Friday, 21 October 2016

पेट्रोलको ट्याङ्कीमा मट्टितेल मिसाएर बोच्दै आएका पम्प सञ्चालक पक्राउ

गौशाला । महोत्तरी प्रहरीले बुधबार जिल्लाको गौशाला नगरपालिका–७ स्थित एक पेट्रोल पम्प सञ्चालकलाई पेट्रोल पम्पमै पेट्रोल ट्याङ्कीमै मट्टितेल मिसाउँदै गरेको अवस्थामा पक्राउ गरेकोमा बिहिबार म्याद थप गरेको छ ।

पक्राऊ पर्नेमा गौशाला–७ जिरोमाइल चौकमा अवस्थित जनक आयल स्टोर्सका सञ्चालक जनकबहादुर श्रेष्ठका छोरा नवीन कुमार श्रेष्ठ रहेको र उनलाई विहिबार म्याद थप गरिएको जिल्ला प्रहरी कार्यालय महोत्तरीले जनाएको छ ।

प्रहरी उपरीक्षक जनक भट्टराईका अनुसार पेट्रोल पम्प सञ्चालक श्रेष्ठका छोरा नवीनले पम्पमै रहेको पेट्रोलको ट्याङ्कीमा बाहिरबाट ल्याएको फलामको ड्रमबाट तीनसय लिटर मट्टितेल मिसावट गर्दागर्दैको अवस्थामा उनलाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ ।

पक्राउ गरिएका पम्प सञ्चालकका छोरा श्रेष्ठलाई प्रहरीले आवश्यक अनुसन्धानका लागि जिल्ला प्रहरी कार्यालय महोत्तरीमा ल्याएको छ भने उनीमाथि कालोबजारी मुद्दा लगाउने तयारी भइरहेको कार्यालयले जनाएको छ ।
Read more ...

विश्वमा कसले गर्‍यो मोबाइल फोनमा पहिलो पटक कुराकानी ? यस्तो छ इतिहास

काठमाडौं ।  बिश्व इतिहांसमा सन् १९७३ मा मोटोरोलाका इन्जिनियर मार्टिन कपूरले आफ्नो प्रतिद्धन्द्धी कम्पनीका कर्मचारीसंग पहिलोचोटी गरेको कुराकानी नै मोबाइल फोनमा गरिएको पहिलो कुराकानीको रुपमा लिइएको छ ।

त्यसको १० बर्षपछी मोटोरोलाले मोबाइल फोन बजारमा ल्यायो । जसको मुल्य थियो, दुइ लाख रुपैया । यही मोटोरोला मोबाइल फोनको हाल बजारमा छ अर्व उपभोक्ता रहेका छन् । मोटोरोलाको पहिलो हैंडसेटको नाम थियो डायना टीएसी । यसको ब्याट्रीलाई एकचोटी रिचार्ज गरेमा मात्र ३५ मिनेट मात्रै कुरा गर्न सकिन्थ्यो । यसको तौल ७ सय ९४ ग्राम सम्मको थियो ।

सन् १९८५ मा बेलायतका हांस्य कलाकार एरिन वाइजले सैन्ट कैथरिन बन्दरगाहबाट वोडाफोनको कार्यालयमा फोन गरी बेलायतमा पहिलो पटक मोबाइल फोनको शुरुवात गरको इतिहास छ । यसपछी ओ–२ नामको मोबाइल सेटले आफनो सेवा सुरु गर्‍यो सोही सालमा । वोडाफोनको १० लाख ग्राहक बनाउनका लागि डेढ सालको समय लाग्यो ।

फ्रांसीसी ब्यबसायी फिलिप खानले सन् १९८७ को जुन ११ तारिखमा आफ्नो नवजात छोरी सोफीको फोटो लिएसंगै क्यामरा जडान गरिएको मोबाइल फोनको सुरुवात गरियो । एरिजोनाको एक प्रतिष्ठानले सन् २००७ को सेप्टेम्बरमा कुकुरका लागि मोबाइल फोन बजारमा ल्यायो । करिब २५ हजार रुपैयाँ मुल्य पर्ने यो मोबाइलको जीपीएस सैटेलाइट सुबिधा भन्दा कम थियो ।

सन् १९९३ मा आयोजित वायरलेस वल्र्ड कम्फरेन्समा आई.बी.एम सिमान नामको पहिलो स्मार्टफोन बजारमा आयो । यसको सुरुवातीका दिनमा टचस्क्रीन वाला थियो । जसमार्फत इमेल, इलेक्ट्रिकल पेजर, क्यालेन्डर, क्यालकुलेटर र एड्रेस बुकका रुपमा काम गर्ने खालको बनाइयो ।

यसैगरी मोबाइलमार्फत टेक्स मेसेज पठाउने तरिका र यसका अक्षर १ सय ६० को सीमा सहितको नयाँ प्रविधि फ्रीडेलहम हेलीब्रान्ड नामका एक जर्मन इन्जिनियरले सुरु गरे । सन् २०१२ मा एक अर्व ७९ करोड वटा मोबाइल हैंडसेट बिक्री भयो । जसमा नोकिया, सामसुङ र एप्पेलका रहेका छन् ।

सन् २०११ म मोबाइल फोन उपभोक्ताहरुले डेढ सय अर्व एस.एम.एस पठाए । जसमा १२ देखि १५ बर्ष उमेर समूहका बालबालिकाको संख्या अत्याधिक थियो ।
Read more ...

