिपत्र व्यवस्थापन कार्यालयले जनाएको छ ।

उपल्लो तहमा अध्ययन गर्नका लागि न्यूनतम शैक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्र पेस गरी सो कार्यालयबाट जारी गरिने एक प्रकारको अनुमतिपत्रलाई ‘नो अब्जेक्सन लेटर’ भनिन्छ । विदेशमा अध्ययनका लागि जाने विद्यार्थीले सरकारबाट अनुमति लिनुपर्ने व्यवस्था मन्त्रालयको छात्रवृत्ति नियमावलीमा व्यवस्था गरिएको छ । यस्तो अनुमतिपत्र नलिई विदेशमा अध्ययन गरिएको शैक्षिक प्रमाणपत्रलाई नेपाल सरकारले मान्यता दिएको छैन ।

सो कार्यालयका प्रमुख प्रकाश महर्जनले विदेशमा अध्ययन गर्नका लागि नो अब्जेक्सन पत्र लिन आवेदन दिनेमध्ये ९० प्रतिशत रोजगारीका लागि गएको जानकारी दिनुभयो । विदेशकोे वस्तुस्थिति र यथार्थ सबै बुझेर मात्र अध्ययन गर्न जानुपर्ने औँल्याउँदै उहाँले अन्जानमा विदेशमा जाँदा पैसाको नोक्सान र स्वयम् आफूले दुःख पाउने भएकाले सो पत्र दिन कार्यालयले कडाइ गरेको जानकारी दिनुभयो ।

नो अब्जेक्सन पत्रका लागि आवेदन दिने सुमन खड्काले विद्यार्थीहरु गुणस्तरीय शैक्षिक अध्ययनका लागि विदेशमा जाने गरेको र यसका लागि निवेदन दिँदा प्रक्रियामा अलि झन्झटिलो भए पनि खासै समस्या नरहेको बताउनुभयो ।

सो कार्यालयका अनुसार बर्सेनि यस्तो अनुमतिपत्र लिनेको सङ्ख्या बढ्दै गएको छ । यस वर्षको साउनमा दुई हजार ९२१ जना, भदौमा दुई हजार ३६० र कात्तिकमा एक हजार ३१२ जनाले सो पत्र लिएका थिए ।

आव २०६७÷६८ मा ११ हजार ९८२, २०६८÷६९ मा १० हजार ३२४, २०६९÷७० मा १६ हजार ५०४, २०७०÷७१ मा २८ हजार १२६ र २०७१÷७२ मा ३० हजार ६९६ जनाले नो अब्जेक्सन पत्र लिएका थिए । अस्ट्रेलिया, क्यानडा, अमेरिका तथा युरोपेली मुलुकमा जाने विद्यार्थीको भविष्य राम्रो हुने भए पनि स्वयम् आफँै समस्याग्रस्त भएको पोर्चुगल र खाडी मुलुक आदिमा जानुअघि विद्यार्थीले सोच्नुपर्ने सुझाव महर्जनले दिनुभयो ।

विदेशमा अध्ययनका लागि जान चाहने विद्यार्थीले नक्कली प्रमाणपत्र पेस गर्न खोज्ने र यसको जाँचबुझ गर्ने कार्य नै आफ्ना लागि समस्यापूर्ण रहेको कार्यालयले जनाएको छ । कार्यालयले २०६७ सालदेखि कम्युटरमा तथ्याङ्क राखी विद्यार्थीलाई सो पत्रका विषयमा प्रारम्भिक जानकारी दिई सहयोग गर्दै आएको छ । रासस
Read more ...

सत्यराज आचार्यले खाडीका नेपाली मजदुरसँग यस कारण माफी मागे ?