प्रचण्ड सरकारले थालयो, चीनबाट इन्धन ल्याउन नयाँ गृहकार्य

काठमाडौं । सरकारले चीनबाट इन्धन ल्याउननयाँ गृहकार्य सुरु गरेको छ। सरकारी स्वामित्वकै नेसनल ट्रेडिङ लिमिटेडलाई नेपाल आयल निगमको भगिनी संस्था बनाएर त्यसैमार्फत इन्धन आपूर्ति गर्ने तयारी थालेको आपूर्ति मन्त्रालयले जनाएको छ।

भारतको नाकाबन्दीपछि पेट्रोलियम पदार्थ आयातमा भारतको विकल्प खोज्ने निर्णय भएको करिब एक वर्षपछि मन्त्रालयले यस्तो रणनीति बनाएको हो। इन्डियन आयलकर्पोरेसन९आइओसी० बाट दशकौंदेखि इन्धन आयात गरी बिक्री–वितरण गरिरहेको अवस्थामा निगमलेआइओसीसँगको पुरानो सम्झौता तोड्न कठिन भएपछि सरकारले नयाँ रणनीति बनाएको हो।

आइओसी र निगमबीचको सम्झौता छँदाछँदै निगमकै अग्रसरतामा चीनसँग इन्धन कारोबार गर्दा भारतले सोही बहानामा अबरोध गर्न सक्ने आशंकामा यस्तो रणनीतिमा लागेको मन्त्रालयका एक अधिकारीले बताए। निगम र आइओसीको सम्बन्ध बिगार्न पनि भएन, त्यही भएर नयाँ संरचनामार्फत पहल गर्न लागिएको हो,ती अधिकारीले भने, भारतबाट इन्धन आयात गरिरहने र थप चीनबाट पनि ल्याउने रणनीति हो।

नेसनल ट्रेडिङलाई निगमकै भगिनी संस्था बनाएर सोमार्फत करिब ३० प्रतिशत इन्धन चीनबाट ल्याउन पहल गर्ने छलफल भइरहेको निगमका प्रबन्ध निर्देशक गोपाल खड्काले बताए। इन्धनको स्रोत विविधीकरण गर्न सरकारले निर्णय गरिसकेको छ,खड्काले भने। सरकारी स्वामित्वको साल्ट ट्रेडिङ कर्पोरेसन घाटामा गएर डुबिरहेको बेला इन्धन व्यापारसँगै यसलाई सञ्चाल नगर्ने पनि मन्त्रालयको रणनीति हो।

गत डिसेम्बरमा तत्कालीन परराष्ट्रमन्त्री कमल थापा र चीनका विदेशमन्त्री वाङ यीले हस्ताक्षर गरेको पेट्रोल तथा ग्यासको दीर्घकालीन व्यापारलाई प्रोत्साह नगर्ने समझदारीपत्र ओझेलमा परेको बेला सरकारले फेरि सम्बादसमेत सुरु गरेको हो।
Read more ...

अर्काकी श्रीमतीको टाटु छातीमा खोपाएपछि...

काठमाडौं । अनौठो समाचारको कुनै देश वा सिमा हुदैन । त्यस्तै अनौठो समाचार नेपालमै घटेको छ । आफ्नै मित्रको श्रीमती मन पराएपछि छातीमा टाटु खोपेको आरोपमा नेपाल प्रहरलिे एक युवालाई पक्राउ गरेको छ ।

काभ्रे जिल्ला निवासी कुमार केसीलाई प्रहरीले सो अभियोगमा पक्राउ गरेको हो । उनले आफ्नो छातीमा एक महिलाको तस्विर खोपाएका छन् । सार्वजनिक अपराध अनुसार केसीलाई पक्राउ गरिएको प्रहरीले जनाएको छ । 

चार वर्ष देखि उनले आफ्नो मित्रको श्रीमती राम्रो लागेको कारण छातिमा टाटु खोपाएको बताएका छन् । 
Read more ...

Thursday, 20 October 2016

चिन्नुस् यी हुन काठमाडौंका स्कुलमा बम विष्फोट गराउने मुख्य योजनाकारहरु

काठमाडौं । काठमाडौं उपत्यकाका विद्यालयमा बम विष्फोट गराउने मुख्य योजनाकारसहित दुई जनालाई प्रहरीले पक्राउ गरेको छ ।

क्रान्तिकारी कम्युनिष्ट केन्द्र नामक पार्टीका महासचिव बताउने केशब दाहाल र आफूलाई सो पार्टीको विद्यार्थी संगठनका संयोजक बताउने मिन देवकोटालाई प्रहरीले गएराति पक्राउ गरेको हो ।

गत असोज ४ गते काठमाडौं र ललितपुरका विद्यालयहरुमा बम विष्फोट गराइएको थियो । घटनास्थलमा अखिल नेपाल राष्ट्रिय स्वतन्त्र विद्यार्थी केन्द्र र योङ कम्युनिष्ट फोर्स नेपाल नामको पर्चा भेटिएको थियो । ति क्रान्तिकारी कम्युनिष्ट केन्द्र नामक पार्टीका भ्रातृ संगठनहरू हुन् ।बम विष्फोटलगत्तै मिन देवकोटाले घटनाको जिम्मा लिएका थिए ।

घटना भएको एक महिनापछि पक्राउ परेका उनीहरुलाई शुक्रबार दिउँसो पत्रकार सम्मेलन गरी सार्बजनिक गरिने प्रहरीको तयारी छ ।

अपराध महाशाखा र काठमाडौं प्रहरी परिसरको संयुक्त टोलीले दाहाल र देवकोटालाई काभ्रेस्थित एक घरबाट पक्राउ गरेको प्रहरी स्रोतले जानकारी दिएको छ ।

माओवादी कम्युनिष्ट केन्द्र नेपाल अर्धभूमिगत समूह हो । यसको नेतृत्व देवेन्द्र सिंह ९डिएस० महतले गरेका छन् । प्रहरीले महतको पनि खोजी भइरहेको जनाएको छ । माओवादी पूर्वलडाकुहरुलाई समेटेर महतले माओवादी केन्द्रसँग मिल्दोजुल्दो समूह बनाएर बम र चन्दा आतंक फैलाउँदै आएका छन् । यहि समूहले गत साउन ६ गते काठमाडौंको डल्लुमा एक विद्यालयको बस पनि जलाएको थियो ।

बम विष्फोट गराएको आरोपमा दाहाल र देवकोटासहित अहिलेसम्म ६ जना पक्राउ परिसकेका छन् । यसअघि शंकर लाखे, चन्द्रबहादुर तामाङ, विष्णु पौडेल र होमबहादुर खत्री पनि पक्राउ परेका थिए । तर, त्यतिबेला उनीहरुलाई प्रहरीले तारेखमा छाडेको थियो ।
Read more ...

लोकमान जोगाउन भारतले हात हाल्यो, भारतीय राजदूत रे भए सक्रिय

काठमाडौं । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका निलम्बित प्रमुख आयुक्त लोकमानसिंह कार्कीलाई बचाउन नेपालका लागि भारतीय राजदूत रन्जित रे कूटनीतिक मर्यादाविपरीत प्रधानमन्त्री र प्रमुख दलका नेताको घर–घर चहार्न थालेका छन्।

राजदूत रेसँगै कांग्रेस सांसद अमरेशकुमार सिंह र परिचय नखुलेका अन्य तीन नागरिक समेत लोकमानको बचाउ अभियानमा सक्रिय भएको स्रोतले दाबी गरेको छ। व्यवस्थापिका संसद्मा बुधबार महाअभियोग दर्ता भएपछि मात्रै रेले प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाललाई बालुवाटारस्थित सरकारी निवासमा दुईपटक भेटिसकेका छन्। दुवै भेटमा रे र दाहालबीच ४५ मिनेट लामो वार्तालाप भएको थियो।

यस्तै, दर्ता प्रस्तावमा हस्ताक्ष्।र नगरेको नेपाली कांगे्रसका सभापति शेरबहादुर देउवालाई रेले बिहीबार भेट गरेका छन्। विश्वस्त स्रोतका अनुसार दुवै भेटको एजेन्डा लोकमानको बचाउ वा नसके सुरक्षित अवतरण रहेको छ। दुवै भेटमा राजदूत रेसँगै कांग्रेस सांसद अमरेशकुमार सिंह र परिचय नखुलेका अन्य तीन व्यक्ति रहेको स्रोतले जनाएको छ।

बुधबार रातिको भेटपछि बिहीबार अपराह्न रे र सिंहसहित अन्य तीन व्यक्तिको समूहले प्रधानमन्त्री दाहाललाई बालुवाटारमा भेट गरेको थियो। स्रोतका अनुसार रे बालुवाटार पुगेको केही समयपछि सिंह तीनजना व्यक्तिसहित बालुवाटार पुगेका थिए। 

स्रोतका अनुसार संसद् बैठकपछि निवास फर्किएका दाहाललाई राजदूत रे र अमरेशकुमारले बुधबार साँझ ६ः४५ मा भेटवार्ता गरेका थिए। प्रधानमन्त्री दाहाल, रे र सिंह मात्र रहेको उक्त बैठकमा लोकमान प्रकरणका विषयमा कुरा भएको छ।

भारतीय संस्थापन पक्षले लोकमानको बचाउभन्दा समयानुकूल निर्णय र अवस्थालाई अवसरका रूपमा उपयोग गर्ने रणनीति तय गरे पनि राजदूत रे भने उनलाई यथावत राख्न नसके सुरक्षित अवतरणको लबिङमा लागेको स्रोतले जानकारी दियो। कार्कीविरुद्ध मुद्दा सर्वोच्च अदालतले ब्युँताएपछि नेपालबाट भारत पठाइएको एउटा गोप्य वायरमा लोकमानले अदालती प्रक्रिया आफैं सम्हाल्ने उल्लेख भए पनि बुधबारको घटना क्रमले भारतीय गुप्तचर निकायसमेत रनभुल्लमा परेका छन्।

लोकमानले प्रधानन्यायाधीश सुशीला कार्कीको कार्यकाल अवधिभर मुद्दा लम्ब्याउने तयारी गरेको जानकारी दिल्ली पठाए पनि बुधबार कार्की फर्केलगत्तै महाअभियोग दर्ता भएको थियो।Read more ...