नेपालका सेलिब्रेटी गायक सत्यराज आचार्यले सामाजिक सञ्जालमा आफ्नो औकात देखाएपछी खुवै आलोचित भएका छन् । अमेरिकामा रहेका सत्यराजले विदेसमा श्रम गरि जीवीका चलाउने वर्गलाई अपमानित गर्ने गरि स्टाटस लेखेपछी उनको चर्को आलोचना भएको छ । साङ्गीतक कार्यक्रमका लागि अमेरिकामा पुगेका गायक सत्यराज आचार्यले आफूले खाडी मुलुकमा बसेका नेपालीप्रति आत्मसम्मानमा चोट पर्ने गरी फेसबुक स्ट्याटस लेखेकोमा माफी मागेका हुन् । ‘अर्काको देशमा बालुवा चाल्ने काम गर्ने गरेका एक जनालाई ब्लक गरें’ भन्ने उनको स्टाटसले उनको हैसियत देखिएको छ । उनले आफ्नो कुरा घुमाएर यस्तो स्ट्याटस लेख्न बाध्य भएको भन्दै आफ्नै बचाउ समेत गरेका छन् । उनले भनेका छन् ‘मबाट गल्ती हुन गएको छ, खाडीमा बसेका सबै नेपाली दाजुभाइप्रति मेरो सम्मान छ ।’ उनले खाडीमा बसेका नेपालीलाई अपमान हुने गरी स्ट्याटस लेखेर उसलाई अनफ्राइन्ड र ब्लक गरेकोमा सगरमाथा जत्रो नाक बनाउँदै लेखेको स्ट्याटसमा खाडीमा रहेका नेपालीले आइन्दा आचार्यको गीतसमेत नहेर्ने भन्दै कमेन्ट र शेयर गरेपछि आचार्य लत्रिएर माफी माग्ने अवस्थामा पुगेका हुन् ।

 उनले लेखेको स्टाटस यस्तो छ : 
अमेरिका बसाईको क्रममा हाम्रो ( सत्यञ्स्वरूप ) साङ्गीतिक यात्रा अलि बढि नै लम्बिरहेको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दै हिजो एउटा सज्जनले मेरो स्ट्याटसमा मलाई “मेरै देशको“ देशभक्तिको पाठ पढाउन खोज्नु भयो… को रहेछन् त यि विद्धान र सच्चा देशभक्त अनि के चाहीं गर्दा रहेछन् त हाम्रो देश नेपालमा बसेर भनि बुझ्ने कौतुहलता बढ्यो र वहाँको प्रोफाईलमा गएर नालीबेली पत्ता लगाउन मन लाग्यो … हरे शिव ! मलाई देशको भार उचाल्न सिकाउन खोज्ने ति महाशय पनि उचाल्ने नै रैछन् तर “उ“ लाई हटाएर जे बाँकी रहन्छ त्यहि…अनि आफ्नो हैन अर्काकै देशमा अर्थात बहाँ बालुवा चाल्ने काम गर्नु हुँदो रै’छ त्यो पनि कतारमा बिगत धेरै बर्ष अघिदेखी…यो देखेर मज्जाले हाँस उठ्यो र कताञ्कता टिठ पनि लागेर आयो ति सज्जन प्रति… यसरी देशको सम्वेदनशिल बिषयलाई लिएर बहाँले आफु त्यो स्थितीमा रहेर यहाँ चाहीं मलाई जुन किसीमको कुरा सिकाउन खोज्नु भयो त्यो शिक्षा बापत बहाँलाई मनमनै धन्यवाद दिएँ र एउटा उपहार पनि त दिनै पर्यो नि भन्ठानें र दि पनि हालें तत्कालै एउटा दामी गिफ्ट… त्यो के थाहा छ यहाँहरुलाई ??? पहिला अन फ्रेण्ड अनि त्यसपछि ब्लक बसाईको क्रममा हाम्रो ( सत्यञ्स्वरूप ) साङ्गीतिक यात्रा अलि बढि नै लम्बिरहेको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दै हिजो एउटा सज्जनले मेरो स्ट्याटसमा मलाई “मेरै देशको“ देशभक्तिको पाठ पढाउन खोज्नु भयो… को रहेछन् त यि विद्धान र सच्चा देशभक्त अनि के चाहीं गर्दा रहेछन् त हाम्रो देश नेपालमा बसेर भनि बुझ्ने कौतुहलता बढ्यो र वहाँको प्रोफाईलमा गएर नालीबेली पत्ता लगाउन मन लाग्यो … हरे शिव ! मलाई देशको भार उचाल्न सिकाउन खोज्ने ति महाशय पनि उचाल्ने नै रैछन् तर “उ“ लाई हटाएर जे बाँकी रहन्छ त्यहि…अनि आफ्नो हैन अर्काकै देशमा अर्थात बहाँ बालुवा चाल्ने काम गर्नु हुँदो रै’छ त्यो पनि कतारमा बिगत धेरै बर्ष अघिदेखी…यो देखेर मज्जाले हाँस उठ्यो र कताञ्कता टिठ पनि लागेर आयो ति सज्जन प्रति… यसरी देशको सम्वेदनशिल बिषयलाई लिएर बहाँले आफु त्यो स्थितीमा रहेर यहाँ चाहीं मलाई जुन किसीमको कुरा सिकाउन खोज्नु भयो त्यो शिक्षा बापत बहाँलाई मनमनै धन्यवाद दिएँ र एउटा उपहार पनि त दिनै पर्यो नि भन्ठानें र दि पनि हालें तत्कालै एउटा दामी गिफ्ट… त्यो के थाहा छ यहाँहरुलाई ??? पहिला अन फ्रेण्ड अनि त्यसपछि ब्लक
उनले लेखेको स्टाटस यस्तो छ  :
अमेरिका बसाईको क्रममा हाम्रो ( सत्यञ्स्वरूप ) साङ्गीतिक यात्रा अलि बढि नै लम्बिरहेको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दै हिजो एउटा सज्जनले मेरो स्ट्याटसमा मलाई “मेरै देशको“ देशभक्तिको पाठ पढाउन खोज्नु भयो… को रहेछन् त यि विद्धान र सच्चा देशभक्त अनि के चाहीं गर्दा रहेछन् त हाम्रो देश नेपालमा बसेर भनि बुझ्ने कौतुहलता बढ्यो र वहाँको प्रोफाईलमा गएर नालीबेली पत्ता लगाउन मन लाग्यो … हरे शिव ! मलाई देशको भार उचाल्न सिकाउन खोज्ने ति महाशय पनि उचाल्ने नै रैछन् तर “उ“ लाई हटाएर जे बाँकी रहन्छ त्यहि…अनि आफ्नो हैन अर्काकै देशमा अर्थात बहाँ बालुवा चाल्ने काम गर्नु हुँदो रै’छ त्यो पनि कतारमा बिगत धेरै बर्ष अघिदेखी…यो देखेर मज्जाले हाँस उठ्यो र कताञ्कता टिठ पनि लागेर आयो ति सज्जन प्रति… यसरी देशको सम्वेदनशिल बिषयलाई लिएर बहाँले आफु त्यो स्थितीमा रहेर यहाँ चाहीं मलाई जुन किसीमको कुरा सिकाउन खोज्नु भयो त्यो शिक्षा बापत बहाँलाई मनमनै धन्यवाद दिएँ र एउटा उपहार पनि त दिनै पर्यो नि भन्ठानें र दि पनि हालें तत्कालै एउटा दामी गिफ्ट… त्यो के थाहा छ यहाँहरुलाई ??? पहिला अन फ्रेण्ड अनि त्यसपछि ब्लक
- See more at: http://www.nepalese.org/article/2015/11/22/34779/#sthash.1XEG8TbP.dpuf