पूर्वमन्त्री घिमिरे बेपत्ता भएको ठाउँमै गुडिरहेको गाडीबाट हाम्फालेर एकजना बेपत्ता

चितवन । चितवनको घोप्टेभिरमा शुक्रबार बिहान गुडिरहेको गाडीको ढोकाबाट हाम्फालेर एक व्यक्ति बेपत्ता भएका छन् । जिल्ला प्रहरी कार्यालय चितवनका अनुसार जिल्लास्थित दारेचोक–३ को घोप्टेभिरमा गाडीको ढोकाबाट हाम्फालेका व्यक्ति बेपत्ता भएका हुन् ।

भैरहवाबाट काठमाडौँ जाँदै गरेको लु १ ख ६४६६ नम्बरको बसको ढोकाबाट हाम्फालेर रामेछाप चुरचुरे–६ बस्ने ३८ वर्षीय रोशनकुमार गुवाजु बेपत्ता भएका हुन् । बिहान करिब २ः३५ को समयमा उक्त घटना भएको हो । उनको अहिलेसम्म अवस्था पत्ता नलागेको प्रहरीले जनाएको छ । उनी भिर भएको क्षेत्रमा हाम्फालेकाले त्रिशूली नदीमा खसेको आशङ्का प्रहरीले गरेको छ ।

गाडीमा रहेका उनका आफन्त अमर श्रेष्ठलाई उद्धृृत गर्दै प्रहरीले उनी केही मनोरोगी भएको जानकारी दिएको छ । खोजी जारी रहेको प्रहरीले जनाएको छ । अघिल्लो महिनामा त्यही घोप्टेभिर क्षेत्रबाट पूर्वगृहमन्त्री माधव घिमिरेसहित उनका आफन्त सवार गाडीसमेत दुर्घटना हुँदा गाडीसहित तीनजना बेपत्ता भएका थिए । 
Read more ...

यी १० अवस्थामा कहिल्यै नपिउनुस् पानी

पानी जीवन हो भन्दा पनि अतियुक्ति हुँदैन । पानी विना हामी केही बेर समेत रहन सक्दैनौं । तर पानी जुन बेला पायो त्यही बेला भने पिउन नहुने आयुर्वेदमा उल्लेख छ । पूर्वीय दर्शनको औषधी विज्ञान नै मानिने आयुर्वेदले पानी कुन कुन बेला पिउँदा घातक भनेर उल्लेख गरेको छ ।


आयुर्वेदमा उल्लेखित र विशेषज्ञ चिकित्सकहरुले समेत सही ठानेका पानी पिउन नहुने १० अवस्था यहाँ चर्चा गरिएको छ ।

१ अति नै थाकेको बेलाः एकदम थाकेको समयमा वा पसिना आउने गरी श्रम गरे लगत्तै पानी पिउनु घातक हुन्छ । केही समय विश्रामपछि मात्र पानी पिउनु पर्छ ।

२ दौड या ब्यायामपछिः दौडेपछि वा ब्यायाम अर्थात शारीरिक अभ्यास लगत्तै पानी पिउनु हुँदैन । शारीरिक अभ्यासपछि असिन पसिन भएको भएपनि केहीबेर विश्राम गरेर मात्र पानी पिउनु पर्छ ।

३ मैथुन कार्य गर्ने वित्तीकैः यौन क्रिडा गरे लगत्तै पनि तत्कालै पानी पिउनु हुँदैन । केही बेरपछि मात्र पानी पिउनु पर्छ ।

४ अति नै भोक लागेको बेलाः अति नै भोक लागेको बेलामा पानि पिउनु घातक हुन्छ । अति भोकपछि केही खाना खाएपछि मात्र पानी पिउनु पर्छ ।

५ शरीर असजिलो अवस्था वा आसन मा छ भने साथै सुतेको अवस्थामा पनि पानी पिउनु हुँदैन

६ खाना खानु तुरुन्त अगाडी र तुरुन्त पछाडी पानी पिउनु स्वास्थ्यका लागि घातक मानिन्छ ।

७ अति तातो चिज खाने वित्तिकै पानि पिउनु वर्जित छ । केही बेरपछि मात्र पानी पिउनुस् ।

८ पानी पिए लगत्तै सत्नु अहितकर मानिन्छ ।

९ फलफुल खाएपछि पानी पउनु राम्रो मानिदैन । फलफुल खाएको केही बेरमा मात्र पानी पिउनु राम्रो मानिन्छ ।

१० सुर्ती चुरोट धुवाँ तथा खैनी गुट्खा सुपारी सँगै पानि पिउनु घातक मानिन्छ ।
Read more ...

चितामा राख्न लागिएको शव प्रहरी नियन्त्रणमा

धनगढी । । मोहना नदी घाटमा अन्तिम संस्कारका लागि चितामा राख्न लागिएको एक शव आज प्रहरीले नियन्त्रणमा लिएको छ ।


जिल्ला प्रहरी कार्यालय कैलालीले हत्या गरिएको उजुरी आएपछि शव नियन्त्रणमा लिई परीक्षणका लागि सेती अञ्चल अस्पताल धनगढी पु¥याइएको जनाएको छ ।

धनगढी उपमहानगरपालिका–२ का अन्दाजी ४१ वर्षीय नारायण उपाध्याय बिहान घरको कोठामा मृत फेला परेका थिए । अन्तिम संस्कार गर्न शव मोहना नदी घाटमा पु¥याइँदा मृतकको मुख, नाक, कानबाट रगत बगेको देखिएपछि आफन्तले प्रहरीलाई उजुरी दिएका थिए ।

घटनाको अनुसन्धानका लागि मृतकका श्रीमती र सालालाई नियन्त्रणमा लिइएको जिल्ला प्रहरी कार्यालयका प्रमुख प्रहरी उपरीक्षक राजेन्द्र विष्टले बताउनुभयो । 
Read more ...