Read more ...

मधेसी मोर्चासँगको वार्ता बाह्य शक्तिले भाँडेको गृहमन्त्रीको खुलासा

गृहमन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेतले आन्दोलनरत मधेसी मोर्चासँगको वार्ता बाह्य शक्तिको हस्तक्षेपका कारण विफल भएको खुलासा गरेका छन् ।

संसद् अन्तर्गतको राज्य व्यवस्था समितिमा सांसदहरुले उठाएको जिज्ञाशाको जवाफ दिँदै मन्त्री बस्नेतले धेरैपटक सकारात्मक भएको वार्ता बाहिरी शक्तिका कारण भाँडिएको बताए ।

उनको संकेत नेपालमाथि नाकाबन्दी गर्दै आएको दक्षिण छिमेकी भारतर्फ रहे पनि भारतको नाम भने लिएनन् ।
‘जब आन्दोलनकारीसँग वार्ता सकारात्मक ढंगले अघि बढिरहेको हुन्छ त्यति नै बेला जसरी पनि राजमार्ग बन्द गराएरै छाड्ने तत्व सक्रिय हुन थाल्छ’, बस्नेतले भने, ‘सरकारले आन्दोलनमा बल प्रयोग गरेका कारण वार्ता भाँडिएको भन्ने कुरा सत्य होइन ।’

गृहमन्त्री बस्नेतले मधेस आन्दोलन राजनीतिक भएकाले सरकार समस्याको समाधान वार्ताबाटै गर्ने पक्षमा रहेको बताए ।