गृहमन्त्री विमलेन्द्र भन्छन्- लोकमान प्रकरण सरकार ढाल्ने एमालेको खेल हो

काठमाडौं । नेपाली कांग्रेसका नेता एवं गृहमन्त्री विमलेन्द्र निधिले लोकमानसिंह प्रकरणलाई सरकार ढाल्न एमालेले गरेको षडयन्त्रको संज्ञा दिएका छन् ।

विहीबार साँझ बीबीसी नेपाली सेवाका लागि पत्रकार शरद केसीसँग कुरा गर्दै उपप्रधानमन्त्री निधीले भने ‘यो के हो भनेदेखि एमालेले अहिलेको सरकार परिवर्तन गर्नका लागि गरेको षडयन्त्रपूर्ण खेल हो ।’

मन्त्री निधीले महाअभियोगको प्रस्तावमा गरिएको हस्ताक्षरको वैधानिकतामाथिसमेत प्रश्न उठाएका छन् । माओवादीकै सांसदले यसबारे प्रश्न उठाएकाले माओवादीले यसको जवाफ नदिएसम्म कांग्रेसले महाअभियोगलाई आफ्नो पार्टीको बैठकमा एजेण्डा नबनाइने निधीको भनाइ छ ।
Read more ...

गयौ बाबा चढेर जहाजमा, फक्र्यौ बाकसमा

मृतक दीपेश सुनार
कालो बादल निलो आकाशमा
गयौ आमा चढेर जहाजमा, फक्र्यौ बाकसमा

मेरो मानसपटलमा यही गीत गुञ्जीरह्यो । जब त्रिभुवन अन्तराष्ट्रिय विमानस्थल पुगेँ । र, त्यो रातो बाकस देखेँ । जब म त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पुगेँ र आबुधावीबाट ल्याइएको रातो बाकस देखेँ, मेरो मानसपटलमा यही गीत गुन्जिरह्यो ।

विमानस्थलको बहिर्गमनबाट ठेलमठेल गर्दै मानिस लगेज गुडाउँदै बाहिरिँदै थिए । उनीहरूको लगेजमा छन् होला मूल्यवान् चीजहरू । तर, तिनै लगेजको भीडमा सकिनसकी एउटा रातो लामो बाकस गुडाइँदै थियो । र, बाकसभित्र थियो एउटा शव । त्यो पनि विदेशमा महँगो पैसा बुझाएर ल्याउन सफल भएको नेपाली युवाको लास ।


अफिस सकेर भर्खर डेरा पुगेको थिएँ । डेरा पुग्दा करिव करिव साँझको आठ बजिसको थियो । मोवाइलमा फोन आयोँ, ‘सर एयरपोर्ट जानुप¥यौ ।’ थन्कीसकेका पोसाकले दुःख पाए । हेलमेट समाए र निस्कीहालेँ ।

भदौको महिना । दिन छोटिँदै थिए । उज्यालोको नाममा बिजुलीको प्रकाश थियो । प्रकृतिले चिसो फुक्न सुरु गरिसकेको थियो । सडकमा दिनभर चिच्याउँदै जाम पार्ने सवारीसाधन घर–घरमा थन्किसकेका थिए । सडक खुला थियो । बरु वास बस्न थालेका झ्याउँकिरी र भोकाएका भ्यागुताहरूले कानलाई डिस्टर्ब गरिरहे ।

अध्याँरोलाई चिर्दै एयरपोर्ट गेटमा पुगेर ब्रेक लाग्यो । बाबा ! त्यहाँ त के दिन के रात । गेटसम्मै सवारीको लर्को थियो । रातको एयरपोर्ट अनुभव मेरा लागि पहिलो थियो । यो रातमा पनि विमानस्थल निकै आकर्षक देखिएको छ । मानिसहरुको भीड २० को १९ भएको छैन । जताततै झलमल्ल । एयरपोर्ट अगाडि एउटा पानीको फोहोरा छ । झिलिमिली प्रकाशले रंगहिन फोहोराको कलर चेञ्ज गरिदिएको छ । पानी त कहिले निलो, कहिले रातो कहिले पहेलो पो देखिन्छ । नीलो आकाशमा टल्कले ताराहरुले मात्र रातको संकेत दिन्छ ।

कोही प्रवेशद्वारबाट छिरिरहेका छन् । कोही आफन्तको प्रतीक्षामा छन् । ट्रलीमा सामान बोक्नेलाई एक सेकेन्ड फुर्सद छैन । होटेलवाला ग्राहक खोसाखोस गरिरहेका छन् । ट्याक्सी ड्राइभरका कान र आँखा दुवै सक्रिय छन् । कोही आँसु झार्दै बिदाइको हात हल्लाउँदै छन्, कोही ‘हग गर्दै खुसी साटिरहेका छन् । त्यहाँ दुःख र पीडाको आँसु चुहिरहेको छ, हर्षको पनि सँगै ।

हामी एउटा लास ‘रिसिभ’ गर्न एयरपोर्ट पुगेका थियौँ । यतिवेलासम्म मलाई सब सामान्य लागिरहेको थियो । दिनमा करिब १५ सय युवा रोजगारीका लागि विदेश छिर्छन् । जाबो दुई–चारवटा लास त आइहाल्छ नि ! कस्तो विडम्बना, विदेशमा मरेर स्वदेशमा लास ल्याउँदा सामान्य सोचिदिन्छौँ हामी । परिस्थिति जो विकास भएको छ ।

सरासर कन्सुलर विभाग पुग्यौँ । जवाफ आयो, ‘प्लेन ल्यान्ड भइसकेको छ, अझै आधा घन्टाजस्तो लाग्छ ।’ त्यसपछि मृतकका आफन्तलाई भेट्यौँ । जो शवको प्रतीक्षामा छन् । प्रतीक्षारत सबैको अनुहार निचोरिएको कागतीजस्तो भएको छ ।

मलाई त्यतिवेला मात्र कन्चटमा ‘हम्मर’ले हिर्काएजस्तो भयो जतिवेला जेटमा आउँदै गरेको शवको वास्तविकता थाहा पाएँ । देश देखेर दया लागेर आयो । देशका नागरिकप्रति माया लागेर आयो । अनि नेपाली हुनुमा गर्व होइन, लाज लागेर आयो । सरकारले विदेशमा नेपाली पठाएर प्रत्येक दिन आधा दर्जनजसो लास झिकाउँछ, अनि कसरी गर्व गर्न सक्छन् नेपालीले आफ्नो देशप्रति ?

केरबारी–६ रुपन्देहीका २४ वर्षीय दीपेश सुनारको शव रातो बाकसमा आउँदै थियो । २३ अगस्टमा उनी दुबई पुगेका थिए । चार दिनपछि अर्थात् २६ अगस्टको रातदेखि उनी बिउँझिएनन् ।

टुरिस्ट भिसामा युएई पुगेका दीपेशको शव ६ सेप्टेम्बरमा त्रिभुवन अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा हाजिर हुन आइपुग्यो । दुई लाखभन्दा बढी खर्च गरेर गएका थिए उनी । तर, उनको सपनालाई मात्र होइन, उनलाई नै निल्यो आबुधावीले । एकाएकको व्यथाले लग्यो उनलाई ।

दीपेशको त मृत्यु भयो । अब उनकी २२ वर्षीया श्रीमतीले के गर्ने ? तीन वर्षको एउटा छोरा छ । श्रीमतीको पेटमा अर्को सन्तान हुर्कँदै छ । श्रीमति अहिले सपनामा जहाज मात्र देख्छिन् । झस्केर बिउँझिन्छिन् र रुँदै रात बिताउँछिन् ।

मृतक दीपेश सुनारको परिवार

पसिना पुछ्दै धनबहादुर विश्वकर्मा आगमनबाट बाहिरिए । र, हस्याङफस्याङ गर्दै हामीसम्म आइपुगे । शवलाई पु¥याउन आएका थिए उनी । धनबहादुर अर्थात् दीपेशका अंकल । कर्मचारी शव निकाल्ने प्रक्रिया पूरा गर्दै थिए । धनबहादुरले भने घटनाको विवरण सुनाउन थाले, ‘दुई दिन साथीकहाँ बसेर मेरो रुममा आएको थियो । जागिर पनि पक्का गरिदिइसकेको थिएँ । राति खाना खाएर सँगै सुतेका थियौँ । रातको त्यस्तै १२ बजेको थियो । मलाई उसको खुट्टा बेस्सरी लाग्यो । उठेर हेर्दा ऊ छटपटाइरहेको थियो । हतार–हतार हस्पिटल लगेँ । बाटोमै सक्कियो ।’ उनी भन्दै गए, ‘म आफैँ लागेर मात्र यति चाँडो शव आउन सकेको हो । नत्र अर्को दुई महिना लाग्थ्यो ।’ कस्तो विडम्बना, मर्न पनि पैसा बुझाएर जानुपर्ने । र, लास फर्काउन ज्यान फालेर लाग्नुपर्ने ।

कमाइ गर्न भनेर बिदेसिएका दीपेशको एक्कासि निधन भयो । निधनपछि शव नेपाल ल्याउन पनि निकै सास्ती खेप्नुप-यो । सामान्यभन्दा केही समय छिटो उनको नेपाल ल्याउने व्यवस्था मिल्यो । शव छोटो समयमा आउनुमा विश्वकर्मा समाज युएई र दलित एकता सञ्जालले राम्रै भूमिका खेले । संस्थाले मृतकको परिवारका लागि सहयोगस्वरूप पाँच लाख ५० हजार रुपैयाँ पनि प्रदान गरेको थियो।

विमानस्थलकै एउटा कम्प्युटरमा कर्मचारीलाई मृतक परदेशीको लिस्ट उतार्न भ्याइनभ्याई थियो । उनी भन्दै थिए, ‘आज मात्र दुबईबाट तीनजना, कतारबाट दुईजना र मलेसियाबाट चारजनाको शव आइसकेको छ । मलेसियाबाट त दिनहुँ चार–पाँचजनाको शव आइरहेकै हुन्छ ।’ यसको मतलब दिनमा औसत पाँचजना महिला बिधवा बन्छिन्, पाँच–सातजना छोराछोरी टुहुरा बन्छन्, पाँच दक्ष जनशक्ति गुम्छ, पाँच आमाबाबु सन्तानविहीन बन्छन् ।