यद्यपि राजमार्गमा अवरोध गरिए सरकार चुप लागेर नबस्ने उनको प्रष्टोक्ति थियो । वार्ता निरन्तर जारी रहेसम्म सरकारले हाई–वे अवरुद्ध भएको हेरेर बस्न नसक्ने उनले प्रष्ट्याए ।

मुलुकको राष्ट्रिय अखण्डता कायम राख्ने प्रश्नमा सरकारले कसैसँग सम्झौता नगर्ने उनको भनाइ थियो ।

मधेसवादी दलका सभासदले सरकारले अत्याधिक दमन गरेको भन्दै तीव्र आलोचना गरेपछि बस्नेतले गृह प्रशासन संयम रहेको र कमभन्दा कम बलप्रयोग भएको दाबी गरे ।

मन्त्री बस्नेतले भूकम्पका बेला जस्तै सत्तापक्ष र प्रतिपक्ष मिलेर मुलुकमा विद्यमान जटिलता अन्त्य गर्नुपर्ने बताए । kathmandutoday मा खबर छ !
Read more ...

‘भारतीय राजदूतलाई देश निकाला गर्नुपर्छ’, मधेसी सांसदले गरे विरोध


काठमाडौं, मंसिर ९ । व्यवस्थापिका–संसदको राज्य व्यवस्था समितिले कालोबजारी रोक्न सरकरालाई निर्देशन दिएको छ ।

 समितिको बुधबार बसेको बैठकले नाकाबन्दीको बहानामा पेट्रोलियम पदार्थमा कालोबजारी भएको र अन्य सामग्रीको पनि मूल्य अस्वभाविकरुपमा बढेकोले त्यसलाई नियन्त्रण गर्न निर्देशन दिएको हो । तराई–मधेसमा चलिरहेको आन्दोलमा पूर्वसतर्कता अपनाउन सुरक्षाकर्मीलाई निर्देशन दिएको तथा वार्ताबाट समाधान खोज्न आन्दोलनकारीलाई आग्रह गरेको समितिका सभापति दिलबहादुर घर्तीले जानकारी दिए ।

सुनसरीमा भारतीय सीमा सुरक्षा बल (एसएसबी)ले नेपाली नागरिकलाई गोली हानेकोमा गम्भीर ध्यानकर्षण भएको पनि समितिले जनाएको छ । समितिको बैठकमा बोल्दै गृहमन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेतले वार्ता चलिरहेको बेलामा राजमार्ग अवरुद्ध गर्ने काम स्वीकार्य नहुने भन्दै त्यस्तो अवस्थामा मात्रै बल प्रयोग गरिएको बताए ।

 मुलुकको अखन्डता र संविधानमाथि प्रश्न उठाउँदा अहिलेको जटिल र असहज अवस्था आएको उनको भनाइ थियो । बैठकमा सांसदहरुले भारतीय नाकाबन्दीकोविरुद्ध चर्को आवाज उठाएका थिए भने मधेसी सांसदहरुले त्यसको विरोध गरेका थिए । बैठकमा एमाले सांसद यज्ञराज सुनुवारले ‘भारतीय राजदूत रणजीत रायले तराई–मधेस आन्दोलनको प्रवक्ता जस्तो बनेर बोल्दै हिँडेको भन्दै उनलाई देश निकाला गर्नुपर्ने’ बताए ।

यस्तै, नेपाल मजदुर किसान पार्टीका सांसद प्रेम सुवालले भारतीय नाकाबन्दीकाविरुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय अदालत जान ढिला गरिएको भन्दै असन्तुष्टी जनाए । यस्तै, कांग्रेस सांसद पूर्णबहादुर खड्काले दक्षिणले मुठी कसेको र उत्तरले मुठी खोल्न आनाकानी गरेको अवस्थामा सबै गम्भीर हुनुपर्ने धारणा राखे । तमलोपाका सांसद बृजेशकुमार गुप्ताले देशको आन्तरिक समस्यामा भारतलाई आरोप लगाउन नमिल्ने बताए ।
Read more ...

Tuesday, 24 November 2015

नाकाबन्दीको विरोधमा विप्लव माओवादीको नेपाल बन्द

http://www.onlinecanadanepal.com/2015/11/cpn-maoist-biplap-demonstration-against.html

नेत्रविक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको नेकपा माओवादीले भारतीय नाकाबन्दीको विरोधमा १३ गते नेपाल बन्द गर्ने भएको छ ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us