१५ मिनेटपछि शव प्राप्त गर्ने पुर्जी लिएर शाखाबाट बाहिरियौँ । उनको आफन्त शव लिन पसे र एक घन्टा हराए । अनि ट्रलीमा गुडाउँदै निस्किए रातो बाकस । त्यो अन्धकार रातमा, आफन्त सबैको अनुहारमा अँध्यारो पोतिएको थियो । वर्षा खस्न थालेको आकाशजस्ता भएका थिए उनीहरूका आँखा । परिवारको झन् कुन हविगत होला ? कमाइ गर्न भनेर विदेश गएको व्यक्तिले चार दिनमै संसार छाडेको खबर सुन्दा कस्तो भएको होला त्यो परिवारलाई ? कल्पना पनि जोकोहीलाई निकै भारी लाग्छ
Read more ...

भारतीय राष्ट्रपतिको भ्रमणमा चार सयको सङ्ख्यामा भारतीय कमान्डो टोली पनि आउने

काठमाडौ, ५ कात्तिक । भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीको आसन्न नेपाल भ्रमणको तयारीबारे बिहीबार नेपाल र भारतका अधिकारीबीच छलफल भएको छ । भ्रमणको तयारीलाई दुवै देशका तर्फबाट अन्तिम रूप दिनका लागि नेपाल आएको भारतीय टोली र परराष्ट्र मन्त्रालयका अधिकारीबीच छलफल भएको हो ।

परराष्ट्रका एक अधिकारीका अनुसार शिष्टाचार महापालको नेतृत्वमा आएको भारतीय टोलीले नेपालका समकक्षीको टोलीसँग भ्रमण तयारीबारे जानकारी लिएका थिए । ‘कुनै पनि देशको विशिष्ट व्यक्तिको भ्रमण अघि गरिने यो सामान्य औचारिक प्रक्रिया हो’, परराष्ट्रका एक अधिकारीले भने, ‘उहाँहरूलाई हामीले भ्रमणबारे भइरहेको तयारीको जानकारी गरायौँ ।’ ती अधिकारीका अनुसार टोलीले राष्ट्रपतिले भ्रमण गर्ने भनिएको पोखरा, जनकपुरलगायत स्थानको अवलोकन भ्रमण गर्नेछन् ।

परराष्ट्र मन्त्रालयनिकट स्रोतका अनुसार भारतीय पक्षबाट राष्ट्रपतिको भ्रमणका लागि करिब चार सयको सङ्ख्यामा भारतीय कमान्डो टोली पनि आउने छन् । ‘सुरक्षा खतरा वा त्यस्तो कुनै विशेष परिस्थिति भनेर होइन कि प्रोटोकलको कारणले हो,’ परराष्ट्रका ती अधिकारीले भने, ‘एक वर्षअघि भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको भ्रमणको बेला पनि करिब दुई सयको सङ्ख्यामा कमान्डो टोली खटिएको थियो ।’

दुई दिनसम्म रहने करिब दर्जन अधिकारीको टोलीसँगको छलफलपछि भारतीय राष्ट्रपति प्रणव मुखर्जीको भ्रमणको अन्तिम तालिका सार्वजानिक गरिने छ । मुखर्जी भाइटीकाको भोलिपल्ट अर्थात कात्तिक १७ मा तीनदिने राजकीय भ्रमणमा नेपाल आउने तय भए पनि औपचारिक घोषणा भएको छैन । आजको गोरखापत्र दैनिकमा खबर छ ।
Read more ...

मोटरसाइकल चढ्ने सपना पूरा गर्न ७२ वर्षीय वृद्ध एक्लैले खने २ किमि सडक

काठमाडौं । दाङका एक ७२ वर्षीय वृद्धले मोटरसाइकल चढ्ने सपना पूरा गर्न २ किमि सडक निर्माण गरेका छन् । वृद्धले एक्लै रातदिन कुटो कोटालो गरेर राजमार्गदेखि घरसम्मको २ किमि बाटो निर्माण गरेका हुन् ।  दाङ तुलसीपुरका ७२ वर्षीयढ चन्द्रवीर वलीले यस्तो उदाहरणीय कार्य गरेका हुन् ।

एक वर्ष लगाउर उनले राप्ती राजमार्गको साततलेदेखि आफ्नो घरसम्म सडक खनेका छन ।पहिले देखि आफूमा घरसम्म मोटरसाइकल लैजाने सपना पूरा गर्न यो कार्य गरेको उनले बताए ।

उनका सात सन्तान दृष्टिविहीन छन् । दृष्टिविहीन सन्तानलाई घरसम्मको यात्रामा सहज हुने वलीको अपेक्षा छ ।
Read more ...

निषेधको राजनीतिले विद्रोह जन्मिने पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रको चेतावनी

काठमाडौं । पूर्वराजा ज्ञानेन्द्र शाहले देशमा निषेधको राजनीतिले असन्तुलन निम्तने र त्यसले विद्रोहको रुप लिने चेतावनी दिएका छन् ।

‘हाम्रो दर्शनले हामीलाई सधैं अगाडि बढ्न निर्देशित गर्दछ । तर यदि निषेधको राजनीति अगाडि बढाइन्छ भने त्यसले राष्ट्रमा असन्तुलन निम्ताउँदछ । असन्तुलनले उपेक्षा जन्माउँदछ र उपेक्षितहरुमा विद्रोह जन्मिन सक्दछ,’ उनले अन्तराष्ट्रिय विराट हिन्दु सम्मेलनलाई विहीबार सम्बोधन गर्दै भने ।

गणतन्त्र स्थापना पछि पहिलोपटक सार्बजनिक सम्बोधन गरेका पूर्वराजा शाहले अगाडि भने, ‘आजको यो स्थिति र हाम्रो दर्शनबीच हामीले आफूलाई राखेर हेर्न सक्यौं भने यथार्थलाई स्वीकार्न र परिस्थितिलाई सुधार्न सहज हुनेछ । बहुजन हिताय, बहुजन सुखाय यो मूल मन्त्र आत्मसाथ गर्दै अगाडि बढ्नुको हामीसँग विकल्प छैन ।’

पूर्वराजा ज्ञानेन्द्रले राजनीतिक अस्थीरताका कारण देशमा बाह्य हस्तक्षेप बढेको र जनतामा चरम निराशा छाएको बताए । उनले यस्तो परिस्थिति कसरी सिर्जना भयो भनेर जनताले प्रश्न गर्नुपर्ने बेला आएको धारणा समेत राखे ।
Read more ...

Wednesday, 19 October 2016

बंगलादेशी नागरिकसँग नेपाली नागरिकता

गत असोज ३० गते वैदेशिक रोजगारीका लागि साउदी अरब गएका एक जना व्यक्ति काठमाडौंस्थित विमानस्थलमा ओर्लिए।

अध्यागमनका विभागका कर्मचारीले सामान्य सोधपुछ गरे। आफ्नो घर कहाँ हो, बुबाको नाम के हो जस्ता प्रश्नको पनि उनले उत्तर दिन सकेनन्। उनको साथमा नेपाली पासपोर्ट थियो। नेपाली भएर पनि सामान्य नेपाली नबुझेपछि अध्यागमनका कर्मचारी छक्क परे।

सर्लाहीबाट पासपोर्ट बनाएका उनीमाथि अध्यागमनका कर्मचारीले मैथिली र भोजपुरी भाषामा पनि केही प्रश्न गरे। उनले ती प्रश्नको पनि जवाफ दिन सकेनन्। त्यसपछि नियन्त्रणमा लिएर उनीमाथि अध्यागमन विभागले अनुसन्धान सुरू गर्यो। अनुसन्धानका क्रममा उनी बंगलादेशी नागरिक भएको खुल्न आएको अध्यागमन विभागका महानिर्देशक केदार न्यौपानेले जानकारी दिए।

पक्राउ परेका नेपाली पासपोर्टधारी मोहम्मद बेलाल हुसेन बंगलादेशी नागरिक रहेछन्। ‘उनले नेपालको सर्लाहीबाट नागरिकता लिएर पासपोर्ट बनाएको खुल्न आएको छ,’ न्यौपानेले भने ।

हुसेनले सर्लाहीको मधुवन गोठ गाविस वडा नम्बर ८ बाट २०६१ असोज १ गते बाबु मोहम्बद रकुटुब हुसेनको नामबाट वंशजका आधारमा १५६५५०३१र४२६ नम्बरको नागरिकता लिएको खुल्न आएको छ। त्यसपछि उनले सन् २०१३ फेब्रुअरी १३ मा ०६३१०१०४ नम्बरको नेपाली पासपोर्ट लिएका थिए।

नेपाली पासपोर्ट लिएर कामका लागि साउदी अरब गएका उनी झन्डै ३ वर्ष त्यहाँ बसेर विदामा फर्किएका थिए।

वयानका क्रममा हुसेनले आफू बंगलादेशी नागरिक भएको र बंगलादेशकै एक जनाले झन्डै १ लाख नेपाली रुपैयाँ लिएर नागरिकता बनाइदिएको बताएका छन्। उनका अनुसार बंगलादेशको एउटा समूह नेपालमा बसेर रकम लिइ नागरिकता बनाइदिने काम गरिरहेको छ।

बंगलादेशका नागरिकलाई खाडी मुलुकमा वर्किङ भिसा नदिने गरेको र नेपालीहरुलाई बढी प्राथमिकता दिने भएकाले आफूले नेपाली नागरिकता र पासपोर्ट बनाइ विदेश गएको उनले बताएका छन्। बंगलादेशीभन्दा नेपाली नागरिकको खाडी मुलुकमा बढी माग रहेको र तलब सुविधा पनि बढी हुने गरेका कारण आफूले नेपाली पासपोर्ट बनाएको उनले बताएको अध्यागमन विभागले जनाएको छ।

हाल अध्यागमन विभागको हिरासतमा रहेका उनीमाथि थप अनुसन्धान भइरहेको न्यौपानेले बताए। उनले नागरिकता कसरी लिए भन्ने विषयमा सम्बन्धित जिल्लाको प्रहरी कार्यालयमा पत्राचार गरेको उनले बताए। यस विषयमा जिल्ला प्रहरी कार्यालयले थप अनुसन्धान अघि बढाएको छ।
Read more ...

About

सत्य तथ्य समाचार,मनोरञ्जनात्मक खबरका साथै विश्वमा के घटना घटिरहेको छ संसारलाई एकै पटक र एकै ठाउँबाट हेर्नलाई नयाँ खबरमा प्रकाशित समाचार र विभिन्न भिडियोहरु हेर्नुहोस ।

Like Us